Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Su ve Rüzgar Geçirmez Outdoor Mont / Ceket Tavsiyesi
Sn. fbalun,

Teşekkür ederim. Bileklik montun vasatlığına değer katsın istedim Smile

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fbalun
Sayın forum üyeleri, 

Bu başlık altında 2. sayfanın 13. mesajında göreceğiniz üzere Quechua mont almıştım. Mont hakkında ufak da olsa geri bildirim yapmak istiyorum.

Montu yaklaşık 2 aydır yağmur çamur kar kış kullanıyorum. Kara ve yağmura karşı gösterdiği mukavemet şu an için takdire şayan (mont henüz hiç yıkanmadı).

Soğuğa ve rüzgara karşı gösterdiği performans için mükemmel diyemeyeceğim. Tabi burada ne ile kıyas yaptığımız önemli. Seneler önce bir arkadaşım adını hatırlayamadığım miflon astarlı, iç dolgusu elyaf olan, dışı ''Pofuduk'' diye tabir ettiğimiz kalınca şişme bir mont hediye etmişti. O mont ile mukayese ettiğimde yetersiz buldum. Özellikle -5' den sonra montun yetersiz kaldığını hissedebiliyorsunuz. 

Gördüğüm bir problemden de söz etmek istiyorum. Montun sağ kol iç kısmında pamukçuklanma oluştu. İşin ilginci bu durum sadece bu bölgede lokal biçimde mevcut. Detaylı incelediğimde montun başka bir yerinde böyle bir durum göremedim.

[Resim: 20170125_150407.jpg]

Bir anlam veremedim önce. Başka birşey almak için Decathlon' a yolum düştüğünde bir sorayım dedim. Masa başı is yapıp yapmadığımı sordular. Bende masa başı çalışmadığımı, üstelik solak olduğumu söyledim. Mağaza yetkilileri de anlam veremedi,  tüylenme daha fazla artarsa değiştirebileceklerini söylediler. 

2 gündür düşünüyordum bugün buldum. Montun fermuarını kapatan kapak cırt cırtlarının erkek olanı sağ tarafa dikilmiş. Montun önü kapalı iken sorun yok ama montun önünü açık kullanırsanız bu erkek cırtlar kol hareketleriniz ile resmen montun sağ kol iç kısmını rendeliyor. Bu da tüylenmeye sebep oluyor. Durumu farkedince daha çok dinlemeye başladım. Masa başı çalışmıyorum ama montun önü açık vaziyette günde 2/3 saat manual vites araba kullanıyorum. Her vites değişiminde bahsettiğim alanda sürtünme yaşanıyor. 

[Resim: 20170125_150652.jpg]

Erkek cırt sol kısıma, yumuşak cırt sağ tarafa dikilirse, montu ister önü kapalı, ister önü açık kullanın, sorun ortadan kalkacak ama işin teknik kısmına hakim olmadığım için belki bilmediğim ayrıntılar vardır diye düşünüyorum. Aynı monttan alan arkadaşlar olmuştu. Zahmet olmaz ise aynı problemin olup olmadığını kendi montlarında kontrol edebilirlerse memnun olurum. Şu an uğraşmak istemedim ama yeni alacak arkadaşlara tavsiyemdir; bir daha bu veya benzer monttan alırsam ilk işim terzi de cırtlarının yerlerini değiştirmek olacak. Çünkü dejenerasyon yaşanan sağ kol iç kısmında su emmeye meğilim başladı.

(16-02-2016, 10:55 AM)lupus demiş ki: Sn.1905sss,

Herkes bildiği işi yapmalı, bildiği şeyi üretmeli. Genel olarak benimsediğim kurallardan birisi, tekstili işi tekstil olandan, ayakkabıyı işi ayakkabı olandan almaktır. Diğer yandan işi tekstil olduğu halde memnun kalmadığım ürünlerden birisi ise North Face. Çok katmanlı montun Goretex dış katmanın su geçirmezliği, ter tahliyesi gerçekten çok iyi. Ancak polar iç katmanın soğuk koruyuculuğu serin kış ve bahar havalarında yeterli iken, soğuk kış aylarında yetersiz kalabiliyor. Ama asıl memnuniyetsizlik nedenim dış katmanın kolundaki dikişlerin ikinci kışta atmaya başlaması...Evet, sızdırmazlıkta hala bir sorun yok ve malzeme bütünlüğünü koruyor, ama dikişler atmaya başladı. Gerçi montu ben sadece şehirde gezmek için değil, gerçekten sahrada ve zorlayarak kullanıyorum. Fakat aynı, hatta daha zorlu şartlarda çok daha uzun süredir kullandığım ve kaç kez yıkandığını unuttuğum Adidas ve 5.11 ürünlerinde bu tür bir sorun görmediğimden dolayı, parasını hak etmediğini düşündüğüm North Face ürünlerini alışveriş listemden çıkardım.

Saygılar.

Sn. lupus,

''Bot seçimi.'' konusundan alıntı yaptığım mesajınızda TNF montta dikişlerin atmasından bahsetmiştiniz. Bahsettiğiniz durum benim anlatmaya çalıştığım durumla benzer özellikler taşıyor muydu acaba?

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
heisenberg, Gravis_Pro, harun, 1905sss
5.11 ürünlerinin kalitesizliğinden sonra Tru-spec softshell'lere bakıyorum.Acaba alan deneyen kullanan yorum yapabilecek varmıdır?

Alıntı

Sn . Yasin ALAN mümkünse montu mümkün olduğunca az yıkayın su geçirmezlik özelliklerini kaybediyor , soğuklara karşı çok bir şey beklemeyin . Parasını fazlası ile hak eden , üç yıla yakın hanımın yıkamalarına dayanıp zevkle giydiğim monttur .

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Yasin06, 1905sss
the north face 3 in 1 hyvent montu 5 yıl önce 520 Tl fiyata aldım ve yoğun olarak kamp , yürüyüş , hafif tırmanış faaliyetlerinde kullanıyorum. Yağmur , kar ve rüzgar geçirdiğini kesinlikle görmedim. -20 derecede ve tipi altında yaklaşık 3 saat yürüyüşte dahi sıkıntı yaşamadım.

Yalıtkanlık konusunda eleştirenlere açıkcası anlam veremedim.

Eklemek istediğim konu , montun dış katmanını bir kez bile yıkamadım. Sadece birkaç kez ılık su yıkayıp yumuşak bez ile hafifçe sildim. Şekilsel olarak bozulma , dikişlerde açılma vs. yok.
Eğer sabit durup mont beni ısıtsın diye beklersek yanılırız , o aşamada çok sıradan bir yün kaban bile daha iyi sonuç verebilir. Fakat hareket halinde isek montun etkisini görmeye başlarız , vücut ısımızı muhafaza eder su buharını ise dışarı atar. Saygılar , sevgiler

Alıntı

[Resim: DSC02379.jpg]

online pic upload

Eskise de farklı renkte yenisini alsam diye düşünüyorum fakat 5 sene daha götürecek gibi Smile Bu tarz ürünleri alırken lütfen orijinal olmasına çok dikkat edelim arkadaslar , hatta satın aldığımız yerin satın aldığı yeri de araştırmakta fayda var.
Extreme koşullarda kaliteye verilen her kuruş fazlasıyla karşılığını bulur.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
efe1753, Yasin06, heisenberg, YgtBey, 1905sss
Sn. mvx,

5 sene içinde montunuzun özelliğini yitirmemesi için ona nasıl baktınız, kaç kez yıkadınız diye soracakken mesajınızı düzenlediğinizi farkettim.

Hyvent kumaş suyu itme özelliği ile kuru kaldığı için, özelliğini yitirmemesi bakımından az yıkamaya özen gösteriliyor. İş yerim çok hijyenik bir ortam olmadığı için benim montumu az yıkama gibi bir şansım yok. Bu konuda Goretex membran daha avantajlı sanırım.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mvx
Konuyla ilgili maalesef üzücü bir geribildirimde de ben bulunayım. 

31/12/2014 tarihinde ascimden aldığım Truspec H2O montum, yaklaşık 2 yıllık kullanımdan sonra özellikle kolları aşağıdaki şekli aldı. 
[Resim: IMG_2362.jpg]

[Resim: IMG_2364.jpg]

Resimlerdeki pamuklanma her iki kolda da mevcut olup, delinmiş olan kısım tam kat yeri olan kısımda meydana gelmiştir.

[Resim: IMG_2407.jpg]

[Resim: IMG_2408.jpg]

Montu şehir de ve dağ yürüyüşlerinde kullandım. Sahada montla eğitim yapmadım, sürünmedim, ağır işler yapmadım, montumu da hem işyerinde hem evde askıda saklayan, titiz biriyim. Bunun üzerine nette bir araştırayım, aynı sıkıntıyı yaşayan başkası olmuş mu derken Truspec sayfasının warranty linkinde, 15 Eylül 2014 tarihinden itibaren bu monttan alıp herhangi bir sebeple memnun kalmayan müşterilere sorgulamadan para iadesi yaptıklarını, ürünün linkinde de dış katmanı yenilediklerini ve geliştirdiklerini belirten bilgilendirmeyi okudum. Konuyla ilgili ascimle 16/01/2017 tarihinde irtibata geçip bu bilgilendirmeyi yaptıktan sonra, kendileri 2 yıllık garanti süresini 16 gün geçirdiğim için bana yardımcı olamayacaklarını belirttiler.

Bunun üzerine direkt Truspec'le irtibata geçtim fakat onlar da ürünle ilgili değişim vs. yapmayacaklarını, üründeki deformasyonun ürün hatası değil kullanım sonucu olduğunu belirten bir e-posta attılar. Hatta bana e-posta atan kişi 8 yıldır aynı montu kullandığını ve hiç böyle birşeyle karşılaşmadığını belirttiSmile. Benim anlamadığım nokta da bu zaten. Bugüne kadar kalitesi yüksek olan da düşük olan da birçok montum oldu ve ben hiçbir montumda böyle bir problemle karşılaşmadım. Ürünün dizaynını, fonksiyonelliğini çok beğenmiş olmakla birlikte etiket fiyatı şu anda 900 küsür lira olan bir ürün 2 yılda bu hale geliyorsa Truspec ürünleri artık alışveriş listemde yer alamaz. 

Saygılarımla.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, 1905sss, lupus, Yasin06, bilhan, demasoni, heisenberg, sem, rainman, şekerlioğlu, husrev
Sn. alone61, öncelikle üzüldüğümü ifade edeyim. Bundan sonra Decantlon seçeneği aklınızda olsun. Ben bu kışı oradan aldığım mont ile geçirdim. En soğuk İstanbul günlerinde bile sımsıcak ve kuru kaldım. İnanılmaz memnunum. Cebimden çıkan bedelde 139 TL oldu.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
alone61, Gravis_Pro, lupus, Yasin06, bilhan, PersonalDefence, demasoni, heisenberg, sem, GullyFoyle, Fruktoz23, ismicey, tekoglu
Bir kaç ay önce aldığım mont yüzünden Dechatlon sitesinin cookiesleri internette gezinirken sürekli karşıma bu şişme montu çıkarıyor. 

140 TL olan fiyatı sezon sonu indirimiyle 110 TL olmuş. Kullanıcıları varsa bir kaç yorum iyi olurdu. Renk kombinasyonu ve hafifliği o zaman da hoşuma gitmişti Smile

Saygılarımla

https://www.decathlon.com.tr/x-light-2-ime-mont-id_8369872.html

[Resim: classic_fc4b8736d2964e038da94289c3e376d7.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi