Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mühimmat kutuları ve paketlerindeki turuncu etiket (1.4S)
#1
Fişek kolilerinin veya mühimmat kutularının üzerinde, diyagonal turuncu bir etiket içerisinde

1.4
1

ifadesi yer alır. Buradaki karakterlerin ve çevrenizde göreceğiniz benzer işaretlerin tam olarak neyi ifade ettiğini merak edenlerdenseniz, bu derleme sizin için yapıldı.
 
"Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması" ya da yaygın kısa adı ile ADR*, tehlikeli maddelerin kargo standartlarını belirleyen uluslararası anlaşmadır. Mühimmatlarımızın üzerinde yer alan etiket de bu anlaşma uyarınca içinde yer alan maddenin sınıfını, bölümünü ve uyum grubunu belirterek hangi şartlarda ve standartlarda taşınabileceğini belirtir.

[Resim: 1_4_S.png]
 
Şimdi buradaki ifadeleri tek tek açalım... ADR'de tehlikeli maddeler, 1 ila 9 arası rakamlar verilerek  9 sınıfa ayrılmıştır:

[Resim: ADR_piktogramlar.gif]
Buna göre turuncu etiketimizin ilk karakteri olan 1 rakamı maddenin "Patlayıcı" sınıfında olduğunu bildirmektedir. 
 
Patlayıcı maddeler ve nesneler ise kendi içinde ayrıca 6 bölüme ve 13 uyumluluk sınıfına ayrılmıştır. 

Bölümler şunlardır:
 
Bölüm 1: Kütle olarak patlama tehlikesi olan maddeler ve nesneler
(Ör. Plastik infilak maddesi)


Bölüm 2: Fırlama tehlikesi olan ancak kütle olarak patlama tehlikesi olmayan maddeler ve nesneler.
(Ör. Tahrip daneleri, yüksek infilaklı bombalar)


Bölüm 3: Yangın tehlikesi veya hafif bir patlama ya da hafif bir fırlama tehlikesi veya her ikisi birden olan, ancak kütle olarak patlama tehlikesi olmayan madde ve nesneler.
(Ör. Sevk barutu)


Bölüm 4: Taşıma sırasında tutuşma veya tepkimenin başlaması durumunda sadece düşük bir patlama riski taşıyan madde ve nesneler. Etkileri, büyük ölçüde, sadece paket ile sınırlıdır ve dikkate alınabilecek ölçüde büyük parçacıkların, dikkate alınabilecek uzaklıklara fırlatılması beklenmez. Dışarıda oluşacak bir yangın ambalajın hemen hemen tüm içeriğinin bir anda patlamasına neden olmaz
(Ör. Hafif silah mühimmatı, av fişekleri, işaret ve aydınlatma mühimmatı)


Bölüm 5: Kütle olarak patlama tehlikesi taşıyan, ancak, normal taşıma koşullarında, tepkimenin başlaması veya yanma halinden patlama haline geçme olasılığı çok az olacak kadar düşük düzeyde hassaslığı olan maddeler. Asgari bir zorunluluk olarak, harici yangın testinde patlamamaları gerekir.
(Ör. Yüksek nitrik asit tuzlu kimyevi gübreler)


Bölüm 6: Kütle olarak patlama tehlikesi olmayan, aşırı derecede düşük hassaslık düzeyindeki nesneler. Bu nesneler, sadece aşırı derecede düşük hassaslık düzeyindeki maddeler içerir ve kaza ile tepkimenin başlaması konusunda göz ardı edilebilecek bir olasılık düzeyi sergiler.
 
Buna göre [Sınıf].[Bölüm] düzeni içerisinde mühimmat 1.4 ile belirtilmiştir.
 
Madde ve nesnelerin 13 uyum grubu ise A, B, C, D, E, F, G, H ve J, K, L, N, S karakterleri ile belirlenmiştir:
 
A. Birincil patlayıcı madde
B. Birincil patlayıcı madde içeren ve iki veya daha fazla etkin koruyucu özelliği olmayan nesne. İnfilak basınçlı detonatörler, infilak basınçlı detonatör sistemleri ve başlık tipi fünye benzeri nesneler de, birincil patlayıcı madde içermemelerine karşın, bu gruba dahil edilirler.
C. İtici patlayıcı madde veya diğer yavaş infilaklı patlayıcı madde veya benzeri patlayıcı madde içeren nesne.
D. İkincil infilaklı patlayıcı madde veya kara barut veya ikincil infilaklı patlayıcı madde içeren nesne, her durumda da, tepkimeyi başlatıcı düzenek ve sevk yükü olmayan veya birincil patlayıcı madde içeren ve iki veya daha fazla etkili koruyucu özelliği olan nesne.
E. Tepkime başlatacak düzeneği olmadan sevk yükü olan (Yanıcı bir sıvı veya jel veya hiperbolik sıvı içeren dışında), ikincil infilaklı patlayıcı madde içeren nesne.
F. Kendi kendine tepkime başlatma sistemi olan bir ikincil infilaklı patlayıcı madde içeren, sevk yükü (Yanıcı bir sıvı veya jel veya hiperbolik sıvı içeren dışında), olan veya olmayan nesne.
G. Isıl teknik madde veya bir ısıl teknik madde içeren nesne veya hem patlayıcı bir madde hem de bir aydınlatıcı, yangın çıkartıcı, gözyaşı veya duman üretici madde içeren nesne (su ile etkinleşen bir nesne veya beyaz fosfor, bir piroforik madde, Yanıcı bir sıvı veya jel veya hiperbolik sıvı içeren bir nesne dışında)
H. Hem patlayıcı madde hem de beyaz fosfor içeren nesne.
J. Hem patlayıcı madde hem de Yanıcı bir sıvı veya jel içeren nesne.
K. Hem patlayıcı madde hem de zehirleyici bir kimyasal madde içeren nesne. (Bu nesneler taşıma için kabul edilmezler)
L. Patlayıcı madde veya patlayıcı madde içeren ve özel bir risk taşıyan (örneğin, su ile etkinleşme veya hiperbolik sıvıların, fosfidlerin veya piroforik bir maddenin varlığı nedeniyle) ve bu nedenle her türün birbirinden yalıtılması gereken nesne.
N. Yalnızca aşırı derecede duyarsız infilak maddesi içeren nesneler.
S. Kaza ile işlevsel hale gelmesi sonucu oluşacak tehlikeli etkilerin ambalaj içinde sınırlı kalacağı bir biçimde (ambalaj yangın nedeniyle bozulmadığı takdirde) paketlenmiş veya tasarlanmış ve tehlike oluşması halinde tüm basınç veya fırlatma etkilerinin sınırlı olup ambalajın hemen yakınında yapılacak yangınla mücadele veya diğer acil önlem alma çabalarını engellemeyen madde veya nesne.
 
Av fişekleri ve hafif silah mühimmatlarının paketlenme şekli ve paketin kendisi de yukarıdaki açıklaması yapılan S uyum grubundadır. Sonuç olarak mühimmatlarımız 1. Sınıf, 4. Bölüm ve S uyum grubunun taşıma özelliklerini haizdir ve 1.4 S ile işaretlenir.
 
Saygılarımla.


*  ADR: Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route / European Agreement concerning the international carriage of Dangerous goods by Road
 
Kaynakça: 
1.    Resmi Gazete Sayı 28801 http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/20...1024-4.htm
2.    ADR Tam Metin: http://www.kugm.gov.tr/BLSM_WIYS/TMKDG/tr/Mevzuat/sozlesmeler/20130304_152440_64574_1_64896.pdf
3.    ADR Maddesi: https://en.wikipedia.org/wiki/ADR(treaty)
 
Alıntı
56 üye teşekkür etti:
Sabri, ERTUNGA, pasa_7676, asuspc, ilksurfer, 1905sss, underrated, gunaxe, S@riyerli, Vefasiz, Sakin, Mr.Wayne, demasoni, usame, Gravis_Pro, hunter 12, alone61, Aytug, madenci08, Zemre10, lupus, al-me, nutkey, Karacula, GullyFoyle, tirendaz, _X0X_, heisenberg, evrenay, Germakoci, efe1753, serdar75, halit burak kazik, eucar, karaca, aseyhan, Ahmet Özalp, husrev, ThePulchra, PersonalDefence, Borz, Cem1964, sparus, ombra, Fruktoz23, Rangeman, Oberon, Kıraç Ata, tekoglu, alpago, ardenne, tsuba, remusd, Yaşar Engin, topraxxx, MEHMETEMİN73
#2
Teşekkürler Sayın Lenduha,
Bu yazıların anlamını satıldığı yerde bile bilmiyorlar, ben de sayenizde öğrendim.

[Resim: 18387206_10155271608263659_739895810_n.jpg]

Saygılar
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, lupus
#3
(11-05-2017, 06:48 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Bu yazıların anlamını satıldığı yerde bile bilmiyorlar, ben de sayenizde öğrendim.

Onu bırakın efendim, taşıyan kargo firmaları bile bilmiyor. Bana gelen avcı yeleği ve fişeklik MKE nin 9mm mermi kolisinden bozma bir kutuyla gelmişti. Bu olay birden fazla başıma geldi.

Bir diğer olay da normalde firma aracının getirmesi gereken kimyasalın kargoyla gelmesi....

Gelen kimyasal %80 HNO3 hem de 5 litre! (Halk arasında %60-70 olanına kezzap denir)

Kargocuyu kapımda ve kutunun üzerinde kocaman sarı işaretle görünce şok geçirmiştim.

Saygılar
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, gunman
#4
(11-05-2017, 04:21 PM)Ruhsuz demiş ki: Bir diğer olay da normalde firma aracının getirmesi gereken kimyasalın kargoyla gelmesi....

Gelen kimyasal %80 HNO3 hem de 5 litre! (Halk arasında %60-70 olanına kezzap denir)

Kargocuyu kapımda ve kutunun üzerinde kocaman sarı işaretle görünce şok geçirmiştim.

http://www.ensonhaber.com/mugladaki-bir-...hseti.html

Haklı çıkmaktan nefret ettiğim bir olay...
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
gunman, husrev, Ahmet Özalp
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi