Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabancayı Kontrol Etmek - Şahlanmayı Dizginlemek
(26-10-2016, 09:26 PM)ilksurfer demiş ki:
(26-10-2016, 01:22 PM)tirendaz demiş ki: Peki, atıcının fiziksel durumu ne olmalıdır? Belli bir seviyede fiziksel güce de sahip olmak gerekir mi? Tabanca atışında hangi kaslarımız daha fazla çalışır, ne tip egzersizlerle ilgili kaslarımızı güçlendirebiliriz? Yoksa sadece bu teknikleri doğru uygulamak kafi midir?

Kendi adıma gözlemlediğim ve tabanca ve tüfek atışlarımı etkileyen konuların başında kas gücü konusu geliyor. Bu vesile ile rica etsem, forumdaşlar katkıda bulunurlar mı acaba?

Saygılarımla.

Sn tirendaz, ben fiziksel güç ve kondisyonun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hatta ondan daha da önemlisi zeka seviyesi ve ruhsal durum.

Bu forumu takip edenlerin hayatta kalmaya önem veren şahıslar olduğunu düşünürsek, silah seçimi ve atış kabiliyetini geliştirmeden önce kendilerini fiziksel, ruhsal ve entellektüel olarak geliştirmeleri öncelik konusu olması gerekir.

Sonuçta parayı verince silahı alıyorsunuz ama para vererek kondüsyon ve sağlık kazanılamıyor maalesef.

Saygılar,
Sn. İlksurfer, yazdıklarınızın altına imza atmak istiyorum müsaadenizle, zira konuya katkıda bulunmak için yazmayı düşündüğüm herşeyi birebir yazmışsınız. 22 yıldır  hem yaşadığım  hem gözlemlediğim şeyler  yazdıklarınız.  Teşekkürler.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Dr.Vatan, ilksurfer, asuspc
Bugün yapmış olduğum ufak çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Günümüzde, bilgiye ulaşmanın kolaylığı ve gelişen teknoloji ile, her türlü spor dalı / hobide eskiye oranla insanın kendini geliştirmesinin çok daha kolaylaştığını düşünüyorum.  Her ne kadar ülkemizde ateşli silahlarla ilgili uğraşıda bir Amerikalı'ya göre gerek eğitim imkanı, gerek mühimmata erişim gibi nedenlerden dolayı çok büyük bir dezavantajda olsak da...  Tabi, o ayrı bir konu...

Bugün, klasik Enos / Leatham tarzı kavrayış ile agresif kavrayış (bileğin ileriye / öne doğru bükülmesi) arasındaki farkı alüminyum gövdeli (polimer ve çelik gövdeli tabancalara göre tepmesi daha yüksek) Canik L120 ile gözlemlemek için bir çok video çektim.  Aşağıda çektiğim videolardan ikisini hem normal hızda, hem de yavaşlatılmış bir şekilde görebilirsiniz:

Normal hızda şahlanma veya diğer etkileri tespit etmek zor.  Ancak, yavaşlatılmış çekimde bazı detaylar net ortaya çıkıyor.  Agresif tutuş, şahlanmayı da belli ölçüde azaltsa da, ayrıca sürgünün geriye dönüşündeki "zıplatma" etkisini azaltmakta da olumlu bir etki yapıyor.  +P kıvamındaki MKE mühimmatından tabancalarımızı korumak için daha sert irca yayları kullanmak zorunda kalıyoruz.  Ancak bu irca yayları şahlanmayı olumsuz etkilemenin yanı sıra sürgünün sert bir şekilde geri kapanmasına ve dolayısıyla ikinci bir aksi yönde harekete / zıplamaya neden oluyor.  Maalesef yasalar gereği başka mühimmat kullanamıyoruz.  İşin kötüsü, birçok kullanıcının tabancalarına uygun farklı sertliklerdeki irca yaylarına erişimi çok zor.

Sonuç olarak, MKE mühimmatı ile kullandığım platformlarda bana en uygun tutuş biçiminin agresif tutuş biçimi olduğunu bir kez daha görmüş oldum.  Herkese tavsiye edemem.  Sonuçta herkesin vücut yapısı farklıdır.  Özellikle bileği bu derece herkes ileri bükemeyebilir...  Ancak bükebiliyorsanız, denemenizi tavsiye ederim.  Bir süre çok garip gelecek, ve hoşlanmayacaksınız, ancak alıştıktan sonra memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
Sabri, efe1753, heisenberg, kut4, fbalun, lupus, fuat_61, Oberon, Kara45, shelby, Gazanfer, Xlll, Alperka, cnrabt, babasultan00, PersonalDefence, karaca, LAMRETOEJ, alone61, Gunsnroses, orpeus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi