Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 75 New edition horozu
Sayın forum üyeleri ;

Araştımalarıma rağmen bulamadığım bir konuyu sizlere danışmak istedim. Forumda mevcutsa bile terimsel olarak yazılabileceği için ve silah terminolojisine çok fazla hakim olmadığım için buradan sormayı uygun gördüm.

Sahip olduğum CZ 75 New edition silahım var , bu silahın horozu el ile geriye doğru çekilince iki kademe olarak geride duruyor, yani horozu tam geriye doğru çekmezseniz az bir kuvvet uygulayarak yarım şekilde kurulu vaziyette duruyor . Bunun mantığı nedir ? Ne işe yarar ? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. 

Cevaplar için teşekkür ederim . Herkese barış , huzur ve mutluluk dolu günler dilerim. 

Aydın ÇONDUR

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Sn. aydincondur,

Bahsettiğiniz mekanizma CZ silahlarda ve hatta CZ klonu Canik silahlarda olan bir mekanizmadır. Horozun birinci kertikte takılı kalmasının amacı ise mermi sürülü taşınan silahlarda, silahın horoz üstüne doğru yere düşmesi anında iğnenin kapsüle vurup istenmeyen bir patlanma yaşanmasının önüne geçilmesidir. Güvenlik amaçlı diyebiliriz kısaca.

Bir diğer yararı olarak da benim düşüncem şudur; Silah mermi sürülü ve horoz tam inik vaziyette taşınırken silahı ilk ateşleme anında tetik ağırlığı oldukça yüksektir. Yanlış hatırlamıyorsam 4.5 kg civarı bir çift hareket çekiş ağırlığı olması lazım. Eğer horozu ilk kertikte tutup mermi ağızda taşırsanız, hem tetik ağrılığı bir nebze olsun azalmış hem de yukarıda yazdığım güvenlik tedbiri uygulanmış olacaktır.

Öte yandan şahsi fikrim, sivil kullanıcıların eğer çok profesyonel değiller ise silahı mermi sürülü vaziyette taşımamaları yönündedir.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, aydincondur
2. Çentik Cz 75'in dizayn edilen ilk versiyonunda otomatik iğne emniyet bloğunun olmayışından ötürü, fişek yatağı dolu olarak taşımalarda gerekli bir güvenlik tedbiri olarak tasarlanmış, daha sonradan otomatik iğne emniyet bloğu eklenilen B serisindede, fazladan güvenlik göz çıkarmaz mantığı ile günümüze kadar üretimi devam etmiş, halende aynı şekilde üretilmektedir. Sn. Fblaun fonksiyonel açıklamasını zaten yapmış.

Bunun dışında genelleme olduğu için yanlış bir kanı oluşmaması için değinmeden edemedim.
Bildiğiniz üzere forum olarak bu tarz kurallara karşı büyük titizlik gösterme mecburiyeti var.

Sn. Fblaun'un belirttiği üzere , Keyfi yada şahsi nedenlerin dışarısında olarak, eğer güvenlik nedeni ile silah taşıyorsanız veyahut kişisel disiplininiz bu doğrultuda ise, Fişek yatağı boş silah taşımak yerine, bıçak veya taş taşıyın.
Ama asla ve asla fişek yatağı boş tabanca taşımayın, Risk getirisi sağladığı tedbirden çok daha pahalıya patlayabiliyor.
Yeri gelmişken belirtme ihtiyacı hissettim, yanlış anlaşılma olmasın.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aydincondur

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi