Varta Indestructible ( Yok edilemez) fener incelemesi
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varta Indestructible ( Yok edilemez) fener incelemesi
Selam forum dostları,

Yine amatörce bir inceleme ile karşınızdayım. Benim fenerlerim çoğunlukla Fenix marka. Ama bu Varta marka feneri forumda bir arkadaşımızdan görüp kendime ve annemin evine birer tane almıştım. O gün bugün kullanıyorum. Hiç sıkıntısı olmadı, gayet güzel görevini yaptı. Ama hep acaba söylendiği kadar sağlam mı diye düşünüyordum. Ve en sonunda biraz zorlayayım dedim.

Fenerimiz;  VARTA Indestructible 1 Watt LED Light 2AA 

Firmanın açıklaması;

[Resim: varta_zpsawkoggnv.jpg]

Pek çok zorluğa karşı dayanıklı olduğu iddia ediliyordu. Şimdi beraber bir bakalım şimdi neye dayanıyor.

İlk önce fenerimize yoğun bir banyo yaptırdım. Dakikalarca güçlü suyun altında tuttum. Fener açıktı bu sırada. Hatta düğmesine bastım. Genelde düğmelere basılmaz su geçirmez ürünlerde, sabote etmeye çalıştım. Bir problem olmadı.

[Resim: IMG_1514_zpspgfolkrn.jpg]

Daha sonra 1 saate yakın su dolu bir leğen içerisinde kaldı. Leğen doluydu. Bu esnada fener yine açıktı. Herhangi bir sorun olmadı. Gayet güçlü şekilde yanmaya devam etti.

[Resim: IMG_1513_zps99mc2eol.jpg]

Sudan çıkardığımda hala sapasağlam çalışıyordu. Tamam dedim su kısmında sorun yok. Şimdi biraz dayanıklılığına bakalım. İş yerinde bir arkadaşıma rica ettim. Giriş ile beraber binanın 3. katına çıktı. Fener açık durumda iken 3. kattan aşağı betona attı. Yaklaşık 7-8 metre olduğunu tahmin ediyorum.

VİDEO

[Resim: th_IMG_1530_zpsiry4avjl.mp4]

[Resim: IMG_1528_zpsjfs4ba7n.jpg]

[Resim: IMG_1529_zpspbaew2dv.jpg]

Fener 3. kattan atılırken yanar durumdaydı. Ve betona çakıldığında herhangi bir titreme, yanma sönme, zayıflama olmadı. Hiç bir şey olmamış gibi yanmaya devam etti.

İncelediğimde betona çarpmanın izlerini gördüm. Ama sadece kozmetik olarak ve kauçuk koruyucu kısımlarda vardı hasar. Alüminyum gövde de çizik, nokta yoktu. Camda, fenerin yanmasında hiç bir sorun yoktu.

3. kattan aşağı attığımızda oluşan hasar resimleri;

[Resim: IMG_1534_zps2wgs1smb.jpg]

[Resim: IMG_1533_zpsgvdosxo9.jpg]

[Resim: IMG_1531_zps5ryulfnu.jpg]

[Resim: IMG_1532_zpsxqxcqjvn.jpg]

Hazır zorlamaya başlamış iken bırakmayayım dedim. Aklıma araba ile ezme olayı geldi. Şirkette çalışan birine rica ettim. Sağ olsun kabul etti. Anlattım nasıl yapacağımızı.

Yağmur yağıyordu ve ben yol tarafındaydım. Trafik çok sıkışıktı. Zor şartlar altında kaldım. Videoyu kısa kesmek zorunda kaldım. Ama esas yerler zaten çekildi. "Araba bir ara fener üzerinde gitti/kaydı. Yani bayağı bir ağırlık taşıdı. Dikkatle bakarsanız göreceksiniz.

Fener bu test sırasında hep açık durumdaydı. Ve hiç olağan dışı bir şey olmadı. Yanar ve sağlam durumda testi başarı ile bitirdi.

Bunu you tube de toprakta yapıyorlardı. Ben beton da yaparsam daha sert daha zorlayıcı olur dedim.

VİDEO

[Resim: th_IMG_15371_zpspqtb7jhd.mp4]

[Resim: IMG_1535_zps5jtymerl.jpg]

[Resim: IMG_1538_zpsb2j7s5wp.jpg]

[Resim: IMG_1539_zpsmiwbrjqm.jpg]

Bu test sonunda fener yine yanmaya devam ediyordu. Bir saniye bile ışıkta herhangi bir farklılık gözlemlemedim. Fenerin koruyucu kauçuk kısımlarında hasar yine oluştu. Küçük yırtıklar, soyulmalar oldu.

Ama gövde, cam vs. yine sapa sağlamdı. Zaten fenerin yapısı bu şekilde üretilmiş. Gövdeden daha kalın olan baş ve kıç kauçuk kısım gövdeyi tüm darbelerden, ezilmelerden koruyor.

Üzerine araba çıktıktan sonraki hali;

[Resim: IMG_1541_zpsimva4rkj.jpg]

[Resim: IMG_1542_zpsvvbudf0n.jpg]

[Resim: IMG_1543_zps8yplphsu.jpg]

[Resim: IMG_1540_zpspznemwtn.jpg]

Tüm bunlardan sonra biraz temizlemek istedim. Hem bu darbelerden sonra suya karşı bir zayıflık olacak mı görmek iyi olur dedim. Biraz duş aldı, yıkandı, silindi. Gözüken hasarlar daha da azaldı. toz toprak gidince daha az yaralı olduğunu gözlemledim.

[Resim: IMG_1544_zpsnzmvxcuu.jpg]

Alıntı
57 üye teşekkür etti:
ugurucar57, asuspc, madenci08, Gravis_Pro, alone61, kaan han, heisenberg, GullyFoyle, ERTUNGA, lenduha, ilksurfer, demirci57, durango, Yasin06, mhmty74, Xlll, S@riyerli, Sakin, Vefasiz, aosenguder, harun, aseyhan, alpago, vgun, abrek, SSSalih, sem, hunter 12, FRD, herojd11, PersonalDefence, Sabri, evreseli, TTD, xeorx, sparus, zarif_, tekoglu, 6patlar, kurtcebe88, Ahmet Efe, LAMRETOEJ, ismicey, cnrabt, YgtBey, Saka, zucchero, lupus, Arat, Ahmet Özalp, byz10, BSS, Mehmet Emin, derinoz, husrev, V-Ozdemir, cvckburak
Hep dayanıklılık üzerine yazdım. İki satırda fener hakkında özet bilgi geçeyim. Fenerimiz iki adet AA kalem pil ile çalışıyor. Tüm bu test süresinde zaten bir süredir içinde olan piller ile çalıştı. Performansı gayet başarılıydı.

Fenerin sadece bir düğmesi var. Açma ve kapatma düğmesi. Taktik denilen kıç kısmında ki düğmelerden. Her açıp kapatmanızda lümen değişiyor. Zaten iki güç ayarı var.

Bu düğmenin olduğu kısım vidalı ve buradan açılıp piller konuluyor. Contası falan gayet başarılı. Su testlerinde sıkıntı olmadı.

Gövdesi serleştirilmiş alüminyum, koruyucu kısımlar kauçuk.

[Resim: IMG_1545_zpszugzceim.jpg]

[Resim: IMG_1546_zpsfy8qmmz0.jpg]

[Resim: IMG_1547_zps8iyptnbi.jpg]

[Resim: IMG_1548_zpsv7j63d26.jpg]

Uzunluk 16 cm, ağırlık 185 gram. Ne çok büyük ne de cepte taşınacak kadar minik. Normal bir fener için ideal herhalde.

[Resim: IMG_1551_zpssrriregc.jpg]

[Resim: IMG_1550_zpsbh1u05lf.jpg]

Fenerin iki gücü var. Güçlü olan 120 lümen, ekonomik olan 19 lümen. Bunu gece doğada test etmek daha güzel olacaktı ama artık ona vakit yaratamadım.

Çalıştığım şirketin deposunda görüntüledim sizin için. Komple karanlık bir alan. Toplam 25 metreye yakın bir uzunlukta depo. İki ayrı gücü ayarında fotoları aşağıdadır.

[Resim: IMG_1525_zpsr6yjd25q.jpg]

[Resim: IMG_1526_zpshl7qvfav.jpg]

Ben bu testi yaparken feneri gözden çıkarmıştım. 82 TL ye satın almıştım. Feda olsun foruma, bir tane daha alırım demiştim. Ama yıkadım , tozunu toprağını aldım ve yerine geri koydum. Yenisini almaya gerek kalmadı. Gerçekten söylendiği kadar sağlammış.

( Videoları doğru ekleyemedim galiba.  )

İyi forumlar,

Alıntı
76 üye teşekkür etti:
ugurucar57, demasoni, nutkey, asuspc, madenci08, blacksea, tirendaz, Cem1964, Sabri, Gravis_Pro, Murata, alone61, husrev, kaan han, Fruktoz23, ombra, rainman, kararsız, Rangeman, heisenberg, cem321, Ozan60, fbalun, lotus72, hilk1, wildeagle, muhendis1969, GullyFoyle, lenduha, Dr.Oz, Porsuk, ilksurfer, mfarukarikan, demirci57, talaymu, Yasin06, Browning14, mhmty74, S@riyerli, Sakin, Vefasiz, aosenguder, harun, aseyhan, Furkan51, alpago, emre76, vgun, abrek, gunaxe, sem, hunter 12, FRD, Tongel, herojd11, bilhan, PersonalDefence, evreseli, Gazanfer, underrated, xeorx, sparus, zarif_, tekoglu, ilbay, 6patlar, Ahmet Efe, LAMRETOEJ, ismicey, cnrabt, YgtBey, mfk321, mavibere, lupus, DaRkNeSs-, sauerist
Sn. 1905sss,

İncelemeniz profesyonellere taş çıkarmış. Ellerinize sağlık. Bu fenere uygun bir de picatinny ray aparatı olunca 12 ga. tüfekte bana mısın demez Smile

Teşekkür ederim. Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
kaan han, Sabri, 1905sss, lenduha, FRD
Çok başarılı bir çalışma. Verilen emek gayret büyük.
Forumda hepimizin istek ve ihtiyacına yönelik bir çalışma.
Uygun fiyata güzel bir fener.
Almayı istiyorum diyebilirim.
Tebrik ederim sayın 1905sss.
Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, Gravis_Pro
Elinize sağlık Sn.1905sss.
Yaptığınız testler feneri yaralamamış olabilir ama içine Duracell pil koymanız için aynı şeyi söyleyemem Smile

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
1905sss, Ozan60, Sabri, lenduha, Xlll, Sakin, harun
Belki almak isteyene yardımcı olabilir. Kargo ücretsizmiş Smile

Pil burada sitesi

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, kaan han, lotus72, Cem1964, lenduha, Sabri
Sn. 1905sss, "budur" denilecek bir test yapmışsınız, elinize-kesenize sağlık.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, Sabri
Bir sonraki test için hatırlatma:

Su geçirmezlik 9 metre ise, leğen doğru fikir vermeyecektir. Balık oltasıyla Haliç turu olabilir mesela.  Wink
9 metreye inecek 30 dk bekleyecek. Sızmalar basınç altında bekledikten sonra kendini belli ediyor. 
Aramızda benzerlerini acılı ve ağrılı şekilde test edip öğrenmiş olanlar vardır aramızda.  Blush

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, tirendaz, GullyFoyle, tekoglu, Ahmet Özalp, Mehmet Emin
Sn. harun,

Dediğiniz gibiyse bu feneri tüfeğe takıp 9 mt'de balık avlamamalıyız  Big Grin  Sanırım bir yanlış anlama var. Üretici, fener 9 mt su geçirmezlik değil, 9 mt' den düşme testi yapıldığını, su geçirmezlik ise IPX4 standartlarında (sanırım toz ve su sıçramaları) olduğunu belirtmiş. 

Saygılarımla

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Furkan51, fbalun, 1905sss, Sabri, Tongel, harun, GullyFoyle, tekoglu, Ahmet Özalp
Sn 1905sss;

Elinize saglik cok basarili bir inceleme olmus. Yapisal olarak tam benim ihtiyacim olan bir fener ama,dusuk isik ciktisi bana uygun degil.

Geminin makina dairesinde,su,yag,yakita,hatta nadirde olsa dusmeye dayanacak,minimum 400 lumen isik ciktisi olan bir fener bakiniyorum ama Indestructible serisinde malesef uygun lumene sahip fener yok.

Daha once surekli sahsi olarak Led Lenser kullandim,cok basarili ama acma/kapama dugmesinin hassasligi can sikici benim icin. Fenix ve Led Lenser arasinda bir karar vermem gerekecek gene sanirim.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, 1905sss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi