Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bora Barak BR36 Yol Hikayesi
Hayırlı olsun sayın lenduha,1301 den sonra yerlilerin sürprizlerle dolu dünyasına hoşgeldiniz. Geri bildirimleriniz hepimiz için önemli ancak benim için daha önemli. Çünkü oğluma iki senedir söz verdiğim kabul edilebilir düzeyde sıhhatli çalışabilen şarjörlü 410 u belki de bu modelde bulurum.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, lenduha
Bu haftasonu test atışlarına Sn. Tirendaz ve Sn. Red Kit ile birlikte devam ettik. İki kutu (50 adet) YAF 36GA fişek attık.

Genel olarak "çalışıyor" dediğimiz tüfeğin "keyifli" bir tüfek olduğunda da hemfikir olduk. Baktığınız yere atış yapabilen, geri tepmesi ile mücadele etmeyeceğiniz bir tüfek hakikaten keyifli oluyor.

Ancak atım esnasında ve tüfek sökümü sonrasında karşılaştığımız bazı sorunları aşağıda sıralıyorum. Bu yol hikayesinde en ufak sıkıntıları dahi tarafsız bir şekilde aktarmaya gayret edeceğim.

Bu sorunlarla ilgili firma ile görüştüm. Firma yetkilisi Mazhar Bey sorunlarımızla oldukça yakından ilgilendi ve tüfeği hem bizzat incelemek, hem de sorunlarını gidermek adına kendilerine karşı ödemeli kargo etmemizi istedi. 

Sırası ile tespitlerimizi yazıyorum:

1. Kurma kolu geride iken, boş tüfeğe takılan şarjröden fişek alamama:
Kurma kolu geride iken dolu şarjörü takıp, tüfeğin solunda bulunan mekanizma düşürücü buton'a bastığımızda, ilk fişeği şarjörden alıp yatağa süremediğini gözlemledik.  Ancak ilk fişeğin kovanı bir miktar ileri itilirse "çoğunlukla" alabiliyor.

Diğer taraftan kurma kolu geriye çekip bırakılır ise fişeği sürebiliyor. Tüfek komple sökülüp temizlenmeden önce, bu durumda da ilk fişeği çoğunca alamıyordu. 

2. İğne vurmama (125 atımda 4 kez)
Patlamayan fişeklerin kovanında belli belirsiz bir iğne izi farkedildi. Daha sonra fişekler patlatıldı. Patlayan fişeklerdeki iğne izinde hiçbir sorun yoktu.

[Resim: IMG_8443.jpg]

3. Mekanizmanın üzerindeki ve yatağındaki sürtünmeler:
Mekanizmayı yatağa kilitleyen kısımda keskin kenarlı, sürtünmeden kaynaklı yığılma ve metal çapaklanmaları farkettik. Bununla birlikte atım yatağında sürtünme izleri (Enine olan bu izlerin sürtünmeyi önlemek adına üretim esnasında açılmış olabileceği ihtimali var).

Foto: Mekanizma yatağındaki izler.

[Resim: asinma.jpg]

Foto: Mekanizma üzerindeki sürtünmeler ve çapaklanmalar:

[Resim: IMG_8460.jpg]

[Resim: IMG_8461.jpg]

4. Piston contası (o-ring) parçalandı.

Tüm bunların dışında hayati bir parça olmayan ve tüfek söküldüğünde mekanizmayı tutan plastik bariyerin daha da fazla ezildiğini ve fazla dayanamayacağını gözlemledik:

[Resim: IMG_8459.jpg]

Sonuç olarak, işin doğrusu bu sıkıntılar silahın anlık kulanımından alacağınız keyfe gölge düşürecek büyük sıkıntılar değiller. Ancak ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilme ihtimali ile tüfeği firmaya göndermeye karar verdik.

Firmanın tüfeği geri isteme konusunda gösterdiği refleksin ve olumlu tutumun memnun edici olduğunu belirteyim. Umuyorum aynı pozitif durum, tüfekteki bu sıkıntıların giderilmesi konusunda da aynı şekilde devam eder. 

Tüfeğin üretici firma Bora Silah'a gidişi, geri gelişi ve sonrasındaki durumları ayrıca paylaşacağım. Bu noktada satış sonrası ürünlerinin arkasında durma ve sorun çözme konusundaki başarımı da aktarabilmiş olacağım.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Red Kit, Ahmet Özalp, defender45acp
Bu arada tarafsız olma adına sürekli sorunlardan bahsedince tüfeğin iyi taraflarından bahsedemedim. Genellikle "Neden 20 numara değil de .410 kalibre" ya da "Neden Bora?" soruları ile muhatap oldum. Bu soruların -benim açımdan- yanıtı çok uzun ya da girift değil aslında:

1. .410 CAL çünkü; hiç bir zaman sahip olamayacağımız tam otomatik bir tüfeğe şarjör/namlu profili en çok benzeyen yivsiz bu.
  2. Bora çünkü; AR/AK platformunda olup kundağı ve şarjör yuvası da metal olan, metal şarjör seçeneği bulunan*, bunun yanında dipçik ve kabza detaylarında kullanılan polimer kalitesi naylon hissi vermeyen bir tüfekti. Olumsuz geribildirimlerin olmaması da bir başka neden.
Saygılarımla.

* Tam otomatiklerde polimer şarjörlerin özellikle sahada çok daha avantajlı olduğu bir gerçek. Ancak özenti bir yivsiz için metal şarjör hilafsız tercihimdir.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Red Kit, Ahmet Özalp
Sn. Lenduha konuyu yakından takıp etmem sebebi ile sabırsızlıkla beklediğim atış testinizi zevkle okudum.

Tüfeginizin fabrikadan geldikten sonraki performansına göre benimde satın alma kararım netliğe kavuşacak.

Saygılar.

Alıntı

Sayın lenduha,

İncelemelerinizi, objektif nitelikli yorumlarınızı ilgiyle izliyorum. 

Tarafsız ve desteksiz, bu inceleme ve değerlendirmenizin yerli sanayicilere de ışık tutacak olması ayrı bir kazanç.

Sizi can-ı gönülden kutluyorum.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, browning 61
Sn. lenduha,

Bilgilendirme için teşekkürler. Çok önemli bir husus olmasa da kargoyu karşı ödemeli gönderin demeleri bile memnun edici. Umarım ufak tefek sorunlar da çözülür. Bu arada daha önce bahsettiğim BR20 hiç temizlemeden fabrikadan geldiği gibi 300 adet civarı atıma ulaştı. Sahibi de üşengeç olduğu için bir süre daha temizlenmez diye düşünüyorum Smile Böylece temizlemeden ne kadar gidecek göreceğiz.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, Ahmet Özalp
Üreticiye fazla güvenmeyin. İlk başta ilgili gözükürler, gelen tüfek adetleri, arayan kişi sayısı artınca, önce kargo parası sonra tamir masrafı çıkar. Bir süre sonra aradığınız numaraya ulaşamazsınız, muhatap bulamazsınız. Bu saydıklarım daha önce yaşanmış olaylar.

Ayrıca Bora AR platformu değil, klasik yarı otomatik av tüfeğinin çıkarılabilir şarjörlü hali. Şu an iki firma AR platformu sayılacak tüfek üretiyor. Aksa Arms ve Utaş. Typhoon 12 isimli tüfek bunların arkasından gelir.

AK platformu zaten ayrı bir dünya. Orada ise Çatüs ve Dağlıoğlu var şimdilik.

Alıntı

(31-10-2016, 09:19 PM)septia demiş ki: Üreticiye fazla güvenmeyin. İlk başta ilgili gözükürler, gelen tüfek adetleri, arayan kişi sayısı artınca, önce kargo parası sonra tamir masrafı çıkar. Bir süre sonra aradığınız numaraya ulaşamazsınız, muhatap bulamazsınız. Bu saydıklarım daha önce yaşanmış olaylar.

Ayrıca Bora AR platformu değil, klasik yarı otomatik av tüfeğinin çıkarılabilir şarjörlü hali. Şu an iki firma AR platformu sayılacak tüfek üretiyor. Aksa Arms ve Utaş. Typhoon 12 isimli tüfek bunların arkasından gelir.

Size katılıyorum Sn. septia

Alıntı

(31-10-2016, 11:28 PM)SKN demiş ki:
(31-10-2016, 09:19 PM)septia demiş ki: Üreticiye fazla güvenmeyin. İlk başta ilgili gözükürler, gelen tüfek adetleri, arayan kişi sayısı artınca, önce kargo parası sonra tamir masrafı çıkar. Bir süre sonra aradığınız numaraya ulaşamazsınız, muhatap bulamazsınız. Bu saydıklarım daha önce yaşanmış olaylar.

Size katılıyorum Sn. septia

Sn. septia, bir güven ya da güvensizlik duygusu içerisinde değilim aslında. Ancak baştan olumsuz düşünceler içinde olmanın da niyet okuma olacağını düşünüyorum. Şimdilik firma üzerine düşeni yaptı. Ben de gelişmeleri zaten aktarıyor olacağım.

Konudan bağımsız olarak, sadece Çatüs ve Dağlıoğlu'nu AK'dan saymışsınız ancak Armsan'da bir şeyler yapmış. Bir de asıl Saiga ve Molot var ama bunları nereye koyacaksınız?  İşin ilginci Saiga almayı planlayan Sn. SKN de söylediklerinize katılmış.  Huh 

Bu arada aslında tümü yarı otomatik av tüfeği olan bu tüfeklerden sadece Aksa (Safir) ve Utaş'ın AR platformunda olduğunu belirtmişsiniz. Bu tüfeklerin Bora'dan, Hatsan'dan, Derya'dan vb. Üzümlü varyasyonlarından farkı nedir? Çalışma sistemleri mi farklıdır?

Saygılarımla.

Alıntı

sn. lenduha,

Saiga izhmash' ın ürünü olduğu için zaten bu mekanızmayı(AK platformu) üreten firmanın ürünü. Sn.septia yerli üretimlerden bahsetmiş diye düşünüyorum.

AR platformu olarakta dediği gibi utaş ve safir haricinde diğer markalar yarıotomatik tüfeklerin şarjörlü versiyonları. Utaş ve safirin mekanızması AR lere en çok benziyenler.

Bu arada teknik bilgim sizin kadar olmadığı için belkide yanlış biliyordum fakat kendi araştırmalarım bunları gösteriyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi