Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Su ve Rüzgar Geçirmez Outdoor Mont / Ceket Tavsiyesi
Sn.Harun çok güzel netleştirmiş bana kalırsa olayı.Markadan çok onun söylediklerine göre karar vermek mantıklı olur diye düşünüyorum.
Aslında sadece bahsettiğiniz senaryo açısından bakarsak, mevcut sıcaklıklarda tek parça katlanıp ufalabilen orta kalitede, geniş bir panço bile sizi kurtarırmış. Hatta yine Decathlon'da Arpenaz 10L panço var. Arabada bir yerde hep bulunmalı. Smile

Kendi kullanımım çerçevesinde subjektif bazı değerlendirmelerle diyebilirim ki ,şu ana kadar North Face ürünlerinden memnun olmadığım çıkmadı. Columbia ürünleri ise genelde kendini çabuk salıyor. Dikişleri kolay deforme oluyor. 0 derece altına inmeyen sıcaklıklarda "Heat reflective" özellikli, koltuk altı fermuarlı ortalama 5000mm'lik bir yağmurluk ile fırçalanmış kalın bir polar işinizi görür. İstanbul-İzmir ekseninde, ıslak bir haftasonundaki trekking aktivitelerinde bütün kışı bu şekilde geçiriyorum. (North Face hyvent 2.5L venture) 2 saat civarı yürüyüşümde dahi su geçirmedi. Elbette herkesin töleransı farklı oluyor soğuk havaya. Karadeniz'de askerlik yaparken içlik giymedim diyebilirim. Parka içi kürkü ise sadece gece nöbetlerinde kullanıyordum. Ucundan tekstille de uğraşmış biri olarak su geçirmez ceketlerde dikiş yerlerinin sızdırmaz bantlarla mühürlenmiş/kapatılmış olması çok önemli. Çünkü aslında dikiş yerleri olayın zayıf halkası. İlk zamanlar sızdırmasa dahi eğer mühürlenmemiş ise dikişler bir süre sonra esneyip su alır. (Zaten aşır kir ve ya benzeri durum yoksa makinada yıkamamak gerekiyor bu ürünleri.)

Bir de uzun süredir de decathlon ürünlerinden yine kullanıyorum. (Bottan polara, gözlükten bisiklet giyimine kadar) Bence teknik tırmanışlar,arama kurtarma faaliyetleri yahut askeri ihtiyaçlar dışında ana amaç sadece ıslanmamak ve statik haldeyken soğuktan etkilenmemek ise f/p açısından tüm ihtiyaçlara cevap verecek ürünleri var. Çünkü bahsettiğim spesifik işlere cevap veren ürünlerin dışındaki markaların (Columbia vb dahil) koydukları bazı isimler biraz da diş macunu etkisi tadında geliyor bana. Yine aynı link verdiğiniz Columbia'nın 3 in 1 yerine yine benzer özelliklerde olan (Omnitech'i de deneyimlemiş biri olarak) o Decathlon'dan koltuk altı fermuarlı bir ürünü tercih ederim. Mesela Rainwarm 500. Polarları gayet dayanıklı kolay topaklanmıyor. Değişim politikaları da hiç fena değil.
Geçmiş olsun,

Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Yasin06, alpago, 1905sss, sem, harun, tsuba, ismicey, Murata
Fiyat sorun değilse softshell cekette limit yok Smile

http://www.arcteryx.com/product.aspx?cou...-SV-Jacket

https://www.amazon.com/Harkila-of-Scandi...candinavia

https://www.amazon.com/s/ref=sr_blf_1_31...1479759057

https://www.amazon.com/Vertx/b/ref=bl_dp...-bin=Vertx

Alıntı

Değerli arkadaşlar, 

Öncelikle herbirinize verdiğiniz cevap ve tavsiyelerden ötürü teşekkür ederim. 

Bugün Columbia, The North Face, Jack Wolfskin vb. mağazaların bir arada bulunduğu Ankara Ankamall alışveriş merkezine gittim. Adı geçen montları teker teker inceleyip denedim. Gerek daha önceden kullanıp tecrübe etmiş arkadaşların, gerek bu işten anlayan tezgahtarların, gerekse de sizlerin tavsiyesi doğrultusunda, montların verdiği hissi ve F/P oranını da dikkate alarak, yine aynı AVM de ki Decathlon mağazasından aşağıda linki bulunan "3 in 1." diye tabir ettiğimiz bu monta, bir şans verilmesi gerektiğine karar verdim.

Quechua Rainwarm 300 Mont

https://www.decathlon.com.tr/rainwarm-300-mont-id_8370004.html

[Resim: zoom_96543a6d8901419cadecebc51f86a81f.jpg]

Monta, üzerinde yarım saate yakın bir süre su beklettikten sonra altına peçete koyup parmak ile sulu bölgeyi sıvazlamak sureti ile ufak bir ön yeterlilik testi uyguladık. Smile Şu an için başarılı görünüyor ancak hepimizin bildiği gibi sahalara inmeden alacağı not belirsiz.

Bahsi geçen Mont, Goretex gibi kumaş altı membran kaplama değil de Tnf' nin Hyvent teknolojili montunda olduğu gibi su iticilik özelliği ile kuru kalabilen bir mont olduğu için, zamanla bu özelliğini kaybedeceği aşikar. Bu nedenle her yıkamada Decathlon' un tavsiyesi olan su itici kimyasal ile yıkanması gerekiyormuş ancak mağaza da kalmamış ve internet sitesinde de bu ürünü göremedim. 

Rüzgar ve nefes alabilirlik performansı hakkında şu an için birsey söyleyemeyeceğim.  Waterproff özelliğini ise ne zamana kadar muhafaza edeceğini bende sizler gibi merak ediyorum. Deneyip göreceğiz.

Saygılarımla.

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
GullyFoyle, sem, alpago, 1905sss, tirendaz, heisenberg, evrenay, harun, ilksurfer, blueokkes, Gravis_Pro, demasoni, PersonalDefence, ihtiyar, demirci57, usame, şekerlioğlu, Sabri, rainman, ismicey
Sayın Yasin ALAN,

son derece ekonomik bir çözüm olmuş.

Bir alım yapmadan önce araştırmanın ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmak için danışmanın faydası bu işte.

Bunları yapmamış olsaydınız, belki de; sadece çok uç noktalarda fark yaratabilecek bir monta, sadece markasından dolayı, şimdi ödemiş olduğunuz meblağın üç mislini ödeyecektiniz.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Yasin06, 1905sss, Gravis_Pro, demasoni, usame
Çok haklısınız Sayın evrenay kesinlikle katılıyorum.

İncelediğim üst segment montlarla kumaşında ki doku hissi çok benzer geldi bana. Koltuk altı havalandırma fermuarları hariç olmak üzere bütün teknik özellikleri yine üst sınıf montlarla aynı.

750-1000 TL. gibi rakamları gözden çıkarmışken gayet makul bir çözüm oldu. Umarım kullandıkça beğenip tavsiye edebileceğim bir çözümdür.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, GullyFoyle
Sayın Yasin ALAN,

malesef bu iş her sektörde böyle.

Küçük nüanslar veya markanın prestiji için muadil malzemenin üç~dört katı paralar ödüyoruz.

Gerçekten o nüanslara ihtiyacınız yoksa (ör: üç gün ard arda açık arazide kalmayacaksanız) veya müteahhit olup da arsa bağlarken otomobilinizin markasının saygınlığına ihtiyacınıza yoksa Wink kaynaklarımızı tasarruflu kullanıp, esas ihtiyacını duyduğumuz şeylere (ör: Mühimmat) daha çok harcayabiliriz.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Yasin06, Xlll, 1905sss, alpago, lotus72, blueokkes, GullyFoyle, demirci57, usame
Sn. Yasin Alan hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

Evvelden de söylediğim gibi teknik (Kaya tırmanışı,buzul tırmanışı vb.) ve taktik (Forumun da içeriği çerçevesinde askeri vb tip) icabı ile kullanılacak ürünleri değerlendirme dışında tutmak kaydıyla, tekstille de uğraşmış biri olarak şunu diyebilirim ki, günlük hayatta kullanılan tüm tekstil,ayakkabı ve aksesuar ürünleri - kaliteli işçilik olduğu sürece - neredeyse aynı kalitede hammadde ve malzeme kullanıyor. Öyle ki aralarında neredeyse 100 TL oynayan iki bluzun kumaşı aynı dokuma tezgahında üretilmiş aynı tip kumaştan üretilmiş olabiliyor. Decathlon ürünlerinde de belli kalite segmentleri ve buna göre fiyatlandırma var tabi ki. Ve bilindik (Burada da zikredildi) çoğu marka ile neredeyse aynı kalitede ürün bulabilmek mümkün. Ve hepimizin bildiği gibi çok daha azını ödeyerek. (Decathlon şu an Türkiye'de kendi çalışanına en fazla ürün satan firmalardan biridir muhtemelen. Çalışan çocuklar ay sonu maaşı direk yine oraya gömüyor. Çünkü çoğu normal ya da ekstrem olarak sporla uğraşıyorlar) Tchibo ve Decathlon umarım malum konjonktür çerçevesinde Türkiye'yi terkeden firmalardan olmaz.
Genel itibariyle devir tüketimi pompalamak üzerine kurulu. İktisat derslerinde bahsi geçen rasyonel tüketici çoktan öldü ve gömüldü. Ama deneyimlerle perçinlenen ortak akıl bir kere işlemeye başladığında doğru karar vermek kolaylaşıyor.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Yasin06, PersonalDefence, sem, 1905sss, S@riyerli, Sabri
Mont almayi düşündüğüm icin konuyu takipteyim.quechua markasinin coraplarini yaklasik 5 yildir kullaniyorum ve yenisini alma ihtiyaci hissetmedim.isim geregi bazen 30 saat ayni ayakkabi corap kombininde 0 koku 0 terleme.coraplar eskimiyor bile su an baktim.tanesi 27 tl . 5 yilda eskimeyen corap olur muymuş ben cok şaşırdım acikcasi. Markayla ilgili fikir vermesi acisindan paylastim. Yazim.hatalar icin kusura bakmayiniz.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
evrenay, Yasin06, S@riyerli, ismicey, Murata
(25-11-2016, 11:37 PM)GullyFoyle demiş ki:  Çünkü çoğu normal ya da ekstrem olarak sporla uğraşıyorlar) Tchibo ve Decathlon umarım malum konjonktür çerçevesinde Türkiye'yi terkeden firmalardan olmaz.

Bu bir şaka mı? 

Adamlar rüyalarında göremeyecekleri ciroları elde ediyorlar, kovsanız gitmezler!

Ankara'da IKEA ilk açıldığı zaman, bir pazar günü, büyük bir yerin dekorasyonu için kurumsalla görüşmeye gitmiştim. 

Bırakın otoparkı, müşteriler otomobillerini dağ bayır neresi varsa oraya zor parketmişler. 
En son yamaca diklemesine parkedilmiş bir Mercedes S500 4Matic görünce (nereden baksanız 250.000 Avroluk bir otomobil), bu insanlar akıllarını kaybetmiş olmalılar diye düşünmüştüm.

İçeride bu düşüncelerimi, kurumsaldan sorumlu üniversite eğitimini Fransa'da almış olan hanımla paylaştım. 
Frnasa'da IKEA'dan alışveriş yapacak kesim gelen olarak orta ve orta alt kesim olduğunu ama burada insanların sırf IKEA köftesi yemek için bile takıp takıştırıp o izdihama girdiklerini söyledi (zaten ben de durumu görüyordum).

Yurtdışından gelen müdürlerin bu duruma çok şaşırdıklarını ama ziyadesiyle de memnun olduklarını söylemişti (kim memnun olmaz ki!) 

Keza Tchibo, malumunuz aslen kahve pazarlaması yapan bir şirketken, tüketici ürünleri denilen (non-food) segmente de el atmış bir firma (sanırım doksanlı yılların başında). 
Kendileri kesinlikle üretim yapmıyorlar (IKEA'nın da üretim yaptığından emin değilim) tasarım yaptırtıp, bu tasarımı en yüksek kaliteye ve en ucuz fiyata ürettirip pazarlama stratejisini izliyorlar. Tabi kalite-fiyat bazen arzu edildiği gibi çıkmıyor. 

Marka ürünlerde ise kitlesel alım yaparak fiyatı aşağıya basmaya çalışıyorlar. 

Bilinen bir marka olarak kendi markanızla bu tuzağa bir kez düşerseniz, girdaptan çıkmanız zor.

Bu stratejilerden çıkan ürünler ortalama kullanım için yeterliyken, yüke bindiği zaman elinizde kalması kaçınılmazdır.
Ha, elde kalmayacak ürünleri de var ama onlar da gereksiz pahalı oluyor (IKEA için yazııyorum). 

Dechatlon'u bilmiyorum ama onlarında aynı yolu izlediklerini düşünüyorum.

Hülasa; fiyat-katma değer grafiği logaritmik olarak artar. 
Detaylardaki farklar için yüksek bedeller ödemeniz gerekir.

Burada esas cevaplanması gereken soru şudur: 
Kullanımın limitlerinde ihtiyaç duyulabilecek bu detaylara ihtiyacım var mı? 

Yoksa, o kadar pahalı malzemeye de ihtiyacınız yok! Paranız cebinizde kalsın.

Ülkeden ayrılan firmaların çoğu (özellikle elektronik sektöründe), burada yaşanan şiddetli rekabete dayanamadıkları için ayrılıyorlar. Anlayacağınız para kazanamıyorlar.

Son olarak en büyük çıkış Petrol Ofisini satın alan Avusturyalı OMV ile olacak. Onu da muhtemelen Azeri SOCAR alacak ve herkes rahatlayacak. 

OMV-Petrol Ofisi neden Türkiye'den çıkıyor para kazanıyorlar ya, diye soracak olursanız; onların dertleri başlarını aşmış durumda.  Big Grin  Big Grin 

Netice itibariyle aman Tchibo kaçarmı, yaman Dechatlon uçarmı gibi endişelere mahal yok.  Thumbs Up

Biz bu arakadaşlara böyle paralar kazandırdığımız sürece buradalar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Sabri, underrated, asuspc, tirendaz, Yasin06, 1905sss, S@riyerli, GullyFoyle, şekerlioğlu
Sn. evrenay,

OMV Türkiye operasyonunu düzgün yönetemediği için çıkmayı düşünüyor.Son anlaşma döneminde rakip dağıtım şirketlerine ciddi bayi kaptırdılar.Malum dağıtım şirketinin gücü bayi sayısı ve ulaşılabilirliğiyle orantılıdır.Şu an hala sektör birincisi fakat işi ehline vermedikleri için bu durumdalar.Son olarak sarı lacivert renkleri olan dağıtım şirketine satın alım için gittiklerini duymuştum.SOCAR da ciddi bir alıcı.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
evrenay, S@riyerli, Kimble

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi