Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Heckler und Koch HK USP Compact Stainless sürgü kırımı
Sayın forum düzenleyicileri ve sayın forumdaşlarım; daha önce "Genel Silah Sohbetleri" ana başlığı altında, "Neden MKE'de HK ürünleri satılmıyor?" alt konusunda, yapmış olduğum paylaşımı (http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...842&page=2) bana telefonla ulaşan bir kaç silahseverin yönlendirmesi üzerine, "Yarı Otomatik tabancalar" ana başlığı altında "HK" marka tabancalarla ilgili paylaşımların yapıldığı bölüme de taşımamım uygun olacağını düşündüm.

İş bu tabancanın hali hazırda sahibi olan veya satın almayı düşünenlerin mevcut durumdan haberdar olmasının, faydalı olacağına inanıyorum. 

Umarım forumun genel düzeni açısından bir sakınca oluşturmaz ancak gerçekten hayati bir konu olduğu için mümkün olabilecek en çok sayıda silah severin durumdan haberdar olmasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. 

Heckler und Koch HK USP Compact Stainless sürgü kırımı:

Heckler Koch meraklısı arkadaşları ilgilendireceğini düşündüğüm için, sürgüsü kırılan (çatlayan) bu Heckler und Koch USP Compact Stainless (HK USP Compact Paslanmaz ) sürgüsünün fotoğraflarını bu başlık altında yayınlamayı uygun buldum. 

Tabanca Türkiye'dedir. Sahibi beni şahsen tanımamakla beraber, ben kendisi için Heckler und Koch Almanya (HK SIDEARMS GMBH) nezdinde biraz mücadele verdim.

HK SIDEARMS GMBH Bölge satış müdürü Kai Vahrenhorst ve sivil satışlardan sorumlu Janine Bühl hanımefendiden başlayıp, CEO Norbert Scheuch'a kadar; Türkiye'deki bir yasal silah sahibinin yaşadığı bu kırımı ve Glock tabancalarının 2300 USD ye satıldığı bir ülkede bu silahın 4100 USD ye satıldığını (Bu silahlar MKEK'de satılırken, HK nın Türkiye'deki sivil satışlarına Ahmet Tunca bakıyordu), silah severlerin Heckler und Koch'un kalitesine inanarak, bütün zorluklarına (aksesuvar ve yedek parça) rağmen HK tabancaları satın alarak markaya olan güvenlerini gösterdiklerini anlattım.
Bundan dolayı bu tip bir kırımın büyük hayal kırıklığı yarattığını "ana dillerinde" yazdım.

Ertesi akşam beni cep telefonumdan HK SIDEARMS GMBH'nın kalite kontrol müdürü Uwe Banzhaf aradı. Benzer bir kırımın ABD'deki bir forum sitesinde de olduğunu söyledim. 
Herr Banzhaf şaşırdı. Sonradan kendisiyle ilgili biraz araştırma yapınca neden şaşırdığını anladım. 
Adamcağız son iki senedir boru üreten bir şirkette çalışıyormuş.

Benden sürgüyü Almanya'da göndermemi [Resim: biggrin.gif] [Resim: biggrin.gif] [Resim: biggrin.gif] istedi. Werkstaoffanalyse (malzeme analizi) yapacakmış. 

Bende ihraç ve ithal için olan prosedürleri, üşenmeyip Almanca'ya çevirerek, kendisine ilettim. 

En sonunda Janine Bühl'den şöyle bir tavsiye geldi:

Sehr geehrter Herr ****,

vielen Dank für Ihre Serial-Nummer.

Bitte wenden Sie sich mit Ihrer Reklamation an die Firma MKEK.

Vielen Dank! 

Mit freundlichen Grüßen/Best Regards
Janine Buehl
Vertrieb Zivil

Fotoğrafta seri numarası gözükmesine rağmen, benden tekrar seri numarasını istedikten sonra şikayetlerim için MKEK firmasına başvurmamı söylemiş. 

Akşam akşam gülmekten neredeyse sandalyeden düşüyordum.

On gün sonra Alexander Schray diye birisi bana yazıp; "ne yaptınız?" diye sordu.
Ben de silahın bana ait olmadığını, silahın sahibinin bu prosedürlerle uğraşacak durumda olmadığını, eğer Glock, CZ, HS gibi bir temsilcileri olsaydı, bütün bu prosedürleri, mamülleriyle ilgili sorun yaşayan müşterileri için halledebileceğini yazdım.

Ha, bu yazışmalar 15 Temmuz işgal girişiminden takriben bir ay önce olmuştu. 

O zaman bile bana "na ja wissen Sie, mit allen diesen Anschlaegen in der Türkei" (biliyorsunuz, Türkiye'deki bütün bu saldırılar) diye başlayan cümleler kullanmaktan da imtina etmedi. 
Yani laf Türkiye'ye saldırıyorlar, onun için biz Türkiye'ye mal gönderemeyize geldi. Bir müttefike yakışanı yapıyorlar.

Elbette, Güney Amerkia'ya yapılan lisansız satışlardan dolayı biraz baskı altında olduklarını okumuştum. 
Elbette ABD şirketlerinin pazarına öyle langır lungur dalarsan, kendi hükümetin tarafından incelemeye alınırsın. 

Yani Alman hükümetine de hak vermek lazım. 
Almanya ülkesinde elli bin ABD ve onbeş bin İngiliz askeri yaşıyor. 
Parasını Alman devleti ödemesine rağmen, ülkede ki böylesine büyük bir yabancı askeri güç, politikaları üzerinde ciddi bir baskı unsuru oluşturuyordur, herhalde! Yoksa kim istemez malını ihraç edip, ülkeye para girişi sağlamayı?

Ya arkadaş, adamın malı sorunlu, adam malının arkasında durmuyor, biz de halen satın alacağız diye yana yakıla kapısına dayanıyoruz. 

Bu silahta da böyle, otomotivde de böyle, ısıtma endüstrisinde de böyle. Sorun yaşıyoruz, ne malı üretenden ne de satandan adam gibi yardım alamıyoruz, kendi imkanlarımızla çözmeye çalışıyoruz ama malı da kötülemiyoruz, "şanındandır" diyoruz!

Bence, artık eski "yüksek kaliteli" imajları hızlı bir şekilde erozyona uğruyor ve bunu örtmek için yenilikçi (innovatif) ürünler geliştirdiklerini söyleyerek, zaten çalışan bir sistemi daha da karmaşık hale getirip, bunu yenilik diye sunuyorlar. 
Ancak daha karmaşık sistemler, daha çok arıza çıkartıyor ve bu da böyle bir sarmal (paradoks) haline gelmiş durumda.

Bu arada HK-USA nın müşteri hizmetleri ABD'de efsane olmuş durumda, Almanya ise ondan beş kat daha berbat. 
Triebel GmbH'nın sahibi, HK'nın o zamanki parça siparişlerine bakan Annette Heyder ve Sandra Birk hamfendiler hakkında, ne kadar özveriyle çalıştıklarına dair, espiri yapmışlığı bile vardır. Varın gerisini siz düşünün.

Benim HK P7M13 tabancam yaklaşık beş bin atım gördü. Bu esnada birisi büyük, birisi de önemsiz iki kırım yaşadım. Bu kırımlar için forumdaki HK başlığına bakabilirsiniz. Bu kırımlar aynı sürgüsü çatlayan HK USP Compact Stainless'in sahibi gibi birisinin başına gelseydi, yandı gülüm keten helva!

Hülasa; Türkiye'de temsilcisi olmayan veya temsilcisi yetersiz, ilgisiz, alakasız, özensiz olan hiç bir ithal ürünü satın almayın. 
Hele ki, silah gibi tabu haline getirilmiş bir konuda bu hassasiyetiniz, lütfen, üst düzeyde olsun.

Hatta mümkünse Türkiye'de ÜRETİM YATIRIMI olmayan hiç bir şirketten mal almayın!

[Resim: IMG-20160609-WA0001-a.jpg]

[Resim: IMG-20160609-WA0002-a.jpg]

Sayın forumdaşlarım,

bu bağlantının altında, ABD'de yine aynı noktadan çatlayan Heckler und Koch USP Compact Stainless tabancanın fotoğraflarını görebilirsiniz: https://www.calguns.net/calgunforum/show...p?t=218178

Elinde HK USP Compact olanların, konuya dikkatle yaklaşmalarını ve gerekirse HK Siderams GmbH (Almanya) ile irtibata geçmelerini tavsiye ederim.

İsteyenlerle, ilgililerin e-mail adreslerini paylaşabilirim.

Umarım artık dünyanın en iyi silahı şudur, budur diye tartışmalara girmeyiz. 

Malum en iyi balık: Taze balık!

En iyi silah: Çalışan silah. 

Kırıma uğradığında yedek parçasını bulamıyorsam, üretici ve tedarikçi de bu konuda yardımcı olmuyorsa ne yapacağım ben öyle silahı?

Adam gibi çalışan bir sürü yerli üretim tabancamız var, hem de bu tabancanın beşte bir fiyatına satılıyor.

serdaraktas demiş ki: demiş ki:Bu kırım kaç atımda yaşanmış sn Evrenay.

Hiç bir fikrim yok, sayın serdaraktas. 

Yazımda da belirttiğim gibi, tabancanın sahibini tanımıyorum.

Yine de yüz bin atım yaptığını zannetmiyorum. Adam Heckler und Koch muş diye, rızkından kesip almış. 

Eğer bir Canik TP-9 almış olsaydı ve tabancası böyle bir kırıma uğramış olsaydı, çoktan fabrikadan yenisi gelmişti. 

Şimdi düşünüyordur; Rabb'im ben nerede hata yaptım diye!

Muhtemelen sürgüyü işleyen makina, boş kovan tahliye penceresinin köşesini çok keskin dönmüş veya gerçekten malzemede bir hata var. 

Ancak ABD'de, aynı yerden, kırıma uğrayan sürgü, bana bunun tasarım hatası ve makina hatasının bir araya gelmesiyle oluşmuş olabileceğini düşündürdü.

Bu arada, şöyle bir haber gözüme çerptı: http://www.haber10.com/guncel/stratejik_...osu-663456 

Hoş cümle alem biliyordu ama haber portalında çıkınca sanki inandırıcılığı daha fazla olur diye düşündüm.

Paranla rezil olmak diye bir deyiş var, bu durum o deyişe tam manasıyla uyuyor. 

Adamın sana satmak istemediği, kötü bir malı, aynı işi görecek başka bir maldan, beş kat daha fazla para vererek satın almaya çalışıyoruz!

Bu otomobilinde de böye, silahında da böyle!

Alıntı
26 üye teşekkür etti:
Zulu, Ahmet Efe, 1905sss, underrated, alpago, demasoni, sem, Gravis_Pro, Sabri, heisenberg, FRD, roan, S@riyerli, TrCiviltary, harun, ERTUNGA, Dr.Vatan, Sefa, ERDAL, blueokkes, fbalun, Mechul, ihtiyar, ErDiNi78, mtaner55, ismicey
Sağ da solda yaklaşık 6 ila 7 aydır karşıma çıkan bu resim ne zaman internete düşecek diyordumki sonun da düştü.Bunla ilgili benimde kısaca söylemek istediğim bir kaç şey var.Özel Kuvvetler mensubu bir arkadaşım benzer problemi 5 sene önce Beretta F92 Inox modelin de yaşadı.Mke den satın aldıktan çok kısa bir süre sonra Inox olmasına rağmen gövde de soyulmalar meydana geldi.Başvuru ülkemizdeki gereksiz bürokrasilerle beraber yanlış hatırlamıyorsam tam 15 ay sonra yeni gövdenin yollanmasıyla sonuçlandı evet ON BEŞ AY.Demem o ki bu ülke de ithal bir silah alacaksanız olası bir durum da yüksek dozda radyasyona maruz kalacağınız , kaçınılmaz bir gerçektir.Ama distribütörle ama distribütörsüz.

Öte yandan sizin bu yaptığınız görüşmelerin bahsi geçen CEO ile tam 1.5 saat yüz yüze yapmış ve Sarsılmazı tabiri caizse yerin dibine sokmuş birisi olarak şu kadarını söyleyebilirim.Her ne kadar ilgiyle dinleseler bunlarla ilgili notlar alıp dönüş yapmş olsalar dahi genel işleyiş hiç değişmedi.Ben burdan iki şey çıkardım.Pazar küçük olduğu için umursamıyorlar ve bunu yaparken de politik durumlardan dolayı da istiflerini hiçmi hiç bozmaya niyetleri yok.O yüzden dürüst ve gerçekci olmakta yarar var.İçinde bulunduğumuz durumlar dan dolayı ya olana razı olacak yada enseyi kalınlaştırıp kendi işinizi kendiniz çözeceksiniz..

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, underrated, alpago
Sayın FOX,

o boyası atan Beretta Inox sürgüsünü ve önce ihracat sonra da ithalat süreçlerini ya birisinden dinledim ya di bir yerlerde okudum.

Öte yandan, şiddetli darbeler maruz kalarak ezilen Glock gövdesinin yenisinin (aynı seri numaralı) MEND Savunma tarafından, silah sahibinin eli sıcak sudan soğuk suya sokulmadan sadece bedeli ödenmek kaydıyla, ithal edildiğini de biliyorum.

Bu açıdan; iyi bir temsilcinin garanti süreçlerini layıkıyla işletebileceğini de biliyoruz.

HK o kadar çok kez el değiştirdi ki, en son hangi yatırım şirketinin kontrolünde kaldı bilmiyorum.

Bu habere göre, çoğunluk hisslerinin sahibi Andreas Heesche, elini cebine atarak, sıkıntılı durumdaki şirkete taze sermaye enjekte etmiş (Altmışbeş milyon Avro!!!). Yazının devamında şirketin cirosunun 222 mio Avro'dan 155 mio Avro'ya düştüğü ve karın 22 mio Avro'ya kadar indiği belirtilmiş. 
Zaten mevduat faiz oranlarının %1 in altında olduğu bir ülkede, %9,5 faiz oranıyla bono satıyorsanız, durumunuz oldukça riskli demektir.

Öte yandan, yazının son satırlarında, Alman ddevletinin sıkı silah ihraç politikalarından dolayı, firmanın sıkıntı yaşadığı belirtilmiş
(Vor allem die bei Waffenexporten restriktive Politik der Bundesregierung machten Heckler & Koch einen Strich durch die Rechnung. So wurde etwa eine Ausfuhrlizenz nach Saudi-Arabien bisher nicht erteilt.)

Anlaşılan, şirket seve seve ihracat yapacak da (adamlar para diye yanıyorlar), gerek daha önceden sabıkalı olmalarından dolayı (http://www.zeit.de/2013/51/deutsche-waff...36/seite-2), gerek sürekli olarak el değiştirmelerinden mütevellit şirketin doğru düzgün bir pazar politikası olmamasından dolayı, sorun yaşıyorlar.

Öte yandan, HK P7M13 üyle beşbin atım ve iki kırım görmüş birisi olarak, bence silahlarının kalitesi haddinden fazla abartılıyor.

IWA 2013 müydü, 2014 müydü hatırlamıyorum, bir kaç kez standlarına bölge satış müdürüyle temsilcilik şartlarını görüşmek için uğradım (randevusuz). Her seferinde yerinde yoktu. Bu vesileyle, beni de Allah korumuş!

Ha, eski temsilci Ahmet Tunca Bey'le de şahsen tanışırım. Kendisinin banan Heckler und Koch firması için söylediği söz, bugün gibi aklımda: Heckler Koch satıcı bir şirket değildir, üretici bir şirkettir! 

Her neyse, şahsım adına düşüncem şudur; başlarım böyle aşkın ızdırabına. 

Hepi topu 9x19 kalibrede bir tabanca. 

Canik alsam ne, Stoeger alsam ne? 
Ki, bir daha tabanca alırsam Türkiye'de üretilen bir tabanca alacağım.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Dr.Vatan, Sefa, serdaraktas, tilker, blueokkes, mtaner55
Önceden inanın yerli malını öven insanlara kızar ve gereksiz milliyetçilik yaptıklarını düşürdüm. Ama baktığım zaman kaliteli olarak gördüğümüz firmalarında sıkıntıları oluyor verilen o kadar paraya rağmen. 1350 TL ye L120 almıştım ve firma sorumlusuna garanti olayını sorduğumda ömür boyu garantisi var demişti.

Alıntı

Sn. evrenay,

bakış açınızı çok rasyonel buldum. Piyasası olmayan ve tutmayan ürünlerin peşine takılmanın para ve emek kaybı olduğuna inanıyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
evrenay
3 yerli ve 2 ithal tabanca sahibi biri olarak, doğru düzgün temsilcisi olmayan hiçbir ithal tabancanın alınmaması gerektiği konusunda Sn. evrenay ile hemfikirim.

Lakin güvenlik amaçlı alınacak tek tabancada henüz yerlilere tam güvenim oluşmadığı için, her ne kadar henüz yerlilerimle ilgili bir (kırım vs.) problem yaşamasam da, tercihim yerliden yana olmazdı.  Glock taşırken yanıma sadece Glock'u alırken, yerli taşıyacak isem bir adet de yedek yerli yanımda bulundurup iki adet birden taşıyorum.  Smile

Hoş, iki adet yerli, bir adet ithalden daha ucuz.  O da ayrı bir konu... Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Triggernazi
Heckler und Koch'un yetkilileri, kendilerine yazmış olduğum son e-mail den sonra baktılar Türkiye piyasasında bir daha mal satmlarına imkan yok, bir mazeret uyduralım da öyle çekilelim dediler herhalde.

Bakınız haber: http://www.hurriyet.com.tr/flas-iddia-al...i-40290807

Bu durumda, Heckler und Koch gibi sürekli cirosu düşen bir şirketin iki alternatifi var:

1- Heckler und Koch batar!

2- Her zaman olduğu gibi, Alman devletinin uygun gördüğü bölgelere el altından satışa devam edip, para kazanırlar.

Yukarıdaki son mesajımda da yazdığım gibi (*); HK'nın şu andaki büyük hissedarı konumunda olan Andreas Heeschen, ne silah meraklısı, ne atıcı. Adam safkan yatırımcı.

Sizce bütün işi doğru para yatımları yaparak servetini arttırmak olan bir insan, potansiyel görmediği bir şirkete, kendi şahsi servetinden 60.000.000 Euro (altmışmilyon Avro) yatırır mı?

Batmaya aday bir şirkete bu kadar para gömmek, şöminede para yakmakla eşdeğerdir.

Demek ki adamın bildiği bir şey var.

Çok yakında alakasız milislerin ellerinde HK 416 lar görmeye başladığımız zaman anlarız, Alman devletinin hangi topluluklara destek verdiğini. Bizim buralardan da çıkarsa şaşırmayın haaa! AK lardan sonra leşlerin ellerindeki AR lere ve 5,56 mühimmatlara alıştık nasıl olsa.

Amaaan bize ne, bir halen daha VW Gruptan, BMW'den veya Türkiye'de üretim yatırımı olmayan X Alman şirketinden mal almaya devam ederek kendilerine destek olmaya devam edelim. 

Ne de olsa Alman kailitesi. Big Grin Big Grin Big Grin

(*): Bu habere göre, çoğunluk hisslerinin sahibi Andreas Heeschen, elini cebine atarak, sıkıntılı durumdaki şirkete taze sermaye enjekte etmiş (altmışmilyon Avro!!!). Yazının devamında şirketin cirosunun 222 mio Avro'dan 155 mio Avro'ya düştüğü ve karın 22 mio Avro'ya kadar indiği belirtilmiş.
Haberin İnglizce olarak yazılmış halini de buldum (HK nın kendi web sitesinde):
http://www.heckler-koch.com/en/press/det...ction.html

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
underrated, heisenberg, kararsız, demasoni, Ercan 45, lupus, alpago, S@riyerli, serdaraktas, abrek, Gazanfer, demirci57, topraxxx, Mechul, ErDiNi78, sem, TrCiviltary, usame, alone61, ERDAL, mtaner55, Triggernazi, Silahsız
Şimdi bir ülkenin en büyük basın kuruluşlarından birsi böyle bir haber yapıyorsa, ben o basın kuruluşunun yaptığı her habere şüphe ile bakarım. 

Maksat manipülasyon olsun !

Arkadaş bu kadar aymazlık, bu kadar tembellik, bu kadar şaşkınlık olur mu?

Patent hakları yıllar önce dolmuş, hali hazırda Pakistan ve İran'ın bile ürettiği G-3 piyade tüfeği, MP-5 makinalı tabancası için Türkiye hem de "milyarlarca Dolar" (haberi hazırlayan milyarın ne olduğunu da bilmiyor) tazminat ödermiş.

http://www.hurriyet.com.tr/silah-satisi-...r-40291212

Yarın, bir gün birileri bunları uyarır belki haberi kaldırılar diye, buraya da ekleyeyim:

Silah satışı yasağı TSK yı nasıl etkiler

Uğur ERGAN /ANKARA29 Kasım 2016 
Silah satışı yasağı TSK yı nasıl etkiler

Alman silah üreticisi Heckler&Koch un, Türkiye ye silah satmama kararı aldığı öne sürüldü. Bu iddianın doğrulanması halinde bundan Türk Silahlı Kuvvetleri?nin (TSK) ciddi şekilde etkilenmesi söz konusu olabilir (hastasıyım böyle yuvarlak lafların!)

Alman firmasının lisansı altında üretilen G-3, MP-5 ile MG-3 ve değişik tür tabancalar, TSK nın temel silah envanterinde ve çok önemli yere sahipler. Alman firmasının verdiği lisans ile yapılan üretimin Heckler&Koch un silah satmama kararından etkilenip etkilenmeyeceği merak konusu.

Türk yetkililer, lisanslı üretimle ilgili sözleşmenin Türkiye lehine çok önemli maddeler içerdiğini (hoca, patent hakkı dolmuş, neyin lisansından bahsediyorsun!), aksi durumda Alman firmasının milyarlarca dolar tazminat ödemek zorunda kalacağını savundular.

Sözkonusu silahlar Kırıkkale de MKE de üretiliyor. Ancak Alman firmasının lisansını vermediği yeni modernize silahlar için satmama kararı uygulayabileceği belirtiliyor. Türkiye, piyadenin ana silahında dışa bağımlılıktan kurtulmak için NATO standartlarına uygun milli MPT 76 üretimine başlamıştı.

İlk etapta MPT 76 ının 20 binini MKE, 30 binini ise özel sektör üretiyor. 50 bin MPT 76 ının aralık ayının ilk haftasında birliklere dağıtılması planlanıyor.

Dikkat çekeceğiz diye yapmadıkları şebeleklik yok. Bir de bunları milyonlarca kişi okuyor. 

Okuyucuların da ne kadar bombastik şahsiyetler olduğunu anlamak için de yorumlara bakmak yeterli. 
Gerçi, böyle başa böyle tarak!

Heckler und Koch'tan en çok alım yapan Özel Kuvvetler (416, MG4), son zamanlarda da PÖH bir miktar HK 417 almıştı. 
Onlarda MKE'nin ürettiği 7,62 NATO ile doğru düzgün çalışmıyor. 
Hatta HK'dan gelip bir bakmışlardı. 
Onlar da demişlerdi, muhtemelen bu son gelişimiz, bundan sonra işler iyice zorlaşacak diye.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
TrCiviltary, ErDiNi78, heisenberg, bilhan, underrated, sem, madenci08, Turkmen
Bence çok güzel olmuş.Bir atasözü vardır "Kötü komşu insanı mal sahibi yapar."Kendimize gelip, yerli tüfeğimize hız vermeli ve onlara ha..... di len demeliyiz diye düşünüyorum.

Alıntı

Hk'nın sivil pazara ve son kullanıcıya yönelik tavrı maalesef heryerde aynı, görünen oki bu tavır Türkiye'deki konuya yaklaşımla ve üreticinin pratik zekadan yoksun tavrı ile kombine olduğunda iş içinden çıkılmaz hale gelmiş.
Yanlız bu tarz kırımlar ve defect'ler pek çok isim yapmış firmada görülebiliyor, bir kaç tabancada görülmesiyle marka kalitesini bu seviyede standartlaştırmak ne derece doğru olur bilemiyorum.
Tabiki bahsi geçen silah sahibine geçmiş olsun, umarım bir yolunu bulup baş ağrısından kurtulabilir oldukça can sıkıcı bir durum.

Firmanın patlayan skandalları ve düşmüş olduğu borç batağından sonra aldığı ihalelerin sonuncusu, tabiki kar marjlarına erişimim olmadığından net bir yorum yapamayacağım

300 milyon euro değerindeki ihale;

https://www.rt.com/news/360496-france-re...mas-hk416/

Önümüz 10 yıl boyunca FFL' de dahil olmak üzere Fransız ordusunun piyade tüfeği tedarikçisi olmuş durumdalar.
Öte yandan iyiden iyiye zorlaşan rekabet şartları altında burunlarından kıl aldırmayan tavırlarını kendi selametileri için biraz terketmeleri gerekli.

Mevcut ithalatçı durumu ve sahip oldukları tavırla  zaten Türkiye sivil marketi için bir opsiyon değiller, peki Usa sivil marketini bile ciddiye almazken buradaki market pek umurlarında olurmu? tabiki olmaz.

Bu memlekette snobluğun fantezisi bile masraflı, o yüzden aldığı ürünü yoracak olan kullanıcıların fazla çeşide,çeşniye girmeden belli başlı markaları tercih etmesi gerektiğide bir gerçek.
Burada kapak takımı değişimi için verilecek mücadele ile, dışarıda nerede ise sıfırdan dizayn üretmek için üretim izni almak mümkün.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi