Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bora Barak BR36 Yol Hikayesi
Evet sadece yerli üreticileri yazmıştım ve evet Armsan'ın tüfeğini eklemeyi unutmuşum.

Özetle, Utaş ve Safir'in mekanizması dipçiğin içindeki yay ile hareket ettirilirken, Bora, Husan, Derya'nın tüfekleri, gazlı sistem yarı otomatik tüfeklerin üzerine aluminyum parça giydirilip şarjör takılmış hali. Bu tüfeklerde namludaki delikten gaz pistona iletiliyor. Pistonda önündeki transfer çubuğunu iterek ona bağlı mekanizmayı hareket ettiriyor. Bu sebepten bahsedilen tüfeklerde sabit şarjör borusu hala durmakta.

Bu yüzden Safir ve Utaş'da namlunun altında bir şey yok. Typhoon'da ise, şarjör besleme yüzünden gereksiz olan şarjör tüpü kaldırılıp, üzerinde bulunan gazlı sistem direk namlunun üzerine giydirilmiş.

Alıntı

(31-10-2016, 09:19 PM)septia demiş ki: AK platformu zaten ayrı bir dünya. Orada ise Çatüs ve Dağlıoğlu var şimdilik.

Sayın Septia,

Çatüs yeni GL serisinin AK platformu ile ilgisi yoktur. Yapı olarak uzun vurmalı piston sistemi kullanılmış olmakla birlikte , kurma yayı AK türevlerindeki gibi mekanizmanın gerisinde değil, pistonun çevresindedir. Bu yapısı ile SİG 550 serisi ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca mekanizma döner başlık sistemi değildir, standart av tüfeği kilitlleme mekanizması kullanmaktadır.

Piston siteminin gaz odası bölümünün AK görünümünde olması böyle bir yoruma sebep oluyor. 

Saygılar

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-11-01%2019.43.52_zpshos3yyrp.png]

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-11-01%2019.44.37_zps0aijeg6l.png]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
septia, Red Kit, talaymu, demir57, lenduha, husrev, ilksurfer, alpago
Gazla çalışan AR15 M16 (Tamamını izlemenizi tavsiye etmekle birlikte ilgili bölüm 10. dakikadan sonra başlıyor).

AR ya da AK "platformu" tanımı, yivsiz dış-şarjörlüler için aslında şekil/kasa benzerliği olarak kullanılıyor. (Üstadların önceki değerendirmeleri ışığında Molot Vepr 12 için bir şerh  koyuyorum

Sökümü AR ile alakasız BR36'da (pinler yerine allenle vida gevşeterek), tetik mekanizmasının da hali ile .410 CAL av fişeğini çalıştıracak şekle getirildiğini ve AR ile ilgisi olmadığını görmüştü Sn. Red Kit. Ancak bu tür bir tüfeği gaz yerine, dipçiğindeki yay ile çalıştırmak da AR yapmayacaktır.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
husrev, underrated
An itibarı ile Bora Silah'ta işlem gören tüfeğim kargodan elime ulaştı.

[Resim: The_Barak_Strikes_Back.jpg]

31 Ekim Pazartesi iletmiş ve 2 Kasım Çarşamba ellerine geçmişti. Biraz önce telefonla da görüştük Mazhar Beyle "kilit mekanizmasında" farkettikleri bir sorunu gidermişler ve test atışını yapmışlar. Ancak yine önerilerimize her zaman açık olduklarını belirttiler. 

İlk olarak tüfeği söküp mekanizmaya baktım. Görsel sorunlar giderilmiş gibi.  Bugün-yarın bir zaman bulup test atışı yapmaya çalışacağım. Sonuçları gene burada paylaşacağım.

Saygılarımla.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, 1905sss, usame, Sabri, ilksurfer, lupus, tirendaz, husrev, cnrabt, FRD, alpago, taarruz
Sn. lenduha,

Fabrikanın bu denli ilgili olması ve çözüm odaklı yaklaşması bile çok sevindirici. Benim arkadaş da Mazhar Bey 'in herhangi bir sorunda ilgilendiğinden bahsediyor. Şahsen ben Ata Arms ile ufak bir talepte bile neler çektim ve çekiyorumSmile Arıza olursa ileride nasıl çözeriz bu mantıkla bilmiyorum.Keyifli atışlar dilerim.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn. lenduha;
Hayirli olsun ve gozunuz aydin. Umarim bu sefer ayni sikintilari yasamazsiniz. Sizin actiginiz bu konuya ozel ilgim var cunku Safir T 14 e asik biri olarak maalesef sorunlari ve risklerinden dolayi Barak 36'ya cevirmistim yuzumu ki bu konuyu gordum. Umarim yasadiginiz tek sefere mahsus bir imalat hatasidir ve siz tufeginizi zevkle kullanir,bende sizin sayenizde Barak 36'ya tekrar ilgi duyarim ve sahip olurum.

Saygilar...

Alıntı

Yeni aldığım Barak BR36'nın gözümüze ilişen aksaklıklarını ayrıntılı bir rapor haline getirmiş ve fabrikaya tüfeği iletmiştik. Kargo süreleri dahil olmak üzere 1 haftada tüfek geri gelmişti. İlk aşamada tüfeği sökerek incelemiş ve gözle görülebilen sorunların halledildiğini (tüfek yatağındaki izler fabrikadan yapılan standart yontma işlemi imiş), namlunun yerinden zor çıkması vb. sıkıntıların giderildiğini görmüştüm.

Bu haftabaşı elime geçen tüfeği ise ancak bugün atışta test etme olanağım oldu. Bir saatlik bir zaman diliminde Yakacık poligonunda 2 kutu (50 adet) fişek ile test atışı gerçekleştirdim.

İlk olarak açık atım yatağına şarjörden fişek alamama sıkıntısının giderildiğini gördüm, bunu çok kez zorlayarak test ettim; aşağıdaki videoya da ekledim. 

Bunun yanında 50 atımda fişekle ilgili hiçbir sıkıntı da olmadı. Hatta en son 17 fişek kapasiteli şarjörü seri attım. Ancak bu türden test atışı yaparken koruyucu bir gözlük kullanmam gerekirdi. Bu önemli noktayı atladığım için üzgünüm. Hatta bu atış sırasında sağ gözüme giren yabancı madde (barut? kıvılcım? is?)  bir süre rahatsızlık verdi, ciddi bir yaralanma olmadığı için şanslıyım.

Firmanın ilgisinden, sorunları gidermekteki samimiyetinden ve başarımından memnun olmamak elde değil. Tüfeğin sorunlarının çözülmesi keyif verici oldu. İnce profili, metal şarjör yuvası ve dipçiği ile elimdeki bu AR özentisine sahip olmaktan dolayı da mutluyum. Tüfeği sevdim, içim ısındı...

Peki ".410 CAL tüfekle atış keyifli mi?"... Orasını düşünüyorum. 12 GA tüfeğin verdiği keyfi kesinlikle vermiyor. Biraz önce fiti-fiti-fiti 50 adet (sözde) fişek attım ancak hiç atış yapmamış gibiyim. Oysa 12 GA ile atış yaptığınızda bir süre sonra size "DUR, git bir çay iç" diyor, omuzunuzu dinlendiriyor ve sonra devam ediyorsunuz. Sanıyorum 12 GA'nın asıl durdurucu etkisi bu. 

Daha önce ayrıca şarjöre fişek basmanın çok doğal gelmediğini belirtmiştim. Aşağıdaki videoda 10'luk şarjöre bulabildiğim en hızlı ve el yaralamayan şekilde fişek doldururken de çekim yapmaya çalıştım. Atışlarda hatalarım mutlaka vardır. Her zaman hatırlatma ihtiyacı hissettiğim şekilde ateşli silah işinin amatörüyüm ve bu şekilde değerlendirmenizi istirham edeceğim.

Saygılarımla.

Alıntı
33 üye teşekkür etti:
Sabri, FRD, sem, tirendaz, Gravis_Pro, Borz, D@KT@R, 1905sss, taarruz, ilksurfer, asuspc, lupus, xxglockxx, alpago, efe1753, demirci57, talaymu, şekerlioğlu, Red Kit, demasoni, Cem1964, SSSalih, aseyhan, Fruktoz23, TTD, suat, Xlll, Zulu, usame, harun, Germakoci, bahadr, Juba87
Sn lenduha güzel günlerde kullanın.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn.Lenduha,

Herkesin ilgi alanı farklı, dipçikte minimalist seçenekleri seven birisi olarak Mission First Tactical kopyası dipçik çok hoşuma gitti. Ancak orijinalinden farklı olarak önde ve daha geniş olan yanak desteği montaj aralıklarının sakal ve bıyığı hiç hazzetmediğini hatırlatmak isterim. Smile

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
O durumu henüz tecrübe edemedim ama bunu da "dikkat edilecekler" listesine ekliyorum Sn. Lupus Smile

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi