Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ P10 C!
#1


Efendim nur topu gibi CZ P10 C adında yavrumuz dünyaya geldi. Allah yolunu açık etsin.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
heisenberg, herojd11, FRD, , Antiterör, Zamane Akıncısı
#2
Merhaba Sayın Üyeler;

Ceska Zbrojovka, namıdiğer CZ web ve sosyal medya sayfalarında yeni horozsuz modeli (Striker Fired Pistol) olan P-10 C modelini duyurdu. Bir önceki girdide Sayın Scarface4086 inceleme videosunu paylaşmış.
CZ firması yeni modelini SHOT Show 2017 ve IWA OutdoorClassics 2017'de sergileneceğini söylüyor.

Web sayfasındaki bilgileri naçizane İngilizce bilgimle çevirmek gerekirse özellikleri şu şekilde :
Gövde : Polimer
Kalibre ve Kapasite : 9x19 (15 ve 17 Adet) ve .40 S&W (12 Adet)
Ağırlık : 760 gram
Yükseklik Genişlik Uzunluk : 187 x 32,2 x 132 mm
Namlu Uzunluğu : 102 mm
Tetik : Çift Hareketli

[Resim: cz_p_10_c_3d.png]

[Resim: cz_p_10_c_left.png]

[Resim: cz_p_10_c_right.png]
 
Alıntı
19 üye teşekkür etti:
fbalun, herojd11, heisenberg, taarruz, wubıh, alone61, Sabri, alpago, xeorx, FRD, sem, , ERDAL, xlcod3r, lupus, Antiterör, tekoglu, defender45acp, Zamane Akıncısı
#3
Keşke, CZ 75'teki gibi, sürgünün gövdenin dışından değil de, içinden geçtiği bir model olsaymış. Namlu aksını da iyice düşürecek böyle bir striker fired CZ modelini hep hayal etmişimdir.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
musti267, ERDAL, orpeus
#4
Güvenilir olduğu kesin , optik olarakta gayet şık sonuç olarak süper bir alternatif olmuş.*** Güvenilirlik kısmı ilk defa iğne vuruşlu yapıyorlar ise zaman içinde değerlendirmek gerekebilir.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
#5
Evet, HS-Produkt ateşleme sistemi, PPQ tetiği, Glock'umsu atış aksı, geniş temas yüzeyli kilit bloğu ve namlu kilit dişlileri, son kullanıcı lafı dinleyerek takılmış çentikli gezi,P-07 ve Glock 19 kılıfları ile uyumu, P220 kilit sistemiyle Polimer gövde içerisinde hareket eden kapak takımı inadının terkedilmesi ve birkaç ay sonra 399$ lara düşecek 500$'lık taze çıktı MSRP'si ile
Cz 'de sonunda trendi yakalamış, görünen oki marketing'de kasacaklar,
Olan gene Walther'a oldu, sen yap, başkası ekmeğini yesin.

Ee Janik'le klon yapıp markette bu kadar talep görürsen, CZ'de pastaya niye el atmasın, birkaç yıl sonra platformun geliştirilmesiyle birlikte P-07 ve 09'da eski CZ modelleriyle birlikte tarih sayfalarında yerini alır..
Saçma sapan bir dizayn hatası başgöstermez isede , Rafine olduktan sonra ülkemizde alınıp kullanılabilecek modeller listesine eklenir. hayırlı olsun diyelim.

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, ERDAL
#6
CZ firması Facebook resmi sayfasından CZ P10-C ile ilgili bir video daha paylaştı.

Henüz YouTube'a yüklenmediği için Facebook video linkini paylaşıyorum.

https://www.facebook.com/ceskazbrojovka....280622376/
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
, ERDAL, lupus, PersonalDefence, sem
#7
Merhaba sayın üyeler, bir şey kafama takıldı. http://cz-usa.com/product/cz-p-10-c/  Verdiğim linkte tabancanın tetik sistemi için olan açıklamada sadece ''striker'' kelimesi belirtilmiş. Böyle bir tanımlamayı ben tetik için ilk defa gördüm. Merak ettiğim şey şu, acaba bu tabancada şimdiye kadar var olmayan, ''Safe Action'' gibi klasik tek hareket ya da klasik çift hareketli tetikten farklı yeni bir sistem mi kullanılmıştır?

Konunun ikinci mesajında Sayın Saka tetiğin çift hareketli olduğunu belirtmiş. Videoda ise tetiğin reset mesafesinin çok çok kısa olduğunu atıcı belirtiyor ve gösteriyor. Eğer tabanca çift hareketli tetiğe haiz ise bu kadar kısa bir reset mesafesi ile tetiğin nasıl DAO çalışabildiğini merak ettim.

Saygılarımla...
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
#8
Haklısınız Sayın PersonalDefence;

Ortada benim de kafamı karıştıran bir durum var. Tabanca yeni tanıtıldığında bilgileri verirken "Double Action" yazarken şaşırmıştım ama CZ 'nin resmi sitesinde bu yazdığı için aynen yazmayı tercih etmiştim.
CZ Resmi Site Ekran Görüntüsü:
[Resim: czp10c.jpg]

Sizin de dediğiniz gibi ABD sitesinde ise Striker olarak tanımlamış.
CZ ABD Sitesi Ekran Görüntüsü:
[Resim: czp10c_usa.jpg]

Üstadlar konuya elbet açıklık getirecektir.

Teşekkürler.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ERDAL, PersonalDefence
#9
(24-12-2016, 10:18 PM)PersonalDefence demiş ki: Konunun ikinci mesajında Sayın Saka tetiğin çift hareketli olduğunu belirtmiş. Videoda ise tetiğin reset mesafesinin çok çok kısa olduğunu atıcı belirtiyor ve gösteriyor. Eğer tabanca çift hareketli tetiğe haiz ise bu kadar kısa bir reset mesafesi ile tetiğin nasıl DAO çalışabildiğini merak ettim.

Thumbs Up

Tanımlara vakıf olmayan üye ve takipçiler için konuyu açacak olursak... Double Action, yani çift hareketli tetik ve ateşleme sistemi, tetiğin ateşleme sistemini kurup ( horoz veya ateşleme iğnesi ), müteakiben serbest bırakarak tabancayı ateşlediği tetik ve ateşleme sistemini tanımlar. Bu sistemde tetik tamamen istirahat halindeki ateşleme sistemini ( horoz veya ateşleme iğnesi ) tamamen kurar ve serbest bırakır. Klasik çift hareketli tabancalarda ( CZ 75, Beretta 92, SW 5906, Walther P99 AS ) ilk atış çift hareketli yapılır, müteakiben her atışta sürgü gidip geldikçe horoz veya ateşleme iğnesi kurulu kalır, horoz / ateşleme iğnesi elle ( CZ 75 gibi ) veya bir manivela yardımı ile ( Beretta 92, SW 5906, SIG Sauer klasik P serisi, Walther P 99 AS gibi ) indirilmedikçe / düşürülmedikçe takip eden atışlar tek hareketli olarak yapılır. Bu tabancalarda ateşleme ve atış meydana gelmese ve sürgü gidip gelmese de fark etmez, tetik tekrar tekrar çift hareketli olarak çekilip, horozu / ateşleme iğnesi kurulup düşürülebilir.     

Tek hareketli tetik ve ateşleme sistemi, tetiğin halihazırda tam kurulu ateşleme sistemini ( horoz veya ateşleme iğnesi ) sadece serbest bıraktığı tetik ve ateşleme sistemini tanımlar. Bularda ateşleme sistemi ( horoz veya ateşleme iğnesi ) tetik hareketi ile kurulamaz, sadece iğneli ateşleme sistemlerinde, ateşleme sisteminin ( ateşleme iğnesi ) kurulabilmesi için mutlaka sürgünün hareket etmesi ( Örneğin Yüzüklü Browning, FN1910/1922, Walther PPQ, SIG Sauer P320 gibi ), erişilebilir bir horozu olan ( Örneğin Tuğralı Polis, FN 1903 horozlu olduğu halde horozuna dışarıdan ulaşılamaz ) tabancalarda da sürgünün hareket etmesi veya horozun elle kurulması gerekir ( Ondörtlü Browning HP, Colt 1911 gibi ).   

Revolverlerden yarı otomatik tabancalara geçişin yaşandığı dönemlerde özellikle ABD' de yerleşik güvenlik güçlerinden gelen talepler doğrultusunda DAO, Double Action Only, yani sadece çift hareketli piyasaya çıktı. Bunların ilk örnekleri olan SW 5946, Beretta 92 D gibi tabancalarda horoz asla kurulu kalmıyordu. Ancak bu tabancaların tetiklerin klasik çift hareketli tetiği olan tabancaların çift hareketli tetik çekişlerinden farklı olarak, ateşleme ve atış meydana gelmez, sürgü hareket etmezse, tetik tekrar çekilemiyordu. Ayrıca her atışta kat edilmesi gereken uzun ve ağır tetik yolları, uzun tetik kurulma mesafeleri atıcıları çok zorluyordu.

İşte tam bu dönemlerde ateşleme iğnesinin kısmen kurulu beklediği, tetiğin kısmen kurulu ateşleme iğnesi kurarak serbest bıraktığı, çift hareketli tetiklere oranla gerek tetik çekme, gerek tekrar kurulma mesafesi daha kısa ve hafif olan, mükerrer tetik çekme imkanı vermese de namlu fişek yatağına fişek sürülü bir şekilde emniyetli tabanca taşımaya olanak sağlayan Safe Action tetik ve ateşleme sistemi piyasaya çıktı ve bu özellikleri nedeni ile gerek güvenlik güçleri, gerekse savunma amaçlı tabanca taşıyan bireysel silah kullanıcıları pazarına damgasını vurdu. İlerleyen yıllarda benzer özellikleri mükerrer tetik çekişi gibi artılarla horozlu sistemlerde sunan DAK, LEM gibi alternatif tetik sistemleri piyasaya çıksa da, Safe Action tetik sisteminin yerini almayı başaramadı. 

Piyasaya ne zaman sadece iğne ateşlemeli yeni bir model çıksa, Safe Action tetik ve ateşleme sistemine gerçek bir alternatif ortaya konulamadığı için genellikle tetik ve ateşleme sistemi ile ilgili genel tanımlar kullanılır, ayrıntılara pek girilmez, mümkün olduğunca bu tetik sistemi ile ilgili şikayet konusu olan, atıcıları zorlayan özelliklere çözüm olduğu iddia edilen özellikleri vurgulanmaya çalışılır. Ama aslında ortaya konulan çözümler kısa, net, temiz, sadece tek hareketli bir tetik ve ateşleme sistemi sunmaktan öteye gidemez. Steyr M Serisi... Walther PPQ... S&W M&P... HS9... SIG Sauer P 320... HK VP9... Bu tabancaların tamamı sadece tek hareketli tetiği olan tabancalardır. Ve bunu internet sitesinde de açık seçik ifade eden tek üretici H&K' dır! Walther bile '' pre-cocked '' gibi yanlış anlaşılmaya son derece müsait bir tanım kullanmakta, kurulu olan ateşleme sisteminin ne oranda kurulu olduğuna hiç değinmemektedir. SIG Sauer '' Striker '' deyip geçerek, tetik çekilmeden sahra sökümü yapabilmeyi öne çıkarmaya çalışmaktadır. Steyr alakasız bir şekilde M serisi tabancalarını DA, çift hareketli olarak tanımlamaktadır. 

Ve son olarak da CZ P10C...Bugüne kadar üretilmiş sadece iğne ateşlemeli tabancalar arasından tanıdığım ve bildiklerim arasında gerçek manada Safe Action alternatifleri veya benzerleri Kahr ve Ruger SR9 tabancalarıdır. H&K P7 ise tamamen farklı bir kulvarda değerlendirilmesi gereken sadece iğne ateşlemeli bir tabancadır. CZ P10 C' nin iç aksamını yakından görüp, tetik ve iğne kurma parçalarının nasıl çalıştığını ayrıntılı bir şekilde incelemeden karar vermek zor gibi görünüyor.


Saygılar.
 
Alıntı
22 üye teşekkür etti:
bilhan, ugurucar57, Sabri, alone61, Antiterör, blacksea, heisenberg, PersonalDefence, Saka, S@riyerli, xeorx, Sakin, Gazanfer, Kanuni, freedom_54, tekoglu, Karacula, tabularasa, Tonyukuk ÖTUKEN, alpago, akdoganbey, foottwo
#10
Güzel bir ön değerlendirme;http://www.thetruthaboutguns.com/2016/12...cz-p-10-c/Aşağıda tetik ve ateşleme sisteminin bazı ayrıntıları görülüyor. Sürgü içerisindeki iğnenin kurma kancasının çalışma mesafesi ile, gövde içerisindeki kurma parçasının şekli ve çalışma mesafesi karşılaştırıldığında, çift hareketli olarak çalıştırılması zor gibi görünüyor.

Otomatik iğne kilidinin şekli, çalışma ekseni ve açılma şekli, alışılagelmiş dikey eksende aşağı yukarı çalışan silindirik parçaların yerine, iğneye paralel bir eksende dönerek sağa sola çalışacak şekilde tasarlanmış.[Resim: CZ_P_10_C_guts.jpg]Şarjördeki fişekler bittikten sonra sürgüyü geride durduran manivelanın çalışma şekli de farklı, manivela alışılmışın dışında sürgünün yan yüzeyindeki bir çentiğe yerleşmiyor, bazı eski tabancalarda şarjör gerdelinin sürgüyü durdurduğu gibi sürgü mekanizma ön yüzüne ( ateşleme iğnesinin çıkış deliğinin yer aldığı yüzeyin alt kenarına ) yerleşerek sürgüyü durduruyor.[Resim: CZ_P_10_C_slidestop.jpg]Aşağıdaki videoda kurma parçasının çalışma şekli gösterilmemiş, ancak otomatik ateşleme iğnesi kilidinin şekli ve çalışma düzeni ile, kurma parçasına entegre kilit açma kanadının şekli net olarak görünüyor. 10:30' dan, 11:00'a kadar dikkatli bir şekilde izlenirse, kurma parçası üzerindeki asimetrik üçgen kanadın ateşleme iğnesi kilidini yana doğru itebilmesi için yapması gereken hareketin geriye doğru kaymak olduğu anlaşılacaktır. Bu durumda kurma parçasının ateşleme iğnesini Safe Action benzeri tetik ve ateşleme sistemine benzer bir şekilde kısmen kurulu tuttuğu düşünülebilir. 

  Her ne kadar kurma parçasının hareketi ve bunun tetik ile ilişkisi tam olarak olarak görülemese de, yapıları ve hareketleri görülebilen parçalara bakarak CZ P10C' nin Safe Action benzeri bir tetik ve ateşleme sistemine sahip olduğu söylenebilir. Ancak görünen mesafeler ile Double Action, yani çift hareketli, özellikle de mükerrer tetik çekişine olanak sağlayacak bir çift hareketli tetik olması pek mümkün görünmüyor.  Saygılar.
 
Alıntı
21 üye teşekkür etti:
bilhan, blueokkes, Gravis_Pro, , heisenberg, Sabri, PersonalDefence, alone61, Mr.Falcon, orpeus, Sakin, S@riyerli, Kanuni, Antiterör, tekoglu, tabularasa, ckenarli, Tonyukuk ÖTUKEN, madenci08, alpago, delfy
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi