Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Su ve Rüzgar Geçirmez Outdoor Mont / Ceket Tavsiyesi
Sayın underrated,

konuyu daha fazla dağıtmadan, sektörden olmadığım için elbette sahada neler olduğunu sizin kadar bilmem mümkün değil.
Ancak OMV düşen petrol fiyatlarına yatırımda yakalandı (yeni kuyular) ve geçen sene 1,1 milyar Euro zarar yazdı.

Yakınlarda İngilteredeki şirketleri OMV (U.K.) 900 milyon Avro'ya İskoç Siccar Point Energy'e sattılar. Ondan öncede Avusturya'daki gaz ağı firmalarının (Gas Connect Austria) %49 unu bir İtalyan-Alman konsorsiyumuna 601 milyon Avro'ya sattılar.

Ayrıca Ruslarla (Gazprom) bir ortaklığa hazırlanıyorlar. Onlarla birlikte inşa etmeyi planladıları Nord-Stream-2 boru hattı var.
Ona da finansman lazım olabilir (her ne kadar böyle projeler için pek öz sermaye kullanılmasa da).

Şahsi görüşüm OMV'nin PO yu satmasının sebebi Türkiye değil, yeni CEO ları Rainer Seele'nin Rusları tek ortak olarak gördüğü stratejinin bir parçası.

Evet OPET ilgi gösteriyor ama bence SOCAR gibi, ithalattan, nakliyeye ve rafineriden nihayi ürüne kadar bu işin her aşamasında olan bir şirkete, böyle devasa bir dağıtıcı ağı yakışır.

Konusunu mahvettiğimiz arkadaşlar lütfen kusurumuza bakmasın ama onlar için de bu bilgilere okumak ilginç olabilir diye düşünüyorum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
underrated, Gazanfer, GullyFoyle
Sn. evrenay,

OMV gibi büyük bir şirketin global yatırımlarını siz benden çok daha iyi takip etmişsiniz,inanın sektördekilerin bir kısmından çok daha fazla bilgi öğrendim sayenizde.Ben yurtiçinde bu sektörde iş yapan birisi olarak,sadece bulunduğum bölgede ilgili şirketin yatırım durumuna göre kendi fikirlerimi beyan ettim.Tabi ki şirketin başındaki kişi uluslararası piyasanın durumuna göre rasyonel hareket edecektir.SOCAR'a gelince İzmir'de kurmaya başladıkları rafinerinin son durumunu bilmiyorum ama o iş bitmeden PO'yu alırlar mı bilmiyorum.Ayrıca ciddi bir yatırım maliyeti olan CNG dolumuna da 1-2 istasyonlarında başladılar ya da başlayacaklar.Hatta TSE'de akaryakıt istasyonu içinde CNG dolumu ile ilgili ilk standart SOCAR sayesinde çıktı.Şahsi görüşüm çok uzak olmayan bir zaman sonra CNG işinde sektörü kendileri yönlendirecek.Diğer dağıtım firmaları yatırım maliyeti yüzünden CNG işini çok önemsemeyip,çok daha az yatırım maliyeti olup daha karlı olan LPG üzerinden devam ediyorlar.Zaten SOCAR'ın piyasaya marka olarak çıkabilmesi için minimum 800-900 bayisi olan bir şirketi bünyesine katması gerekecektir.
Son olarak,konusunu sulandırdığım Sn. üyeden bende özür diler,saygılarımı sunarım.

Alıntı

Kıymetli forumdaşlar,

Ankara' nın ayazında ısınmaya çalışıyoruz. Ha montla ha mazotla. Smile

Şaka bir yana hepimiz ilgi alanımız dahilinde birşeyler öğrenmek için buradayız sonuçta. Ve benim için bilginin çeşidinin ve türünün önemi yok. Keyfinize bakınız. Smile

Herbirinizi saygı ile selamlıyorum.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
GullyFoyle, demirci57, underrated, sem
Sn. Evrenay söylediklerinize elbette katılıyorum. Aslında kaçmazlar umarımdan kastettiğim oydu. Neyi nasıl ve nerede ürettiklerinden ziyade netice odaklı yani. Smile IKEA da tam olarak dediğiniz gibi her şey. (Hedef kitle vb.) Şu an en büyük sıkıntı satış sonrası hizmet. Ucuz segmentten alışveriş ediyorum ama yüksek segmentten ürün almam. Zira mağazanın ortasına ürünleri savurup gidene de denk geldik. O derece kötü yani. Yine Decathlon'un muhtemelen Artengo çorabıyla Arpenaz 10 sırt çantasının satışından elde ettiği ciroya, 3-4 büyük spor mağaza zinciri bir araya gelse yetişemez. O derece ciro yapıyorlar sadece 2 kalemden. Smile Çalışanlar da bu iş kolunda en mutlu olanlar. Sosyal organizasyonlar hem çok çeşitli hem de güzel.(Scuba'dan, atıcılığa kadar bir sürü farklı mevzu düzenliyor müdürler.). Benim serzenişim aslında son 6 ayda karlılığı yüksek dahi olsa Türkiye pazarından çekilen ya da çekilmeye karar veren firmalar oldu ya da duyumları geldi onların umutsuzluğu ile harmanlayıp yazdım. Mesela C&A Türkiye'den çekildi. Ki bir nevi Decathlon'du sattığı ürünlerin sınıfında. Bu arada Decathlon Türkiye ayağına çok önem veriyor. Pazarın da farkında. Herhangi bir daralmayı geçtim yeni mağazalar yoldaymış. Ancak tekstilde (Diğer başlıkta ansgar aryan için de yazmıştım) gerek kalite problemleri gerekse "Malum" başka sebeplerle üretim başka ülkelere kaymaya başladı bile. Eskiden Türkiye'de üretim maliyetleri yüksek ama kalitede yüksek algısıyla bir çok üretim yaptırılıyordu. Bizzat gördüğüm sıkıntıları düşününce adamlar haklı demekten alamıyorum kendimi işin açıkçası. (İki beden ve iki farklı seride aynı baskı hatası yapılmaz nihai baskıya giden üründe) Tekstil gerçekten bir acayipleşti.
Yine telekomünikasyon sektöründe sıkıntılar dillendirilmeye başlandı. Marka zikretmem doğru olmaz sanırım. Bilen biliyordur. Ama çekilmeyi düşünen bile var içlerinde Türkiye'den. Elbette giden gitsin, tutmayız desek de kimi zaman domino taşı etkisi yaratabiliyor bu tip hamleler.

"Yoksa, o kadar pahalı malzemeye de ihtiyacınız yok! Paranız cebinizde kalsın." Tam olarak aynı şeyi düşünüyorum. Zaten rasyonel tüketiciden kastettiğim oydu.

IKEA, Decathlon, Tchibo candır Smile Gitmesinler zaten.

Dipnot.Bu gün yine Decathlon'daki bir arkadaşlaydım. Su geçirmezlikten tutun, farklı koşullar için üretilen ürünler ciddi testlere (Lab koşulları) tutulduktan sonra satışa sunuluyormuş.

Evet daldan dala atlamak gibi olsa da güzel bilgiler paylaşılıyor. Bir şeyler öğreniyorum kendi adıma. Sn.Yasin Alan da sağolsun problem olmadığını belirtmiş.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın YasinAlan dostumuza yaptığı özverili çalışma için teşekkür ediyorum. Uzun zamandır benzer bir arayış içerisinde olup, zaman ayıramamaktan dolayı bir türlü adam gibi bir mont alamamıştım. Nasıl derler bilirsiniz: kurdun yanında kuşta doyarmış... Sağolsun dostumuz, beni büyük bir dertten kurtardı. Smile Benimkisi biraz daha dark side oldu sadece...
[Resim: 20161127_135933.jpg]

[Resim: 20161127_142115.jpg]
Saygılarımla

Alıntı
25 üye teşekkür etti:
S@riyerli, evrenay, kuzeybuzulu, Gravis_Pro, demasoni, blacksea, hunter 12, fuat_61, asuspc, bilhan, 1905sss, sem, Yasin06, Gazanfer, ilksurfer, ihtiyar, heisenberg, alpago, fbalun, GullyFoyle, Sabri, tekoglu, Mr.Wayne, evreseli, ismicey
Sn. demirci57,

Estağfurullah.  Bizim gibi acemilerin sizlerden edindiği tecrübeler yanında bu tür paylaşımlar devede kulak kalır.

Yalnız sizin seçiminiz temamıza daha uygun olmuş. Smile

Çok yakışmış güle güle eskitin. İnşallah memnun kalırsınız. 

Saygılarımla.

[Resim: 20161126_155809.jpg]

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
1905sss, kuzeybuzulu, demirci57, ilksurfer, efe1753, ihtiyar, heisenberg, alpago, fbalun, GullyFoyle, Sabri, tekoglu, sem, Mr.Wayne, rainman, evreseli, ismicey
Sn. demirci57, Sn. Yasin ALAN,

Ama böyle monttan çıkarıp özçekim olmaz ki. Ben de poları Decatlon 'dan almıştım. Sayılır mı ?   Big Grin

Saygılar, sevgiler.

[Resim: 8PkB97.jpg]

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
bilhan, 1905sss, kuzeybuzulu, asuspc, demirci57, Yasin06, Gazanfer, S@riyerli, ilksurfer, ihtiyar, heisenberg, alpago, fbalun, evrenay, GullyFoyle, Sabri, tekoglu, sem, evreseli, ismicey
Benim ceket böyle bir şey, elimde de silahlarım  Shy

[Resim: IMG_0132.jpg]

free image upload

Saygılar

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
asuspc, demirci57, Gravis_Pro, Xlll, Yasin06, S@riyerli, ilksurfer, efe1753, ihtiyar, bilhan, heisenberg, alpago, fbalun, GullyFoyle, Sabri, alone61, tekoglu, sem, al-me, evreseli, ismicey
Ben kovboy tarızını seviyorum.Walther P99 solda , Glock 19 sağda Smile)))

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
kuzeybuzulu, Gravis_Pro, S@riyerli, demirci57, heisenberg, fbalun, tekoglu
Sayın Gravis_Pro,

Bravo size... MC39'u poların içine sığdıramayıp ATA'nın yivsizini concealed carry konseptine denklemişsiniz. Smile

Gizli taşıma'da çığır açacak bir çalışma olmuş olmasına da, kelebek eksik kalmış... Big Grin

Sayın kuzeybuzulu, sizin urbaların yanında bizim çaputun adı bile anılmaz. Tebrikler... Allah kazasız belasız tırmanışlar nasib etsin. Daima zirveleri hedefleyin.

Yasin bey, tekrar çok teşekkür ederim, sayenizde gereksiz maddi külfetten kurtulup, tabanca için 200, tüfek için de 600 mermilik ek fon bulmuş oldum kendime. Wink

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, S@riyerli, Yasin06, kuzeybuzulu, heisenberg, fbalun, GullyFoyle, sem

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi