Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşun Veri Bankası
(01-12-2016, 02:31 PM)aseyhan demiş ki: Sn Sabri,
ilgili konudan sadece Meca X-treme slug kronograf değerlerini araklayabildim şimdlik.
Sizden eğer elinizde bu diğer fişeklerden varsa birer ufak muayane raporu da bekliyoruz.
(Barut ve kurşun gramajı , uzunluk ölçümleri vb.)

Sayın aseyhan,

Bu hafta sonu aşağıdakileri denemeyi düşünüyorum, birer tanesini sizin hatırınız için paralar, tartar, ölçer size bildirmeye çalışırım

Saygılar

[Resim: IMG_7685.jpg]

image upload for forums

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, mehmetstar, aseyhan, madenci08
Merhaba,

Fotoğrafta yer alan rio yu ve b&p lead free yi uzunca bir süre önce deneme imkanı bulmuştum.

Rio nun isabeti iyiydi (akkar 47 cm yarı otomatik slug namlu ile).

B&P yi de haniç 55 cm slug çifte ile denedim. İsabeti fena değildi ama namluda çok fazla kalıntı bırakmıştı.

Sonuçları merakla bekliyorum.

Saygılarımla,

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Sabri, aseyhan, fbalun
Sn Sabri,

Grupman çalışmalarınızı da 30 metrede yaparsanız tabloya grupman verilerini de yazabiliriz.
Çalışmaya birim maliyeti hayli yüksek bu desteğiniz için çok sağolun.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Av tipi mühimmat olduğu için belki konunun içeriğine uymayabilir ama yine de tarihe not düşmek adına son aldığım Zuber 44 gram 76 mm. magnum tek kurşunları kestim.

Kovan 76 mm. GFS sarı renk. Atım sonrası deformasyon ve mükerrer dolum sonrası durumu neticesinde kalitesiyle ilgili bir şey söylemek mümkün olacak zira hiç daha evvel sarı GFS kovan dolumu yapmadım. Turuncu kovanları gayet başarılıydı.

Kapsül her ne kadar fotodan belli olmasa da beyaz uçlu ecza Maxam yüksek yanışlı olan tip.

Kurşun rifled slug tipte tapası ile birlikte 42,80 gr. geldi. 

Barut, karakteristik topaklaşmasıyla tecna tip olup  az dışarı kaçanlarla birlikte 1.90 gr. kabul etmekte fayda var. Dolu kovanı salladıkça aşağı tek tük barut pulları düşmekte... 

45 gramlık şevrotinden 3 adet attım tepmesi çok anormal gelmedi ama sağlam bir tüfek ve omuz bu mühimmatları atmak için rahatlıkla önerilir Smile

Artık avda performansını görmek nasip olur umarım. 

Saygılar.
[Resim: IMG_6287.jpg]

[Resim: IMG_6288.jpg]

[Resim: IMG_6289.jpg]

[Resim: IMG_6290.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, cemyl23, aseyhan, blacksea, tirendaz, ERDAL, TTD
(02-12-2016, 01:05 PM)cnrabt demiş ki:  Kurşun rifled slug tipte tapası ile birlikte 42,80 gr. geldi. 

Sn. cnrabt,
Güzel inceleme olmuş elinize sağlık. Kurşunun tapasıyla seyreden Brenneke tipi olduğunu düşünüyorum, acaba yanılıyormuyum?
Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
cnrabt, aseyhan
Tapasıyla birlikte hareket ettiği doğrudur. Tip olarak ve ağırlık olarak da benziyor. Yalnız benim daha önce gördüğüm Brenneke tiplerin kuyruğu ayrılmayacak şekildeydi. Bunun ki bildiğiniz diğer yerli tek kurşunlar gibi kolayca ayrılıyor. Daha başka bilgim ne yazıkki yoktur. Deneme yaptıktan sonra küçük bir miktar daha artabilir Smile

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, aseyhan
Geçen gün atışa gittiğimde ortaya karışık 30 adet tek kurşun atmıştım omzumda öyle her hangi bir ağrı yoktu daha sonra bir de şu zuber palla magnumlardan(daha önce magnum kurşun atmamıştım) atayım dedim , çifteye koydum fişekleri ve attım. 30 kurşunda ağrımayan omzum 2 atışta perte çıktı Big Grin kalanları da kütüklüğe koydum öyle duruyorlar. Asıl merak ettiğim domuzda nasıl bir etki gösterir , deneyimi olan üyelerimiz bilgilendirirse sevinirim. Herkese iyi günler.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, cnrabt, aseyhan, tirendaz
Poligonda magnum fişeklere meraklı bir beyefendi ile karşılaşıyorum. Kendisi atış yaparken yer sarsılıyor, malum hepimizde deprem travması var, ben uzaklaşıyorum ortamdan Big Grin
Bu magnum fişekler biraz maksadını aşan fişekler mi, yabancıların " overkill" dediği şey bu mudur?
Saygılarımla

Alıntı

Omuz ağrısı tabiiki önemli ama kırma tüfeklerle yoğun tek kurşun atışı beni hep tedirgin ediyor. Yoğunlukla ağır gramajlı ve basınçlı fişek atmaktan kilit sisteminde boşluk olan iki alt üst  namlu çiftem olmuştu. Bu sebepten tek kurşun ve magnum fişekleri yarı otomatik ile atma taraftarıyım.

Bu tip tek kurşunların domuz üzerindeki etkisini bir başka forumda bir katılımcı yayınlamıştı ve sonradan rahatsız edici görsel olduğu için kendinden kaldırdı. Nasıldı derseniz görmeden anlatılmaz derim.

Sayın tirendaz, yerli fişek sanayiimiz dünyada kabul görmüş fişekleri kopyalayarak memlekette ama iyi ama kötü iş görmesini sağlıyor. Örneğin mesajımda belirttiğim 45 gr şevrotin bilindik tüm markaların omuz katili 3" magnum şevrotinlerinin bir taklidi. Örneğin: Winchester, 15 adet 00 pellet koymuş bizimkiler 16 adet sığdırmışlar Smile Aslına yakın bir iş ortaya çıkarırsa helal olsun der kullanırım. Bahsi geçen tek kurşunda da tahminen Brennekeyi taklit etmişler. Yine gözüken o ki iş yapacak gibi , yaparsa kullanmaya devam ederim.

Tüm memlekette kıyı köşe bütün avcılar ucuz basit yerli kurşunlarla nice domuzlar vuruyor. Yoğunlukla 28 ve 32 gramlık çekirdeklerle... Yetiyor mu derseniz çoğu zaman evet yetiyor. Bu gibi ağır kurşunlar bazen domuz avında çok ihtiyacınız olan overkill durumunu sağlayacağına inanıyorum. Malum eti yenmeyen ancak köpeklerin ödülü olan iri ve güçlü bir domuzun  size zarar vermemesini sağlamak için hedefin içini dışına çıkarmanın bir mahsuru yok. (Biraz vahşice cümleler olduysa affola)  Henüz avda denemediğim için biraz hariçten yorum yaptık tabii. Kimbilir belki de bizim gibi  overkill ihtiyacında olanları oltalamak için bir yemdir? Kullanınca göreceğiz kısmetse.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, absc42, SSSalih, aseyhan
Sayın aseyhan,

Tek kurşun veri bankanız için iki fişeğin incelemelerini 11.12.2016 tarihinde 47 cm namlu uzunlukta Benelli supernova ile yaptım yaptım, sonuçları sizinle paylaşıyorum

RIO Royal Brenneke

[Resim: Rio%20Royal%20Brenneke%20kutu_zpsebvzrx48.png]

12 Gauge Brenneke tarzı tek kurşun. Fişek toplam uzunluğu 57,88 mm Toplam ağırlığı yaklaşık 43,5 gm.  T3 diplik mevcut. Brenneke çekirdek mantar tapaya vidayla tutturulu beraberce ağırlığı yaklaşı 32 gm. Çekirdek kurşun ama biraz okside dökümü bana çok düzgün gelmedi.  Barut tipi ve kapsül konusunda bilgi sahibi değilim resimlerden çıkartabilirsiniz.

[Resim: Rio%20Royal%20Brenneke_zpsk3xludzp.png]

2,5 metrede ölçtüğüm namlu çıkış hızı yaklaşık 1400 fps ancak 44 fps oynamalar var.   30 metrede grupman 4,22 cm

Bashieri & Pellagri Palla (Lead Free)

[Resim: BampP%20Palla%20kutu_zpstbp0vxgw.png]

Brenneke tarzı bir fişek. Toplam uzunluğu 60,11 mm. T3 diplik mevcut.  Toplam ağırlığı yaklaşık 33 gm civarı.  Kalay dan imal edildiğini öğrendiğim Çekirdek çok düzgün, plastik bir tapayla bütünleşik ağırlığı 22,5 gm.  Barut tipi ve konusunda bilgi sahibi değilim, Sitesinde DB diyor. Kapsül plastiğin altında kalıyor, seçemedim, sökme çabalarım başarısız oldu. 

[Resim: BP%20Palla_zps3jnojxir.png]
2,5 metrede ölçtüğüm namlu çıkış hızı 1750 fps en fazla fark 12 fps oldu. (Sitesinde 602 m/s=1975 fps). 30 metrede 1,5 cm lik grupmanı var. Hızlı ve isabetli bir kurşun

Umarım veri bankanıza katkısı olmuştur

Saygılarımla

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
heisenberg, rainman, fbalun, Turkmen, Gravis_Pro, 6patlar, cnrabt, Xlll, mfarukarikan, kut4, ThePulchra, madenci08, demasoni, TTD, şekerlioğlu, Gazanfer, xeorx, aseyhan, mehmetstar, gunman

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi