Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZ TÜFEKLERDE BAKIM
(29-12-2016, 11:20 PM)Kanuni demiş ki: Yerliye güvenir veya güvenmezsiniz.  Yukarıda bahsettiğim hususlar için farklı görüşleriniz de olabilir.  Ancak, sanıyorum ki belirli bir atım yapmadan silaha güvenmemek, (yukarıda da bahsettiğim gibi, benim için bu atım adedi 800-1000'dir), platforma aşina olup, sorun ortaya çıkmasa bile olası sorunlara baştan hazır olmanın faydalı olacağı konusunda çoğu forumdaşım ile hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.

Sayın Kanuni,

Uçaklarda, helikopterlerde bazı parçalar belirli uçuş saati sonrası hiçbir sorunu olmasa bile yenisi ile değiştirilir. Acaba ateşli silahlarda (irca yayı, iğne vb... ) hareketli parçaların, belirli bir atım sayısı sonrası sorun olmasa bile değiştirilmeleri gerekir mi? Yoksa arıza yapmasını mı beklemeli?

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsuba
Sn.Hocam,

Bu sorunuzun cevabı malzemenin yorulma karakteri ile ilgilidir. Şöyle ki, malzemenin maruz kaldığını gerilmeleri ve elinizdeki malzemenin özelliklerini biliyorsanız; belirli bir emniyet katsayısı ile kabaca bir tahminde bulunabilirsiniz.

Sizin sorunuzun en kestirme cevabı; yayları gerilimleri azalmaya başladığında, metal parçaları ise üzerinde rodaj sonrasında oluşan alışma durumu hariç vuruntular başladığında değiştirmeniz olur.

Ancak iğne-gövde-namlu-mekanizma-tetik grubu gibi parçaların tüfek ömrü boyunca dayanım gösterecek şekilde tasarlanmış olması gerekir. Ancak her zaman olduğu gibi ihtiyatı elden bırakmamak adına yedekleyebildiklerimizi yedeklemek iyidir.

Selamlar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz
Değerli forumdaşlar şöyle bir şey buldum.

Military Spesification standardı gereksinimi Mil S-3443G e göre 3000 ticari 70 mm atımı veya 00 buckshot ( olin corp. military olan mı bilemiyorum) atışını servis dışı kalmadan parça kırımı olmadan, en fazla 3 defa malfunction olması şartı aranıyor. Aynı şartnamenin geri kalanında süngü takılması ile ilgili standarda değinilmiş.

Üyemiz de bu kriteri kendince uyarlayarak 3000 atımı kişisel kriter olarak belirlemiş olması muhtemel diye düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, demirci57, PersonalDefence
Sn. cnrabt
Bu konuya müsebbib Sn. türkmenoğlu maalesef banlanmış, ancak yivsiz tüfeklerle ilgili yazı ve deneylerini severek takip ediyordum. Akdaş denemelerinde hiç temizlik yapmadan problemsiz 1700 atım yapabildiğini paylaşmıştı. Hatasız 3000 atım sonrası parça değişimi ile rüşdünü ispat eden yerli kötü gün dostu olarak ayrılabilir demişti. Şahsen ben 1500 tl tüfek 4000 tl fişek kötü gün dostu Benelli alırdım. Ama 3000 atimin vereceği keyiften mahrum olma, Benelli süs mü olacak... vb pek cok soru sorulabilir. Ben de bu kriteri kişiselleştirdiği kanaatindeyim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cnrabt

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi