Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trijicon MRO
#1
Söz konusu platform red dot ise, kendi adıma hep Aimpoint' den yana seçim yaptım ve bu güne kadar hangi ürününü kullanırsam kullanayım sonuç hep mükemmeldi. Optiklere olan merakım yeni bir şey çıktığında o ürünü denk gelirsem detaylı bir şekilde incelemeye, denk gelmezsem de gücüm yettiği sürece satın almaya itti. Fakat red dot' lar konusunda olan iştahım hiç bir zaman tüfek dürbünleri, gözcü dürbünlerinin önüne geçemedi.

Fakat söz konusu üretici Trijicon olunca olaylar bir hayli değişiyor. Piyade tüfeklerinde ACOG serisini ciddi anlamda kullanmış ve RMR06 serisini de hem ACOG üstü, hem de tabancalarım da bir o kadar kullanmış birisi olarak, bende Trijicon' un yeri çok ama çok ayrıdır. Belirtmekte yarar var hizmet sınıfı red dot diyince aklıma sadece ama sadece günümüz şartlarında bile Aimpoint COMP M4 ve diğerleri gelmektedir. Yine de Trijicon' un ürettiği bu güzel ekipmana kayıtsız kalamadım ve bir adet edindim..

Her zamanki gibi sizi ürüne göre abartılı olan kutusu, içinde bolca ped ve açarmaz açmaz direk göreve hazır olan ürünün kendisi karşılıyor.[Resim: 3_zpskwgiwfxe.jpg]Elinize alıp incelemeye başladığınız ciddi anlamda kalite hissiyatı hemen kendini belli ediyor ve içinizden '' İşte bu! '' diyorsunuz. Çünkü Trijicon bu konuda hiç taviz veren bir firma değil. Ürünün altındaki pedi kaldırınca ise bu manzara ile karşılaşıyorsunuz. Klasik Trijicon dizilişi ve o hiç eksik olmayan sticker ve alyan anahtarı , garanti kartı, ürüne ait teknik bilgilerin yer aldığı bir kitapcık ve normalde diğer ürünlerinde hiç karşılaşmadığım mikrofiber temizlik bezi. ACOG' da lens pen de geliyordu.[Resim: 12_zpshqicztqw.jpg]Ürünün teknik detayları kabaca bakacak olursak;

Magnification / Büyütme....................................1x ( Yok )
Objective Size / Lens çapı (mm)......................... 25mm
Length (in) / Uzunluk........................................2.6 in.
Weight (oz) / Ağırlık.........................................4.1 oz ( 116g )
Illumination Source / Işık kaynağı.......................Pil
Reticle Pattern / Artikel......................................Nokta
Day Reticle Color / Nokta rengi...........................Kırmızı
Bindon Aiming Concept......................................Yok
Eye Relief (in) / Göz aralığı.................................Sonsuz
Adjustment / Tambur Ayarları.............................1 click = 1/2 MOA, 100 yardada
Housing Material / Gövde Malzemesi....................7075-T6 aluminyum
Batteries / Pil...................................................1 adet CR2032 Lithium Pil
Battery Life / Pil Ömrü.......................................5 yıl, 5 ila 8 ışık ayarında, 21°C ısı şartlarında
Adjustment Range / Ayar aralığı..........................70 MOA
Illumination Settings / Işık ayarları......................8 kademe
Dimensions (LxWxH) / Boyutlar...........................2.6 in. x 1.7 in. x 2.0 in. ( 66mm x 43mm x 51mm ), montaj kaidesi hariç
Waterproof / Su Geçirmezlik...............................100 ft. (30 m)


Noktası 2 MOA olan bu red dot tam anlamıyla Aimpoint Micro T2' ye rakip olarak üretildi diyebilirim. Zaten RMR haricinde bu işe girmemesi bile bu güne kadar düşündürücüydü. Reflex ve SRS serisini saymıyorum, onlar fiyat performans ürünleri olarak piyasada hiç bir zaman kendilerine yer bulamadılar. İlk bakışta zırhlı ve aşırı kaliteli ana gövde yapısı, kaliteli mercek kaplaması , 25 mm çaplı ön mercek ( Micro T2' de 20mm ), açık ve sizi kapak derdinden tamamen kurtaran yükseklik ve rüzgar ayar tamburaları ( geceleyin hayat kurtarır ), aynı şekilde pozitif '' klik '' sesi ve hissi, ayaklar dahil 116 gram ( Micro T2 105 gram ) yapısı ve 5 senelik pil ömrüyle ( Micro T2 5 sene ), 2 adet gece görüş ve 6 adet gündüz ışık ayar skalası ve her 4 klikte bir ürünü kapama aralığı koymaları çok güzel olmuş. Yani çok güneşli bir günde 6. ayardayken ürünü kapamak için 4 klik çevirmeniz yetiyor. Normalde bu fonksiyon olmasa, tamburu 9 defa çevirmeniz gerekirdi.

Gelelim günahına... Gün sonunda en önemli şey olan fiyat etiketine gelince, MRO nun ortalama fiyatının 525 USD civarında oluşu, ortalama 750 USD fiyat etiketi olan Micro T2' ye karşı ciddi avantaj sağlıyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir küsür senedir piyasada mevcut ve şu ana kadar kendisini sevdirmiş gibi gözüküyor. Bu yüzden '' youtube '' da işkence testlerinden tanıtımlarına kadar bir çok videosunu bulmanız mümkün olacaktır. Görüntü olarak Micro T2 bana daha güzel gözükse de, hem fiyat, hem de sunduklarından dolayı MRO' yu şu ana kadar yaptığım incelemelere göre daha avantajlı buldum. Her zamanki gibi, son sözü saha söyler. Bir aksilik olmaz ise bu pazar sahada ifadesini almaya çalışacağım...

Saygılarımla.[Resim: 1_zpsb5dfj3q8.jpg]

[Resim: 2_zpswhiv4u34.jpg]

[Resim: 4_zpspcqckevy.jpg]

[Resim: 5_zpselcjv39k.jpg]

[Resim: 6_zpsatquwfjr.jpg]

[Resim: 7_zpsc6m6xgmh.jpg]

[Resim: 8_zpsoch8zh3l.jpg]

[Resim: 9_zpswrezdwi8.jpg]

[Resim: 10_zpsom5kkan6.jpg]

[Resim: 11_zpsfti5putn.jpg]

[Resim: 13_zpsyczqdc02.jpg]

[Resim: 14_zpszfpnkf4o.jpg]

[Resim: 15_zpsxheaqcdl.jpg]

[Resim: 16_zps13pkssmv.jpg]


 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alone61
#2
Bu haftasonu deneme fırsatı bulduğumuz MRO' da ilk bakışta beğendiklerim;

* Sağlam, kaliteli kaplanmış gövde, elinize aldığınızda gerçekten bir ACOG hissi veriyor.
* Işık ayar tamburası üstte, sağdan soldan kullanmaya uygun, ayar geçişleri parmak ucunda çok net hissediliyor.
* Kırmızı nokta gündüz şartlarında gözü rahatsız etmiyor, kırçıllanmıyor.
* Montaj kaidesi kaliteli, raya sağlam yerleşiyor.

Beğenmediklerim;

* Kapaksız, açık rüzgar ve yükseklik ayar tamburalarının izolasyon ve darbe direnci beni tedirgin etti. Sahada, özellikle gece şartlarında sıfırlama yapmak istediğinizde, tambura kapaklarını düşürme ve kaybetme riski olmaması bir avantaj gibi görünse de, ömrünüzde kaç kez sahada, acil olarak, hele hele gece şartlarında sıfırlama yapma ihtiyacı hissedeceğinizi düşündüğünüzde, tamburaları darbelerden korumanın ve daha garantili bir şekilde izole etmenin daha doğru bir teknik yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

* Nişangah ortam geçişleri esnasında sanki düşük büyütmeli bir optikmiş hissi veriyor. Hedef hattına ve hedefe odaklanarak yapılan atışlarda farkına bile varılmayacak bu özellik, nişangah içerisinden mesafelere baktığınızda veya yakın mesafedeki ortamalr arasında geçişler yaptığınızda hemen fark ediliyor. MRO' yu yivsiz av tüfeğine takacaklar için pek bir anlam ifade etmeyen bu asar, MRO' yu yivli tüfeklere, özellikle büyütme destekli optiklerle takacakların göz ardı etmemesi gereken bir ayrıntı.


Eğer ABD fiyatları veya bunlara yakın fiyatlar ile tedarik edilebilirse, gece ayarlarında fenerle kullanıma uygunsa, bir avcının ortam ve iklim şartlarına dayanabiliyorsa, pil ömrü belirtilen standardı karşılıyorsa, gönül rahatlığı ve güvenle tercih edilebilecek mükemmel bir fayda / fiyat ürünü... Thumbs Up


Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alone61
#3
(25-10-2016, 04:21 PM)qanas demiş ki: Sn.Forum Üyeleri,

Trijicon MRO ve Aimpoint Micro T2 ve Eotech deneme şansınız oldu mu? Bunlardan herhangi birisi sorun çıkarır mı?

Red dot almayı düşünüyorum, kullanmışlığım yok, ama psikolojik olarak tüp şeklinde olanlar değil de, düz ekran şeklinde olanlar sanki daha geniş bir görüş açısı veriyor, tüp şeklinde olanlar atıcıyı tek göz nişan almaya itiyor gibi geliyor, tabii ki bunlar tamamen varsayım. Sizce bu varsayım doğru mudur?

Trijicon'daki nokta diğerlerine göre daha az ışık veriyor, güneş ışığında sorun olur mu?

 
Alıntı

#4
(25-10-2016, 04:21 PM)qanas demiş ki: Trijicon MRO ve Aimpoint Micro T2 ve Eotech deneme şansınız oldu mu? Bunlardan herhangi birisi sorun çıkarır mı?

İstisnai durumlar haricinde bu nişangahların hepsi ömürlük nişangahlardır.

(25-10-2016, 04:21 PM)qanas demiş ki: Red dot almayı düşünüyorum, kullanmışlığım yok, ama psikolojik olarak tüp şeklinde olanlar değil de, düz ekran şeklinde olanlar sanki daha geniş bir görüş açısı veriyor, tüp şeklinde olanlar atıcıyı tek göz nişan almaya itiyor gibi geliyor, tabii ki bunlar tamamen varsayım. Sizce bu varsayım doğru mudur?


Bu varsayım yanlış, bu durum tamamen atıcının alışkanlıkları ile ilgili bir durum. Ancak kendinizi çok zorlamaya da gerek yok. Eğer holografik ekranlı nişangahla kendinizi daha rahat hissediyorsanız, holografik ekranlı nişangah tercih edin, bir Eotech edinin. Sonuçta alternatifler bunun için var.

(25-10-2016, 04:21 PM)qanas demiş ki: Trijicon'daki nokta diğerlerine göre daha az ışık veriyor, güneş ışığında sorun olur mu?

Lütfen kusura bakmayın ama, bu işin duayenleri olan bu üreticlerden herhangi birisinin, en standart kullanım ortamı olan gündüz güneş ışığı altında atıcıya yeterli görüş sağlayamayacak bir nişangahı üretip piyasaya verebileceğini düşünebilmeniz bile abesle iştigaldir. Asıl sorgulamanız gereken şey, gece ve kötü ışık şartlarında, özellikle fener gibi suni ışık kaynakları altında sağlanabilen nokta görüş kalitesidir. MRO' da sadece ara parlaklık ayar adedi daha az, sekiz adet, yani noktanın parlaklık ayarının hassasiyeti daha az, yoksa ışığın yekün parlaklığında bir zaafiyet ve eksiklik yok, hele hele yüksek ışık ayarında noktanın parlaklığının gündüz güneş altında görülmesinde hiçbir sıkıntı yok. En azından biz gözlemlemedik.

 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
topraxxx
#5
Konuyu hortlatıyorum ama en uygun yer burası herhalde.

ABD'den reddot getirtme ihtimalim var şu üç marka arasında kaldım.

Aimpoint
Eotech
Trijicon
Aimpoint en pahalsı ve mercek çapı çok küçük olduğu için çok sıcak bakmıyorum. Düşündüğüm modeller H2 ve CompC3.

H2 nin 4 moa seçeneği olması güzel fakat mercek çapı 18 mm ve standart bağlanıtısı çok alçak gezin bir kısmı zaten küçük olan merceği kapatabilir.

CompC3 fiyatı daha uygun mercek çapı 20mm ve standart bağlantı ile H2 den daha yüksek.

Trijicon MRO aslında çok beğenmiştim fiyatı Aimpoint'den uygun fakat parallax olarak sanırım çok başrılı değil(videonun 6.10 saniyesinde gösteriliyor) Büyüterek gösteriyor ve camı yeşill gösteriyor gibi şikayetleri var.Eotech EXPS2-0 pil ömrü olarak diğer iki markanın gerisinde kullandığı reticle şeklide Sightmark' da kullanırken çok houşma gitmemişti ama Sİghtmark daki 50-5 moa Eotech deki 68-1 moa. Artıları hızlı nişan almaya en uygun olanı diye düşünüyorum arıza vesaire durumunda anahtara gerek olmadan sökülebiliyor. Aslında reticle şekline alışabileceğimi bilsem en yakın olduğum model.

Bunlar tabiki sadece fikir tecrübe değil. Bu marka ve modelleri kullanmış forumdaşların özellikle sn. Lupus sn. Fox  ve sn. XIII'ün yorum ve tavsiyelerini bekliyorum.

Saygılar.
 
Alıntı

#6
Aimpoint PRO' yu tavsiye ederim. Fayda fiyat ürünü demek bile az kalır, uygun fiyata çok çok iyi bir ürün almış olursunuz ve ömür boyu sorunsuz kullanırsınız .

Ara adaptörü çıkartıp düşük monatj ile de kullanabilirsiniz .


Saygılar .
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
SSSalih, ymhfzr, Guns N' Cars, lupus, tirendaz
#7
Cevabınız için teşekkürler sn. XIII Aimpoint'in kendi sitesinde yivsiz tüfek için önerdiği modellerde Pro yoktu yivsize uygun olmadığını düşünüyordum onu da inceleyeceğim.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Xlll
#8
Sn, Ymhfzr 

Aimpoint pro başarılı ve iyi bir optik ama yivsiz için biraz iri kalıyor

Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ymhfzr
#9
Bende Eotech olduğu için ben de kendi görüşlerimi söyleyeyim.Markalaştığı için biraz fazla abartılıyor.Lens kalitesi berraklığı güzel.65 moa nişahgah muhteşem ama pil ömrü diğerlerine göre çok düşük.Bence kalite olarak Aimpoint den birkaç adım geride.Aimpoint de holografik nişahgah kullanılsa tadından yenmez.Ebay de 200 dolarlara ikinci el XPS2 ler bulunabiliyor.Bu fiyatlara güzel ürün.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ymhfzr, lupus, Xlll
#10
Sn. m16a2 holografik nişangahlar marka bağımsız olarak reddotlara göre çalışma prensipleri farklı olduğu için daha fazla pil harcıyorlarmış bende sn. Sabri nin bu mesajından öğrendim.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid334815

Aslında aklımda sadece Aimpoint vardı çünkü Avrupa'dan alacaktım Avrupa da Aimpoint harici üst düzey markaları bulmak zor olanlarda Aimpoint den pahalı. ABD den getirtme ihtimali olunca seçenekler arttı fiyatlarda daha makul. Aslında Aimpoint i istediğim zaman getirebilirim fakat ABD den bir daha ürün getirtme şansım olmayabilir.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi