Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZ TÜFEKLERDE PRATİK BİLGİLER
Değerli forumdaşlarım,

Bu konu başlığı altında daha önce atışlarda kulak korumasının önemini paylaşmıştım:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid331986

Bir forumdaşımızın bir marketten 19 TL ye temel korunma diyerek aldığı gözlük ve kulaklık dikkatimi çektiği için konuyu tekrar gözden geçirmenin uygun olacağını düşündüm.

Kulağınızın dibinde tek bir silah patlamasının bile kalıcı sağırlığa neden olabileceğini belirtmeden geçemeyeceğim. Genellikle ateşli silah patlamaları 130-160 desibel (Db) şiddetindedir. Aşağıdaki tabloda çeşitli kalibredeki silahların patlamasındaki ses şiddetlerini görebilirsiniz:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_05_28_16_11_01.png]
İş Güvenliği ve Sağlık örgütünün (OSHA) öngördüğü güvenlik sınırı 115 Db e 15 dakika maruz kalmaktır.  140 Db sese korunmasız olarak maruz kalmak kalıcı sağırlık riski doğurmaktadır.

Burada sesin şiddeti kadar süresi de önemlidir. Örneğin bir .357 magnumun 165 Db sesine 2 milisaniye süren sesine maruz kalmak ile gürültülü bir işte 8 saat 90 Db sese maruz kalmak eşdeğerdir.

Bu durumda ateşli silah kullananların, özellikle kapalı poligonda atış yapanların, yankılanma nedeniyle ses şiddetinin artacağının da bilincinde olması gerekir.  Açık ortamda bile olsa Yivsiz tüfek atışlarında magnum fişeklerin 160 Db civarında bir ses şiddetine ulaştığını bilmemiz gerekir.

Burada kullanacağımız kulaklığın NRR (Noise Reduction Rate = Ses azaltma oranı) nı bilmemiz gerekir. NRR laboratuvarlarda yapılan testler sonucunda belirlenir. Burada bilinmesi gereken sizin kulağınıza yansıyacak olan ses, mevcut ses - NRR olacaktır. Yani 80 db bir ses NRR 29 olan bir kulaklıkla 51 Db civarına iniyor demektir. Yüksek NRR daha iyi bir koruma anlamı taşır.

Hangi tür koruyucu kulaklıklar kullanıldığını gözden geçirirsek:

Pasif kulak tıkaçları: Genellikle plastik veya sünger türü maddelerden yapılan bu kulak tıkaçları sesi bir nebze azaltsalarda yeterli bir koruma sağladığı söylenemez. 

Pasif kulaklıklar: Kulak tıkaçları sadece kulak kanalını tıkarken, pasif kulaklıklar tüm kulağı kapsar, bu tür koruyucuların yüksek NRR oranı olanlar dış ortam ve konuşma seslerinin duyulmasını engeller.

Elektronik ses-kesici kulaklıklar: Bu tür kulaklıklar elektronik olarak patlama sesini göz kırması kadar bir süre için elektronik olarak durdurur. Ancak konuşma ve ortam seslerinin duyulmasına izin verir. Özellikle avcılar için ortam seslerini duyurması, hatta bazı kulaklıklarda ortam sesini arttırıp, patlama sesini kesmesi avantajını taşırlar. Pille çalışıyor olmaları ve yüksek fiyatları dezavantaj olarak sayılabilir.

29 NRR kulak tıkacı ile  27 NRR değerinde Pasif kulaklıklar beraberce kullanıldığında 39 Db koruma sağlarlar.  Kulaklık içine kulak tıkacı kullanmak genelde 5-10 NRR civarında ilave bir koruma sağlamaktadır.

Benim kullandığım elektronik kulaklık NRR değeri 22 Db olup, patlama sesini ise elektronik olarak 82 Db azaltmaktadır. 

Kulaklık almadan önce NRR değerini bilmek ve yukarıdaki aktarmaya çalıştığım bilgiler doğrultusunda değerlendirmeniz dileğiyle.

Saygılar

Alıntı
32 üye teşekkür etti:
heisenberg, hevesliamator, lupus, DrgFly, hymer, harun, hunter 12, ThePulchra, usame, al-me, Yasin06, blueokkes, TurkishMauser, xeorx, cem321, lenduha, pasa_7676, ombra, Xlll, TTD, sem, husrev, Fruktoz23, alpago, sparus, ErDiNi78, Mechul, Kara45, Ahmet Özalp, Dr.Oz, Alphawolf, Yaşar Engin
Sayın üyeler bir soru sormak istiyorum;

Yivsiz tüfeklerin tanıtıldığı bazı YouTube videolarında düşük sıcaklıklarda düşük gramajlı fişekler için çalışıyor/çalışmıyor deniliyor. Burada çalışıp çalışmama konusunda bahsedilen fişeğin hiç patlamaması mıdır yoksa patlayıp otomatik tüfeklerde mekanizmayı tekrar kurmaması mıdır?

Alıntı

Mekanizmayı tekrar kurmaması oluyor ayrıca boş kovanı da dolayısı ile sıkıştırabilir.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Arat, sparus
Sayın Arat,
Düşük ısının Fişek performansına etkisi  bildiğim kadarıyla 2 şekilde oluyor. Barut'un soğukta nispeten duyarsızlaşması ve Soğuk havanın daha yoğun olması yüzünden atılan mermiye daha fazla mukavemet göstermesi. 1.cisi  Barutun iyi yanmamasına, istenilen basıncın elde edilememesine ve düşük ilk hıza sebep olurken (Barut parçacıklarının arasında kalan hava miktarı, yani barut odasında ne kadar sıkıştırılmış olduğu, kullanılan tapaların soğukta nasıl değişime uğradığı, hatta atılan fişeğin gramajı  da bu denklemin parçası) , 2.cisi Grupmanı etkileyip dağılmasına sebep oluyor. Sıcakta atılan Saçma daha az mukavemetle karşılaşıp daha toplu bir grupman veriyor, soğukta ise grupman büyüyor. (Yüksekliğin de hava basıncını etkileyerek aynı etkiyi yapacağını ekleyeyim)
Bu durumda genelde daha zayıf bir patlama oluyor ve özellikle geri Tepme ile tahliye/besleme yapan mekanizmaların çalışmasına yetmeyebiliyor. Gazlı sistemler nispeten daha iyi çalışıyor. Kimi şartlarda 'Blooper' tabir edilen basıncın namlu içinde kaybolmasından (sertleşmiş tapa yüzünden mesela) kaynaklı, kurşunun çok az gittiği veya namluda kaldığı durumlar olabilir. Belki Sıcak hava için tasarlanmış bir Fişeğin kapsülü patlar ama Barutu tam yakmaz, yanmamış barut bile görebilirsiniz. Soğuk Kışın olur ve soğuk havanın nem tutma kapasitesi daha düşük olmasına rağmen yüzeyler ve ortam ıslak ve nemlidir. Genelde Soğukla beraber rutubet olması da önemli bir rol oynar.
Soğuktan kaynaklanabilecek olumsuzluklarıönlemek için Fişeklerinizi iç cebinizde taşıyın. Kutuya koyarsanız içine jel tipi bir el ısıtıcısı veya en azından havluya sarılmış sıcak su dolu bir pet şişe koyun.
Bu çözüm İç Balistikle ilgili olumsuzlukları çözecektir. Dış Balistikle ilgili olarak, Şok miktarını arttırarak olumsuzluğu gidermek gerekiyor. Genelde Şoku 1 boyut  küçültmek aynı performansı veriyor. Yani örneğin  Yazın Modified Şok ile elde edilen Grupman, Kışın Improved Modified şokla elde edilebiliyor.
Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Arat, Sabri, şekerlioğlu, sparus, ErDiNi78, Yaşar Engin
@absc42 @Ahmet Özalp Çok teşekkür ederim cevaplar için.

Alıntı

(26-05-2017, 04:23 PM)Sabri demiş ki:
(25-05-2017, 10:04 PM)ErtugrulOzk demiş ki: Geçen hafta ilk tüfeğimi aldım ve Benelli supernova tactical ile aranıza katıldım. Almadan önce 1 ay kadar araştırma yaptım. Bana yardımcı olan konuları paylaşırsam benim gibi yeni başlayacaklar için toplu bir mesaj olur diye düşünüyorum.

-Hedef atıcılığı için 12 mi .410 mu ? .410'un menzili daha mı fazla ?
Hedef atıcılığında güç değil mesafe daha önemli lakin .410 kurşunların daha uzağa gittiğine dair elle tutulur hiçbir test, ölçüm video vs. bulamadım. Hedef atıcılığında .410 önerilmesinin sebebi geri tepmesinin az olması sebebiyle atıcıyı daha az yorması. Hedef atıcılığı yapacak olsamda, geri tepmeden feragat edip tercihimi 12'den yana kullandım ben. 20 için ithal modeller pek yoktu. Olsa belki 20 düşünürdüm.

Sayın ErtugrulOzk,

Tüfeğinizi iyi günlerde, kazasız, kırımsız kullanmanızı dilerim. Alınabilecek en iyi pompalı tüfeğe sahipsiniz. Ancak ilk tercih olarak yarıotomatik bir tüfek edinseydiniz kanımca daha iyi olurdu. Pompalı tüfek zor bir platformdur. Ancak bir Benelli süpernova sahibi olarak ne iyi etmişim de almışım dediğim bir tüfektir.
.
.
.

Saygılarımla

Sn. Sabri Hocam,
Forumun bildirim sistemine yeni alışıyorum, mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın.
Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli. Baştan sona okudum. Çok teşekkür ederim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi