Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3M koruyucu gözlük inceleme
Değerli forum dostları,

Kısa süre önce satın aldığım bir gözlükten bahsetmek istiyorum. Konu başlığında inceleme dedim ama çok profesyonel bir bir şey beklemeyin. En azından neye benziyor göreceksiniz diye düşünüyorum.

Ucuz ama  markasına güvenilir bir gözlük bakıyordum. Ucuz olunca genelde 3M çıkıyor insanın karşısına. Modelleri incelerken 2740 kodlu bu gözlüğe rastladım.  3M web sitesinde avcılık ve atış için uygun olduğu yazıyordu.

FİRMA AÇIKLAMASI

3M? 2740 Güvenlik Gözlükleri , modern bir tasarımı çeşitli ayarlama seçenekleriyle kombine ederek daha fazla konfor ve koruma sağlıyor.
  • Şık ve modern tasarım.
  • Sap pivotları sayesinde kullanıcı lens açısını ayarlayarak optimal oturma ve konfor sağlayabilir.
  • Ayarlanabilir sap uzunluğu, kişisel uyumluluk için güvenli ve rahat bir oturma sunar.
  • Yumuşak sap uçları basıncı azaltarak kullanımı son derece konforlu yapar.
  • Şeffaf lensli mavi çerçeve

Bina/İnşaat bakımı Bahçecilik ve Ormancılık Avcılık ve Atış EN 166:2001 polikarbonat lens Yüksek hızda, düşük enerjide ve aşırı sıcaklıkta (-5 ila +55 (DEG) C ) şeffaf partiküller Çizilme ve buğu önleme 2C -1 , 2 1 FT Mavi 3M 3M 2740 EN166
Ürün Serisi?

? 2740
 Ürün Tipi?
? Dağılmaz Cam

Bende satın almaya karar verdim. 28 TL ödedim.

Bir kaç satır yazı ve resim ile sizler paylaşıyorum.

Öncelikle ürünün yüzde nasıl durduğunu görelim. Oğlum henüz küçük olduğundan yüzüne tam oturmayacaktır. Birazda komik duracak. Ama gözlük yüzün nerelerini koruyor görmenizi istedim. İdare edin artık Smile

Gözlük kaşın üzerinden başlayarak burun kemiğine kadar koruyor. ( Oğlumda daha çok koruyor, bu yazdığım yetişkinler için geçerli ) Yanları ise tam kapatarak gözü gerçekten korunaklı kılıyor. Yani şurası biraz açık, zayıf kaldı diyeceğiniz bir yer yok.

[Resim: IMG_1471_zps28yqicoa.jpg]

[Resim: IMG_1472_zpso2bsrwon.jpg]

Gözlük gerçekten çok hafif ve takması konforlu. Rahatsızlık vermiyor. Sapları yumuşak, kulağınızı kesinlikle rahatsız etmiyor. Sap materyali sayesinde kaymıyor düşmüyor. Yüzünüzde iken düzeltme ihtiyacı duymuyorsunuz. Çok rahat açılıyor kapanıyor.

Gözlüğün burun desteği olan kısmı güzel yapılmış. Gözlüğün hafifliği ile birleşip iz yapmıyor, rahatsız etmiyor.

Beyaz bir poşette, pek çok dilde hazırlanmış kullanma kitapçığı ile beraber geliyor. Bu gözlüğü son poligon buluşmamızda değerli dostum Sn. demirci57 kullandı. Gerçi sormadım ama atışlar boyunca rahatça kullandı.

Çantamda açıkta diğer eşyalara değerek çarparak taşındı. Nokta iz çizik yok.

[Resim: IMG_1490_zpsoqw4lo8j.jpg]
[Resim: IMG_1477_zpswuzn66pb.jpg]
[Resim: IMG_1479_zpssig9vfd5.jpg]
[Resim: IMG_1476_zpszvkqhzua.jpg]

Gözlük saplarının çok rahat olduğundan bahsetmiştim. Ayrıca boy ayarlama özelliği var. Yüz kulak mesafesi çekerek uzatılıyor.Bu özelliği sayesinde küçük geldi büyük geldi veya tam oturmadı olayına bir nevi çözüm getirilmiş.

Ayar özelliği gayet kıvamında. Ne çok sert ne de kendiğilinde açılıp kapanacak kadar gevşek. Rahatlıkla ayarlıyorsunuz.

Aşağıdaki ikinci resimde biri açık bir kapalı olarak görebilirsiniz.

[Resim: IMG_1482_zpsl5ykoo5g.jpg]

[Resim: IMG_1481_zpsm923lqiw.jpg]

Bu minik tanıtımda bir de sağlamlığı test edeyim dedim. Ne yapsam karar veremedim. Evde tüfeğim ile atış yapamayacağımdan aklıma havalı tabancam geldi. HW45  5,5mm gerçekten güçlü bir tabanca. Bu kalibrenin özelliği zaten deliciği.

İçi katlanmış gazete kağıdı dolu bir saat kutusunun arkasından çıkıp gidiyor. Gamo pt 85 havalı tabanca kutunun ortasına  ulaşmıyordu bile. Bende 5,5 mm pellet ile iki metre mesafeden bir atış yapayım dedim. Gözlükte ne olacak merak ettim.

Gerekli güvenlik önlemlerini aldım. Gözlüğü hedef haline getirdim. Arkasına delinirse bir yerlere gitmesin diye mukavvalar yerleştirdim. Kendi yüzümü korumaya aldım. Sutre arkasından iki metre mesafeden atışımı yaptım.

[Resim: IMG_1485_zpsrjdvp93y.jpg]
[Resim: IMG_1484_zpsitluwamm.jpg]
[Resim: IMG_1483_zpsctxdrpsu.jpg]

Sanki bir gözlüğe değilde çok sert bir yüzeye atış yapmışım gibi bir ses duydum ve bacağımda bir acı hissettim. Yüzümü korurken gövdem biraz dışarıda kalmış. Pelletin sektiğini o an anladım. Önce korktum bacağıma saplandı, iş çıktı başımıza pazar günü dedim. Hemen bacağıma baktım sadece diz kapağımı sıyırıp gittiğini anladım. Zaten odada tektim ve biraz rahatladım. Tüm güvenlik önlemleri tamdı ama boy 1,90 kilo 100+ olunca bir yerler dışarıda kalıyormuş onu anladım.

[Resim: IMG_1492_zpsjjhb9ru3.jpg]

Sonra aklıma gözlük geldi. Kendi derdime düşünce gözlüğü unuttum. Gözlüğe bakınca çok şaşırdım. Sapasağlamdı. Sadece cam üzerinde yuvarlak pellet izi çıkmıştı. Ben daha fazlasını bekliyordum.

Çatlak, kırık, hasar yoktu. Sadece iz vardı.

[Resim: IMG_1489_zpscxv4rguv.jpg]

[Resim: IMG_1488_zpscjbu09st.jpg]

Sonra hasarı incelemek için bir dokunayım dedim. Hasar masar yokmuş? Pellet izi silince yok oldu. Atış önceki haline geri döndü. O cama havalı tabanca ile atış yaptığıma dair en ufak bir belirti yoktu.

[Resim: IMG_1491_zps4lf4pi5k.jpg]

Sözün özü bu işleri çok bilen biri değilim. Tenik verileri ile ürünleri inceleyip sizlere açıklama şansım maalesef yok. Ama baktım markası 3M, fiyatı makul, firma atış ve avcılık için uygun olduğunu belirtiyor bende  satın aldım.

Kullanması, takması gayet konforlu ve rahat. Amatör havalı tabanca testimden çok başarılı çıktı. Sanki benim için yeterli gibi...

İyi forumlar,

Alıntı
49 üye teşekkür etti:
alone61, Fruktoz23, TULPARR, demasoni, rs6, Cem1964, hunter 12, Kara45, hilk1, FRD, ilksurfer, heisenberg, underrated, rainman, Gravis_Pro, Ozan60, blacksea, Amasya05, Sakin, asuspc, şekerlioğlu, aseyhan, alpago, mhmty74, Sabri, Gazanfer, husrev, bilhan, lupus, karabasan, ugurucar57, tirendaz, sparus2, TTD, xeorx, abhaz81, Yasin ALAN, ismicey, Furkan51, Murata, cnrabt, Antiterör, sem, kaan han, Pistov, demirci57, lenduha, herojd11, evreseli
Sn.1905sss,

Kendinize dikkat edin lütfen, kurşunun kanınıza karışması çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Geçmiş olsun

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
Sn. 1905sss

Eveli yıl envanterimde bulunan Diana mod54 ile yaklaşık 25 metrede ötedeki moloz yığını içinde ağzı bana dönük olan camdan bir çay fincanına hangi akla hizmet ise atış yapmış, pellet fincanın dibine denk gelmediği için kıramamış, aksine içinde kavis çizip atıcısına geri dönmüş, birkaç metre üzerimden geçerken sesini duymuştum. Göze isabet belki 1000 de 1 ihtimal olsa da gözlüğün yalnız atıcı için değil, refakatçiler için de gerekli olabileceğini o zaman anlamıştım.
İşin ironik tarafı siz güvenliğinizi temin edecek bir materyali test ederken materyal sağlam kalmış, ama yine de siz kendinizi ufak çapta da olsa sakatlamışsınız. Geçmiş olsun diliyor, inceleme için ayrıca teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
Çok teşekkürler Sn. dostlar.

İnanın çok temkinli davranmıştım. Tek başıma olduğum, kapıları kapalı bir alandaydım. Gözlüğün arkası 5 kat kalın mukavvalar ile koruma altına alınmıştı. Benim gözümde başka bir koruyucu gözlük, elimde koruyucu eldiven vardı. Ve kendime sağlam bir siper oluşturmuş arkasına geçmiştim..

Sol dizim dışarıda kalmış ve seken pellet o dizimi bulup sıyırdı. Büyük bir beceri gerçekten! Birazda acemilik var aslında. Gözlük kırılır diye bekliyordum sanırım.

Bunları özellikle konuya ekledim. Ateşli, havalı vs. fart etmiyor daima tedbir ve dikkat gerekiyor.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, SSSalih, alpago, Furkan51, Pistov
Daha önce, Sn. turantactical ile 5 metreden av tüfeği ile kaç numara olduğunu hatırlamadığım fişek kullanarak, Çin malı iş gözlüklerine ateş etmiştik.

Gözlük parçalansa da camları saçmaları durdurmuştu. Fotoğrafları da vardı ama bulamadım.

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
1905sss, serdaraktas, tirendaz, alpago, Sabri
Bu koruyucu gözlüğün bir faydasını daha gördüm. Diyelim ki evde Nerf savaşı yapıyorsunuz. Hem de ağır silahlarla...

Ve koruyucu mavi Nerf gözlüklerinden birini kayıp ettiniz. Ne yapacaksınız tabii ki biriniz 3M koruyucu gözlüğü kullanacaksınız. Oğlum onu istedi zaten.

( Taktığım Nerf gözlükleri ile ilgili yorum yapılması yasaklanmıştır Smile

[Resim: din_zpsacxmzb8z.jpg]

Alıntı
25 üye teşekkür etti:
sem, Murata, tirendaz, zarif_, fbalun, bilhan, cnrabt, ugurucar57, blacksea, kaan han, heisenberg, Gravis_Pro, Gazanfer, Yasin ALAN, ilksurfer, Cem1964, Pistov, underrated, Rangeman, lenduha, şekerlioğlu, Furkan51, demasoni, husrev, xeorx
Sn.1905sss, Allah bağışlasın bacağı da oğlunuzu da. Fener testinden sonra yine faydalı bir inceleme olmuş.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
Sn.1905sss, 

Allah bağışlasın efendim, cümlemizin çocuklarını. 

Benimkinde de Elite Roughcut var, sonra Elite Firestrike ve Mega Cycloneshock vs derken liste gidiyor. Kişisel olarak ise hem tekli hem de ikili atış opsiyonuyla Roughcut candır  Rolleyes  diyorum.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, tirendaz
Yine bir "malzemenin canına okuma odaklı" test için tebriklerimi kabul ediniz Sn. 1905sss Smile
Bunun yanında yaşadığınız kaza dahil tüm tecrübeyi "olduğu gibi" aktarıyor olmanız da takdire şayan. 

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi