Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TP9 İncelemesi, Ama ne inceleme!
confused 
Anlatım esnasında yapılan güvenlik ihmallerini saymayı bir süre sonra bıraktım...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
heisenberg
Çakmakla tüp kontrol eden Tüpçü Hasam emmi geldi aklıma. Seyrederken korktum .

8.40" da kovan ölçümlerinde 10 milimetre fark çıktı  Big Grin

Saygılar.

Alıntı

Korcan CİNEMRE sandımSmile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
underrated
Kişiyi gördüm ve videoyu hemen kapattım. Daha önce forumda konusu geçmişti Konya ilimizde Kafkas silahçılık diye dükkanı varmış. Allah kimseyi eline düşürmesin.

Saygılarımla.

Alıntı

Video altına yapılan yorumları okumanızı tavsiye ederim. CIA'ler, FBI'lar, Glocklar havada uçuşuyor. Vay beee... Big Grin

Saygılar.

Alıntı

Yukardaki Tp'nin hangi modeli bilmiyorum ama kontrol tarzı biraz alışılmadık. Yinede faydalı bir paylaşım yapmış, emeğine sağlık.
Selam ve dua ile.

Alıntı

Geçen gün üstad paylaşmıştı yaptığı yorumu bulup aynen aktaramadım ama mealen; eğer en temel iki güvenlik kuralı olan namlu disiplini ve tetik disiplininden birine uymazsanız kaza, ikisine de uymazsanız bela olur demişti. 

Yeni üyelerimiz için açıklamak gerekirse tüm ateşli silahlar dolu kabul edilir ve namlu her zaman arkasından da emin olunan güvenli bir doğrultuya doğru tutulur. Asla ateş etmek istemediğimiz bir canlı-nesneye ya da kendimize doğru tutulmaz. Buna namlu disiplini denir.

Silah ile ateş edilmeye karar verilmedikçe tetik parmağı asla tetik korkuluğu içine girmez, öyle ki bu durum kılıftan çekiş aşamasında, şarjör değiştirme, sürgü manipülasyonu gibi hareketlerde dahil olmak üzere kesin şekilde uygulanır. Yani ateş edilecek o kısacık an için parmak tetik korkuluğu içine girer, tetiği çeker ve ateş kesildiği an hemen tetik korkuluğu dışına alınır. Buna da tetik disiplini adı verilir. 

Şimdi burada anlatım yapan kişinin atım yatağı dolu silahı kendisi ve kameraman dahil evirip çevirmesi ve yaptığı diğer güvenlik ihlalleri kesinlikle kabul edilebilir şeyler değil. Konuyu okuyan bir çok yeni üye ve ziyaretçi olacağı için bu yazıyı yazıyorum aslında çok daha ayrıntılı paylaşımlar forumda mevcut. Son olarak da ev ortamlarda silahı söküp takarken, temizlerken kesinlikle gerçek mühimmatla yan yana getirmemek gerekiyor.  Ateşli silah kazalarının büyük kısmı kullanıcı hatasından yani yukarıda yazdığım iki kuralın uygulanmamasından kaynaklanır ancak bir kısmı da accidental discharge adı verilen mekanik hatalardan kaynaklanabilir.  Accidental discharge nedir? Evde silahın kovanı nasıl tahliye ettiğini test edersek ne olabilir diye düşünenler için aşağıdaki video yeterli olacaktır. 

Yukarıda paylaşılan videodakine benzer testleri mutlaka yapmanız gerekiyorsa da snapcap kullanabilirsiniz. 

Saygılarımla.

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
heisenberg, Vectra, sem, muhendis1969, Dr.Oz, EKEN, GullyFoyle, tekoglu, şekerlioğlu, Kanuni, defender45acp, lupus, batuhanvurall, alpago, Tongel, karaca
Selamlar,
Silahtan soğudum tezgah üzeri çok dağınık biraz temiz ortamda anlatsa iyi olurmuş. Yıllanmış usta olunca böyle oluyor demek ki.
Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi