Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fabarm S.A.T. 8 Telescopic İnceleme
Sayın Gazanfer,  Fişek konusunda tercihim tek kurşun, Tüfeği kullanma maksadım Av  olmadığı için fişek tipi ve gramaj konusunda  Sayın Kara 45 ile aynı bakış açısına sahibim.

Yerli meca rifled slug, ithal fiocchi tiro a palla 28 gr dan başka fişek markasını ne stokluyorum, ne de kullanıyorum. Tecrübem bu iki fişek ile sınırlı.   Her iki markada da  şu ana kadar  hiç bir problem yaşamadım. Kendi adıma fişek markalarımı buldum diye düşünüyorum. 

Tüfeğimi almadan önce yaptığım araştırmalarda düşük gramaj ile ilgili You tube da sorun yaşandığını gösteren 1-2 Rusça videoya rastlamıştım. Ama tek kelime Rusçadan anlamadığımdan  sorunun fişekten mi? tüfekten mi? olduğunu anlamam mümkün olmamıştı.  Elimde ilk tüfeğimi aldığım zamanlardan kalma 10-12 ad 24 gr trap fişeği var. Merak edenler için ilk fırsatta  deneme yapar tecrübemi paylaşırım. 

Saygılarımla,
C.E

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
tirendaz, Fruktoz23, Gazanfer, lupus, Xlll, Yaşar Engin
Cevap yazan tüm üyelere teşekkür ederim. Boş kovan tahliye problemini özellikle düşük gramajlı fişekler için sormadım. Bende bu modelde 24 gram fişek tercih etmem. Sorum ortalama (28,30,32 gram vs.) fişeklerde bu problemi yaşayan oldu oldu mu?

Sn. Cem1964 aynı videoları bende izlediğim için böyle bir soru sormak istedim.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
Sn. Fruktoz23,
Detaylı inceleme ve ayırdığınız zaman için çok teşekkürler.
Saygılar..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
(02-01-2017, 08:16 AM)Sabri demiş ki: Sayın Fruktoz23,

Güzel bir inceleme olmuş elinize, emeğinize sağlık. Tüfeğin fiyatından bahsetmemişsiniz ama Fabarm SAT8 fayda/fiyat oranı açısından oldukça iyi bir silah. Benelli M4 alamayanlar için özellikleri iyi, fiyatı uygun bir tüfektir. Tüfeğin mekanizma taşıyıcının parlak metal oluşu, dış yüzeyinin düzgün boyası iyi işçilik izlenimi yaratıyor. 

Bu tüfekle atış yapma imkanım oldu, atışlarını oldukça beğendiğimi ifade etmek isterim. Benim kullandığım Beretta 1301 den daha fazla ağırlığı nedeniyle ayni gramajdaki fişeklerle geri tepmesi bir nebze az, namlu şahlanması yok gibi, bu nedenle mükerrer atışları daha başarılı. Atışlarınızda, düşük gramajlı fişeklerde tahliye sorununu da inceleseydiniz iyi olurdu.

Bu arada bir yanlışınızı düzeltmek isterim. Bu tüfeğin ucundaki cihaz muzzle-brake (namlu freni) değil, kompansatördür.  Namlu freni geri tepmeyi azaltmak için tasarlanmıştır, alev gizleyene benzer ve genellikle iki veya dört yönde açıklığı vardır. Tanıttığınız Fabarm SAT8 de görülen sadece üstten açıklığı olan parça namlu şahlanmasını engellemek için için tasarlanmış kompanzatördür. Aşağıdaki bağlantıdan alev gizleyen, namlu freni ve kompanzatör arasındaki farkları görebilirsiniz:

http://www.thetruthaboutguns.com/2013/12/foghorn/ask-foghorn-whats-the-difference-between-a-muzzle-brake-a-compensator-and-a-flash-hider/

Saygılarımla

merhaba Sabri bey.
Forumdan takip ettiğim kadarıyla beretta 1301'e sahipsiniz. Beretta 1301 ile fabarm sat8 arasında kaldım. Fiyat olarak aralarında pek bir fark yok. 
Beretta 1301 ile ilgili ne diyorsunuz ? Bugün silah alacak olsanız tercihiniz yine beretta mı olur yoksa başka alternatif düşünür müsünüz ?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsuba
(31-03-2017, 08:38 PM)Gökalp demiş ki: merhaba Sabri bey.
Forumdan takip ettiğim kadarıyla beretta 1301'e sahipsiniz. Beretta 1301 ile fabarm sat8 arasında kaldım. Fiyat olarak aralarında pek bir fark yok. 
Beretta 1301 ile ilgili ne diyorsunuz ? Bugün silah alacak olsanız tercihiniz yine beretta mı olur yoksa başka alternatif düşünür müsünüz ?

Sayın Gökalp,

Beretta 1301 ile 3500 atım sayısına ulaştım. Bu güne kadar 24-50 Gr arası attığım fişeklerde hiç bir besleme, tahliye, ateşlememe sorunu yaşamamama rağmen daha önce yazdığım inceleme den alıntı yaparsam:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid330113

(29-11-2016, 05:14 PM)Sabri demiş ki: Beretta 1301 tactical'in eksileri neler?

1. Taktik bir tüfek olarak düşünüldüğü için dipçik kısa, ayarlamazsanız konfor düşük, başparmağınız burnunuza çarpıyor (Dipçik ayarı ile bu sorun gideriliyor).

2. Ghost-ring ve önündeki picatinny sert plastikten imal edilmiş. Picatinnyi tutan vida sistemi allen anahtarı ile pek sıkılmıyor, üzerine reddot takılınca bir süre sonra gevşiyor. Sn.Lenduha bunu değiştirmişti (fazladan masraf). Ghost-ring gez keza plastik ve 3400 atımda vidaları gevşedi  

3. Kurma mandalının arkasına basınca şarjörden fişek boşaltabiliyorsunuz. Ancak gerdel kapalı iken basarsanız içeride fişek sıkıştırıp kilitleyebiliyorsunuz (Bunu sorunu çözen eklentiyi yukarılarda paylaştım, ilave maliyet)

4. Düşük ağırlığı nedeniyle ağır sıkılarda geri tepme ve namlu şahlanması fazla, tüfeğin kontrolu güçleşiyor, atış konforu azalıyor 

5. Şarjör kapasitesi 70-76 mm fişek için 5+1 ( Şarjör tüpü ilavesi ile 7+1 oluyor, ek  maliyet)

Bu eksileri değerlendirdiğimde bu günkü deneyim ve aklımla ayni fiyat aralığında Fabarm SAT8 almayı daha uygun görürüm. Çünkü Beretta 1301 i ayni özelliklere taşımak ek maliyet gerektiriyor. İllede Beretta alacağım, ava gideceğim diyorsanız ayni mekanizmaya sahip A-400 Xplor tavsiye ederim. Biraz daha paraya kıyarsanız Benelli M2 alınası bir tüfektir. Ama domuz avı ve savunma amaçlı kullanımda herkesin gönlüden geçen tüfeğin Benelli M4 olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Saygılarımla

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
lupus, Gravis_Pro, Cem1964, PersonalDefence, xxglockxx, madenci08, Fruktoz23, heisenberg, Xlll, asuspc, ErDiNi78, lenduha, Oberon, alpago, Yaşar Engin
Elinize sağlık Sn. Sabri.
Bizim tüfek satılmaktan gene "kıl payı" kurtuldu (SAT8). Smile
Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Xlll, Fruktoz23
(02-04-2017, 08:40 PM)Sabri demiş ki:
(31-03-2017, 08:38 PM)Gökalp demiş ki: merhaba Sabri bey.

Sayın Gökalp,

Beretta 1301 ile 3500 atım sayısına ulaştım. Bu güne kadar 24-50 Gr arası attığım fişeklerde hiç bir besleme, tahliye, ateşlememe sorunu yaşamamama rağmen daha önce yazdığım inceleme den alıntı yaparsam:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid330113

(29-11-2016, 05:14 PM)Sabri demiş ki: Beretta 1301 tactical'in eksileri neler?

1. Taktik bir tüfek olarak düşünüldüğü için dipçik kısa, ayarlamazsanız konfor düşük, başparmağınız burnunuza çarpıyor (Dipçik ayarı ile bu sorun gideriliyor).

2. Ghost-ring ve önündeki picatinny sert plastikten imal edilmiş. Picatinnyi tutan vida sistemi allen anahtarı ile pek sıkılmıyor, üzerine reddot takılınca bir süre sonra gevşiyor. Sn.Lenduha bunu değiştirmişti (fazladan masraf). Ghost-ring gez keza plastik ve 3400 atımda vidaları gevşedi  

3. Kurma mandalının arkasına basınca şarjörden fişek boşaltabiliyorsunuz. Ancak gerdel kapalı iken basarsanız içeride fişek sıkıştırıp kilitleyebiliyorsunuz (Bunu sorunu çözen eklentiyi yukarılarda paylaştım, ilave maliyet)

4. Düşük ağırlığı nedeniyle ağır sıkılarda geri tepme ve namlu şahlanması fazla, tüfeğin kontrolu güçleşiyor, atış konforu azalıyor 

5. Şarjör kapasitesi 70-76 mm fişek için 5+1 ( Şarjör tüpü ilavesi ile 7+1 oluyor, ek  maliyet)

Bu eksileri değerlendirdiğimde bu günkü deneyim ve aklımla ayni fiyat aralığında Fabarm SAT8 almayı daha uygun görürüm. Çünkü Beretta 1301 i ayni özelliklere taşımak ek maliyet gerektiriyor. İllede Beretta alacağım, ava gideceğim diyorsanız ayni mekanizmaya sahip  A-400 Xplor tavsiye ederim. Biraz daha paraya kıyarsanız Benelli M2 alınası bir tüfektir. Ama domuz avı ve savunma amaçlı kullanımda herkesin gönlüden geçen tüfeğin Benelli M4 olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Saygılarımla

Zaman ayırıp dönüş yaptığınız için çok teşekkür ediyorum. Sağolun.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Herkese selamlar,

Forumu bir müddettir takip ediyorum ve yivsiz av tüfeği hakkında tam anlamıyla hiçbir şey bilmiyordum, artık ufak ufak öğrenmeye başladım. Forumda konuların güzel ve detaylı ele alınmış olması öğrenmemde pozitif etkiye sahip oldu. Emek veren herkese şahsım adına teşekkür ederim.

Okuduklarımdan yanlış anlamadıysam forumda koruma ve hobi amaçlı (hedef tahtası vurmak) kullanım için iki marka lider olarak gösteriliyor. Birisi Benelli M4 diğeri ise Fabarm SAT 8 Pro. Benelli M4 döviz kuru gerekçesiyle fiyatına epey fiyat koymuş ki zaten evvelden de ucuz değilmiş. M4 den aşağı kalır yanı olmadığı, fiyat olarak daha uygun olduğu, çok parçası olduğu için benim gibi bir aceminin temizlemesinin sıkıntı yaşaması kuvvetle muhtemel olduğunu okumama rağmen bana daha uygun diye düşünüyorum.

Foruma üyeliğimden evvel pompalı yerli UTS-15 almayı planlıyordum kompakt boyu ve içine alabildiği 15 adet fişek adedinden ötürü ancak foruma ve yivsizlere yıllarını vermiş üyelerin yazılarını dikkate alınca pompalı almamın tamamen yanlış olacağı kanaatine vardım. (Daha önce elime hiç tüfek almışlığım olmadığı için, askerde de kaba tabir ile sadece hamallığını yaptım, atış yapmadım). Tecrübem olmadığı için forumda okuduklarımı birleştirince almam gereken yivsizin başlıca olması gerekenleri: Yarı otomatik, 12GA, Gazlı, 47-52cm namlu boyu olmalı. Evvelden hiç tecrübem olmadığı halde fiziksel olarak zayıf kabul görebilecek kilo da olduğum için tüfeğin tepmesi, stabilize olması, manevra kabiliyetinin (boyunun uzun olmaması) iyi olması benim için mühim konular. Yanılmıyorsam gerek M4 gerekse SAT8 boy olarak ilk baktığım UTS15 den hatırı sayılır daha uzun boyutlarda ve bu da beni acil durumlarda özellikle ev ortamında, hatta koridor gibi sıkışık bir ortamda uzun bir tüfeğin hedefe doğrultulmasında ciddi sıkıntıya sokacağını düşündürüyor. Açıkçası, almışken önce uyduruk bir yivsiz ile pişip sonra kaliteli bir tüfeğe tekrar para harcamayı israf olarak gördüğüm için nokta atış yaparak doğru ve kaliteli bir yivsiz edinmek istiyorum ve onunla pişmek istiyorum. Ancak deneme, tecrübe etme şansımız da yok, nasıl doğru kararı vereceğim bilemiyorum. Burada paylaşılan tecrübeler nihayetinde teori olarak aklımda kalacak ancak birde pratikte "bana" ne kadar uyumlu bunu ancak deneyerek görmem gerek.

Bana faydası olacak herhangi bir öneriniz olur ise çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzun bir mesaj oldu, kusuruma bakmayın.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Fabarm Sat 8 alın .

Saygılar .

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Cem1964, 1905sss, madenci08, PersonalDefence, austin powers, Fruktoz23, Sabri, Oberon
(04-04-2017, 11:14 AM)austin powers demiş ki: Herkese selamlar,

Forumu bir müddettir takip ediyorum ve yivsiz av tüfeği hakkında tam anlamıyla hiçbir şey bilmiyordum, artık ufak ufak öğrenmeye başladım. Forumda konuların güzel ve detaylı ele alınmış olması öğrenmemde pozitif etkiye sahip oldu. Emek veren herkese şahsım adına teşekkür ederim.

Okuduklarımdan yanlış anlamadıysam forumda koruma ve hobi amaçlı (hedef tahtası vurmak) kullanım için iki marka lider olarak gösteriliyor. Birisi Benelli M4 diğeri ise Fabarm SAT 8 Pro. Benelli M4 döviz kuru gerekçesiyle fiyatına epey fiyat koymuş ki zaten evvelden de ucuz değilmiş. M4 den aşağı kalır yanı olmadığı, fiyat olarak daha uygun olduğu, çok parçası olduğu için benim gibi bir aceminin temizlemesinin sıkıntı yaşaması kuvvetle muhtemel olduğunu okumama rağmen bana daha uygun diye düşünüyorum.

Foruma üyeliğimden evvel pompalı yerli UTS-15 almayı planlıyordum kompakt boyu ve içine alabildiği 15 adet fişek adedinden ötürü ancak foruma ve yivsizlere yıllarını vermiş üyelerin yazılarını dikkate alınca pompalı almamın tamamen yanlış olacağı kanaatine vardım.  (Daha önce elime hiç tüfek almışlığım olmadığı için, askerde de kaba tabir ile sadece hamallığını yaptım, atış yapmadım). Tecrübem olmadığı için forumda okuduklarımı birleştirince almam gereken yivsizin başlıca olması gerekenleri: Yarı otomatik, 12GA, Gazlı, 47-52cm namlu boyu olmalı. Evvelden hiç tecrübem olmadığı halde fiziksel olarak zayıf kabul görebilecek kilo da olduğum için tüfeğin tepmesi, stabilize olması, manevra kabiliyetinin (boyunun uzun olmaması) iyi olması benim için mühim konular. Yanılmıyorsam gerek M4 gerekse SAT8 boy olarak ilk baktığım UTS15 den hatırı sayılır daha uzun boyutlarda ve bu da beni acil durumlarda özellikle ev ortamında, hatta koridor gibi sıkışık bir ortamda uzun bir tüfeğin hedefe doğrultulmasında ciddi sıkıntıya sokacağını düşündürüyor. Açıkçası, almışken önce uyduruk bir yivsiz ile pişip sonra kaliteli bir tüfeğe tekrar para harcamayı israf olarak gördüğüm için nokta atış yaparak doğru ve kaliteli bir yivsiz edinmek istiyorum ve onunla pişmek istiyorum. Ancak deneme, tecrübe etme şansımız da yok, nasıl doğru kararı vereceğim bilemiyorum. Burada paylaşılan tecrübeler nihayetinde teori olarak aklımda kalacak ancak birde pratikte "bana" ne kadar uyumlu bunu ancak deneyerek görmem gerek.

Bana faydası olacak herhangi bir öneriniz olur ise çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzun bir mesaj oldu, kusuruma bakmayın.

Sn. austin powers

Acizane bir tavsiyede de ben bulunayım. Siz pişme aşamasında gidip 1 tane yerli yarı otomatik tüfek alın. İlk tavsiyem bizzat sahibi olduğum ve aktif olarak kullandığım Armsan RS-A1'i yok ben tipini beğenmedim diyorsanız yine kendi kullandığım biraz daha cafcaflı, taktük Big Grin  görünümlü Ata CY Taktik tavsiye ederim. Biri 47 cm, biri 51 cm asgari namlu boyuna sahip olsa da aynı ölçülere sahipler (ortalama 100-103 cm) Başka marka/model tavsiye edemiyorum çünkü bilmiyorum. 1/4 ve 1/7 oranında uygun fiyatla alabileceğiniz bu tüfekler ile bol bol çalışarak iyice pişersiniz. İlerleyen zamanlarda kafanızdaki sorulara kendinizce cevaplar bulup, artık ben daha profesyonel tüfek almalıyım dediğinizde yine alabilirsiniz. Ne de olsa ruhsatınızda 6 adet satır var.  Shy

Eğer yok arkadaş ben ev savunması da yaparım, çok güvenmem lazım tüfeğime her aksiyonda, her ihtimalde çalışmalı gibi olası bir zombi saldırısı senaryosu düşünceniz var ise o zaman sorulması gereken soru, zombi karşısında tetiği tereddütsüz çekebilir miyim?  Shy

Seçiminiz şimdiden hayırlı olsun. Saygı ve sevgilerimle...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lupus, bilhan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi