Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Su ve Rüzgar Geçirmez Outdoor Mont / Ceket Tavsiyesi
Question 
Saygıdeğer forum üyelerimiz,

Av, doğa, kamp, gezi gibi hobilerimiz arasına giren konularda tecrübesiz olmamız hasebiyle son atış faaliyetimizde, içinde bulunduğumuz mevsim ve özellikle de sürpriz yapmaya müsait bir iklimde (batı Karadeniz) doğanın ''Torture Test.'' ine maruz kaldık.

Aracımız ile gidebildiği yere kadar ilerledik, sonrasında atış alanımıza yaya olarak patikalardan devam ettik. Dönüş yolunda aniden yağmur bastırması, aracımızın çamura saplanması, vb. bazı nedenlerden ötürü, 1 saate yakın bir zaman sağanak altında, telefonlarımızı bozacak şiddette yağmura yakalandık. 

Kılık ve kıyafetin arazi de, özellikle de bu mevsimde ne denli önem arz ettiğini ve hayati önem taşıdığını, ıslak kıyafetlerle yaşayıp görmüş olduk. Zorlu doğa şartlarında, Vatanı hainlere karşı müdafaa çabasında olan güvenlik güçlerimize Allah güç kuvvet versin. 

Kullanım amacım kara, yağmura ve rüzgara mukavemet gösterebilecek olan aynı zamanda ter ve ısı tahliyesi yapabilecek bir mont/ceket edinmek. 

Aşağıda taleplerime cevap verebilecek; kumaş bakımından birbirine benzer özellikler taşıyan 3 model arasından seçim yapabilmek için sizlerden yardım talep edeceğim.

1. Senek: The North Face Evolution II Triclimate 3 in 1 Su geçirmez mont

URL: THE NORTH FACE EVOLUTION II TRICLIMATE 3 IN 1 SU GEÇİRMEZ MONT

Firma kullandığı teknolojiye dayanarak bu montun su geçirmeyeceğini ve ter tahliyesi yapabileceğini resmi sitesinde beyan etmiş. Yabancı sitelerde de aşırı derecede şikayetçi olanına rast gelmedim  Fakat aşağıdaki inceleme kafamı karıştırdı açıkçası.

The North Face Triclimate mont inceleme

2. Seçenek: The North Face All Terrain II Triclimate GTX (Goretex) ceket

URL: THE NORTH FACE M ALL TERRAIN II TRICLIMATE GTX CEKET

Bu mont ile alakalı okuduğum, yağmura kara rüzgara çok iyi dayanım sergilemesi ancak nefes alabilirlik konusunda bilinenin aksine zayıf bir performans sergilemesi.

Aşağıda Goretex teknolojisinin, Columbia markasının su geçirmeyen ve nefes alabilirlik özelliğini taşıyan (Omni-dry ve Omni-tech) mont ile (mont veya kumaş parçası) kıyaslaması. 

Goretex teknolojisinin yine The North Face' in kullandığı kumaş teknolojisi Dry(vent) ile karşılaştırılması,

3. Seçenek: Columbia 3 in 1 mont.

URL: COLUMBIA 3 IN 1 MONT

Omni Tech teknolojili (Su geçirmez ve nefes alabilen) bu mont ile alakalı olumsuz bir eleştiri göremedim. Kullananlar gayet memnun sanırım.

Sizlerde bahsettigim bu montlar hakkında veya farklı markalarda benzer özellikler taşıyan, fiyat/performans bakımından alınabilir gördüğünüz ve tavsiye edebileceğiniz montlarla alakalı bilgi ve tecrübelerinizi burada paylaşırsanız çok memnun olurum.

Sağlıcakla kalınız. 
Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Fruktoz23, 1905sss, demirci57, ilksurfer, S.Y
Sn.Yasin Alan, 

Goretex xcr kumaş kullanan ceketleri tavsiye ederim. Bu kumaş su geçirmezdir ve nefes alabilirliği yüksek bir kumaştır.
Burada marka seçimi size kalmış, ceketi giyerek hangisinin kesimi daha iyi oturursa o marka daha iyidir. 
Tavsiye edebileceğim markalar: The north face,  Marmot, Millet, mountain hardwear markalarını önerebilirim.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Yasin06, Gravis_Pro, Fruktoz23
Sn.Yasin Alan,

Size Karrimor markasını tavsiye ederim. Karrimor'da da EVENT teknolojisi adı altında su geçirmez montlar üretiyor. GTX ile yapılan karşılaştırmada su geçirmezlik konusunda hemen hemen aynı performans sunarken nefes alabilirlik konusunda GTX biraz daha öndeydi. En güzel yanıysa tam bir fiyat performans ürünü. Karrimor ürünlerini sportdirect.com sitesinden bulabilirsiniz. Şu an için ürünler pahalı ancak zaman zaman çok güzel indirimler oluyor. Bu arada site İngiltere menşeili ve ürünleri DHL kargo ile yollamaktan 3 gün gibi bir süreye geliyor. Ben ve arkadaşım birçok kez alışveriş yaptık ve gayet memnun kaldık.

Aynı zamanda sitede zaman zaman NorthFace,Salomon,Marmot ve Millet gibi markaların ürünlerini bulabilirsiniz. Kargo ücreti de 13 EURO Smile

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Yasin06, Sabri, Shepherd, Gravis_Pro
Sn. Yasin ALAN Ben aşağıdaki ceketi 1.5 yıldır ince bir polarla kullanıyorum, yaz kış t-shirt giyiyorum. Yağmur konusunda performansını hatırlamıyorum ama soğuk konusunda başarılı buluyorum. 850 TL gibi fiyatı vardı ben sezon sonunda 500 civarına almıştım.

http://www.backpacker.com/gear/apparel/j...ie-jacket/

Mont/ceket konusunda fazla zorlamayın, nasıl olsa yıkandıkça üzerindeki koruyucu tabaka etkisini kaybedecek.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Yasin06, Fruktoz23
Sn.Yasin Alan,

Columbia Titanyum serisi Omni Heat ve Omni Tech teknolojili yağmurluk kullandım 2. kış sezonundan sonra su geçirmeye başladı. Çok yoğun yağmur altında su geçirmiyordu önceleri, ama boyu kısa olduğundan üzerinden akan suyla bacaklar su altında kalıyor..

Şuan 4. kışı yanılmıyorsam, sırtına yediği rüzgarı aynen içeri aldığı gibi yağmurluk namına da bir özelliği kalmadı. Kumaşı özelliğini kaybetti. İş yaparken vs. bazen üzerime alıyorum.

Uyumlu polarla  3 in 1 olarak da kullandım. Termal özelliğinden fazla bir şey beklemeyin derim. -10 gibi derecelerde kalça ve baldırların buz tutmasına engel olabilecek uzunlukta değil.(Boyum 188cm) 

Adidas Climate yağmurluk kullandım daha yeni olduğu halde yarım saatlik bir yağmurda omuz ve koltuk altlarından gayet güzel su geçirdi.

Şuan Columbia 3 in 1 mont aldım. Titanyum serisine göre oldukça basit Omni Tech veya Heat değil. Polar ne kadar sıcak tutarsa o kadar tutuyor. Yağmurluk kısmı da vasat. Su geçirmiyor ama nefes de almıyor insanı ter içinde bırakıyor. 

Gore-Tex Salomon ayakkabılar 4-5 yıl su geçirmeden devam ediyordu. Buradan hareketle  ben olsam Gore-tex bir mont varken ona güvenir alırdım herhalde. Yalnız zorlu koşullar için bence bu montlar yeterli uzunlukta değil.

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Yasin06, ilksurfer, Gravis_Pro, Fruktoz23, usame
(20-11-2016, 09:26 PM)kotucenk demiş ki: Mont/ceket konusunda fazla zorlamayın, nasıl olsa yıkandıkça üzerindeki koruyucu tabaka etkisini kaybedecek.

Sn. kotucenk,

Event vb. kumaş türlerinin kaplama metodunu tam olarak bilmemekle beraber, Goretex teknolojisinde bildiğim kadarı ile üst kumaşın altında, cm. karede binlerce delik bulunan membran bir tabaka var. Zihnimde canlandırdığım gibi bir tabaka ise zaman içerisinde de su geçirmemesi gerekir. 

Ek olarak yabancı bir forumda koruma tabakasını yitirmiş ceketler için, (elbise için) özel üretilmiş su itici spreylerden bahsediliyordu. 

Sn. kuzeybuzulu, Sn. Fruktoz23, Sn. kotucenk, Sn. ihtiyar,
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Goretex mont kullanan forumdaşlarım varsa onların da yorumunu merak ediyorum. 

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
kuzeybuzulu, Fruktoz23
Öncelikle en iyi performansı askeri ürünlerde veya uç noktada özel performans ürünü yapanlarda bulabilirsiniz.

Ben bugüne kadar Columbia, North Face gibi sivil kalitede ve Blackhawk ve Carinthia gibi askeri montları kullandım ve hala kullanıyorum. Deneyimlerim şu yönde: Tipik şehir hayatında kullanacaksanız bunların hepsi iyi-kötü iş görür. Araziye çıkacaksanız, arazi için tasarlanmış askeri sistemlere bakmanızı tavsiye ederim. Columbia gibi markalar arazide sizi yolda bırakabilir, acı çekersiniz. Şöyle bir "tersinleme" (hani şu İngilizce irony dedikleri) var: Geçen yıldı sanırım, North Face'in sahibi dağda soğuktan donarak öldü...

Öncelikle, Goretex gibi "nefes alan" kumaş kısmına pek takılmayın, o kumaşların aldığı "nefes" ile siz yaşayamazsınız. Hareket halinde vücudun çıkardığı nemi hiçbiri dışarı atamazlar, ancak uyku gibi çok düşük hareket durumlarında vücudun yarattığı nemi atabilir. Bu nedenle eskiden beri askeri tip tüm ceketlerin (şimdi sivil modellerin de) koltuk altı tarafında yanları fermuarla açılır ve ciddi miktarda hava akımı sağlarlar. Hareketin yoğunluğuna göre açıklık ayarlanır. Yoksa o kumaş nefes alırlığı ile hareket halinde iken sucuk gibi ıslanırsınız. Asıl önemli olan kumaşın yağmur ve rüzgar kesme kabiliyetidir. Bunlardan asla taviz vermeyiniz.

Genel olarak kalın tek kat montlar yerine, 2-3 katı olan montları tercih edin. Örneğin ilk katı polar, ikinci katı ince mont veya daha iyisi yelek, son katı yüksek ısı korumalı ve yağmur-rüzgar geçirmeyen ciddi laminasyonlu ürünleri seçebilirsiniz. Bu sistemlerde soğuk artıkça kat artırır, sıcakladıkça kat çıkarırsınız. Bu sistemler en yüksek ısı yalıtımı sağlar. Ilık yağmurda son katı kullanırsınız, serin yağmurda ara katı kullanmazsınız. Yani kendinize birçok seçenek sunar, şartlara uyum sağlarsınız.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
Yasin06, 1905sss, underrated, GullyFoyle, Gravis_Pro, madenci08, ilksurfer, sem, rainman, usame, lotus72, wubıh, kuti, ardenne, Sabri, evrenay, ismicey, xeorx, Murata
Sn. Yasin Alan, 

Ben yaklaşık 20 yıldır Dağcılık yapıyorum, Özellikle kış tırmanışların da en iyi performans gösteren ceketleri ve pantolonları tercih etmemiz gerekiyor.  
Şimdi ye kadar kullandıklarım arasında en iyisi Goretex Xcr kumaş olduğunu söyleyebilirim.  
Breathable ve Event kumaşlarını da kullandım fakat memnun kalmadım. Su geçirmiyorlar ama buharı dışarı atma da zayıflar.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Yasin06, 1905sss, Fruktoz23, Gravis_Pro, ilksurfer, nutkey, ismicey
Sn. Yasin ALAN,

Outdoor kıyafetlerini bilmemekle beraber motorsiklet kullandığım için sizin aradığınız üçü bir arada ürünü ben yıllardır bulamadım. Hepsi bir arada kısa vadeli çözüm olsa da zaman içinde su geçirmez olan kumaş su geçirmeye, dolayısıyla rüzgara ve nefes alan ürün almamaya başlıyor. Bu tür özel kumaşlar yıkanmayı fazla sevmiyor. Hele ki çamaşır makinasında ve normal deterjanlarla. Goratex, hydratex gibi teknik kumaşlar için özel şampuanlarla nadir yıkanması ömrünü uzatıyor. Hatta özel spreyler ile tekrar geçici süre su-rüzgar geçirmezlik kazandırılabiliyor. Yazın yazlık mont, kışın kışlık mont ve yağmur için alt-üst yağmurluk en güzel, rahat, pratik ve uygun fiyatlı çözüm olmuştur.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Yasin06, Fruktoz23, Sabri
Bir de ısı tutma ile ilgili söyleyecek birkaç söz var:

En yüksek ısı tutma özelliği kaz tüyüdür. Kaz tüyünün de kendi içinde kalitesi var. Çin kazları burada da sınıfta kalıyor, kuzeyin kazları daha iyi. Azami gıdık tüyü kullanımı, en yüksek ısı tutma kabiliyeti sağlıyor.

Kaz tüyünün ardından gelen suni ürün G-Loft. Aslında kaz tüyünün suni kopyası. Kaz tüyüne yakın koruması var. Ağırlık bazında izolasyonu hemen hemen aynı. Bunun yanı sıra, organik olmamasının getirdiği nem tutmama özellikleri var. Mikro tüplerden oluşan yapısı var. Yüksek oranda sıkıştırıldığında dahi bu mikro tüpçükler kırılmayarak, kaz tüyü gibi performans kaybı yaratmıyor. Bu nedenle Carinthia'nın - 5 derecede konfor / -15 derecede hayatta kalma sağlayan montu, 15 cm çaplı, 20 cm'lik bir rulo olarak katlanabiliyor ve performans kaybetmiyor.

Takip eden birçok malzeme var. Çoğunluğu iyi izolasyon sağlıyor. Performans farkını kullanılan malzemenin ağırlığı ile karşılaştırdığımızda hangi dolgu malzemesinin daha iyi olduğunu tespit edebiliyoruz. Doğal olarak, aynı izolasyonu gram/metrekare olarak en hafif malzemeyle sağlayan ürün daha yüksek performanslıdır.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
underrated, Yasin06, GullyFoyle, Gravis_Pro, ilksurfer, usame, lotus72, wubıh, ismicey, xeorx

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi