Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bora Barak BR36 Yol Hikayesi
Bir süredir üretimini ve sonrasındaki detaylı test atışlarını beklediğim .410 CAL Bora Barak BR36 tüfeğimi nihayet teslim aldım. Aynı gün daha fabrika yağı üzerinde iken poligona gidip tüfeği denedim. Önümüzdeki haftasonu detaylı incelemesini yapacağız ancak ilk amatör izlenimlerimi hemen aktarmak istedim.

Son bir haftalık gecikmenin nedeni Bora'nın test atışlarını uzatmasından kaynaklı idi. İşin doğrusu sonradan karşıma çıkabilecek aksaklıklar akla gelince firmanın bu tutumunu olumlu karşılamıştım.

[Resim: IMG_8431.jpg]

Detaylara daha sonra gireriz, ancak tüfek alüminyum kundaklı ve metal şarjörlü olarak seçilebiliyor. Şarjörler 2, 10 ve 17 fişek kapasiteli ve magnum fişeklere de uygun.

ÇIKARILABİLİR YİVSİZ ŞARJÖRÜ İLE TANIŞMA

Atışları daha önce takip ettiğim değerlendirmelerde "sorunsuz" olarak atıldığı belirtilen YAG 36ga (?) 2. jenerasyon fişekler ile yaptım. İlk iş olarak, benim de bir yivsizde ilk kez denediğim şarjörlere fişek basmayı denedim.

Ancak ilk farkettiğim gariplik, av fişeklerini doğasına aykırı bir şekilde şarjörlere basmaya çalışmak oldu (7.62'de bu hissi yaşamamıştım). Diğer taraftan tüplü şarjöre sahip diğer tüfeğimde fişeği başparmakla "ittirmek" hiç yadırgamadığım, tabiatın akışına uygun bir ameliye idi. Fişek kapsülü ile diğer fişeği ittirmek .410 kalibrenin narin gövdesine zarar vereceğinden, sol elimin başparmağı ile şarjör yayını (son fişeği) bastırıp, yeni bir fişeği yerine ekledim. Bu zahmetli ve bir o kadar zaman alan, hatta keskin şarjör kenarları nedeni ile yer yer rahatsızlık verici de olan ameliye sonrası kafamda yıkılan ilk tabu, çıkarılabilir şarjörlülerin "daha hızlı" atış yapabildiği oldu.

[Resim: IMG_8436.jpg]

Zor bir duruma düştüğümde elimde böyle bir tüfek olmasının endişe verici olabileceğini hissettim. Çünkü bu zahmetli ve iki el gerektiren ameliye esnasında tüfeği elimden bırakmak zorunda kaldım. Oysa tüp namlulu tüfeğimle atış yaparken cebimden çıkardığım fişekleri hedeften gözümü ayırmadan, çok daha rahat ve çok daha hızlı bir şekilde yükleyebiliyorum.

Bu konu başlığının Tüplü - Çıkarılabilir şarjör tartışmasına dönüşmesini istemem ama tanesi 150 TL civarı olan şarjörlerden 5-10 tanesini üzerinizde taşımadığım müddetçe böyle bir tüfeğe canımı emanet edebileceğimi -şimdilik- sanmıyorum.

[Resim: IMG_8434.jpg]
25 fişeklik 1 kutuyu iki şarjöre doldurabiliyorsunuz

GELELİM ATIŞLARA

Silah, fabrikadan o kadar kalın bir yağ ile gelmiş ki kurma kolunu çektiğimde mekanizma yerine hızlıca gitmiyordu bile. Bu yağı bolca da kullandıklarından, tüfeği ve tüm şarjörleri ayrıca naylonlamışlar. (Fotoğraf çekmeden önce çıkardım hepsini)

Bu nedenle olsa gerek, açık mekanizmalı tüfeğe dolu şarjörü takıp, sol tarafta bulunan butona bastığımda icra (ya da irca) yayı mekanizmayı yerine getirirken fişeği yatağa alamadı bile... Ancak kapalı mekanizmada kurma kolunu sertçe çekip bırakarak tüfeği kurabildim. Aynı nedenlerle olsa gerek, çok kere de fişek sıkıştı. Bu nedenle bu hali ile "bu tüfek takılıyor" demenin erken olacağını düşünüyorum.

Hatta öyle ki fişeğin ateşlenmediği bir durum bile oldu (Bu durumda fişek dışarı alındı, bir süre bekledikten sonra kontrol edilerek fotoğrafı çekildi ve tekrar ateşlendi). Bu kadar test edilen bir tüfeğin bu kadar tutukluk yapması zaten akıl alır bir durum olmazdı. Bu kısa 75 atımlık mesainin sonrasında tüfek üzerindeki yağ ve patlayan fişekler nedeni ile eldivenlerimin ne hale geldiğini de ayrıca ilettim.

İLK BAKIŞTA...

Tüfeğin polimer kutuda, özenli bir şekilde geliyor olması alıcıyı mutlu eden bir ayrıntı. Bazı videolarda gördüğüm ve dipçikte yer alan ayarlı yanak dayanağı bende yoktu. Fazladan uğraşmak zorunda kalmayacağım 1-2 vidanın eksilmesinden rahatsız olmadığımı belirteyim.

Tüfekte yer alan ayarlı dipçik ve tabanca kabza, dahası AR platformu bana çok daha doğal geldi. "Kas hafızası" diye bir şey varsa 14 yıl önce tamamladığım Askerlik görevimde bir an yanımdan ayrılmayan G3'ün hatırınadır...

Tahmin edeceğiniz şekilde .410 CAL fişeklerin bir geri tepmesi de yok. Az demiyorum, silah resmen geri tepmiyor Smile Ancak yukarıda da dile getirdiğim gibi polimer kılıflı bir fişeği çıkarılabilir bir şarjöre yüklemek hem çok güç, hem zaman alıcı. Daha ilk tanışmamda tüfeği tutan (1), şarjörü tutan (2) ve şarjörü doldurup tüfeğe takan (3) üç elimin olmayışı nedeni ile bu tür bir tüfeği savunma amaçlı kullanma seçeneğini şimdilik düşünmemi engelledi. Bu konuda hatalı isem, erken konuşuyorsam ileride tashih etme hakkımı saklı tutuyorum.

Aşağıda fişek sıkışmalarını ilettim (Yazının tümünü okumadan sadece bu kısmı okuyup yorum yapacaklar için yazıyorum: Bu sıkışmalar tüfeğin fabrika yağını temizlememiş olmamdan kaynaklı olabilir)

[Resim: IMG_8437.jpg]

[Resim: IMG_8439.jpg]

[Resim: IMG_8441.jpg]

[Resim: IMG_8443.jpg]

[Resim: IMG_8442.jpg]

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Mechul, demirci57, defender45acp, Seyfi_61, TULPARR
Sn. lenduha,

Tüfeğinize kavuşmanıza sevindim. Hayırlı uğurlu olsun öncelikle. Güzel günlerde kullanın İnşaallah.

Arkadaşıma ait olan BR20 modeli ile 50 adet kadar atım yapmıştım. Sizdeki besleme sorunu şarjör doldururken fişeğin ezilmiş olabileceği ihtimalini aklıma getirdi. BR20 ile şimdilik 250 fişekten sadece 1 adedinde aynı sizin resimdeki şekilde besleme sorunu oluştu o da fişeği bir önceki doldurmada arkadaş ezmişti.

Tekrar hayırlı olsun. İncelemelerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Tüfeğiniz hayırlı olsun.
Yerli tüfeklerin hiçbirinin fabrika yağlarını temizlemeden atışa gitmeyin.
Fabrika çıkışında tufeklerin ne zaman sahiplerini bulacağını bilmediklerinden ; tüfekleri bilinçsiz şekilde gresleyip işin içinden çıkıyorlar.
Kullanılan yağlar ise aşırı derecede kalitesiz.
Saygılar...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
musti267, lenduha
Sn.lenduha
Tüfeğiniz hayırlı olsun.
Br36'yı kısa bir süre önce edindim, fakat ruhsata yazdırmadan iade ettim. Züber, Safir'i çalıştırdığı iddia edilen yeni Züber, Yaf ve BP ,kısacası elimdeki tüm fişekler ile besleme sorunu vermenin yanısıra, benimkinde blok kasanın gerisine vuruyor, bloğun köşesi eziliyor idi. Bir de şarjör önünde beslemeyi önlediğini düşündüğüm, ne işe yaradığını anlayamadığım bir mandal mevcut. Zira çeyrek tur dönmesi gereken bu mandal da sağlıklı çalışmıyordu. Bununla birlikte biri dostum olmak üzere diğer kullanıcılardan gelen olumlu tepkiler mevcut. Sorun devam ederse birebir değişim talep edebileceğinizi hatırlatırım.
Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sharkhunter, lenduha
(27-10-2016, 09:58 PM)SSSalih demiş ki: ... Bir de şarjör önünde beslemeyi önlediğini düşündüğüm, ne işe yaradığını anlayamadığım bir mandal mevcut. Zira çeyrek tur dönmesi gereken bu mandal da sağlıklı çalışmıyordu...

Öncelikle tüm forumdaşlara iyi dilekleri için teşekkür ederim.

Sn. SSSalih, tüfeği iade etmek sorunda kalmanıza üzüldüm. Bora Barak, hakkında çok olumsuz geribildirimler duymadığım bir tüfek olduğundan tercihimdi.

Bahsettiğiniz mandal, namluyu ve kurma kolunu söktükten sonra mekanizmanın fırlamasını engelleyen plastik-dandik bir parçayı hareket ettiriyor. Bu parçayı zorlarsanız ezilebiliyor. Tüfeği biraz önce söktüm ve katranvari, ne idüğü belirsiz yağlarından arındırarak gerekli parçaları - gerektiği miktarda yağladım ve haftasonuna hazırladım. Beni düşündüren asıl noktalar metal aşınmaları idi, aşağıda detaylarını biraz sonra sunacağım...

Saygılarımla.

Alıntı

Forumda çok sayıda kuyumcu silahsever olduğuna şüphe yok. "Foya"nın ne olduğunu çok iyi bilirler: "Kuyumculukta, süs eşyası olarak işlenmiş elmasın parıltısını artırmak için, taşın altına konulan çok ince gümüş yaprakçık."

"Foyası meydana çıkmak" deyimi de taşın ışıltısının kendinden mi, foyasından mı olduğunun ortaya çıktığı durumu belirtir bir deyim. Tüfeği sökerken nereden aklıma geldi bilmiyorum Smile

Zift kıvamındaki ve zift rengindeki yağlarından arındırmak adına tüfeği sökmeye çalışırken farkettim ki deneme atışları yapıldıktan sonra tüfek hiç temizlenmeden bana iletilmiş. O kadar ki namluyu ve mekanizmayı sökmek için WD40 ile yumuşatıp, ufak bir kurbağacık ile atım yatağından zorlamak durumunda kaldım (bu işlem esnasında hiç bir parça zarar görmedi-ezilmedi). Tüfeğin namlusu, mekanizması, pistonu deyim yerinde is, barut artığı, kurşun ve yağdan mamul bu harç ile yapışmış ve birbirine kaynamıştı.

Sonunda tüfek söküldü. Bu esnada en önemli parçanın allen anahtarı olduğunu farkettim. Michael Scofield'ın allen anahtarı olmadan hapisten kaçabilme ihtimali ne kadar yok idiyse, fotoğrafta işaretlediğim allen olmadan tüfeğin sökümünü yapmanız da o kadar imkansız (Bu allen, tüfekle birlikte geliyor):

[Resim: DSC_0120.jpg]

[Resim: DSC_0152.jpg]

Hareketli parçalara göz attığımda beni düşündüren asıl noktalar ise aşınmalar oldu.

Bu mekanizmayı süren kızak: (silah terminolojim olmadığı için üstadların hoşgörüsü ile parça isimlerini uyduruyorum)

[Resim: DSC_0123.jpg]

Bu fotoğrafta garip gelen bir ayrıntı, irca yayının dış kısmının siyah sprey boya ile boyanmış olması...

Mekanizmanın içinde hareket ettiği tüfeğin üst kısmı:

[Resim: DSC_0126.jpg]

[Resim: DSC_0141.jpg]

Mekanizmanın ta kendisi:

[Resim: DSC_0133.jpg]

İrca yayının da çalıştığı, mekanizma kızağının sürüldüğü ray:

[Resim: DSC_0127.jpg]

Bu fotoğrafta ise namlu çıktıktan sonra mekanizmanın dışarı fırlamasını engelleyen plastik bariyer görünüyor. Fotoğrafta belli olmasa da şimdiden sivri köşelerinden birisi ezilmiş durumda. Kırılması an meselesi gibi olduğundan tüfek üzerindeki bu parçayı hareket ettiren mandalla çok oynanmamalı:

[Resim: DSC_0142.jpg]

Sonuç olarak tüfeği iyice temizledikten sonra hareketli parçaları olması gerektiği kadar silah yağı ile yağladım. Tüfeğin azami derecede kirli ve yağlı olmasından kaynaklı olduğunu öngördüğümüz (ki bu noktada Sn. Red Kit'e öngörüsü için teşekkür etmeliyim) takılmaların, fişek sıkışmalarının "olmamasını" umut ediyor ve bekliyorum. Aksi durumda tüfeğin bu sorunlarının giderilmesi için fabrikaya geri gönderilmesi gerekecek.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
berkaykay, defender45acp, TULPARR
Sn. Lenduha hayırlı olsun ve Allah güzel günlerde sağlıkla kullanmanızı nasip etsin.

İkinci tur deneme atışlarınızı da merakla bekliyorum.

Dile kolay 1700 tl civarı olan ve envanterimize kaydettirecegimiz bir tüfek için ben mazeret kabul edemem !!! Bu parayı kazanmak için verilen emekler, ruhsat işlemleri için uzun mevzuatlar ve zaman harcama göz önüne alındığında ; doğru orantılı olarak kullanıcı memnuniyeti de o derece yüksek olmalı...

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn. lenduha

Aşınmalar biraz tedirgin edici duruyor. Tabi bu kanı resimlerden görebildiğim kadarıyla. Umarım hep aynı kondisyonda kullanırsınız.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Sn. lenduha hayırlı olsun. Allah kazasız, belasız, zevkle kullanmayı nasip etsin.
Ayrıca, neyi niçin aldığını bilip, bizi de bilgilendiren arkadaş sayısının çoğalması beni mutlu ediyor.
Tebrikler, saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, TULPARR
Tüfeğiniz hayırlı olsun.Fakat açığa çıkan deformasyon ve olumsuzluklar ben de hiçmi hiç güven duygusu oluşturmadı.Umarım sıkıntılar çözülür.Olmadı iade sürecinide gözden geçirin derim.

Paylaşımlarınz için ayrıca teşekkürler saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi