Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN YİVSİZ TÜFEK SEÇİMİ
Sayın ttonay,

Savunma amaçlı ve ilk alınacak yivsiz tüfek konusunda kişisel görüşüm, kinetik değil, gazlı yarı-otomatik bir tüfek olmalıdır. Dipçik konusunda da göze hoş taktik dipçik değil, klasik dipçikli bir yivsiz tercih etmenizi tavsiye ederim.

Vesilesiyle sizin ve tüm forum üyelerimizin yeni yılını kutlarım

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ttonay, xxglockxx
(31-12-2017, 04:38 PM)Sabri demiş ki: Sayın ttonay,

Savunma amaçlı ve ilk alınacak yivsiz tüfek konusunda kişisel görüşüm, kinetik değil, gazlı yarı-otomatik bir tüfek olmalıdır. Dipçik konusunda da göze hoş taktik dipçik değil, klasik dipçikli bir yivsiz tercih etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla

Sn. Sabri cevap için teşekkürler, açıkcası forumda gazlı sistemin daha fazla temizliğe ihtiyaç duyması ve sıkışma anında tekrar kurmanın daha zor olduğu bilgisini alınca kinetikten yana tercih yapmıştım. Tabii kinetikte de 24gr mühimmatta sıkışma sorunu baş gösteriyor şeklinde bilgiler de var.

Yorumlarınızı göz önünde bulunduracağım, cevap için tekrar teşekkürler.

Alıntı

(31-12-2017, 05:45 PM)ttonay demiş ki:

Saygılarımla

Sn. Sabri cevap için teşekkürler, açıkcası forumda gazlı sistemin daha fazla temizliğe ihtiyaç duyması ve sıkışma anında tekrar kurmanın daha zor olduğu bilgisini alınca kinetikten yana tercih yapmıştım. Tabii kinetikte de 24gr mühimmatta sıkışma sorunu baş gösteriyor şeklinde bilgiler de var.

Yorumlarınızı göz önünde bulunduracağım,  cevap için tekrar teşekkürler.

Ben Benelli ile çatur çutur 24 gr trap fişeği atıyorum.Neredeyse 600 atım sonra can sıkıntısından  bir temizlik yaptım. 750 + fişek attım sadece iki yada üç sefer patlatamadı.Bunların hepsi yerli fişeklerdi.Sonra ikinci iğnede patladılar.

Geri tepmeye gelince ben kinetik başladım ve kinetik gittim.Gazlı ile atanlara göre bir tık sert tepiyor.Babam mesela benim tüfekle attığında iyi teptiğini söylemişti.

Tüfeğim Benelli M1 Stoeger ve atası Vursan M1 mekanizmasının lisanslı kopyasını üretiyorlar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ttonay
Ev savunmasında kinetik sistem bir tüfek bence risktir . Markası her ne olursa olsun .

Saygılar .

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ttonay, Sabri, ducak
(31-12-2017, 11:03 PM)madenci08 demiş ki:
(31-12-2017, 05:45 PM)ttonay demiş ki:

Saygılarımla

Yorumlarınızı göz önünde bulunduracağım,  cevap için tekrar teşekkürler.

Ben Benelli ile çatur çutur 24 gr trap fişeği atıyorum.Neredeyse 600 atım sonra can sıkıntısından  bir temizlik yaptım. 750 + fişek attım sadece iki yada üç sefer patlatamadı.Bunların hepsi yerli fişeklerdi.Sonra ikinci iğnede patladılar.

Geri tepmeye gelince ben kinetik başladım ve kinetik gittim.Gazlı ile atanlara göre bir tık sert tepiyor.Babam mesela benim tüfekle attığında iyi teptiğini söylemişti.

Tüfeğim Benelli M1 Stoeger ve atası Vursan M1 mekanizmasının lisanslı kopyasını üretiyorlar.

(31-12-2017, 11:12 PM)Xlll demiş ki: Ev savunmasında kinetik sistem bir tüfek bence risktir . Markası her ne olursa olsun .

Saygılar .

Sn. Madenci cevap için teşekkürler, Benelli kalitesi tabii ki tartışılmaz, 24gr konusuna yerliler için değinmiştim Smile

Sn. Xlll cevap için teşekkür ederim, öenmli bir nokta açıkcası, seçim yaparken göz önünde bulunduracağım.

Alıntı

Herkes'e merhabalar.
Bir ay'ı biraz aşkın süredir forumunuza üyeyim . Üye olma amacım malum yazmış olduğum konuda bilgi almaktı ve okuduklarımda emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Burada edindiğim kısa tecrube sonucunda 4 adet yivsiz av tüfeği satın alma belgesi çıkarttırdım.
Av yapmak , ev savunması ve biraz fantazi sadece atıcılık amaçlı üç adet tüfek aldım.
Bunlar , Retay Masai mara 66cm, Ata CY Taktik ve Aksa Crossfire 0.410 cal. umarım pişman olmam.

Siz Tecrubeli arkadaşlardan isteğim, Sizce 4. bir tüfeğe ihtiyacım varmı?
(bazen aklıma 1 pompalı geliyor ev savunmasında kauçuk fişeklerde kullanım kolaylığından dolayı veya 20 çap bir pozemi alsam gibi herhangi bir amaca yönelik düşünceler geliyor.)

Bu arada ilk defa Geçen hafta atış yapma fırsatı buldum tecrubeli arkadaşlarım eşliğinde. Atış yapmak çok keyifli geldi. İnşallah önümüzdeki Günlerde Avcılık için gerekli İşlemlerimi de tamamlayıp bu seneki av sezonuna yine tecrubeli arkadaşlarıma yancılık yapacağım kısmetse.

Alıntı

Sn Forum üyeleri merhaba,

SAvunma amaçlı Ata Arms Neo12 Tactical almaya karar verdim uzun araştırmalardan sonra. Bu arada aşağıda fotoğrafları bulunan tüfeği de yasal işlemleri tamamlayıp üzerime alacağım. Tüfek hakkında çok bilgim yok, muhtemelen 1990'lı yıllarda üretilmiş Üzümlü marka süperpoze bir tüfek, üzerinde aşağıdaki yazılar mevcut. Ayrıca namlunun bitiminde (tetiğe doğru olan kısımda 3 adet yıldız var)

- Üzümlü Tüfek Sanayi Kooperatifi
- Kalibre:12 Kromlu
- MKE Çeliği

Bilgisi olan sayın üyeler tüfek hakkında biraz detay verebilirlerse sevinirim nelere dikkat edeyim alırken, hangi avlarda kullanılır gibi? Şimdiden vakit ayırıp, ilgilienip cevap yazanların ellerine sağlık.
[Resim: IMG_4122.jpg]

[Resim: IMG_4117.jpg]

[Resim: IMG_4118.jpg]

[Resim: IMG_4119.jpg]

[Resim: IMG_4120.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi