Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varta Indestructible ( Yok edilemez) fener incelemesi
Sayın Ahmet Özalp, sayın 1905sss ve sayın beretta;

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Tercihim bu fener olacak.

Beni en çok şaşırtan bu video oldu. Burada da üzerine savaş gemisi bordalıyorlar. Gerçekten inanılması güç.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
madenci08, 1905sss
Aklıma gelmedi yoksa denerdim.  Smile

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
lenduha, tirendaz, ismicey, DaRkNeSs-
Sn.PersonalDefence , tüfeğinizde kullanmayı düşündüğünüz fenerden kişisel beklentiniz nedir ?

Hangi amaç içln kullanmayı düşünüyorsunuz ?

Saygılar .

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
Sayın XIII,

Benim bir silah fenerinden beklentim şunlar:

-12 ga'nın geri tepmesi esnasında ya da silahla birlikte başına gelebilecek çarpma-düşme esnasında kapanmayacak, ışığı azalmayacak ve ışığı gidip gelmeyecek.
-Yağmura, rüzgara toza dayanıklı olacak.
-Aydınlatma gücü yüksek olacak.

Bu maddeler haricinde benim kişisel tercihim şarjlı değil standart pilli fenerlerden özellikle de kolay bulunabilmesi sebebiyle AA yada AAA kalem piller ile çalışan fenerlerden yana. Gerektiğinde bakkaldan, marketten bile temin edebilirim bu pilleri, çantama birkaç tane yedek alıp pili bitmiş fenerimi çalıştırabilirim. Ayrıca kamp yaparken kullandığım kafa lambası ve diğer fenerlerim de hep AAA pillerle çalışan modeller olduğundan birbirine ikame etmek, yedeğini tutmak çok daha kolay benim için.
Tabi bu tercih fenerin lumen gücünü de büyük oranda düşürüyor bunun farkındayım. Ancak hem yüksek lümenli  hem de dayanıklı fenerlerin oldukça pahalı olmasından dolayı, 50 lira gibi bir bütçeyle ihtiyaçlarımı yüksek ışık şiddeti haricinde karşılamaya yeterli olacağını düşünüyorum bu fenerin. Işık şiddeti olarak 120 lumen veriyor bu fener. Bu şiddetle hasmın görüşünü çok kısıtlayacağını sanmam, ancak en azından benim nereye baktığımı görmeme ev ortamında ya da kamp ortamında yardımcı olur diye düşünüyorum.

Sizin bir silah fenerinden beklentiniz nedir sayın XIII? Benim beklentilerimde katılmadığınız, gereksiz gördüğünüz ya da ekleyeceğiniz neler vardır?  Ben ilk defa silahla birlikte fener kullanacağım için sizin tecrübelerinizi öğrenmeyi, varsa önerinizi duymayı çok isterim. 

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Xlll, 1905sss
(19-06-2017, 03:50 PM)PersonalDefence demiş ki: Sayın XIII,

Benim bir silah fenerinden beklentim şunlar:

-12 ga'nın geri tepmesi esnasında ya da silahla birlikte başına gelebilecek çarpma-düşme esnasında kapanmayacak, ışığı azalmayacak ve ışığı gidip gelmeyecek.
-Yağmura, rüzgara toza dayanıklı olacak.
-Aydınlatma gücü yüksek olacak.

Bu maddeler haricinde benim kişisel tercihim şarjlı değil standart pilli fenerlerden özellikle de kolay bulunabilmesi sebebiyle AA yada AAA kalem piller ile çalışan fenerlerden yana. Gerektiğinde bakkaldan, marketten bile temin edebilirim bu pilleri, çantama birkaç tane yedek alıp pili bitmiş fenerimi çalıştırabilirim. Ayrıca kamp yaparken kullandığım kafa lambası ve diğer fenerlerim de hep AAA pillerle çalışan modeller olduğundan birbirine ikame etmek, yedeğini tutmak çok daha kolay benim için.
Tabi bu tercih fenerin lumen gücünü de büyük oranda düşürüyor bunun farkındayım. Ancak hem yüksek lümenli  hem de dayanıklı fenerlerin oldukça pahalı olmasından dolayı, 50 lira gibi bir bütçeyle ihtiyaçlarımı yüksek ışık şiddeti haricinde karşılamaya yeterli olacağını düşünüyorum bu fenerin. Işık şiddeti olarak 120 lumen veriyor bu fener. Bu şiddetle hasmın görüşünü çok kısıtlayacağını sanmam, ancak en azından benim nereye baktığımı görmeme ev ortamında ya da kamp ortamında yardımcı olur diye düşünüyorum.

Sizin bir silah fenerinden beklentiniz nedir sayın XIII? Benim beklentilerimde katılmadığınız, gereksiz gördüğünüz ya da ekleyeceğiniz neler vardır?  Ben ilk defa silahla birlikte fener kullanacağım için sizin tecrübelerinizi öğrenmeyi, varsa önerinizi duymayı çok isterim. 

Saygılarımla.

Sanırım bu beklentilerinizi led lenser karşılayacaktır.Tüfekte hiç kullanmadım ama günlük TT serisi kullanıyorum 3 AAA pil ve 250 lümen ışık.Ekonomik modda 30-40 lümen.Tüfek feneri olarak kullanılabilen bir model değil ama tüfek feneri ve günlük kullanıma uygun çift yönlü fenerleri var.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, alpago
Gönül istiyor ki  " SureFire M600IB Scout " sahibi olalım daaa , ülkemiz şartlarında malesef olamıyor . 600 ve 100 lumen Işık şiddetine sahip olan bu fener ,her türlü beklentimi karşılayacak bir fener . ABD fiyatı 299 $ cık .

Onlarca fener kullandım ve tamamı Çin malıydı . Bu güne kadar harcadığım para ile iki adet SureFire fener alınırdı . Buda ayrı bir konu malesef .

Açık arazide kullanacaksam "genelde  bu tip arazide kullanıyorum " 600 lumen Işık gücü yeterli oluyor . Işığın geniş açı değil de dar açı olmasını tercih ediyorum . Geniş açılı Fener'ler de hedefe odaklanmak daha zor oluyor .

Geniş açılı Fener'lerde yaşanılan diğer bir problem de ; Yoğun ağaçlık veya Çalık bir arazi de feneri yaktığınız Zaman aydınlatma alanın genişliğinde dolayı etrafta ki ağaç dallarının görüşünüzü engellemesi .

Bu sebeplerden dar açılı fener tercih ediyorum .

Fener kullanımım da olmazsa olmazlarımdan biri de kablo uzatmalı sviç . El kundağına montajını yaptığım svice müdahale , butonlu olan modellere göre daha seri oluyor . Fener'i kablolu sviç ile kullanımın en önemli artılarından biri de nişan hattınızı bozmadan feneri yakıyor olmanız .

En ucuzundan en pahalısına , tüfek  üzerinde kullandığım hiç bir fener su almadı , hiç birini de kırmayı başaramadım . Benim yaşadığım en büyük sorun kablolu siviçten kaynaklandı . Ya kablo lehim yerinden koptu , yada siviç arza yaptı. Tüfek çantamda genelde yedek kablolu siviç ve Şarz edilmiş pil olur .

Umarım yardımcı olabilmişimdir .

Not: Tüfek Fener'leri arazi aydınlatması için değil , anlık hedefi görüp , vurup , kapatmak içln kullanılır . Amaca yönelik kullanımla kullanılan pil her ne olursa olsun uzun süre idare edecektir  . 

Saygılar .

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
1905sss, Sabri, PersonalDefence, Karagoz, alpago, usame, tirendaz, Cem1964, lupus
Sayın madenci08,

Ben de bir adet Led Lenser P7 sahibiyim. Sizin gibi günlük hayatta el feneri olarak kullanıyorum. Çok da memnunum gerçekten çok kaliteli bir ürün. Ancak P7 için internete Varta'nınki gibi çok fazla test görmediğimden geri tepme, düşme, çarpma sonucu zarar verebilirim diye kullanmak istememiştim. Bakalım Varta'dan iyi bir sonuç alamazsam P7'yi silah feneri olarak kullanıp Vartayı günlük kullanıma alacağım. Tavsiyeniz için teşekkür ederim, Led Lenser almakla doğru bir tercih yaptığımı da böylece öğrenmiş oldum.

Sayın XIII,

Tecrübelerinizle bizim de aynı hataları yapmamızı engelliyorsunuz, sağolun. Sizin swich, yüksek lümen ve dar açılı aydınlatma konusundaki verdiğiniz değerli bilgilerin hep avcılık yönünde edindiğiniz tecrübelerle oluştuğunu düşünüyorum. Başka yazılarınızda domuz avi ile savunma amaçlı kullanımın gerekliliklerinin bir çok yönden benzeştiğine dair paylaşımlarınız da benim bu konuya bakış açımın zeminini oluşturan etmenlerden biriydi. Bu yüzden anlattığınız konsepti ve bu konudaki gerekliliklerin üst çıtasının ne olduğunu daha iyi anladım.  Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Xlll, 1905sss, Ahmet Özalp

Çok taktiksel durmuyor ama süper pozeye dahi takanlar var youtube'da.

Bu arkadaş led lenser için fason pikatiny ray tanıtımı yapıyor.

Bu arada led lenser pahalılanmış. Kocaeli'de pil işiyle uğraşan bir dükkan var. Fener ve victorinox filan da satıyor.Orada hem led lenser hem fenix vardı.Fenix'in daha iyi olduğunu söylemişti. Kendi devresini kendisi üretiyor ya da ledini kendi üretiyor demişti. Hatırlamıyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
Sn. PersonalDefence şöyle bir fener alın. Tüfeğe gerek kalmıyor. Sadece bunu kullanın güvenlik için Smile

[Resim: IMG_2459_zpsqv0zvamz.jpg]
[Resim: IMG_2458_zpsejurgot0.jpg]

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
demirci57, Xlll, Cem1964, lupus, Fruktoz23, Yasin06, madenci08, PersonalDefence, werewolf, Murphy, ismicey, GullyFoyle, alpago
Elin Heider feneri varsa, bizim de Haydar fenerimiz var... Smile

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
demirci57, werewolf, ismicey, GullyFoyle, alpago, 1905sss, DaRkNeSs-

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi