Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşun Veri Bankası
Sn. Cnrabt,

biraz bakındım bakırımsı dış renkli ve beyaz iç ucu olan kapsül resimleri genelde UEE Maxam'a çıkıyor.

https://www.maxam.net/media/Default%20Fi...onents.pdf

Sizce kapsül bu olabilir mi?

Saygılarımla.

Alıntı

Ben nobelsport 684 kısa yanışlı olan kapsül olduğunu düşünüyorum ama hakkınız var benziyorlar. Ayrıca hafif ve küçük çap dolular için olan bir kapsülü hem tek kurşuna 1.70 gr küsür barutun arkasına;ayrıca tapa hariç 34 gram şevrotinin ardına 1.58 gram AS barutuna da neden aynı kapsül koysunlar?

http://www.siarm.it/product_info.php?pro...b4e4d02b4f

Daha önce bu fişeği incelemiş forumdaşlarımızın yardımını beklerim.

Saygılar.

Edit: Fabrikayı aradım fişeği tarif ettim *12 darplı tablaya sahip olanların maxam olduğunu teyit ettiler. Bir böbrek taşı daha düştüSmile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan
Hafta sonu bir arkadaşıma  aldığımız yarı otomatik tüfek ile oynamaktan çıkış hızı ve grupman ölçümü yapma imkanı olmadı ama akşam canım sıkılınca iki fişek kestim Smile Hafta sonu bu fişeklerin çıkış hızı ölçümlerii ve grupman sonuçlarını tabloya eklerim.

Meca Extra Slug

[Resim: 150A9C61-411A-44EF-AF59-34A35FFAC89D_zpsgpfoxe0n.jpg]

Diğer tek kurşunlarda daha önce görmediğim bir durum var bu fişekte. Kurşun fişeğin içinde hareket ediyor salladığınızda. Tapa altından çıkan bazı barut taneleri fişek içerisinde görülebiliyor.
Barut d20 gibi. (öğrendim ya artık yakında ahkam bile keserim)

Meca X-treme Slug

Bakır rengi bir kaplama var kurşun üzerinde. Barutu diğer tek kurşunlardaki barutlardan biraz daha farklı.

[Resim: F3D9115F-23E9-4564-AEBE-9C8328893469_zps3p1pw8k3.jpg]

Bior bir tapa üzerinde bir ara plastik tapa var sonra tek kurşun onun üzerinde. Kestiklerim içinde tapa ve kurşun birbirine vidalı tip olmayan ilk tek kurşun.

[Resim: 618E3C22-AEDB-432E-8D52-09870345F5E7_zpsbko1vp9s.jpg]

Her iki Meca tek kurşunda aynı olduğunu sandığım aşağıdaki kapsül var. Siyah bir boya var kapsül iç yüzeyinde.  Sn. Cnrabt'nin paylaştığı resimlerden bakınca Cheddite cx 2000 gibi görünüyor.

[Resim: 183A99B8-9AA7-4269-BB0C-81EC9865C904_zpsr6ogm33b.jpg]

Tabloda eldeki verilerle son durum şu şekilde:

[Resim: ttvv3_zpsromus2s7.png]

Hafta sonu bir kaç ekleme daha yapmayı ve bazı eksik verileri tamamlamayı düşünüyorum. Değerli üyelerimizin de katkılarını bekliyorum.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
ilksurfer, demirci57, cnrabt, usame, taarruz, Fruktoz23, 1905sss, Sabri, lenduha, Germakoci, alone61, blueokkes, qanas, heisenberg
Sayın asehan bu kestiğiniz fişeklerin bileşenlerini çöpe atmıyorsunuzdur umarım. Boş kovanlarla bu bileşenlerden geri dönüşüm sağlamak çok kolay olurdu.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan
Barut ve tek kurşunları sakladım ama kapsüller malesef çöpe gitti sayın cnrabt. Kapsül sökecek bir aparatım yok.
Sayenizde biraz daha görgümü arttırabilirsem ileride dolum yapacak malzeme temin etme düşüncem var ama henüz cesaret edemedim.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cnrabt
Estağfurullah ben de daha çok yeniyim.

Keşke kapsülleri de saklasaymışsınız zira çıkarmak için evdeki mevcut eşyalarınızdan dahi yararlanabilirdiniz.

Memleketteki mevcut durum kalkıp,dolum malzemesi temini rahatlayana kadar hiç düşünmeyiniz. Hatta size tavsiyem ülke şartlarında bolluk zamanı bile aslında kıtlık olduğu için çok fazla dolumdan randıman almak gibi ümitlere kapılmayınız. Yerli dolular eğitim için atış için çok çok yeterliler ve en önemlisi sizin dolduracaklarınızdan daha ekonomikler bence. Bir durum haricinde tek karınız aldığınız keyif olur o da zamanla takıntılı durumlara dönüşüp vaktinizden çok yemeğe başlıyor. Dolumunuzun performansını,besleme sıkıntısı yapacak mı diye düşünürken atışa konsantre olamayabiliyorsunuz. O yüzden iradeniz elverdiğince erteleyiniz derim. Eğer yeterince kesilmiş malzeme birikirse elinizde ben onları doldurmak için elimdeki aletlerle yardımcı olurum.

Saygılar.

Alıntı

Kısıtlı şartlarda bir miktar edindiğim Maxam csb1 barutu. 

32 gram fişekler için 1,78 gram ile 400 m/s fabrika verisi mevcut bir barut.

Barutun eski kovan Meca tek kurşunların gualandi olanlarında  1,75 gram cx 200 kapsül ile ayrıca 32 ve 34 gram Fiocchi saçma fişeklerinde 616 kapsül 1,60 ve 1,80 gramlar mertebesinde doldurulmuş fabrikasyon örneklerine ben kestiğim fişeklerde  rastladım. 

Bugün 20 adet 33 gr Lyman pellet  slug tek kurşun cx 2000 kapsül ve 1,78 charge ile yaptığım dolumlardan kovana çok sıkı oturan Süren 40 mm körüklü power tapa ciddi tepme oluşturdu ancak aynı reçete 37 mm X-wad tapa o kadar sıkı oturmamıştı basıncı omuz hissiyatı olarak daha dengeli hissettim. 

Not: Bizim köye henüz chronograph gelmemiştir.

Saygılar.

[Resim: IMG_6048.jpg]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, blacksea, heisenberg, Yasin06, Sabri, 1905sss, aseyhan, Fruktoz23
Sayın aseyhan,

Veri bankanızda eksik kronograf sonuçları için, geçen pazarki atışlarımda elde ettiğim sonuçlardan yararlanabilirsiniz

Saygılar

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid328988

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aseyhan
Sn Sabri,

Seyahat halinde ipad ile yaşıyorum. Normale dönüp bilgisayar açar hale gelir gelmez ekleyeceğim.
Sağolun.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn Sabri,
ilgili konudan sadece Meca X-treme slug kronograf değerlerini araklayabildim şimdlik.
Sizden eğer elinizde bu diğer fişeklerden varsa birer ufak muayane raporu da bekliyoruz.
(Barut ve kurşun gramajı , uzunluk ölçümleri vb.)

[Resim: tttkkrsvrbnk01122016.png]

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi