Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bora Barak BR36 Yol Hikayesi
Sn lenduha;

Uzun bir zamandir sarjorlu tufekler arasinda gidip gelmekteyim. Gerek avci olmamam gerekse 12cal ile poligonda yaptigimiz atislarda olusan tepme kaynakli yorgunluk sebebi ile aticilik icin 36cal alma niyetindeydim.Acikcasi gonlumde hep Safir vardi ama fiziksel durumumu ve organlarimi sevdigim icin rustunu tam ispat edene kadar Safir/Crossfire dan uzak durmaya karar verdim ve Bora da karar kildim.

Size sormak istedigim; ergonomisi,nisan rahatligi,malzeme kalitesi gibi kistaslara baktiginizda Bora guven veren bir tufekmidir yoksa ara sira eglencesine takilinacak,tek seferde asiri fisek kullanimi olursa (100+) sikinti yaratma potansiyeli olan bir dizaynmidir?

Alıntı

Sn. FRD,

Diğer .410 CAL (yaygın adı ile 36 GA) tüfekleri denemediğim için haklarında bir yargıda bulunmak istemem.

Tek başına bir değerlendirme yaptığımda, ilk yorumumda nişan alma, ergonomi ve malzeme kalitesi ile ilgili olumlu görüşlerimi belirtmiştim. Bu elbette diğer markaların kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor. AR nişan alma düzeneğinin ise işin doğrusu diğer 12GA tüfeğimden çok daha "doğal" geldiğini de yazmıştım.

Size kesin olarak tek söyleyebileceğim şey (eğer yazım hatası yapmadıysanız) 100+ fişeğin "aşırı" olmayacağıdır. 50-100 fişeği çekirdek çitletir gibi atıyorsunuz ve bitiyor. 1000 atım sonrası ne olur ne biter bilemiyorum.

Eğer tavsiye kabul ederseniz; hazır mevsimi iken (var ise) deri ceketle, tetik çektiğiniz kol dirseğinizi vücudunuza olabildiğince yaklaştırarak atış yapınız. Bu şekilde tepme kaynaklı olumsuzlukların hemen hemen yok olacağını görebilirsiniz.

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
FRD, Gravis_Pro, Red Kit, D@KT@R
Sn lenduha;

Tesekkur ederim. Elbette,sizlerden bilgiler ve degerli tasiyeler almak icin buradayim.

Alıntı

.410 tüfeklerin en önemli zararı cebimizedir. 12 'nin tepmesinden dolayı 50-100 atımda yorulup duruyoruz malum. Ama .410 'da 200-300 fişek bana mısın demiyor. Bu yüzden karşıyım Smile

Saygılarımla

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, D@KT@R, lenduha, PersonalDefence, suat, TULPARR
Bugün tüfeği YAF ve ilk kez denediğimiz "Sterling" fişekler ile test ettik. YAF fişeklerde -1 iğne vurmama dışında- herhangi bir sorun yaşanmazken, Sterling fişekler ile söz yerinde ise "tüfek çalışmadı" diyebiliriz. Bir kutu (25 adet) fişeğin hemen hepsinde tahliye sorunu yaşandı. Hatta ilk defa atım yatağında 180 derece dönen fişek gördüm...

Görüntüsü beğeni toplamaya devam eden BR36'nın çatapat tabancası misali attığı fişekler doyum vermeyince, Sn. Red Kit'in 12GA tüfeği ile atışları tamamlayıp, getirdiğimiz poğaça, börek, kuru et, kuru yemiş ve bilumum alaturka/alafranga peyniri çay eşliğinde taam edip poligon gününü bitirdik.

Sonuç olarak uygun fişek ile çalışan, baktığınız yere atış yapan bu tüfeğin olumsuz bir yanı henüz yok. Ancak geçtiğimiz test gününde atım yatağından gözüme bir şeyler sıçradığını belirtmiştim. Bugün tüfekle ilk kez tanışan ve solak atış yapan arkadaşım aynı muhtevayı sağ kaşında hissedince "bu tüfek tükürüyor" deyiverdi. Yerli fişek dışında alternatifi çok olmayan bu platformda koruyucu bir gözlük kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, FRD, sem, Red Kit, husrev, tirendaz, D@KT@R, PersonalDefence, TULPARR
Sn lenduha;

Sizin incelemenizi okuduktan sonra,ozellikle 36cal atislari "fiti fiti" seklinde tanimlamaniza muteakip,kaliteli fisek konusuda da sikinti oldugundan kararimi Bora BR20 olarak verdim.

Ayrica 20cal'de belki koyde falan firsat avi cikarda isime bakarim diye dusunuyorum. Hem atis hissiyati,hem fisek cesitliligi adina tercihim Bora BR20 olacak insallah.

Saygilar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, lenduha
En doğru tüfek, size uygun görüp seçtiğinizdir Sn. FRD. Kararınızın hayırlı olmasını dilerim. 
Şayet olur da edinirseniz yol hikayenizi takip etmek isterim.

Saygılarımla.

Alıntı

Elbette sayin lenduha. Insallah 30 gun sonra gorevimi tamamlayip evimde olacagim. Av bayisine gidip yavruyu elime alacagim gun icin su an bile sabirsizlaniyorum Smile

Ruhsat cikisina muteakip,yanlis paylasim yapmamak adina acemiligimi atip,yavruyu tanidiktan sonra bir yol hikayesi olusturacagim kismetse.

Saygilar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sayın lenduha;

Tüfek hakkında şuan ki görüşleriniz nelerdir ? Teşekkürler..

Alıntı

Daha önceki belirttiğim görüş ve değerlendirmelerden çok farklı değil  Sn AsmTR.

Ekleme yapmam gerekirse tüfekteki tutukluk halen devam ediyor. Hani "saat gibi" çalışmıyor, işin doğrusu bu mekanizma ve işçilikten bunu beklemek de çok gerçekçi olmaz.

Fabrikadan döndüğünde gene vıcık vıcık yağ içerisinde olduğunu belirtmiştim. Bunu temizlemiş ve normal bir tüfeğin olması gerektiği kadar yağ ile yağlamış ve genel temizliğini yapmıştım. Şimdi tüfeğin azami şekilde doğru çalışması için gene yağ tenekesi içine bandırılmış gibi olması gerek galiba, diyorum.

Ancak (biri şarjörü sizin yerinize dolduruyor ise) atması çok keyifli bir oyuncak. Baktığınız yere kesinlikle isabet ettiriyorsunuz. Geri tepmesi yok. Elinizde tam otomatik bir AR tutuyorsunuz hissini alıyorsunuz. Hele ki ilk kez ateşli silahlar ile tanışan birisini bu işin içine çekecekseniz, bir poligon arkadaşı kazanacaksanız oldukça etkili bir görüntüsü var. Adam gibi bir tüfeğiniz zaten var ise hobi-keyif amaçlı alabileceğiniz ve hakkını sonuna dek verecek bir seçim.

Mekanizma (dış şarjörlü) yivsiz  tüfekler genelinde ise görüşüm halen değişmedi. Bırakınız tutukluk yapma-yapmama konusunu, biten bir şarjörü doldurmak başlı başına bir eziyet (ya da meziyet) ve ciddi süre alıyor. Geçtiğimiz hafta oldukça soğuk bir poligon gününde, ateşli silahlara oldukça yatkın arkadaşlarımla idim... Ancak kimse donmuş parmaklar ile 1 kereden fazla şarjör doldurmayı istemedi bile.

Zor zamanlarda bu türden tüfeğin elimde olması kabus olurdu. Abartmıyorum, zor bir durum karşısında bir silah kullanmam şart ise ve tek ateşli silah tercihi bu türden bir dış şarjörlü yivsiz ise, bıçak ya da sopa kullanmayı tercih ederdim.

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, talipakil, AsmTR, FRD, Fruktoz23

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): serdaraktas, 2 Ziyaretçi