Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varta Indestructible ( Yok edilemez) fener incelemesi
Sayın 1905sss, aracınız için levyeye gerek kalmamış Smile

Bu arada fenerim geldi, şevrotini boyutunun daha kolay anlaşılması için yanına koydum. Tahmin ettiğimden biraz daha hacimli bir fener. Elinize aldığınızda sağlamlık hissiyle yok edilemez olduğunu hissettiriyor Smile

[Resim: 20170621_035712.jpg]

Bu gece arazide deneme şansım oldu. Odaklanma özelliği olmadığından fazla dağılım yapmasını bekliyordum fakat hiç düşündüğüm gibi olmadi. Yaklaşık 30 metre mesafeyi gayet derli toplu şekilde aydınlatıyor. Rahatlıkla baktığınız yerdeki nesneleri seçebiliyorsunuz. Işık şiddeti tahmin ettiğim gibi göz alacak seviyede değil fakat aydınlatma düzeyi bana yeterli geldi. 

200 lumenlik Led Lenser P7 ile birlikte de deneyip karşılaştırdım. P7 nin odaklamasi en son düzeydeyken dağılım oranlari 30 metrede yaklaşık olarak ayni ama P7 bir miktar daha iyi aydınlatıyor tabii ki. Ayrıca P7 nin ışığı daha temiz ve homojen.

Burada yan yanalar.
[Resim: 20170621_042107.jpg]

Henüz iki feneri de uzun vadeli kullanmadığım için net.bir fikir belirtmek zor. Fakat 50 tl civarindaki fiyatıyla bulunabilirse Varta'nın kesinlikle fayda fiyat oranı çok yüksek. Led Lenser'ı indirimle 185 tl gibi bir bedelle aldığımda bu fiyata çok iyi fener diye düşünmüştüm ama Varta bu konuda öne geçti. Bu feneri edinmeme vesile olan başta sayın 1905sss olmak üzere konuya katkılarını esirgemeyen tüm üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
heisenberg, 1905sss, Xlll, kaan han, demirci57, madenci08, Cem1964, Yasin06, Gazanfer, BSS, ismicey, lupus
Sayın1905sss dostuma ben de çok çok teşekkür ediyorum. Paylaştığı bu konu sayesinde bu fenerden haberdar oldum. Üstelik neredeyse 1 tane fiyatına 2 adet almak nasib oldu. Epeyce bir süredir böyle makul bir fener arıyordum, çokça hora geçti. Tekrardan çok teşekkür ediyorum Sn.1905sss...

Ele oturması ve kavranması oldukça güzel, dağılımı da gayet başarılı. Ehlinin elinde 50 metreden domuzu çok fena aydınlatır...  Smile

Dayanımı konusunda ise geri dönüşler oldukça olumlu. Tabii enine boyuna kendi saha testlerimizden geçirip ona göre bir yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır. Pekii canımı bu fenere emanet eder miyim? Bir sayfa evvelki "Haydar" abiyi gördükten sonra bu fener olsa olsa hobi feneri olur benim için.  Tongue

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
1905sss, Cem1964, Yasin06
Sn. PersonalDefence,

Zahmet olmazsa ve kumpasınız varsa 'Varta' yazan kısmın çapını ve uzunluğunu ölçmeniz mümkün müdür?

Alıntı

Sn. Forum üyeleri şöyle bir baktım başlığa konu hakkında mesaj göremedim o nedenle paylaşmak istedim. Gözden kaçacağını tahmin etmiyorum gerçi.

Bu fenerin aynı lümen gücünde iki modeli var gördüğüm kadarıyla. Sn.1905sss in incelemesini de yaptığı model 2AA pil ile çalışıyor,zaten incelemede de belirtilmiş bir de 3AAA ile çalışan model var. 3AAA olan haliyle daha kısa ve kalın. Herhangi bir adaptör ile tüfekte kullanmak isteyecek arkadaşların bu hususa dikkat etmesi gerekebilir.

3AAA ile çalışan model 
VARTA Type 18700
Weight with Batteries 171 gr
Length 136 mm
Head Diameter 41,00 mm

2AA ile çalışan model 
VARTA Type 18701
Weight with Batteries 193 gr
Length 163,5 mm
Head Diameter 38,00 mm

Bizzat iki modeli de incelemedim. Ama Sn. 1905sss 'in incelemesine göre baktığımda 2AA modeli daha ergonomik geldi bana. Bu hafta bir ara sipariş geçeceğim ben de.

Ayrıca Indestructible kısmından feragat edip daha yüksek lümenli bir fener arayanlara yine decathlon'dan şu modeli önerebilirim. Bu da IPX4 standardında. Yine epey ucuza kafa fenerleri de var. 

200 lümen 
https://www. decathlon /onbright-800-el-feneri--id_8361257.html

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
demirci57, tsuba, 1905sss, Cem1964, Gazanfer, DaRkNeSs-, ismicey
(21-06-2017, 01:38 PM)Murphy demiş ki: Sn. PersonalDefence,

Zahmet olmazsa ve kumpasınız varsa 'Varta' yazan kısmın çapını ve uzunluğunu ölçmeniz mümkün müdür?

Elimde kumpas yok fakat olabildiğince hassas şekilde ölçmeye çalıştım. 28 mm çıktı Varta yazan en ince bölgenin kalınlığı, küçük bir hata payı olabilir. Bu kalınlıkla elimde halihazırda mevcut olan picattiny ray adaptörüne kesinlikle sığmadı. Ki kendisi en olarak 26 boy olarak 24 mm genişliğe sahip olan bir adaptördü. Piyasadaki bulabileceğiniz bir çok adaptör de yaklaşık bu standartta olacaktır diye tahmin ediyorum.

Picattiny ray için 30 mm yüzüğe sahip bir adaptör bulabilirseniz eğer rahatlıkla monte edilebilecektir. Ben aradım, yurt içinde satışı yapılan bir yer bulamadım. Eğer bulabilirseniz ben de bir adet edinmek isterim.

Saygılarımla.

Alıntı

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim Sn. PersonalDefence, tam olarak de niyetim buydu fakat picattiny ray ile değil de şarjör tüpüne aşağıdakine benzer bir aparat ile takma niyetindeyim.

[Resim: 193431.jpg]

Alıntı

Bahsettiğiniz aparatta muhtemelen feneri büyük göze takmanız gerekecek ve şarjör tüpü kalın gelecektir. Ben bunun çözümünü metal kelepçe ile bağlamakta buldum. Daha önce plastik kelepçe ile başka bir feneri denemiştim, tahmin ettiğimden daha stabil kalmıştı atışlarda. Bu feneri ise metal bir bilezik kelepçe ile tutturdum. henüz atışa gitmedim ama herhangi bir gevşeme olmayacağını tahmin ediyorum.

Estetik olarak iyileştirilebilir ama fikir vermesi açısından buyurun.

[Resim: 20170621_021923.jpg]

[Resim: 20170621_021713.jpg]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
kaan han, tsuba, lupus
Bu fener için bir not: Çok kullanmamış olmama karşın almış olduğum fenerin arka butonunda ya da ledinde hata oluştu. Yaklaşık 1-2 dakika yanık halde bıraktığımda bir daha açmak mümkün olmuyor. Üzerinden zaman geçer, ya da pilleri çıkarır - bekler takarsam tekrar yakmak mümkün oluyor.

Fiyat/fayda oranı çok çok yüksek bir ürün olduğuna şüphe yok. Ancak diğer çok bilinen "tactical" fenerlere neden 5-10 katı bedel ödendiğini şimdi anlıyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
heisenberg, harun
(19-09-2017, 04:50 PM)lenduha demiş ki: Bu fener için bir not: Çok kullanmamış olmama karşın almış olduğum fenerin arka butonunda ya da ledinde hata oluştu. Yaklaşık 1-2 dakika yanık halde bıraktığımda bir daha açmak mümkün olmuyor. Üzerinden zaman geçer, ya da pilleri çıkarır - bekler takarsam tekrar yakmak mümkün oluyor.

Fiyat/fayda oranı çok çok yüksek bir ürün olduğuna şüphe yok. Ancak diğer çok bilinen "tactical" fenerlere neden 5-10 katı bedel ödendiğini şimdi anlıyorum.

Saygılarımla.

Benim Varta fenere de kutu içeriğinden çıkan Varta marka piller aktı. Akan sıvı her yere yayılmış ve pil bölümü açılamaz hale gelmişti. Aletle epey uğraşıp açabildim. Fener hala çalışabilir durumda. Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lenduha, harun, lupus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi