Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşun Veri Bankası
(04-06-2020, 10:50 PM)Sabri demiş ki:
Alıntı: Küçük bir bilgi eklemek isterim:bu kurşunun hassas elektronik kumpas ile dip çapı 18,58 mm uç çapı 18,47mm  gelmektedir.

Sayın thrlr,

nedenini biliyor musunuz?

Wink

Sn.Sabri,nedenini bilmiyorum.Sadece atacağım kurşunları özel bir slug namlum olmadığı için 18mm den delinmiş olan namlum ile atmadan önce çaplarını kontrol eder öyle atarım,çok mecbur kalınırsa atılabilir ama atış için şimdilik sadece özkursan etna power,yaf shock star ikilisini kullanıyorum.Çaplarından dolayı.

Alıntı

Sn Sabri, Sn XII,

ben uzun yıllardan beri avlanmıyorum. Ülkemizin mevcut durumdaki genel avlama kültürü, mevzuatı, istisnaları hariç tutarak genel avcı profili beni uzak tutuyor diyebilirim.

Eğer genelleyerek söyleyeceksek her ikinize de kısmen katılıyorum diyebilirim.

Özellikle çok iyi muayene edilmemilş mükerrer dolumların otomatik tüfeklerde besleme ve tahliye problemleri yaratması riski açısından "big game" avlarda kullanılmasını kısıtlı av tecrübem ile ben de özellikle tavsiye etmemekle birlikte;

Kaliteli denenmiş ürünlerden kapsül - yeni kovan - barut,tapa vs kullanılarak hassas terazi ile barutu tartarak dikkatle doldurulmuş, sonrasında kalite kontrol yapılarak geometrisinin düzgünlüğü teyit edilmiş bir fişeğin kullanılmaması için bir sebep göremiyorum.

Özetle görüşüm bana soran kişilerede böyle diyorum eş dost çevresinde : yeterince dikkatli değilseniz, bu işi mühendislik tadında araştırmadan, uygun malzemeleri ve uyumunu deneyerek bulmadan yapacaksanız.. Her fişeği gerekirse canınızı emanet edeceğinizin bilinci ile tek tek dikkatle kontrol etmeyecekseniz. Gidin kaliteli ithal fişekler alın onlarla büyük avlara yönelin.

Benim bir fişek için harcadığım süreyi hesaplarsak aslında zaten ithal fişekten çok daha pahalı. Eğer süreçten zevk almasam uğraşmam. Benim için meditatif bir uğraş. İşin tekniğinden de keyif alıyorum. Sn Sabri siz de öylesiniz sanıyorum.

Ama odağım sadece av, keyif aldığım konu sadece avın kendisi olsaydı
muhtemelen gider kaliteli ithal fişekler alır hiç uğraşmazdım. Çünkü bu gibi bir odaklılık ile çalışılmadığında dolum fişekler bence de risk yaratacaktır.

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
ErhanG, Sabri, Xlll, harun, wubıh, marlinspike
2 hafta önce 12 ve 36 cal. çeşitli tek kurşunları deneme fırsatı buldum. Fişeklerin birer tanesini açıp kurşun ve barutları da fotoğrafladım. Bilimsel bir çalışma olmadı. Ama en azından ufak fikir verir diye düşünüyorum. Birkaç atışı da video'ya çekme fırsatı bulmuştum. Kurşun şekilleri , atışlar ve barutların resmine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi