Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Kurşun Veri Bankası
Merhaba,

Ülkemizde yivli tüfek edinmenin maddi zorluğu, yıllık mühimmat sınırlaması gibi malum sebeplerle bir çoğumuz gerek savunma aracı olarak gerek hobi atışlarımız için ağırlıkla yivsiz tüfeklere ve mühimmat olarak da tek kurşunlara yöneliyoruz.

Tek kurşunlarla ilgili forumda bir çok konu ve sağda solda dağılmış halde bir çok konu içerisinde de tek kurşunlara dair bir çok bilgi var ancak tek kurşunları teknik anlamda inceleyerek paylaştığımız birbiri ile topluca karşılaştırdığımız derli toplu bir konu mevcut değil.

Uygun görülürse bu konu başlığı altında kesip incelediğimiz , atış yaparak hızını ve belki grupman ölçüsünü kayıt altına aldığımız fişeklere dair bilgileri paylaşalım. Mümkün olduğu kadar lütfen teknik-deneysel gözlemlere sadık kalarak "hissiyata dayalı" fikirlerimizi bu konudan uzak tutalım.

Becerebilirsek burada biriken bilgiler ile bir geniş bir tablo oluşturup zaman içerisinde üretimdeki farkları takip etmekte dahi kullanabiliriz.

Bunun için bir şablon oluşturmalıyız ve hepimiz aynı şablon içerisinde paylaşımlarımızı yaparsak bu veriyi toparlamak kolaylaşır.

Şablonda hangi verilerin olması gerektiğine daha tecrübeli üyelerimiz karar vermeli. Ben kısıtlı bilgimle anlamlı olabileceğini düşündüğüm ve bir kumpası ile hassas terazisi olan herkesin ölçebileceği verilerden oluşmasına gayret ettiğim aşağıdaki gibi bir şablon öneriyorum. Sizden gelen önerilere göre şekillenmesi için-üzerine konuşmaya başlayabilmek için ekliyorum. Yoksa bu bilgilerin bir çoğu anlamlı mıdır- gerekli midir veya başka hangi bilgilerin mutlaka bu tabloda olması gerekir hiçbir fikrim yok.

[Resim: ttbanka_zps1qppqgco.png]

Örneğin derli toplu bir tek resimle de fişek kutusu,fişeğin kendisi, barut, tek kurşun ve tapası ve fişek dip tablası görünecek aşağıdaki gibi bir de resim eklersek tek bir karede epey referans bilgi toplamış olabiliriz. Böyle bir resim barut tipi veya kapsül türünü vb. doğru ayıracak bilgiye sahip olmayan üyelerimizin paylaşımlarında (örneğin ben) daha tecrübeli üyelerimizin doğru bilgiyi aktarması için yardımcı olabilir.

[Resim: 93B0E8C0-19FF-45A3-93AC-E79CC3EAEDB0_zpsixgxyomy.jpg]

Böyle bir şablon oluşturmamızın ve bir konu altında bu bilgileri toplamamızın hepimiz için faydalı olabileceğini düşünüyorum. Ne dersiniz?

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
TULPARR
Tabloda belirtmedim ama mesela benim elimde bir "chrony" var. Chrony imkanı olan başka üyelerimiz de katkı vermeyi kabul ederlerse bu tabloya çıkış hızını ve atış yapılan tüfek tipi-namlu boyunu eklemekte faydalı olabilir. Yarın atışa gittiğimde örnekte paylaştığım yaf speey slug ve özkursan standart slug için 3 er atış grupman ve çıkış hızı ölçümü ekleyebilirim.

Saygılarımla.

Alıntı

Özkursan Standart Slug Resmi

[Resim: 7F0F41F2-516F-48A0-A5FF-F92A6B9494D9_zps1u71hqbw.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Çok yerinde ve güzel bir konu daha. Elinize sağlık.

Saygılarımla

Alıntı

Kapsülü de belirtseydiniz keşke zira barut önündeki gramajla kombinasyonunu anlamamız açısından mühimdir.

Saygılar.

Alıntı

Sayın aseyhan,

Çok merkezli, çok parametreli, güzel bir çalışma olur. Bende de Kronograf var. Vakit bulup, atış yaptıkça bilgileri severek paylaşırım.

Saygılarımla

Alıntı

(15-10-2016, 12:45 PM)cnrabt demiş ki: Kapsülü de belirtseydiniz keşke zira barut önündeki gramajla kombinasyonunu anlamamız açısından mühimdir.

Saygılar.

Sn. cnrabt,

Kapsül tipi olarak halihazırda tabloya koydum. Ancak örneğin benim kapsülün ne olduğunu belirleyecek bilgim yok. Dolum yapmayan bir çok başka üyemizin de kapsül ve barut tipleri hakkında fazla bilgisi olacağını sanmıyorum. Kapsülün kolay tespiti için nasıl bir resim çekmeliyiz ki bu konuda bilgili üyeler "bu kapsül şudur" diyebilsinler? Örnek resimdeki gibi fişeğin alttan-tabla tarafından görünümü bu iş için yeterli midir? Yoksa iç taraftan mı çekmek gerekir? Söküp mü çekmek gerekir vb.?

Saygılarımla.

Alıntı

(15-10-2016, 12:47 PM)Sabri demiş ki: Sayın aseyhan,

Çok merkezli, çok parametreli, güzel bir çalışma olur. Bende de Kronograf var. Vakit bulup, atış yaptıkça bilgileri severek paylaşırım.

Saygılarımla

Sn Sabri,

slug hızı ölçmek için biraz bakındım kronograftan yaklaşık iki metre mesafeden atış yapılmasını öneriyorlar mutabıksanız bunu standart alalım hız ölçümlerde.
İthal fişeklerin fabrika verileri ile karşılaştırabilmek adına FPS cinsinden ölçsek daha doğru olur gibi düşünüyorum.

Grupman ölçümleri için büyütmeli optik olmadan grupman olarak anlamlı atış yapılacak maksimum mesafe olarak düşündüğüm için 30 metre olarak belirttim. Önerilere açığım.

Metot olarak ise metre ile namludan hedefe ölçülmek şartı koymalıyız.
Masa / pod üzerinden ve en azından tüfeğin önü tam destekli şekilde ve çifte - pozeler için aynı namlu ile, en geniş şok veya slug namludan atılmak şartı ile desek tekrarlanması çoğumuzca mümkün olan asgari standart olarak uygun olur mu?

Tabi atışın yapıldığı tüfeğin modelini- namlu boyunu vb de belirtmemiz lazım test sonuçlarında.

Saygılarımla.

Alıntı

Aşağıdaki şekilde biraz toparladım tablo şablonunu.

[Resim: ttv11_zpsxau0k8td.png]

Alıntı

Kullanılan belli başlı birkaç kapsülü tanımak için kapsülün içinden çekmek gerekir.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi