Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armsan EOS .410
Sn. Sabri,

Sizin daha önceki buna benzer konulardaki mesajlarınızı ve İtalyanlara giden sürecinizi iyi kötü okuduklarımdan biliyorum. Akşam diğer bir konuda (görünür hedef) konusunda da yazdıklarınızdan vermek istediğiniz mesajı da almıştım aslında Smile

Yukarıda belirttiğiniz görüşlerinizin her bir kelimesine kat-i suretle katılıyorum. Lakin ben yola çıkarken farklı düşünceler ve beklentilerle çıktım. Yerli üretimlerin kalitesinin genel anlamda bir ustalık, ar-ge vb. eseri değil şans eseri olduğu düşüncemi farklı ortamlarda da dile getirdim. Dolayısıyla gerek bu tüfek gerekse diğer malumunuz tüfekle ilgili beklentilerim bellidir ve şimdiye kadar da bu beklentilerimin içinde kaldı Smile  Gönül olmamasını isterdi ama olmayınca olmuyor.

Aklın yolu birdir muhakkak lakin gerek imkanlar gerekse varılmak istenilen yol seçimlerimizi etkiliyor. Şöyle ki elimdeki 3 tüfek ve 1 tabanca, 1 adet Beretta 1301 etmektedir Big Grin

Bir nevi yolunuzdan geliyorum Nasip olursa sonraki dönemlerde yerim tatlıyı severim İtalyanı felsefesini benimseyeceğim   Big Grin

Bu kadar ayrıntılı yazdım ama size cevaben arada da yerli konusundaki düşüncelerimi de diğer üye arkadaşlarla paylaşmak istedim.

Saygı ve sevgilerimi arz ediyorum  Rolleyes

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, fbalun, fsmy, Fruktoz23
Sn Gravis_Pro

Evet, özetlemek gerekirse benim tüfeğimde de iğne darbesinin zayıflığı nedeni ile ortalama 5 fişekte bir ateşlememe sorunu var idi, ve tüfek derhal Armsan firmasına gönderildi ve bu sorun giderildi. Tüfeğin namlusunu şimdi kontrol ettim, herhangi bir eğrilik yok.
Detaylara girer isem, benim tüfeğim İstanbul'da bir firmadan elden alındı, ve kutusunun olmadığı söylendi. Tüfeği dağıtıp kontrol ettiğimde kullanıma dair herhangi bir iz bulamayınca tüfeği bu şekilde satın aldım. Prensip olarak bunu asla yapmam, ancak firmanın elindeki 71 namlulu diğer EOS nin kutusunun oldukça basit oluşu ve tüfeğin düşük bedeli bu konuda çok titiz davranmamama neden oldu.
İlk atışa gittiğimde hasıl olan tüfekteki ateşleme sorunu aklıma bu tüfeğin satılmış ve sorunu olduğundan ötürü bayiye iade olmuş olabileceği fikrini doğurdu. Dolayısı ile tüfekteki ateşlememe sıkıntısının sadece benim tüfeğime ait olduğunu düşünerek firmaya duyulan sorumluluk adına incelemede bunu dile getirmedim. 
Tüfeğin üst vurmasına gelince, doğrudur, tüfek üst vuruyor. Ama bunun nedeni-en azından kendi tüfeğimde-namludaki herhangi bir eğrilik değil. Fişek yatağının çevresinde namlunun oldukça etli oluşu, ve gez olarak bu yüzeyin referans olarak alınması; arpacığın ise aradaki farkı telafi edecek bir set üzerine oturtulmamış olması ve arpacık boyunun oldukça kısa oluşu, bundan ötürü tüfek doğrultulduğunda tüfekte oluşması beklenen açının fazla oluşu üst vurmasına neden oluyor şeklinde yorumluyorum. Usta bu tüfekte üst vurmanın doğal olduğunu söylüyordu.
Bugün tüfek ile yaklaşık 3 kutu, 75 adet kurşun atışı yaptım. Ateşleme ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Tüfek 30 metre içinde oldukça isabetli, ancak 80 metrede dağılım çok fazla. 
Devam ediyorum...

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Sabri, fbalun, fsmy, Fruktoz23, gunman
Sn. SSSalih,

Öncelikle ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Benim tüfek de bayinin siparişi üzerine kargo ile Özler Av' dan geldi ve karton kutusu sizinkinden farklı değildi. Fişek ateşlememe konusu önceki mesajımda belirttiğim gibi çözümü basit dert etmiyorum. Sizin namluda eğiklik olmamasına ise gerçekten sevindim. Çünkü genel bir imalat sorunu ise çözümü zor olabilirdi. 410 yapısında namlunun 66 cm. de esnemesi normal bana hatalısı gelmiş demek ki.

Diğer Armsan tüfeğimle hiç sorun yaşamadığım için yaklaşımları nasıl olur bilmiyorum ama gerek sizin açıklamanız gerekse diğer kullanıcıların satış sonrası için olumlu konuşmaları da sevindirici.

Büyütülecek bir sorun olmadığını da anlamış olduk. Sn. fsmy' de takip ediyordur Smile

Münferit olarak sorunum olsa da kullanımı aşırı memnun etti beni. 

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, SSSalih, fsmy, Fruktoz23
Tüfek Amerika'ya satılıyor.Alıcı firmanın kalite kontrol yetkilisinin üretimin her aşamasında bulunduğunu firmadan öğrendikten sonra, sizde de aynı sorunun vuku bulması, kalite kontrolden geçemeyen ürünlerin iç piyasaya verilmiş olabileceği fikrini doğuruyor. Ürünün gerisin geriye firmaya dönebileceğini, bunun hem masraf hem emek açısından firmaya yük olacağını düşünerek buna ihtimal vermek istemiyorum, ancak durum bunu gösteriyor.
Kendi tüfeğimde an itibariyle herhangi bir sorun olmadığından memnunum. Siz de elinizdeki tüfeği kargo karşı ödemeli olarak firmaya gönderip iğne ile ilgili sıkıntınızı birkaç günde çözebilirsiniz. Fakat ateşleme haricinde bahsettiğiniz namludaki eğrilik can sıkıcı.
Buna ek olarak, tüfeğin uzak mesafede elde edebileceği isabet başarısı ile ilgili olarak bugünkü tecrübem bu tüfeğin üzerine takılabilecek ve size 250 liraya malolabilecek ray, hatta raya ilaveten dürbün masrafının sizin beklentinizi karşılamayacağı yönünde. Bu noktada, piyasadaki fişeklerin yerli yarı otomatikleri çalıştırsın diye basınçlarının fazla oluşu, basınçlarının tutarsız oluşu,  bu kalibrede hızlı yanan yivsiz barutu yerine, yavaş yanan bir barut türünün daha sağlıklı olabileceği, EOS'nin tam şoklu oluşu, 66 santim olsa da çapa oranla namlunun uzun oluşu, veya genel anlamda .410 kalibrenin balistik değerlerinin kötü oluşu sabıkalılar arasında. Lee veya Lyman'ın bu kalibredeki kurşun kalıpları temin edip denenebilir, ancak yine de ümitli değilim. 

Saygılarımla..

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, fsmy, Fruktoz23
Sn. SSSalih,

Bu yurtdışı kalite kontrolden geçmeyen tüfeklerin iç piyasaya verildiği bahsini bir çok ihracat yapan yerli firma için de söylendiğini duydum. Her ne kadar inanmak istemesek de başka sektörlerde ve ürünlerde yaşamışken ateşli silahlarda neden olmasın!

Bu hafta içinde benim sorunun halledileceğini düşünüyorum. Sonraki aşamada tüfeğin namlusu (atım yatağı) üzerine tam oturacak, yaklaşık 90 mm uzunluğunda picatinny ray imal ederek montajlayıp red dot yada dürbün takmayı düşünüyorum. Azami 80 metre derli toplu atış yaptırabilirsek benim için tatmin edici olacaktır.

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
SSSalih, Tongel, fsmy, Fruktoz23
Sn. Üyeler,

Konunun #27 nolu mesajında belirttiğim hususlarla ilgili olarak dün Armsan ana bayi Özler Av ile görüştüm. Anlaşmalı kargo ile kendilerine göndermemi ve inceleyip ruhsata da işletmediğim için yeni tüfek göndereceklerini beyan ettiler. Ben de tüfekle beraber tespit edilen sorunları ayrıntılı anlatan bir yazı yazarak gönderdim.

Gelişmeler hakkında ayrıca bilgi vereceğim.

Saygılarımla

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Sabri, SSSalih, fbalun, Fruktoz23, Furkan51, GullyFoyle, fsmy, lotus72, tirendaz
Namlu eğikliği, iğne boyunun yetersizliği sebebiyle Özler Av' a gönderdiğim tüfek değiştirildi. 66 cm namlu ellerinde olmadığı için 61 cm namlu teklif ettiler seve seve kabul ettim. EOS .410 namlu, 12-20-28 çaplara göre ince olduğundan uzun namlu da rijitlik azalıyor. Bu sebeple 61 cm'den kısa namlu olsa daha makbuldü.

Tüfek av bayine gönderilmiş, kargo geldiğinde Cuma saatine yakın olduğu için kontrol etmeden alıp çıktım. Her ne olursa olsun Pazar günü etkinliğe yetişmesi için her türlüsü kabulümdü zaten Smile

Akşam açıp incelediğimde ise aşağıdaki hususları gözlemledim.

Madde - 1

Tüfek kırması çok sertti. Yeni olduğu için olabileceğini düşündüm ama öyle değilmiş Smile
Resimde ejektörün kilitli halini görüyorsunuz. Aşırı sert olan ejektör yayı, kilitleme ve kırma aşamasında zorluk çıkarıyor. 

[Resim: bkGydm.jpg]

[Resim: Ank3dB.jpg]

[Resim: 0lByoY.jpg]

[Resim: 41M0v7.jpg]

İş başa düştü diyerek ejektörü söktüm. Sorun yayın çok sert olmasından değil, yay boyunun olması gerekenden fazla olmasından kaynaklanıyormuş. Öyle ki yay tam kapalı haldeyken bile ejektörün yerine oturması mümkün değildi. Zaten bu halde kalsa aşırı stres altında bu kısımdaki tüm parçalar kısa sürede aşınacak ve gövdedeki iğne tablası ve namlu kilidi de hasar görecekti.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz uzun yay, ejektörün yayı. Yayın altına ve üstüne bakınca imalat aşamasında kesilip tesfiye edildiği bariz belli oluyor. Madem bunu kesip biçip yerine alıştırdınız da adam gibi neden yapmazsınız mantık almıyor.

Diğer bir husus da ejektör parçasının da imalattan sonra alıştırılmış, tesfiye edilmiş olması.

[Resim: 5LQY15.jpg] 

Yine home made imkanlarla yayı kısaltıp tesfiye ettim. Yaydan kesilen parça görülüyor.

[Resim: d8GXAp.jpg]

Bunlar da sonuç resimleri Smile

Ejektör kapalı

[Resim: R1PQ7a.jpg]

Ejektör açık

[Resim: pXWErq.jpg]

Sonuç olarak yaptığımız işlem, tüfeğin rahat açılıp kapanmasına (tek elle açma-kapama yapılabilir hale geldi) , fişeğin atım yatağına tam oturmasına ve erken aşınmaların önüne geçmiş oldu.

Madde - 2

Namlu düzgünlüğünü kabaca kontrol ettim. Yukarı yönde eğiklik yok, Sağ-sol düzlemde çok küçük ölçülerde eğiklik gözlemledim lakin bunlar namlu çap/boy durumuna göre değerlendirildiğinde makul ölçülerde.

Namlumuz yukarı yönde doğru olunca şöyle bir durum ortaya çıktı. Arpacık boyu kısa kalıyor Smile

Bunu açıklayabilmek için aşağıda namlu ön kesitini görüyoruz.

Namlu ucu : Ø16 mm
Atım yatağı tarafı : Ø28mm
Kasa çıkıntısı : 1 mm
Arpacık yüksekliği (tepe noktasından) : 3 mm

[Resim: VPMP4j.jpg]

Buna göre; Arpacık resme göre 4 mm kısa kalıyor. Kısa kalması hedefte üst vurma sorununa yol açacaktır. Bunu test atışlarında tecrübe edeceğiz. Sn. Sabri, teknik olarak izdüşümü falan hesaplardı ama ben teorik olarak konuşuyorum Smile 

Madde - 3

İğne durumu önceki tüfekte olduğu gibi yine kısa görünüyor. Bir müdahalede bulunmadım. Yakacık Poligon buluşmasında test edeceğiz. Bu hususta olası bir sorunla karşılaşırsak geçici çözümü basit bir işlem.

Şimdilik genel değerlendirmem ise;  Düşük bedelle satılan, çok zevkli bir kalibre, maalesef bazı bölgelerde zayıf işçilik ile hobi amaçlı alınabilir bir tüfek. Fabrikası da ayağımızın altında olunca Smile  

Almayı düşünen forumdaşlara da bilgi vermesi ve alırken gözlemlemeleri açısından olabildiğince ayrıntılı yazmaya çalıştım. Test atışlarını ve kişi bazlı tecrübeleri de yarın Yakacık Etkinliği 'nde göreceğiz.

Bu resimler de bonus olsun Smile

[Resim: kGWEVr.jpg]

[Resim: Nl1kMY.jpg]

Saygı ve sevgilerimle.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
asuspc, fsmy, Yasin06, 1905sss, GullyFoyle, Fruktoz23, tsuba, S@riyerli, SSSalih, bilhan, Gazanfer, gunman
Sayın  Gravis_Pro yeni tüfeğiniz bir kez daha hayırlı olsun. Bizim EOS'un bir tanesinin  bugün gelmesini umuyoruz. Valla hayıflansam mı,sevinsem mi bilemedim...Silahta sorun olma ihtimalinin yüksekliğinin verdiği tedirginlikle,silahı tahlil edip yol gösterecek birinin olmasının verdiği rahatlık birbirine karıştı Big Grin
Eh bunada şükür diyelim,inşallah namlu eğikliği olmaz,gerisi hallolur sayenizde inşallah,saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Sn. fsmy,

Sizin tüfeğiniz de hayırlı olsun. Umarım sorunsuz olur. Buradaki deneyimlerimiz ile hiç olmazsa daha farklı gözle inceleme imkanınız olacak. Ben ilk atışta çok sevdiğim için yamuk yumuk gözüme güzel geliyor  Big Grin

Çòzülemeyecek sorunlar değil lakin biraz uğraştırıyor. 

Deneyimlerinizden bizi mahrum bırakmayınız.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fsmy
Tabiki Sayın Gravis_Pro seve seve,zaten bir takım dokunuşlar gerektirecek gibi görünüyor bu platform...arpacık değişimi vs.
Birde bu silah kombo olabiliyor,aynı kasa üzerine 20 no ve 12 no opsiyonları mevcut sanırım. Namlu atım yatağının kalın olması bu sebeple herhalde,bu durum düşük çaplarda arpacığın yüksek olmasını gerektirir,doğal olarak.
Yani insan olumsuz bir şey yazmamak istiyor ama bunu bile ayarlayamayan bir zihniyet....Neyse efendim olumlamaya çalışalım; Fikir teatisiyle çözeriz inşallah,saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi