Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armsan EOS .410
''Atıcısını tepişi ile yormasın, fişeği küçük, hafif ve kolay taşınabilir olsun'' dendiğinde pek çok atıcının ülkemiz şartlarında tercih edeceği en uygun seçenek malum .410 kalibredir. Bunlara ''çalışsın, kovan dikmesin, fişek seçmesin ve temizliği kolay olsun'' şeklinde benim ilave ettiğim kriterler de eklenip seçimi ''kırma'' bir .410 kalibre tüfeğe daraltınca bu sene ProHunt fuarında inceleme imkanı bulduğum Armsan'ın EOS modeli önüme en uygun seçenek olarak ortaya çıktı.

[Resim: 5.jpg]

Armsan firmasının ülkemizde EOS olarak adlandırılıp satışa sunduğu bu tüfek, tasarım ve çalışma prensibi ile Amerika'da ilk üretimi 1893 yılı olan H&R Pardner'ın birebir aynısı. Armsan firmasından edindiğim bilgiye göre tüfek ABD pazarına satılıyor ve iç piyasaya henüz yeni veriliyor. H&R  Pardner Amerika'da uzun tarihsel geçmişi nedeniye geleneğin kendisine bahşettiği bir kıymete sahip. Aynı zamanda hafifliği, pratik oluşu, basit çalışma ilkesi ve güvenilir emniyet sistemi ile tercih ediliyor. Tüfeği kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar ise çeşitli modifikasyonlar ile bu amaçlarını gerçekleştiriyorlar.

Tüfek horozun yanında bulunan bir mandal-levye yardımı ile açılıyor. Fişeği yatağa sürüp namluyu kapadıktan sonra horozu çektiğinizde orijinal adı ''transfer bar'' olan bir parça yükselerek horoz ile iğne arasına köprü görevi görecek şekilde giriyor. Tetiği çektiğinizde horoz bu parçaya çarpıyor ve horozun vuruş gücünü iğneye aktarıyor yani ''transfer'' ediyor. Ateşleme sonrası tetiği bıraktığınızda bu parça alçalıyor, horoz ile iğne arasından çekilip eski konumuna geri dönüyor. Dolayısı ile horoz kurulu değilken horoz ile iğne arasında bu parçanın çekilmesi ile oluşan boşluk, tüfeğin istem dışı ateş almasını engelliyor. Çalışma prensibinin sağladığı emniyete ek olarak tüfeğin sağında bir emniyet mandalı mevcut:

[Resim: 10.jpg]
[Resim: 4.jpg]

Tüfek ancak belli bir açıya kadar kırılabildiğinden namlu ve el kundağını sökmeden bir sırt çantası  içine sığdırmak mümkün değil. Bu, her ne kadar hayatta kalma amaçlı kullanımlarda aranabilecek bütün halde çantaya sığdırılabilirlik kriterine aykırı olsa da, dipçik pedinin basit bir buton yardımı ile aletsiz sökümü ve dipçiğin içindeki hayatta kalma ekipmanlarını veya mühimmatı alabilecek boşluk tüfeğin bu amaca da hizmet edebileceğini gösteriyor. Aynı amaca hizmet edebilmesi açısından namlu boyunun 66 cm, yani uzun olması ise bir diğer dezavantaj.

[Resim: 9.jpg]

Namlu et kalınlığı bu tüfeğin 12ga ve 20ga alternatiflerine nazaran .410 kalibrede oldukça fazla:

[Resim: 2.jpg]
[Resim: 3.jpg]

Atışlara gelince, tüfeğin en büyük negatif yönü gezin mevcut olmaması.  Grupman  denemesi yapabilmek için iptidai bir çözüm olarak namlu bipod aparatı ve üzerine iliştirdiğim optik nişangah ikilisi ile bu sorunu aşmaya çalışıyorum:

[Resim: 1.jpg]

Tetik ise oldukça yumuşak, tetik düşürürken namluyu aşağı çekmemek için özen göstermeniz gerekmiyor. Ejektörün varlığı ise kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. 

Mesafe bulucu ile ölçümde 41 metrede tüfeğin grupmanları:

[Resim: 6.jpg]
[Resim: 7.jpg]

[Resim: 8.jpg]

12 ga tüfeklerimde grupmanını beğenmediğim Winchester,  .410 kalibrede en iyi grubu çıkarıyor. Denemek için aldığım Momentum en kötü grubu verdiğinden foto paylaşımı yapmadım. Stoğumda bulunan B&P tek kurşunları evde bıraktığımı görünce ise halen kendime kızıyorum. Daha dar bir grup elde edebildiğim bir fişek türü olursa bu başlıkta paylaşacağım.

Armsan EOS, nişangah sorunu haricinde benim beğenip keyif aldığım, satınaldığıma pişman olmadığım bir tüfek. Eğer .410 kalibre arzu edip bu tüfeği edinmek isteyen arkadaşlara fikir verebildiysem ne mutlu.

Saygılarımla..

Alıntı
29 üye teşekkür etti:
ERTUNGA, Gravis_Pro, JoTuN, Gazanfer, heisenberg, Fruktoz23, tirendaz, shooter25, Dr.Oz, 1905sss, ERDAL, şekerlioğlu, talaymu, KaraPence, demasoni, Ruhsuz, fsmy, GullyFoyle, Murata, Yasin06, lupus, FRD, alone61, husrev, karabasan, TULPARR, orpeus, xlcod3r, cacakir
Sn. SSSalih,

Benim 3. tüfek olarak almak istediğim .410 Eos için inceleme ve deneyiminizi paylaşmanız çok iyi olmuş Smile  Beni de düşündüren tek nokta gez olmaması. Fabrikaya sormayı düşünüyorudum slug namlu gez-arpacıklı sipariş verebilirmiyiz diye. Eğer imkan yoksa aşağıdaki gez gibi sonradan takmayı da düşünmüyor değilim.

Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın.

Saygılarımla

[Resim: 201551412537_armsanslugnamlugezdetay.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
SSSalih, Fruktoz23
(04-12-2016, 07:00 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. SSSalih,

Benim 3. tüfek olarak almak istediğim .410 Eos için inceleme ve deneyiminizi paylaşmanız çok iyi olmuş Smile  Beni de düşündüren tek nokta gez olmaması. Fabrikaya sormayı düşünüyorudum slug namlu gez-arpacıklı sipariş verebilirmiyiz diye. Eğer imkan yoksa sonradan takmayı da düşünmüyor değilim.

Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın.

Saygılarımla
Sn Gravis_Pro 
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Aklın yolu bir olunca talepler aynı oluyor. Armsan'dan Hikmet Usta'dan gez ve arpacık kaynatmasını rica ettim. Fakat ellerinde 12ga veya 20ga uyumlu gez olduğundan bunların namlu üzerinde iri duracağı yanıtını aldım. Açıkçası orijinalin dışına fabrika olarak çıkmıyorlar. Ancak güvenilir bir silah ustasından ray veya gez montajı talep edilebilir.
Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Fruktoz23
.410bore tüfekler ilgili konuda bahsi geçtikten sonra nette arama yaptım. Başka bir forumda, yanlış tutuş sonucu emniyet, kullanıcının elini yaralamıştı. Muhtemel 12.GA ile tel elle atış yapılmıştı. .410 da böyle bir şey olacağı pek zannetmesem de dikkatli olun, atış yaparken.

Ayrıca fuarda bu tüfeğin 22mm raylı versiyonu da vardı. Nişangah konusunda tereddütü olanlara seçenek olabilir. Satılık bölümündeki Huğlu'yu satsam direk alacağım bu tüfeği.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, SSSalih, Fruktoz23
Sn. septia,

Eli yaralanan arkadaş 12 ga ile elini fazla önde tuttuğu için emniyet mandalı çarpmıştı. Doğru tutuşla çarpması mümkün görünmüyor. Lakin bahse konu şahsın ani atışlarda ileriden tutulabileceği hususunu da dikkate almak lazım. Özellikle 12ga da. Bence sorun olmamakla birlikte emniyet mandalını daha uygun bir yere yapabilirlermiş.

Armsan 'ın bana gönderdiği mailde aşağıdaki seçenekler mevcut.  Ayrıca Özler Av ile görüşen biri de en kısa namlu olarak .410 'da 66cm namlu, 12ga 'da 61 cm slug namlu seçeneği olduğunu söylemişti. Raylı şeçeneğine rastlamadım araştırıyım.

Saygılarımla

[Resim: Erq6vq.jpg]

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
SSSalih, Fruktoz23, heisenberg, Sabri, TTD
Sn. SSSalih hayırlı olsun yeni tüfeğiniz. Kazasız belasız atışlar dilerim.

H&R kırmalarını kıskanarak izlerdim. Belkio zevki almamızı sağlar. Bu arada emniyet mandalının ele çarpması denilen durum için bir açıklama videosu var. Sanırım o konuda bir geri dönüş oldu fabrikaya.

Ayrıca Sn. SSSalih bana bir mail gönderirseniz sevinirim. Konu ile ilgisi yok o yüzden forumu meşgul etmiyorum.

Teşekkürler,

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, SSSalih, Sabri, Fruktoz23
Salih Bey,

Almayı düşündüğüm bir tüfek. Paylaşımınız için teşekkürler. Dürbün ray montajı için iyi bir usta bulursanız haber verir misiniz? Şayet pcp ve yaylı atışları dışında iyi bir seçenek olacak gibi duruyor.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
SSSalih
Sn. 1905sss

Teşekkür ederim. Sözkonusu emniyet mandalının el yaralamasına dair hadiseyi de konuştuk Hikmet Usta ile. Videoda da bizzat kendisinin ifade ettiği gibi tamamen kullanıcı kaynaklı bir durum. Mail adresimi özel mesaj ile gönderdim.

Saygılarımla..

Sn. KaraPence

İstanbul Gaziosmanpaşa'da referansı iyi olan bir atölye biliyorum. Eğer aynı tüfekten edinmeye ve ray montajına niyet ederseniz sizi yönlendirebilirim.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
Sn. SSSalih, forumun özel mesajı çalışmıyor.

sinanknives@gmail.com

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
SSSalih
Bugün Özler Av' dan Ata Hulusi Bey ile Eos .410 cal. gez-arpacık durumu için görüştük.  Sn. SSSalih ' in dediği gibi 12 ve 20 ga. gezler .410 için büyük kalıyormuş. Şimdilik bir çözümleri yok. 

Namlu boyu seçeneği olarak 66-71 cm mevcut. Slug namlu gezli olarak 12 ve 20 cal. seçeneği varmış. Kendisi gün içinde slug namlu resimlerini gönderecek derken mesajı yazma aşamasında sağ olsun resimleri geldi Smile 

Armsan 'ın A612-A620 modellerindeki slug namlu üzerindeki rampalı gezler 12 ve 20 cal. uyarken .410 namlunun dış çapı küçük olduğu için uymamış.

Saygılarımla

[Resim: ZMJ6mG.jpg]
[Resim: o095ob.jpg]
[Resim: l39XmJ.jpg]
[Resim: VP6OmZ.jpg]

[Resim: pX9AaN.jpg]

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
1905sss, ombra, fbalun, alone61, Sabri, heisenberg, asuspc, SSSalih, Fruktoz23, lotus72, GullyFoyle, KaraPence, mehmetstar, kyucel, TULPARR, xlcod3r

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi