Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fabarm S.A.T. 8 Telescopic İnceleme
(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki: Foruma üyeliğimden evvel pompalı yerli UTS-15 almayı planlıyordum kompakt boyu ve içine alabildiği 15 adet fişek adedinden ötürü ancak foruma ve yivsizlere yıllarını vermiş üyelerin yazılarını dikkate alınca pompalı almamın tamamen yanlış olacağı kanaatine vardım.

Pompalı almak yanlış bir seçim değildir. 

Ama pompalı tercihini UTS-15'ten yana kullanmak gayet yanlış olabilir.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, AsmTR, Fruktoz23, lupus, GullyFoyle, Gazanfer, Antiterör, şekerlioğlu, tirendaz, Murata
Sayın austin powers,

Yazdıklarınızı okuyunca size yardımcı olmak için bazı açıklamalar yapmanın kararınızda etkili olacağını düşündüm:
(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki: Okuduklarımdan yanlış anlamadıysam forumda koruma ve hobi amaçlı (hedef tahtası vurmak) kullanım için iki marka lider olarak gösteriliyor. Birisi Benelli M4 diğeri ise Fabarm SAT 8 Pro. 
Benelli M4 ve Fabarm SAT8 hobi amaçlı olacağı düşünülmeyecek ciddi silahlardır, Unutmayınız ki ABD ordusu ve bir çok güvenlik örgütü Özel timlerinde M4 ün askeri versiyonu M1014 kullanıyor. Her ikisi de size sorun çıkartmayacağını ve üzmeyeceğini düşündüğüm kaliteli tüfeklerdir. Eğer bir kere alayım, sorunsuz tepe tepe kullanayım diyorsanız, bütçenize uyuyorsa SAT8 alın.

(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki: Foruma üyeliğimden evvel pompalı yerli UTS-15 almayı planlıyordum kompakt boyu ve içine alabildiği 15 adet fişek adedinden ötürü ancak foruma ve yivsizlere yıllarını vermiş üyelerin yazılarını dikkate alınca pompalı almamın tamamen yanlış olacağı kanaatine vardım.  
Maalesef UTS-15 çıkarttığı sorunlar nedeniyle ilk baştaki heyecan ve övgüleri yitirdi. Bu tüfeğin sorunları ile ilgili yabancı sitelerde, videolarda yergileri görmek insanı üzüyor. En son forum üstatlarımızdan birisi telefon görüşmesinde tahliye kapağının dipçikte ve yüze yakın oluşu nedeniyle kullanıcının yüzüne patladığını söyledi. Ayrıca pompalı tüfek, deneyimi olmayan kullanıcı için zor bir tüfektir.

(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki:  fiziksel olarak zayıf kabul görebilecek kilo da olduğum için tüfeğin tepmesi, stabilize olması, manevra kabiliyetinin (boyunun uzun olmaması) iyi olması benim için mühim konular. Yanılmıyorsam gerek M4 gerekse SAT8 boy olarak ilk baktığım UTS15 den hatırı sayılır daha uzun boyutlarda ve bu da beni acil durumlarda özellikle ev ortamında, hatta koridor gibi sıkışık bir ortamda uzun bir tüfeğin hedefe doğrultulmasında ciddi sıkıntıya sokacağını düşündürüyor. 
Tüfeğin ağırlığı ile geri tepme ters orantılıdır. Her iki tüfekte, 3500 gm ve üzeri olduğu için 24-34 gm arası sıkıların tepmesi Greener kuralına göre sizi rahatsız etmeyecektir:  http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid329640
Ayrıca namlu ucundaki kompansatör, namlu şahlanmasını azaltarak daha isabetli atışlar yapmanızı sağlayacaktır (Eğer Sn. Lupus'un dediği gibi namlu freni ise geri tepmeyi azaltacaktır)
Bu tüfeklerde teleskopik dipçik olduğu için, dipçik uzunluğu, tetik çekme mesafesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz, manevra esnasında uzun kalacakları düşünceniz doğru değil.

(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki:  Açıkçası, almışken önce uyduruk bir yivsiz ile pişip sonra kaliteli bir tüfeğe tekrar para harcamayı israf olarak gördüğüm için nokta atış yaparak doğru ve kaliteli bir yivsiz edinmek istiyorum ve onunla pişmek istiyorum. 

Bana faydası olacak herhangi bir öneriniz olur ise çok memnun olurum. 
İlk alınacak tüfek konusundaki düşüncenize katılıyorum. Sonuçta bir para harcayacaksınız, yerli fabrika ayarcısı  Wink arkadaşımızın tavsiyesine uyarsanız, sorun çıktıkça fabrika ile git-gel mesaisi yapıp tüfekten soğuyacaksınız.

Almayı düşündüğünüz tüfeği mutlaka elinize alıp, omuzlayıp, size uyup uymadığını deneyin. İmkan yaratıp almadan önce atış yapın. Size uygun olduğuna karar verirseniz alın. Elinden yerli-yabancı envai çeşit tüfek geçmiş Sn. XIII ün sözünü dinleyin. Ona göre en iyi yerli Stoeger M3000, Yabancı ise M4 alamıyorsanız SAT8.

Saygılar

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Xlll, Gravis_Pro, Fruktoz23, PersonalDefence, heisenberg, Antiterör, LAMRETOEJ, austin powers, Alphawolf
(04-04-2017, 08:23 PM)Sabri demiş ki: İlk alınacak tüfek konusundaki düşüncenize katılıyorum. Sonuçta bir para harcayacaksınız, yerli fabrika ayarcısı  Wink arkadaşımızın tavsiyesine uyarsanız, sorun çıktıkça fabrika ile git-gel mesaisi yapıp tüfekten soğuyacaksınız.

Almayı düşündüğünüz tüfeği mutlaka elinize alıp, omuzlayıp, size uyup uymadığını deneyin. İmkan yaratıp almadan önce atış yapın. Size uygun olduğuna karar verirseniz alın. Elinden yerli-yabancı envai çeşit tüfek geçmiş Sn. XIII ün sözünü dinleyin. Ona göre en iyi yerli Stoeger M3000, Yabancı ise M4 alamıyorsanız SAT8.

Saygılar

Biri yerli fabrika ayarcısı mı dedi?  Big Grin  Big Grin  Big Grin

Sn. Sabri, malumunuz benim tüfek mekanik bir arızadan değil kıytırık bir gez yüzünden git-gel yapmıştı. Tabi biraz da ben bu trafikten garip bir haz alarak işi uzatmıştım. Shy

Gez değiştikten sonra ben ve deneyen arkadaşlarımız dahil olmak üzere ziyadesiyle memnun kaldık.Keza diğer 5 adet yerli tüfeğim için de aynı memnuniyet söz konusu Smile

Lakin ben SAT8' i alıp aynı gün bana uygun olmayacağını tespit edip ertesi gün iade etmiştim. Pişman da olmadım. Demem o ki herkesin beklentileri farklı olunca fikirler ve tavsiyeler farklılık gösteriyor.

Soru sahibine farklı bir bakış açısı daha getirmiş olduğumu düşünüyorum  Shy

Saygı, sevgi ve hürmetlerimle...

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
lotus72, heisenberg, GullyFoyle, fbalun, Antiterör, tirendaz, AsmTR, lupus, LAMRETOEJ, Fruktoz23, DoganSW, Murata, bilhan
Tek tüfek , iyi tüfek .

Bence en doğru karar bu .

Saygılar .

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
hymer, Rangeman, LAMRETOEJ, DoganSW, kaan han, şekerlioğlu, Sabri, TrCiviltary, bilhan, Alphawolf
(04-04-2017, 06:31 PM)Gravis_Pro demiş ki:
(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki: Herkese selamlar,

Forumu bir müddettir takip ediyorum ve yivsiz av tüfeği hakkında tam anlamıyla hiçbir şey bilmiyordum, artık ufak ufak öğrenmeye başladım. Forumda konuların güzel ve detaylı ele alınmış olması öğrenmemde pozitif etkiye sahip oldu. Emek veren herkese şahsım adına teşekkür ederim.

Okuduklarımdan yanlış anlamadıysam forumda koruma ve hobi amaçlı (hedef tahtası vurmak) kullanım için iki marka lider olarak gösteriliyor. Birisi Benelli M4 diğeri ise Fabarm SAT 8 Pro. Benelli M4 döviz kuru gerekçesiyle fiyatına epey fiyat koymuş ki zaten evvelden de ucuz değilmiş. M4 den aşağı kalır yanı olmadığı, fiyat olarak daha uygun olduğu, çok parçası olduğu için benim gibi bir aceminin temizlemesinin sıkıntı yaşaması kuvvetle muhtemel olduğunu okumama rağmen bana daha uygun diye düşünüyorum.

Foruma üyeliğimden evvel pompalı yerli UTS-15 almayı planlıyordum kompakt boyu ve içine alabildiği 15 adet fişek adedinden ötürü ancak foruma ve yivsizlere yıllarını vermiş üyelerin yazılarını dikkate alınca pompalı almamın tamamen yanlış olacağı kanaatine vardım.  (Daha önce elime hiç tüfek almışlığım olmadığı için, askerde de kaba tabir ile sadece hamallığını yaptım, atış yapmadım). Tecrübem olmadığı için forumda okuduklarımı birleştirince almam gereken yivsizin başlıca olması gerekenleri: Yarı otomatik, 12GA, Gazlı, 47-52cm namlu boyu olmalı. Evvelden hiç tecrübem olmadığı halde fiziksel olarak zayıf kabul görebilecek kilo da olduğum için tüfeğin tepmesi, stabilize olması, manevra kabiliyetinin (boyunun uzun olmaması) iyi olması benim için mühim konular. Yanılmıyorsam gerek M4 gerekse SAT8 boy olarak ilk baktığım UTS15 den hatırı sayılır daha uzun boyutlarda ve bu da beni acil durumlarda özellikle ev ortamında, hatta koridor gibi sıkışık bir ortamda uzun bir tüfeğin hedefe doğrultulmasında ciddi sıkıntıya sokacağını düşündürüyor. Açıkçası, almışken önce uyduruk bir yivsiz ile pişip sonra kaliteli bir tüfeğe tekrar para harcamayı israf olarak gördüğüm için nokta atış yaparak doğru ve kaliteli bir yivsiz edinmek istiyorum ve onunla pişmek istiyorum. Ancak deneme, tecrübe etme şansımız da yok, nasıl doğru kararı vereceğim bilemiyorum. Burada paylaşılan tecrübeler nihayetinde teori olarak aklımda kalacak ancak birde pratikte "bana" ne kadar uyumlu bunu ancak deneyerek görmem gerek.

Bana faydası olacak herhangi bir öneriniz olur ise çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzun bir mesaj oldu, kusuruma bakmayın.

Sn. austin powers

Acizane bir tavsiyede de ben bulunayım. Siz pişme aşamasında gidip 1 tane yerli yarı otomatik tüfek alın. İlk tavsiyem bizzat sahibi olduğum ve aktif olarak kullandığım Armsan RS-A1'i yok ben tipini beğenmedim diyorsanız yine kendi kullandığım biraz daha cafcaflı, taktük Big Grin  görünümlü Ata CY Taktik tavsiye ederim. Biri 47 cm, biri 51 cm asgari namlu boyuna sahip olsa da aynı ölçülere sahipler (ortalama 100-103 cm) Başka marka/model tavsiye edemiyorum çünkü bilmiyorum. 1/4 ve 1/7 oranında uygun fiyatla alabileceğiniz bu tüfekler ile bol bol çalışarak iyice pişersiniz. İlerleyen zamanlarda kafanızdaki sorulara kendinizce cevaplar bulup, artık ben daha profesyonel tüfek almalıyım dediğinizde yine alabilirsiniz. Ne de olsa ruhsatınızda 6 adet satır var.  Shy

Eğer yok arkadaş ben ev savunması da yaparım, çok güvenmem lazım tüfeğime her aksiyonda, her ihtimalde çalışmalı gibi olası bir zombi saldırısı senaryosu düşünceniz var ise o zaman sorulması gereken soru, zombi karşısında tetiği tereddütsüz çekebilir miyim?  Shy

Seçiminiz şimdiden hayırlı olsun. Saygı ve sevgilerimle...

Sn. Gravis_Pro,

Zaman ayırıp cevap yazdığınız icin öncelikle teşekkür ederim.

Burada ciddi tecrübeye sahip üstatların pompalı konusunda söylediklerinden sonrasında pompalı hayalim hayal olarak kaldı. Ama uts-15 gönlümü içine bol fişek alması, ufak ve hafif, tutma kısmının  olmasından dolayı bana uygun gibi geliyordu. Ufak ve hafif olmasından dolayı ne kadar tepiyor bilemiyorum tabi. Okuduğum konulardan sonra yivsiz eğer hafif ve ufak ise feci teptiği. Hobi amaçlı olarak onunla pişip sonra da fabarm almak da bir seçenek olabilir mi bilmiyorum...

Fabarm sat8 icin nedense YouTube da pek video bulamadım. Bol bol oyunlara konu olmuş, Rusların da ilgisini epey çekmiş olacak ki bol bol Rusça video mevcut ancak anlamak pek mümkün olamıyor maalesef ve istifade edemedim.

Bu arada bir akrabam bana yivsiz için başvuru yaparken 2 tane için yap bir daha da uğraşma demişti. Dediğiniz gibi bir hobi amaçlı birde az biraz pişince fabarm veya benelli almalıyım. Nisan ayındaki fuardan evvel alım da yapmayacağım.

Telefon üzerinden zar zor yazabildim, sürç-ü lisan ettiysem affola.

Saygılaramla. 

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Sayın Gravis Pro;
Yerli tüfek tavsiye konusunda yeni başlayan arkadaşlara eğer bütçeleri var ise hiç tavsiyede bulunmamanız; hem arkadaşların ceplerini hem de zamanlarını yada kendilerini tüfeklerine güvenerek atılacakları tehlikelere karşı korunmalarını sağlayacaktır. Zira artık ben yerli tüfek tavsiyesinde bulunmuyorum, çünkü piyasadaki neredeyse şu da çok sorunsuz denilen hemen her tüfeğin sahibi olduğumdan hepsinin muhakkak bir yerinden fire verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Tavsiye ettğiniz Armsan markası zaten standartı olmayan, elime geçen tüm tüfekleri ki iki tanesini 0 aldım geçen birini iade ettim, ististanız sorunlu tüfeklerdi. Kırılgan, kirlilik toleransı düşük, fişek seçen tüfeklerin tavsiyesi yeni başlayan arkadaşları güç durumda bırakacaktır.

Bütçeleri var ise Fabarm, Benelli,Beretta gibi markalar ile gayet mutlu mesut yaşarlar.
Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Sabri, Oberon, bilhan, Alphawolf
(05-04-2017, 01:52 AM)Xlll demiş ki: Tek tüfek , iyi tüfek .

Bence en doğru karar bu .

Saygılar .

Savunma amaçlı alınıyorsa, Sadece yivsiz tüfek olarak değil, genel anlamda bir evde en az iki silah olmalı. Aynı çap/Kalibre.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(05-04-2017, 09:20 PM)Kara45 demiş ki: Sayın Gravis Pro;
Yerli tüfek tavsiye konusunda yeni başlayan arkadaşlara eğer bütçeleri var ise hiç tavsiyede bulunmamanız; hem arkadaşların ceplerini hem de zamanlarını yada kendilerini tüfeklerine güvenerek atılacakları tehlikelere karşı korunmalarını sağlayacaktır. Zira artık ben yerli tüfek tavsiyesinde bulunmuyorum, çünkü piyasadaki neredeyse şu da çok sorunsuz denilen hemen her tüfeğin sahibi olduğumdan hepsinin muhakkak bir yerinden fire verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Tavsiye ettğiniz Armsan markası zaten standartı olmayan, elime geçen tüm tüfekleri ki iki tanesini 0 aldım geçen birini iade ettim, ististanız sorunlu tüfeklerdi. Kırılgan, kirlilik toleransı düşük, fişek seçen tüfeklerin tavsiyesi yeni başlayan arkadaşları güç durumda bırakacaktır.

Bütçeleri var ise Fabarm, Benelli,Beretta gibi markalar ile gayet mutlu mesut yaşarlar.
Saygılarımla.

Sn. Kara45,

Öncelikle değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Soruyu soran forumdaşımız kendisinin de belirttiği gibi acemiliğine binaen kafasında bin bir sorular ile o anki kanaatine göre soru sormuş. İhtiyacının hedef ve ev savunması olduğu ve aklındakinin UTS-15 olduğu, çok teper mi az teper mi, koridorda manevra için boyu posu vb. birbirinden çelişkili kriterler içinde boğulmuş olduğu aşikardır.

Hal böyle iken alışma ve tecrübe döneminde çok çok daha uygun bir bedel ile edinebileceği iki marka/model tüfek ile öneride bulundum. Önerdiğim iki tüfeğe de sahip olduğumu da mesajımda belirtmiştim. Bahse konu bu iki marka/model ile ilgili gerek benim gerek forumdan bazı arkadaşlarımızın ve forum dışından diğer bir kaç arkadaşımın tecrübelerini bizzat bildiğim için söyleyebilirim ki geçtiğimiz Pazar günü itibariyle tüfeğin sıfır fiyatını ikiye katlayacak oranda atım adetlerine kazasız kırımsız ve arızasız ulaşmışlardır. Benim Ata CY gezi hariç Smile

Şunu da özellikle belirtmek isterim ki; Daha önceki muhtelif konularda da beyan ettiğim gibi yerli ve bilindik markalarda sorunsuz olmaları biraz da şans işi olduğu aşikardır. Yalnız bu handikapa rağmen hedef atıcısı için önemli hususlar olarak görmüyorum. Çünkü muhatabı karşınızda ve öyle böyle bir sorun varsa yapıp gönderiyorlar. Zaten ithal ve yerli arasındaki fiyat oranına bakarsanız beklentiniz yüksek olmuyor. Her türlü şartlarda, saçma sapan şekillerde kullanmaya çalışıyoruz, öğrenip tecrübe ediyoruz. Acemi şöföre alınmış ucuz araba misali... Mekanik görevini yerine getiriyorsa, hedefi de vuruyorsa mesele kalmıyor. Bir gün mekanik görevini yerine getirmezse o zaman açıp inceleyip kurcalayıp teknik anlamda da tecrübe kazanacağımız aşikardır.

Sizin yerli tecrübenize gelince; Sizin adınıza üzüldüğümü belirtmek isterim. Hani dedik ya şans işi biraz da diye demek ki size şanssız tarafı denk gelmiş. Standardı olmayan (Armsan RS-A1 ve RS-X1, Eos12, Eos 410, Ata CY, Yıldız Elegant A3 .410 Çifte) yerli tüfeklerden CY ile gez sorunu, Eos .410 ile de namluda eğrilik ve iğnede ara sıra vurmama (ilk alındığındaki sorunlar bunlar) sorunu yaşadım. Bu tecrübelerimi de forumda saklamadan gizlemeden açık açık belirtmiştim. Yine bu tüfeklerde 24 gr. fişeklerin bir kısmı hariç tahliye, besleme sorunu yada başka bir olumsuzluk yaşamadım vs. devam ediyor.

Velhasıl kelam benim tecrübelerim, beklentilerim, kullanım alanlarım sizden farklı olunca sorulara verdiğimiz cevaplar da görüşler de farklılık gösteriyor. Lakin ithal bir tüfek almak isteyene de hiç bir zaman alma ne gerek var demedim. Tabi ki kendini kanıtlamış Fabarm, Benelli, Beretta alınabilecek en iyi tüfeklerdendir. Cevaben söylediğim gibi acizane farklı bir bakış açısı benimki Shy 

Herkesin memnun kalacağı, kaliteli güzel bir tüfeğe sahip olmasını can-ı gönülden dilerim. Rabbim (c.c) cümlemize kullanmaya mecbur kalacağımız günler göstermesin.

Saygı ve sevgilerimle...

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Yasin06, heisenberg, fbalun, mvx, GullyFoyle, bilhan, Yaşar Engin
(05-04-2017, 09:20 PM)Kara45 demiş ki: Sayın Gravis Pro;

Saygılarımla.

Sayın Kara45,

Sizin yivsizler ile epey tecrübeniz olduğunu gerek mesajlarınız gerekse konulardaki paylaşımlarınız sebebiyle farkındayım. Yerli ürünler ile ciddi sorunlar yaşamış olmalısınız ki yerli yivsizi son çare olarak işaret ediyorsunuz.

Hepimizin gönlü bahsettiğiniz o üç markayı almayı ister, zorlasam bütçemi alabilirim belki ancak tüfeği almakla da bitmiyor, fişeğiydi, temizleme aksesuarları derken belli bir bütçe daha gerekiyor.

Allah lazım etmesin, sadece poligonlarda disk ve hedef kağıdı kullanmayı gönül ister ancak olur da bir sıkıntı olur ise bahsettiğim gibi koridor gibi sıkışık bir ortamda bile veya tecrübesi olmayan bir kullanıcıyı bile yarı yolda bırakmayacak bir tüfek almak istiyorum. Siz belki bir yıl içerisinde bin adet fişeği yakıyorsunuz, ben o kadar adedi bir ömür boyu yakabileceğime ihtimal bile vermiyorum. Benim için bir amatörün bile kullanması ve rahat, kontrolü kolay tüfek en iyi tüfektir. Benim gibi amaca yönelik kafası karışık bir çok kişinin de aslında en temelde aradığı özellikler bunlardır diye düşünüyorum.

Şuan Fabarm'ın pek çok yerde stok sorunu olduğunu da görüyorum, bir sıkıntı mı var acaba?

Saygılarımla

Alıntı

(04-04-2017, 08:23 PM)Sabri demiş ki: Sayın austin powers,

Yazdıklarınızı okuyunca size yardımcı olmak için bazı açıklamalar yapmanın kararınızda etkili olacağını düşündüm:
(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki: Okuduklarımdan yanlış anlamadıysam forumda koruma ve hobi amaçlı (hedef tahtası vurmak) kullanım için iki marka lider olarak gösteriliyor. Birisi Benelli M4 diğeri ise Fabarm SAT 8 Pro. 
Benelli M4 ve Fabarm SAT8 hobi amaçlı olacağı düşünülmeyecek ciddi silahlardır, Unutmayınız ki ABD ordusu ve bir çok güvenlik örgütü Özel timlerinde M4 ün askeri versiyonu M1014 kullanıyor. Her ikisi de size sorun çıkartmayacağını ve üzmeyeceğini düşündüğüm kaliteli tüfeklerdir. Eğer bir kere alayım, sorunsuz tepe tepe kullanayım diyorsanız, bütçenize uyuyorsa SAT8 alın.

Maalesef UTS-15 çıkarttığı sorunlar nedeniyle ilk baştaki heyecan ve övgüleri yitirdi. Bu tüfeğin sorunları ile ilgili yabancı sitelerde, videolarda yergileri görmek insanı üzüyor. En son forum üstatlarımızdan birisi telefon görüşmesinde tahliye kapağının dipçikte ve yüze yakın oluşu nedeniyle kullanıcının yüzüne patladığını söyledi. Ayrıca pompalı tüfek, deneyimi olmayan kullanıcı için zor bir tüfektir.

(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki:  fiziksel olarak zayıf kabul görebilecek kilo da olduğum için tüfeğin tepmesi, stabilize olması, manevra kabiliyetinin (boyunun uzun olmaması) iyi olması benim için mühim konular. Yanılmıyorsam gerek M4 gerekse SAT8 boy olarak ilk baktığım UTS15 den hatırı sayılır daha uzun boyutlarda ve bu da beni acil durumlarda özellikle ev ortamında, hatta koridor gibi sıkışık bir ortamda uzun bir tüfeğin hedefe doğrultulmasında ciddi sıkıntıya sokacağını düşündürüyor. 
Tüfeğin ağırlığı ile geri tepme ters orantılıdır. Her iki tüfekte, 3500 gm ve üzeri olduğu için 24-34 gm arası sıkıların tepmesi Greener kuralına göre sizi rahatsız etmeyecektir:  http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid329640
Ayrıca namlu ucundaki kompansatör, namlu şahlanmasını azaltarak daha isabetli atışlar yapmanızı sağlayacaktır (Eğer Sn. Lupus'un dediği gibi namlu freni ise geri tepmeyi azaltacaktır)
Bu tüfeklerde teleskopik dipçik olduğu için, dipçik uzunluğu, tetik çekme mesafesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz, manevra esnasında uzun kalacakları düşünceniz doğru değil.

(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki:  Açıkçası, almışken önce uyduruk bir yivsiz ile pişip sonra kaliteli bir tüfeğe tekrar para harcamayı israf olarak gördüğüm için nokta atış yaparak doğru ve kaliteli bir yivsiz edinmek istiyorum ve onunla pişmek istiyorum. 

Bana faydası olacak herhangi bir öneriniz olur ise çok memnun olurum. 
İlk alınacak tüfek konusundaki düşüncenize katılıyorum. Sonuçta bir para harcayacaksınız, yerli fabrika ayarcısı  Wink arkadaşımızın tavsiyesine uyarsanız, sorun çıktıkça fabrika ile git-gel mesaisi yapıp tüfekten soğuyacaksınız.

Saygılar

Sayın Sabri,

Öncelikle mesajımı kelime kelime okuyarak ve ayrıntılı olarak cevapladığınız için teşekkür ederim.

ABD ordusunun m4 kullandığını duymuştum, sizden de teyit almış oldum. Ancak UTS-15'in de ABD ordusu tarafından kullanıldığını hatta ürünün tasarımını zaten bir Amerikalının yaptığı gibi şeyler duymuştum, yanlış mıyım bilmiyorum tabi, kulaktan dolma bir bilgi. Denildiğini gibi UTS-15 in sorunlu modelleri olmuş. Özellikle de boş fişeği atamaması üzerine.  Hickok45 amacımızın UTS-15 ile çektiği videoyu izlerken onun kullandığı tüfek ile şuan satışı yapılan tüfek aynı olmadığını fark ettim, meğerse bu tüfeğin şuan 4. versiyonu satılmaktaymış. Ancak, kısa boyundan ötürü fişeğin yüzünde patlaması olup olabilecek en kötü şey, hatta "ya olursa" diye korktuğum da bir şeydir, siz böyle bir durumun yaşandığını da paylaşınca deneme atışı yapmaktan bile çekinirim artık. Türk silah sanayisinin böyle olması gerçekten üzücü.

Tepme konusundaki bahsettiğiniz konuyu okudum ancak bilgi ve pratik eksikliklerim sebebiyle tam anlamıyla anlayamadım. Verdiğiniz basit formül ise güzel, ağır ise az teper. Smile  Ayrıca şahlanmasını azaltması için uç kısımdaki "muzzel break" sesi arttıracak olsa da stabilite açısından bana fayda sağlayacaktır.

Merak ettiğim konu ise "gazlı" meselesi. Bu ürün kinetik değil, gazlı bir ürün değil mi? Gazdan kastımız havalı tüfeklerde olduğu gibi tepme anında ters bir tepme yaparak stabilite mi sağlıyor yoksa ben konuyu tamamen yanlış anlayarak fütüristik bir boyuta mı taşıdım?  Huh

Telescopic dipçik meselesini paylaşmanıza sevindim, dediğiniz gibi bir miktar da olsa boyunu ayarlama fırsatımın olması memnun edici olur.

Şu aşamada ya 2.el bir benelli m4 telescobic pistol grip yada sıfır/2.el bir Fabarm SAT8 Pro Telescobic almam gerektiği anlamını çıkarıyorum. Keşke dediğiniz gibi bir omuzlayıp, birkaç fişek ile deneme fırsatım olsa da yemeğin tadı acı mı tatlı mı bir de kendim görsem, yemeğin tarifini okuyoruz ama damağımız ne cevap verecek muamma.

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi