Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IOR 3-25x50 LUTAZ Tüfek Dürbünü
#1
Uzun zamandır paylaşmak istediğim ancak bugüne nasip olan konuyu paylaşmak istiyorum.Tek tek saymak istemediğim fakat S&B, Hensoldt kısacası piramidin tepesinde yer alan bir çok tüfek dürbününü ve modellerini uzunca bir süre test ve tecrübe etme şansım oldu. IOR ise yaptığı yenilikci şeyler, genel kullanıcı memnuniyeti, sınırları çizen yaklaştıma çarpanı, artikel yapısı, 35 ve 40 mm tüp çapları ile her zaman dikkatimi çeken, fakat iki sene öncesine kadar bir türlü denk getirip ürünlerini deneme şansı bulamadığım bir firma olmuştur.

Daha fazla kayıtsız kalamayarak 2014 senesinde 4-28x50 Recon ve Recon l' a gelen aşırı güvenden sonra 2015' te  3-25x50 LUTAZ tüfek dürbününü edindim. Bu arada 3-25x50 Lutaz' ı dünyada satın alan ilk 3 müşteri için de yer almaktayım. Gerek internette gördüğüm, gerek daha önceden kullandığım dürbünlere kıyasladığımda IOR için söylemek istediğim bir kaç şey var.

Mekanik güvenilirlik ve mercek kalitesi olarak zaten otoriteler tarafından piramidin tepesine konmuş bu tüfek dürbünü, aldığı parayı hatta daha fazlasını bir hayli hak etmektedir. Aşağıda dünyadaki en popüler  tüfek dürbünü modellerinin yer aldığı ve olabildiğince detaylı test ve değenlendirmeyi baştan sona okumanızı ve incelemenizi  ŞİDDETLE tavsiye ederim.


[url]http://precisionrifleblog.com/2014/09/19/tactical-scopes-field-test-results-summary/[/url]


Eğer listeyi dikkatlice inceler, sadece mekanik güvenilirlik ve mercek kalitesini dikkate alırsanız, ki bunlar bir tüfek dürbünündeki en önemli unsurlardır, IOR' un en üst sıraya yükseldiğini görürsünüz. Şahsi görüşüm test yapıldığında IOR 3-25x50 üretilmiş olsaydı, eminim listenin en başına yerleşirdi, çünkü bu dürbün 4-28 Recon' nun eksiklerinin giderilmiş halidir 3-25 LUTAZ serisi. Peki nedir bu yenilikler?..

- Recon' da tambur ile ön mercek arasına konumlandırılmış olan odak halkasının Lutaz' da olması gerektiği yere, yani kulenin sol tarafına çok daha kolay erişilebilir bir yere konumlanması,

- Yİne Recon' da mevcut olmayan Turret Locking yani  Kule/Tambura Kilitleme özelliğinin de Lutaz' da mevcut olması.

-Artikeldeki küçük ama faydalı değişiklikler.

-Bunun yanı sıra Recon' nun 1120 gram ağırlık ve 367 mm olan uzunluğuna karşın Lutaz' ın 907 gram ve 340 mm lik uzunluğuyla liderliğini , gerek kendi familyası , gerek diğer markaların ürünlerine karşı adeta perçinlemiştir.


Nedir bu drübünü bu kadar özel kılan ve kullanıcısını adeta mest eden şeyler?

Artikel şekli başlı başına mükemmel ve bir o kadar da hassas. Lüzümsuz şeyler yok. Olabildiğine kullanışlı ve taktik bir atıcının ihtiyacı olan herşey mevcut.

Mercekler Schott / Germany ait. Yani dünyadaki uzak ara en iyi mercek üreticileri arasında zirverdeki firmaya ait. Mercek formatı ise en pahalı format olan ve bir çok firmada bulamayacağınız Achromatic formatıdır. Bu firma bütün ürünlerinde bu merceği standart olarak sunmaktadır. Mercek kaplaması keza dehşet derecede iyi. Düşük ve direk güneş ışığına maruz kaldığı bir çok durumda işini haddinden fazla iyi yapmaktadır.

Diğer bir çok dürbünde olan yüksek zoomlardaki tünel ve odaklayamama etkisini bu dürbünde ne 3 zoom da, ne de 25 zoom da görmek mümkün değildir. 10 mt ötedeki hedefe bile zoom yapıp netleme yapabilirsiniz. O derece iddalıdır.

35 mm lik tüpü ve özellikle 37 mrad yani 100 mt de 37 metre bastırma ile yine rakipsizdir. Balistic reticle ve turret halkaları 556x45 308. ve 338 çapta fişekler için mevcuttur.

Her ne kadar videoyu İngilizce kaydetmiş olsam da, yukardan aşağıya yaptığı 37 mrad lik bastırmayı, zoom detayını, reticle' in nasıl gözüktüğünü ve reticle aydınlatma gibi özellikleri bugün kaydettiğim bu videoda görmeniz mümkündür. Videoyu 1080 p' de izlemenizi tavsiye ederim.

Eye relief yani gözle arka mercek arasındaki mesafe 3-25 ve 4-28' de, bizzat ölçtüm 16 cm den fazladır. Bu aralık S&B ürünlerinde 9 cm dir. Yani bu şu demek, 3 zoom da iken IOR' u hedefe doğrulttuğunuzda bir reflex sight ya da red dot gibi kullanabilirsiniz. Hangi açıdan bakarsanız bakın görüntü anında mercekte beliriveriyor.

Bunun yanı sıra yine bir çok ürünün de standart olan 2. sıfır noktası kilit özelliği de karşı konulamaz özelliklerinden bir tanesidir.Bu manivelayı isterseniz 300 mt için 2. bir sıfır noktası olarak ayarlayabilir, ya da aynı tüfekte farklı grain de bir çekirdek kullanacaksanız yine ikinci sıfır noktas olarak ayarlayıp yolunuza devam edebilirsiniz. Veyahut ülkemizde her ne kadar yasak olsa da, yasak olmayan ülkelerde ya da kullanan askeri birlik ve kolluk güçlerinin yaşadığı sorunlardan birisi olan , susturucu takılmış tüfeklerde değişen vuruş noktası noktasına göre ayrı bir sıfırlamayaparak yolunuza devam edebilmeniz bu dürbünde mümkündür. Bunu daha önce hiç bir tüfek dürbününde görmedim. Keşke hepsinde bu özellik standart olsa.

Özellikle artikelin ortasında hiç bir kesitle bağlantılı olmayan noktası 100 mt de kürdan ya da toplu iğne inceliğinde hedeflere bile angajman yapmanızı mümkün kılıyor. Orsis firmasına ait T5000 338 lapua modeli ve IOR 5.8-50x56 kulalnılmış bu videoda ne demek istediğimi izleyince anlayacaksınız.Bu markayla tanışmamı ve almamı sağlayan bu detaylı videoyu da izlemeden geçmeyin derim. IOR' la ilgili aklınıza gelecek bütün detayları kendisi paylaşmış ve çok fazla söyleyecek birşey bırakmamış.Ürün familyasını kontrol etmek için alttaki linkte tıklayıp sitesini kesinlikle kontrol etmenizi tavsiye ederim. Red dotlardan gözcü dürbünlerine ve tabii ki tüfek dürbünlerine kadar bir çok şeyi sitelerinde bulabilir ve gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

%100 mekanik güvenirlik bir tüfek dürbünündeki en önemli unsundur. Şunu kesinlikle unutmayınız! Kullandığınız tüfek dürbünü eğer ayar tamburalarında dişli atlaması yapıyor ya da girdiğiniz klik değerini artikele bire bir yansıtmıyorsa, o dürbün çöpten başka birşey değildir. Ne kadar para verdiğinizin, ne gibi özelliklere ya da lens kalitesine sahip olduğunun zerre önemi yoktur. İşte bu firmaya bu konuda güvenebileceğiniz yegane firmalar arasında EN ÜSTTE yer almaktadır.


http://www.valdada.com/tactical-scopes/?sort=pricedesc


Eğer zaman bulursam içeriği Türkçe olan bir detay video çekeceğim. İki sene öncesine kadar benim için S&B ve diğerleri vardı fakat bu kavram IOR' la tanıştıktan sonra IOR ve diğerleri olarak değişmiştir.


[Resim: DSCN1142_01_zps7z7ixhx3.jpg]


Saygılarımla.
 
Alıntı
22 üye teşekkür etti:
herojd11, underrated, Gravis_Pro, Gazanfer, demasoni, ilksurfer, lupus, FRD, Zemre10, harun, şekerlioğlu, usame, Sakin, ErDiNi78, turan tactical, 1905sss, alone61, LAMRETOEJ, xlcod3r, xxglockxx, tirendaz, demirci57
#2
(23-11-2016, 02:06 PM)FOX demiş ki: "35 mm lik tüpü ve özellikle 37 mrad yani 100 mt de 37 metre bastırma ile yine rakipsizdir. Balistic reticle ve turret halkaları 556x45 308. ve 338 çapta fişekler için mevcuttur."

Sayın Fox, mesajınızı 1 sene sonra okumuş bulunuyorum. Değerli paylaşım için teşekkürler. 

Ancak yukarıdaki paragratfa bir yazım hatası olduğunu düşünüyorum. Malumunuz üzere 1 mrad 100 metrede 10 cm kapatır. 37 mrad ceman 370 cm eder ki, 37 metreyi 1000 metrede kapatacaktır.  Sehven 1000 yerine 100 yazıldığını sanıyorum. 

Selam ve muhabbetle
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
karabasan, harun, tahoye, xxglockxx, Fruktoz23, demirci57
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi