Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poligon Açılması Hakkında
Merhaba Değerli forum üyeleri,

Yaklaşık olarak 5 sene sonra atış poligonu açmayı düşünüyorum. Bu konuda değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Lokasyon olarak istanbul yada çok yakın çevresini düşünüyorum. Ama açık mı yada kapalı bir poligon mu olacağı konusunda ve maliyeti noktasında kafamda net bir fikir oluşmadı.

Bu poligonun yapılacak sistemler itibariyle bir ilk olmasını istiyorum. Halihazırda gittiğimiz poligonların hali ortada. Ben bu noktada köklü değişimler yapmak istiyorum.

Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok makbule geçer.

Saygılarımla,

Alıntı

Sn. mehmetstar

Aynı fikir benimde bir süredir benim de hayallerimi süslüyor. İstanbul anadolu yakasının iyi bir poligona ihtiyacı olduğunu biliyorum. Lokasyon olarakta hem anadolu yakasından hem avrupa yakasından gelecek insanlar için en uygun bölgenin kavacık bölgesi olduğunu düşünüyorum. Eğer İstanbul harici bir şehir düşünüyorsanız, Ankara'da sivil kullanım için bir poligon olmadığını forumda okumuştum.
Benim naçizane önerebileceklerim malesef bukadar. Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mehmetstar
5 sene sonrası için araştırma yapmak tabi ki bir çok iş kolunda elzem hatta bazılarında az bile fakat forumdan fikir almak için sanırım çok uzun bir süre.

Bu süre içerisinde ülkemizin ne durumda olacağı bile belli değilken mevzuatlar ya da yatırımcının maddi durumu çok ciddi oranda değişebilir yine de şimdiden hayırlı olsun.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mehmetstar
Yorumlar için çok teşekkür ederim;

Katkı sağlayan başka üyelerimizde olursa çok memnun olurum. Forumumuzdan bu konuda fikri olarak destek beklemekteyim.

Saygılarımla,

Alıntı

Güzel düşünce ama 5 sene içinde kim öle kim kala.Teknoloji bile her geçen gün değişip gelişirken 5 sene sonrasında nelerin olacağını kim bilebilir. Şuan için kestirmeden size sadece maliyet rakamı vereyim. Taze bilgidir. Normal bir poligon 200.000 TL,iyi bir poligon 300.000 TL, İlk olmasını istediğiniz türden bir poligon ise en az 500.000TL para harcamanıza sebebiyet verecektir.Kaba taslak maliyetlerdir.Yakın zamanda bir mimar, bir mütahit dostumla beraber bu işi düşünerek hesapladık.

Ortalama yarım saat ücreti 30-40 TL olan bir poligonda kişi başı alacağınız rakam ise 100TL dir. Poligonları şehirlerimizde sıklıkla görmememizin sebebi yapılamaması değil bence.Prosedürlerinin yoğunluğu ise bir şekilde çözülebilir. Ama peki ya işin karlılığı kısmı?

Kapıda kuyruk olacağını düşünüyorsanız bence oldukça ütopik düşünüyorsunuz. Sonuçta açılan bir poligon ticari ciddi resmi bir işyeri. Bu işyerinin ise giderleri, masrafları, vergisi, kirası, personeli, stopajı olacak.

Bu fikri ilk düşünen siz değilsiniz.Forum içerisinde iki yada üç konu mevcut bence forumu iyi araştırın orada cevaplanmış yanıtlar var.

Bu arada bu işi gerçekleştirmenizi canı gönülden isterim. Sivil halk için sonuçta güzel gelişmeler. Keşke imkanlar elverse her şehirde ilçede üçer beşer poligon açılsa.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mehmetstar
Sn. mehmetstar, kafanızda bir poligon açma fikri oluştuğuna göre açık/kapalı poligonların sıkıntılarını çoğumuzdan iyi biliyor ve araştırmış olmalısınız.

Ancak "keşke" ülkemizde 3gun müsabakalarının da yapılabileceği açık poligonlar olsa. Hatta keşke yivli tüfeği olanların da atış yapabileceği düzende bir poligon olsa bu... Keşke bu araziler çok yıllığına devletten kiralanabilse, gelecek 20-30 yıl üzerinde bir toplu konut/AVM projesinin yer almayacağı garanti edilebilse...

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
mehmetstar, Sabri, ThePulchra
Değerli üyeler,

Bilgiler için çok teşekkür ederim...

Alıntı

Sn. Mehmetstar.

inşallah muvaffak olur bir tane açarsınız.. Moral bozmak gibi olmasın en azından neyle karşılaşacağınızı bilmek iyidir.

Poligonlar problemli tiplerin ( it takımı) geldiği yerlerdir. Parayla fişek istemeler, ruhsatsız silahla atış talepleri , ruhsatlı silahlı fakat dengesiz insanlar. İnsan dengesiz birde silahlı olunca .Mesela alkol alıpta poligona gelenler bile olur.
Dünya masraf edersiniz fakat en ufak bir olay ruhsatınızın iptaline kadar gidebilir.

Kesinlikle katı sert prensip sahibi olmalı, bu prensiplerdan asla vazgeçmemelisiniz. Yanlışa bir kere musamaha gösterirseniz devamı için talep gelir. Hiç alıştırmayın bu tipleri. Bilmelilerki sizde hiç istisna ve bükülme yok.

Poligon içinde kurallar koyun . Görünücek şekilde bunları mutlaka asın. Sağlam çelik otomatik kapılar temin edin.

Atış sahası dışında hiç kimsenin silah ile oynamasına ve İçeride seri atışa müsade etmeyin. Her atış arasına en az 2-3 saniye koymalarını isteyin. Silahlarda problem yaşayan olursa silahları atış masasına bırakmalarını personelden yardım istemelerini belirtin. Çok bilmiş bir halk olarak silahı anlamadan iş tutamaya çalışanımız çoktur. Silahı poligon içine doğrultarak tetik düşüreni gördüm. Poligon içinde tetik düşürmeyi yasaklayın.
İçerinde mutlaka bir tetik disiplini ve tabanca taşıma disiplini olsun. Mesela atış masasına gelmeden kimsenin şarjörü takmasına müsade etmeyin. Tabancalar sürgü takılı şekilde poligon içinde hareket edilsin.

Kimsenin fişek temin etmesine müsade etmeyin. ( 50 fişek alır. 25 sıkar 25 i cebe atar ) . Birde otoparklı bir tesise gayret edin. Araç parkı şehirlerin kabusu.
Birde mümkün olduğunca insan psikolojinizi geliştirin. Çünkü değişik insanlarla uğraşacaksınız. Alttan almasını yeri gelice üste çıkmasını bilin.

Benim tecrübelerim bu kadar . İnşallah yaparsınız .

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Efe, Germakoci, muhendis1969, ismicey

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi