Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZ TÜFEKLERDE PRATİK BİLGİLER
#1
YİVSİZ TÜFEKLERDE PRATİK BİLGİLER

Değerli TT forum üyeleri,

Çok seneler önceydi, asistanlığımın ilk yılında bir kongrede ilk defa bildiri sunuyorum. Dinleyici sıralarının en önünde büyük hocalar oturmuşlar. Ben bildiriyi sunmaya başladım, ilk önce konunun teoriğini anlatırken, en önde oturan büyük hocalardan biri "Delikanlı, bunları geç, biz bunları biliyoruz" diye seslendi. Serde gençlik var, biraz da kendine aşırı güven ve pervasızlık "Hocam! Bilenler var bilmeyenler var, siz bilebilirsiniz de , ben bilmeyenler için anlatıyorum" deyince kopan gümbürtüyü tahmin edebilirsiniz.

Bu konu başlığını bilmeyenler için açtım. Umarım üstadlar gümbürtü koparmazlar  Wink . Arama motorlarında silahla ilgili bir arama yaptığınız zaman Tabanca Tüfek forum, en üstlerde çıkıyor. Bu akşam forumda  28 üye 9 gizli üye ve 237 ziyaretçi vardı. Her gün, üyelerin en az 6-7 katı üye olmayan kişi bir şeyler ararken TT foruma uğruyor. Aramızda da henüz yeni silah alan ve işin başında yeni üyeler de var. Bazı pratik bilgileri bu başlıkta aktarabilirsek yararlı olur diye düşündüm. Hata ettiysem affola.

Bu başlıkta aklınıza gelen her türlü pratik bilgiyi paylaşabiliriz. Ev işi snap-caps nasıl yapılır, atışta en uygun poziyon nedir, fişek nasıl doldurulur, kronograf nasıl kullanılır, yivsiz tüfek nasıl sökülür, pratik temizlik nasıl yapılır vb... aklınıza pratik uygulama olarak ne gelirse.

Saygılarımla
 
Alıntı
47 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, ilksurfer, asuspc, durango, Mihoku, demasoni, Fruktoz23, kkaya, 1905sss, Ahmet Efe, Tongel, heisenberg, GullyFoyle, herojd11, FRD, Zulu, tirendaz, husrev, talaymu, Alphawolf, gunaxe, alpago, tekoglu, TULPARR, lupus, Jgoodbye, gaul, emre76, DrgFly, werewolf, 12gauge, koroglu07, lenduha, ismicey, YgtBey, eraonk, foottwo, ThePulchra, Yaşar Engin, bilakiss, cobalt71, Ugrastelefon, Ahmet Özalp, sparus, wolf58, BuROcK, Ersoy
#2
Yivsiz fişeklerin gerçek boyu nedir?

Av fişekleri boylarına ve güçlerine göre mini, standart, magnum, süper magnum olarak sıralanır. Standart fişeklerin üzerinde 70 mm, Magnum larda 76 mm, süper magnumlarda 89 mm yazar.  Ancak elimize aldığımızda üzerindeki yazan boyda olmadıklarını görürüz. Örneği aşağıda, fişeğin üzerinde 70 mm yazıyor ama boyu 60 mm. AYazılan boy aslında doldurulmadan veya ateşlendikten sonraki boyu. Kıvırma payı boyuna dahil ediliyor:


[Resim: Ekran_Resmi_2017_02_27_21_04_10.png]Bunu grafik olarak aşağıdaki çizimde izleyebilirsiniz:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-11-17%2021.01.47_zpsrapf81cm.png]

Saygılarımla
 
Alıntı
43 üye teşekkür etti:
kurtcebe88, Gravis_Pro, cnrabt, ilksurfer, demasoni, Fruktoz23, ErDiNi78, TTD, fbalun, 1905sss, Ahmet Efe, Tongel, heisenberg, sem, sparus, GullyFoyle, FRD, qanas, husrev, Alphawolf, tirendaz, gunaxe, alpago, tekoglu, TULPARR, lupus, ilbay, PersonalDefence, kepir, rainman, DrgFly, MSB, werewolf, muhendis1969, 12gauge, ThePulchra, lenduha, eraonk, Yaşar Engin, AteşErim, Ugrastelefon, wolf58, BuROcK
#3
Yivsiz Tüfeklerde Şarjör, pratik olarak nasıl boşaltılır ?

Güvenlik açısından yivsiz tüfeklerimizi de boş olarak saklamakta fayda var. Şarjöre sürülmüş fişekleri, mekanizmayı müteaddit kez çalıştırarak, şarjör borusundan boşaltabiliriz (Güvenlik önlemlerini alarak).

Ancak bir çok yivsiz tüfekte, mekanizmayı çalıştırmadan da fişekleri şarjör borusundan boşaltmak mümkün. Bunun pratik yöntemini üç ayrı tüfekte aşağıdaki videoda göstermeye çalıştım:

Saygılarımla
 
Alıntı
56 üye teşekkür etti:
asuspc, Gravis_Pro, cnrabt, ilksurfer, demasoni, hunter 12, demirci57, Fruktoz23, ErDiNi78, Xlll, fbalun, Ahmet Efe, Tonyukuk ÖTUKEN, iso, Rangeman, blacksea, lupus, usame, Tongel, heisenberg, sem, GullyFoyle, FRD, wubıh, talaymu, Alphawolf, fuat_61, Cem1964, Yasin06, tirendaz, alpago, tekoglu, TULPARR, alone61, mfarukarikan, ERDAL, lenduha, D@KT@R, PersonalDefence, czorlu, browning 61, rainman, werewolf, 12gauge, msolaks, hymer, Özdemir_, Yaşar Engin, AteşErim, yyildiz, Ugrastelefon, sparus, Casky, Kimble, T.T.BOY, BuROcK
#4
Red-Dot için ideal sıfırlama mesafesi nedir?

Atıcıların çoğu 12 Gauge yivsiz tüfeğin balistik atış eğrisini, havan topunun eğrisi gibi değerlendirir.  25-50 metrenin ötesinde bir şey vuramayacaklarını düşünürler ve nişangahlarını 25 metre için sıfırlarlar. Maalesef bu sıfırlama yivsiz tüfekler için yetersiz bir mesafedir ve daha uzak mesafelerde alt vuruşlar yaparlar.

İlginç olarak yivsiz 12 Gauge tüfeklerde, 125 yarda (114,3 m) içinde balistik eğri, oldukça düz bir çizgi çizer:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-13%2007.30.21_zpsftenbcl7.png]

Oysa ki 100 yardaya sıfırlanmış bir tüfekte 150 yarda yı 10 inç (25 cm) aşağıda vurmak mümkündür. Yivsiz tüfeklerin en büyük sınırlaması 125 yarda ötesinde merminin hız ve enerjisinin çok düşmesidir . Her ne kadar yivsiz tüfeklerle 200 yarda da vuruş yapmak mümkün olsa da etkili mesafe 125 yardadır (114 m).

O zaman Red-dot kaç metreye sıfırlanmalı?


[Resim: Ekran_Resmi_2016_11_18_10_23_17.png]Yukarıdaki tabloya bakarsak 12 Ga Foster tipi bir tek kurşun için 75 yardaya sıfırladığımızda 25 metrede 1,5 cm üst vuruş, 50 metrede 2,5 cm üst vuruş, 100 metrede 7 cm alt vuruş ortaya çıkacaktır.

100 yardaya sıfırlandığında 25 yarda da 3,5 cm üst vuruş, 50 yarda da  6 cm   75 yarda da 5 cm üst vuruş ortaya çıkacaktır.

Fr. Frog balistik sayfalarında yivsizler için için ideal sıfırlamanın 100 yarda olduğunu ancak yakın mesafelerde sıkıntısı nedeniyle,  85-90 yarda ( 77-82 metre) sıfırlamanın faydalı olduğunu yazmaktadır. 
 
Alıntı
38 üye teşekkür etti:
Xlll, fbalun, Gravis_Pro, usame, heisenberg, Kara45, sem, GullyFoyle, demasoni, Zulu, husrev, Alphawolf, tsuba, tirendaz, alpago, FRD, Tongel, tekoglu, TULPARR, lupus, TTD, kuzeybuzulu, ERDAL, Fruktoz23, lenduha, PersonalDefence, kepir, DrgFly, werewolf, 12gauge, Antiterör, AsmTR, eraonk, ThePulchra, Yaşar Engin, AteşErim, Ahmet Özalp, BuROcK
#5
Şarjör kesme mandalı nedir, Benelli Supernova'da nasıl kullanılır?

Şarjör kesme mandalı yivsiz tüfeklerin bazılarında bulunan, tüfeğin kurulması esnasında şarjör tüpünden yeni fişek almadan, araya başka tür fişek sürmeyi sağlayan bir düzenektir. Aşağıdaki video da açıklamaya çalıştım, iyi seyirler

Saygılarımla
 
Alıntı
38 üye teşekkür etti:
heisenberg, lupus, fbalun, GullyFoyle, demasoni, ilksurfer, Zulu, Xlll, Mihoku, wubıh, kurtcebe88, talaymu, Gravis_Pro, Alphawolf, cnrabt, alpago, FRD, Tongel, tekoglu, TULPARR, kuzeybuzulu, ilbay, bolge, ERDAL, Fruktoz23, lenduha, browning 61, rainman, werewolf, ThePulchra, 12gauge, eraonk, Özdemir_, Yaşar Engin, AteşErim, Ugrastelefon, sparus, BuROcK
#6
Şarjör kesme mandalı ile ilgili videonun sorunu çözüldü. izleyebilirsiniz

Saygılar
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Xlll, Gravis_Pro, FRD, 12gauge, eraonk
#7
(18-11-2016, 11:04 AM)Sabri demiş ki: Red-Dot için ideal sıfırlama mesafesi nedir?

Fr. Frog balistik sayfalarında yivsizler için için ideal sıfırlamanın 100 yarda olduğunu ancak yakın mesafelerde sıkıntısı nedeniyle,  85-90 yarda ( 77-82 metre) sıfırlamanın faydalı olduğunu yazmaktadır. 

Pratik sıfırlama nasıl yapılır?

Fr. Frog    "A Short Course of External Ballistics"  makalesinde  ( http://www.throwinglead.com/index.php?pa...s_external )  100 yarda sıfırlamanın iyi bir gurupman elde etme sıkıntısı nedeniyle zor olduğunu, 50 yarda'da (45,7 m)  merkezin 2 inç (5 cm) üstüne grup yapıldığında bunun 85 yarda (77,7 m) sıfırlama ile eşdeğer olduğunu ifade ediyor.

(Sabrinin yorumu: Sn. XIII ile kendi balistik hesaplarımız sonucu 70 m. sıfırlamanın uygun olduğunu bulmuştuk:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...556&page=2

Bu bilgiler ışığında 77 m. sıfırlamada Hedefi 10 ila 90 m mesafe içinde red-dot'un en fazla 3-5 cm yanılma payı ile bulacağı anlaşılmıştır. Pratik olarak da 45-46 m. mesafeden hedefin merkezinin 5 cm üstüne gurup yapmak  77 m.  sıfırlama için uygun görünüyor)
 
Alıntı
23 üye teşekkür etti:
Huysuz, Alphawolf, lotus72, tirendaz, Xlll, alpago, FRD, tekoglu, TULPARR, kuzeybuzulu, Gravis_Pro, mfarukarikan, Fruktoz23, lenduha, PersonalDefence, DrgFly, MSB, 12gauge, Antiterör, rainman, eraonk, Yaşar Engin, BuROcK
#8
Mobil şok kullanımı .

Şok boruları tüfeği kullanacağınız avın özelliğine göre saçma tanelerinin toplu yada dağınık olarak atış yapılmasını sağlar.Şok boruları üzerindeki içe doğru çentiklerle numaralandırılmıştır.Numaralar küçükten büyüğe gidildikçe saçma tanelerinin dağılması artar.Mobil şoklu modellerde tüfeğiniz ile birlikte verilen şok boruları olmadan ateş etmemeye özen gösteriniz.Şok borularını namlu ucuna takarken vidalı tarafı yukarıda olacak şekilde yerleştiriniz. Mobil şoklu modellerde atış sonrası şokları anahtar ile sökünüz ve namludaki şok yataklarını ve şok borusunu temizleme yağı ile yağlayıp siliniz. Avlara göre kullanılabilecek şoklar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.


[Resim: image_zpsxfzhfqeu.jpeg]
 
Alıntı
22 üye teşekkür etti:
cnrabt, demasoni, Kara45, Sabri, alpago, tirendaz, Gravis_Pro, FRD, tekoglu, TULPARR, lupus, hunter 12, Fruktoz23, lenduha, kuzeybuzulu, DrgFly, werewolf, 12gauge, Alphawolf, eraonk, Yaşar Engin, Ahmet Özalp
#9
Hangi avda hangi fişek kullanılmalı?

Atıcının ve avcının deneyimlerine göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte, bazı avlarda tavsiye edilen saçma numaraları aşağıdaki grafikte gösterilmiştir ( cleversurvivalist.com dan değiştirilerek)


[Resim: Avda_hangi_fis_ek.png]

free photo hosting
 
Alıntı
22 üye teşekkür etti:
lupus, cnrabt, hunter 12, Gravis_Pro, fbalun, demasoni, LAMRETOEJ, Xlll, kurtcebe88, Alphawolf, mfarukarikan, bolge, lenduha, kuzeybuzulu, DrgFly, werewolf, ThePulchra, 12gauge, eraonk, Arat, Yaşar Engin, Ahmet Özalp
#10
Tüfeğiniz ne kadar tepiyor?

Atış yapmak bir keyif ise, geri tepme bir o kadar keyifsizlik kaynağı olabilir. Bir skeet atıcısının bir günde 100-200 fişek attığını düşünün. Veya uçar avına çıktınız 100 tane 32 -36 gramlık fişek attınız. Omuzunuzun ağrısından akşama keyfiniz kaçmaz mı?  Ya da çocuğunuza 12 çap bir tüfekle 36 gram fişek attırdınız, bir daha o tüfeği eline almak ister mi?

Bir tüfeğin geri tepmesi attığınız sıkı ile bağlantılı olarak Greener'in 96 Kuralına uyar. 

Açıklaması "Bir tüfeğin ağırlığının, attınız sıkının 96 katı ağırlıkta olması durumda geri tepme rahatsız etmeyecek düzeye iner"

Öce aşağıdaki tabloya bakalım aşağısında bu tablonun yorumunu inceleyelim:

Aşağıdaki atışlar 20 grain barut hakkı ve 1200 fps namlu çıkış hızı sabit alınarak hesaplanmıştır. ( http://huntamerica.com/recoil_calculator/ )


[Resim: Ekran_Resmi_2016_11_21_21_49_27_zpshehslcjk.png]Tablonun sol tarafında ons ve gm cinsinden sıkının ağırlığı, üstte Pound altta Kg cinsinden tüfeğin ağırlığı mevcut.

Tablonun içindeki rakamlar foot/pound cinsinden geri tepme

Sarı olanlar (12-13 ft/lbs) kabul edilebilir geri tepmeyi
Yeşil olanlar 96 kuralından düşük az geri tepmeyi
Kırmızı olanlar ise çok geri tepmeyi ifade ediyor.

Örnek olarak sol sütunda 32 gm sıkı yı hizalarsanız, geri tepmeyi karşılayacak olan tüfek ağırlığı 6,5 - 7 pound  ( 3 kg üzeri) olmalıdır. 
Rahatsız olmadan Magnum fişek atmak için 4 kg ve üstü, süper magnum için 5,5 kg ve üstü bir tüfek gerekir.

Tüfeğinizin ağırlığını biliyorsanız yukarıdaki tablodan sizi rahatsız etmeyecek geri tepme ve sıkı ağırlığını bulabilirsiniz.

Keyifli atışlar

Saygılar
 
Alıntı
36 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, ERDAL, GullyFoyle, demasoni, talaymu, fbalun, TrCiviltary, lupus, TTD, Zulu, kurtcebe88, Fruktoz23, lenduha, husrev, PersonalDefence, kuzeybuzulu, DrgFly, rainman, werewolf, muhendis1969, 12gauge, Alphawolf, Ahmet Özalp, TULPARR, Antiterör, heisenberg, eraonk, pasa_7676, Yaşar Engin, Arat, serdar_mutlu, AteşErim, al-me, xxglockxx, alpago, Ersoy
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi