Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşun Veri Bankası
Bugün atışta üç farklı tek kurşun için grupman ve hız ölçümlerini yaptım. Hız testi için şimdilik 3 atışın ortalamasını aldım ve en yüksek ile en düşük çıkış hızı arasındaki farkı ayrı bir kolona yazdım. Aslında ortalama almak için 3 atış az ama en azından bir veri olsun diye düşündüm şimdilik. İleride güncelleriz belki daha çok atış ile.

Grupman için ise tek noktadan destekle ve benim gibi kırma tüfekle her seferinde kaynağı bozarak atışın kabul edilebilir bir metot olmadığını bugün anlamış oldum. Farklı tek kurşunlara geçerken namluyu bile temizledim ama özellikle kronograf içinden yaptığım atışlar yana açılıp yaptığım atışlara göre çok daha fazla açıldı. Kronograf görüş/konsantrasyonumu kesinlikle bozdu.

Test Düzeni:

[Resim: BAD3545B-4B03-4FBF-9435-927CAD6FB3E7_zps2r0rlwce.jpg]

Şerit metre ile tripoddan hedefe tam 30 metre ölçtük.

En başarılısı aşağıdaki grupman oldu. (Özkursan Hızlı Kurşun) Ama belirttiğim gibi diğer fişeklerin hakkını yemek istemem diğerlerindeki dağılım atıcı hatası da olabilir. %100 böyledir demek için tam sabitlenmiş bir tüfekle testleri tekrar etmek gerekir. Çıkış hızı olarak da yine en stabil olan özkursan hızlı kurşun oldu.
Atışlar arasındaki çıkış hızı farkı sadece 5 fps olarak gerçekleşti.

[Resim: 71647368-2857-42E3-8981-BF8FAC7CFF4F_zpsj01tarck.jpg]

Verileri işlediğim tablonun mevcut hali ise aşağıdaki şekilde. Değerli üyelerin yorumlarını bekliyorum. Henüz fazla veri toplamamışken sistemi oturtmak için desteklerinizi rica ediyorum.

[Resim: ttv2_zpsgnrxws8x.png]

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
TULPARR, browning 61
Özkursan hızlı kurşunu, kapsülü içeriden görünecek şekilde aşağıda resimledim. Kapsül ve barut konusunda değerlendirmelerinizi bekliyorum.

[Resim: 7B7E8764-D1D5-4BE9-9CB9-D19F5B3E2113_zpse57lrjms.jpg]

Alıntı

688 nobel sport yüksek yanışlı kapsül bu. Yeşil rengi onu tanımlıyor bariz olarak. Uygun bir vakitte elimdeki piyasada en çok bulunan 3 tip kapsülü fotolayıp referans olarak konunuza ekleyerek katkıda bulunabilirim arzu ederseniz.

Barutun görüntüsünün pul yapısını çok net ortaya koyan bir fotosu olamamasına rağmen D20 olması çok çok muhtemel.32 gram dolumu için kullanılan orta hızda yanışlı bir barut. 206S daha ağır yanışlı barutu ile farkını anlamak için tam karşıdan ve bir kaç parça barutu beyaz kağıt üzerinde ve yakından çekmek daha mantıklı olacaktır.

Size fazlaca eleştirel yorum yazdığımı düşündürdüysem affola. Smile

Saygılar.

Alıntı

Sn. Cnrabt,

Tam tersi özellikle eleştiri lazım. Lütfen kapsül ve barutla ilgili referans olabilecek bilgileri ekleyin ki ilerlesin konu. Sonraki resimlerde önerdiğiniz gibi barutu beyaz zeminde ayrıca çekip koyacağım.
Ne yazıkki makro çekecek bir fotoğraf makinem mevcut değil. iphone ne kadar çekerse elimden geleni yaparım.

Saygılarımla

Alıntı

Barut D20 (en azından fotoğraf açısına göre %99 D20), tek kurşun özkaranın yeni üretimlerinden (yeni derken 1 sene kadar oldu piyasaya sunmaları yanlış hatırlamıyorsam).

Sıvaşmasının az olduğu söylüyorlar, kendim de doldurmak için almıştım ama dolum yapıp kullanmak nasip olmadı.

Alıntı

Sayın aseyhan o kadar da yakın çekim değil. Kağıt üzerinde bir karış kadar üstten çekilmiş foto yetecektir.

Acizane bu tür fişek otopsi anatomisiyle ilgilenen ama bilgi referans bulamayan forumdaşlar için normalde çok referans göstermeyeceğim bir forumu önereceğim. Bir avcılık forumu. Zaman içerisinde fişek incelemelerini ciddi oranda geliştirdiler ve yorumlamayı iyi duruma getirdiler.

http://avlakforum.com/frm/index.php?board=330.0

Buradaki fişek kesimi ve reload incelemeleri her ne kadar avcılık için yorumlansa da size en azından piyasada bulunan belli başlı temel dolum componenetlerini tanıma ve değerlendirebilme olanağı sağlayacaktır. Hele ki yerli montaj sanayiimizin kullandığı 3 tip barut 2 tip kapsülü sürekli nasıl farklı notadan çalarak türkü tutturduğunu kısa sürede ve daha iyi anlayacaksınız.

Eğer olaki ben de fişek doldursam mı derseniz güzel referanslar mevcut. Ancak memleketteki ohalden dolayı saçma tapa dışında barut gibi önemli şeylerden pek bir şey bulamıyorsunuz artık.

Saygılar.

Alıntı

Sn Aseyhan;

İmkanımız olursa bir kaç ay sonra ben de dolum yapıp size ölçmeniz için göndereyim, ben de kendi dolumlarımı kontrol edeyim sayenizde.

Saygılarımla

Alıntı

(16-10-2016, 08:16 PM)turkmenoglu demiş ki: Sn Aseyhan;

İmkanımız olursa bir kaç ay sonra ben de dolum yapıp size ölçmeniz için göndereyim, ben de kendi dolumlarımı kontrol edeyim sayenizde.

Saygılarımla

Tabi Sn. Turkmenoglu keyifle denerim.

Saygılarımla.

Alıntı

Söz verdiğim üzere elimdeki kalan parlayıcı componentlerin birer fotosu ve açıklamaları.

Nobelsport 688 kapsül yüksek yanışlı. En sevdiğim olandır. Çapı geniş olup birkaç dolum ettiğiniz fişeklerin bollaşan primer pocketine hertürlü sıkı sıkı oturur. Size birkaç atış imkanı daha sağlar. En bariz tanıma yolu altındaki yeşil ecza.
[Resim: IMG_5756_zpseylnswzg.jpg]

Fiocchi 616 orta yüksek yanışlı zaten tamamen gümüş rengi ve beyaz eczasıyla kolayca ayırt ediliyor. Çapı 688 kadar geniş değil laçkalaşan kapsül yuvalarına göre değil yada illa o fişeği doldurmam gerek diyorsanız eski remington kapsüllerdeki gibi bir parça kağıt, CA yapıştırcı veya sıcak silikon tabancası ile kapsül yuvasına tadilat gerekli.

[Resim: IMG_5755_zpszdwpchoq.jpg]

Cheditte cx2000 yüksek yanışlı kapsül. Bana da kutusu ile gelmedi hiçbir zaman görürseniz bu şekilde görürsünüz piyasada muhtemelen. En bariz özellik altta siyah renk mühürü. Bu da bazı kovanlar için kendinden düşecek kadar bol geliyor. Örneğin doldurduğum Meca ve jet saçma fişeklerinin şarjörden kaşığın üstüne düşerken dahi yuvasından fırlayıp tüfeğin mekanizmasını barut içinde bırakmışlığına şahit olmuşluğum vardır. Fişeğin kapsül yuvasını yukarıda bahsettiğim şekillerde ayarlayıp takmakta fayda var. En güzeli kapsülü takmadan evvel elle sokmayı deneyip ne derce sıkı yerleşebileceği konusunda fikir sahibi olmak...

[Resim: IMG_5757_zpsphfnheoh.jpg]

Bu kapsüller haricinde elimde başkaca kapsül yok. Bunların birbiri ile olan farkları teknik verilerle açıklayacak dolumlar ve namlu çıkış hız denemeleri de yapmadım genel itibarıyla yazıyorum. Tek kurşun atımlarında sınırlar dahilinde işimi görüyor.

Barut

Daha önce elime turaçta olan birçok barut az ama çok geçti. Ne var ki standartlaşmak adına elde kalmadı artık.

Kendi dolum amaç ve şartlarımda en ideal olarak kullandığıma inandığım D20 barutu. Sizin özkursan fişeğin içinden çıkanla aynı. Zaten birçok orta ağırlıkta gramaj yerli fişeğin ve tek kurşunun içinden ekseriyetle bu barutun çıktığını göreceksiniz. Buna benzer bir iki yeşil pullu barut daha var. Ama elimde olmadığından tarif etmekle yanıltmayayım.

Şahsen 688 kapsül ile D20 max. 1.70 gr lar mertebesinde 3000 den çok fazla 28-32-33 gr tek kurşun dolumumu güvenle ateşledim. Olan hataları incelediğimde hep benim fabrikanın hataları oduğunu görmüştüm.

[Resim: IMG_5759_zpszx0mw0yk.jpg]

Eskilerden meşhur karabarut Smile

Basıncı çok az veriyor bildiğiniz eski tip dumanlı barut. Benim de bir arkadaşımın dedesinden kalmıştı ve bana hediye etmesi neticesinde sahip oldum yoksa modern bişeylerle birleştirmenin çok bir mantığı yok. Dahası ateşlediğiniz tüfeğinizi gerçekten paslandırmaya hemde inanılmaz hızlı paslandırmaya meyilli. Kullanacakların dikkatine... Ben az kaldı bir şok ve namluyu bu barutun ettiği pas sebebyle kaybetmenin eşiğinden döndüm. Bir de acaip bir duman veriyor ki üç dört kişi ardarda ateş ettiğinizde bir tankı gizleyecek dumanı elde edebilirsiniz Smile

[Resim: IMG_5760_zpslnqb6yyg.jpg]

Bu da ağır yanışlı olan Tecna barut. Kışın ağır ördek dolularında kullanıyorum bir de hasta olunca limon ve balla şifa niyetine içiyorum o derece az var hem elimde hem de piyasada Smile

[Resim: IMG_5761_zpshqkyrjmr.jpg]

Bu da piyasadaki barutlar hakkında genel olarak bir fikir verebilecek bir şema. Ne varki elde incelenmeden dolum yapıp çalışılmadan çok iyi özümlenemiyor barut tipleri.
[Resim: IMG_5762_zpsfsospnlz.jpeg]
Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
aseyhan, MSB, Sabri
Bugün elime geçen Zuber Palla incelemesi.

Kapsül Nobel sport olduğunu sanıyorum ama kodunu bilmiyorum. Barut D20 ortalam 1.71 gr. Ve kurşun tartımı.

Saygılar.

[Resim: IMG_5768_zpsujdrarew.jpg]

[Resim: IMG_5764_zpsvd6mmikl.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
aseyhan, Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi