Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN YİVSİZ TÜFEK SEÇİMİ
(17-04-2017, 12:41 AM)Shepherd demiş ki: Sayın Şahinbey, yerli yivsiz y. otomatik tüfekler de başı çeken 3 firma var. Stoeger, Armsan, Ata Arms. Fiyat aralığı bu firmalar da 1500 ila 2300 arasında.

Sn. Shepherd,

Sahinbey banlanmış ve mesajları silinmiş.

Saygılarımla

Alıntı

Merhabalar ,
Bulundurma ruhsatli tabanca ve havali tufek sahibiyim.Birde yivsiz tufek sahibi olmak istiyorum ve ilgili konularda ki mesajlari forumumuzda okudum.Danismak istedigim bir kac sey var.Oncelikle amacimdan bahsedeyim; Duragan hedeflere mumkun oldugunca uzaktan atis yapmak istiyorum.Herhangi bir canli avi yapmayacagim.Ahsap bir tufek tercih etmeyi dusunuyorum.Asagida bir kac soru siralayacagim cevap verenlere simdiden tesekkurlerimi iletiyorum.
1-Tek kirma tufeklerin fiyatlari ve cesitliligi diger tufeklere gore oldukca az.Bunun sebeplerini ogrenmek istiyorum.
2-Tek kirma tufekler duragan hedeflere atis icin yeterli midir ? Menzili , 25 metre ve uzaginda ki bir hedef icin tatmin edici duzeyde midir?
3-Okudugum kadariyla slug namlulu tufekler ve tek mermili fisekler duragan hedefler icin onerilmis , fakat ben yari otomatik tufeklerden cok kirmali bir tufek almak istiyorum.Bu konuda ki onerilerinizi bekliyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
Sn.Salim061 , Akdaş 112 SB Kunt slug modeline bir bakın derim . Tüm beklentilerinizi karşılayacak bir tüfek. 

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
browning 61, SalimD061, karabasan, lupus
Sn. XIII
Oncelikle tavsiyeniz icin tesekkurler.Tufek konusunda yeni oldugum icin baslangicta ayirdigim butce 1250 TL civari. Armsan Evo modelini dusundum fakat ahsap olmayisi ve satin alinan tufeklerde ki sorunlari okuduktan sonra tedirgin olup vazgectim diyebilirim.Huglu 301-A Mini modeli tam kafama yatmisti ki bos kovan tahliyesi icin ejector olmamasi o modelden de beni soguttu.Acikcasi suan icin Baikal markasinin 18EM-M modeline odaklanmis durumdayim.Marka ve model icin degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Xlll
Sn.SalimD061,

Takoz gibi bir tüfeğe 1000 TL vermektense, acele etmeyip biraz para biriktirin, bir defa alın keyifle kullanın derim.

Arada bir kat fiyat farkı var gibi gözükse de, bir o kadar da kalite, özellik ve ayrıntı farkı var .

Saygılar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
browning 61, kaan han, SalimD061, talaymu, lupus, Fruktoz23, foottwo
Sn. XIII
Yorumlarınız için teşekkürler sanırım yivsiz tüfek satın alma belgemi alıp bir süre daha bekleyeceğim.
Keşke ülkemizde kaliteli ve ağaç gövdeli bir bolt action .410 'luk yivsiz tüfek yapılsa inanın ne yapar eder bir tane alırdım Smile
Ata Arms firmasının yaptığı Turqua yivli tüfek modeli ile umutlandım , inş. yivsiz modelininde de üretimini kısa zamanda gerçekleştirirler.Yoksa benim yivsiz tüfek hevesim yarınlara kalacak gibi duruyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Xlll
Merhaba değerli forum üyeleri.
Bende atış yapmak ve aynı zamanda evde savunma amaçlı bir tüfek almak istiyorum. Satın alma belgem masamda hazır. kendime göre birkaç tüfek seçtim fikir verirseniz memenun olurum.
RANGER BULLPUP 20 GA
MAKAROV S20 20GA
DERYA MK-12 12 GA
ERSÜS 2017 36 GA
SAİGA 410( bu tüfeği hiç düşünmeden alacağım ama mühimmat sıkıntısı mevcut ve fişeklerin tanesi 4 TL)

Alıntı

Carizma diye üzümlü üretimi bir tufek aldım 2 namlulu, adı sanı çok duyulmasada biraz pahalı sayılabilecek fiyatı var. Temiz kullanma ile ilgili sıkıntımı bu tufekte çözüp daha güzel bir yarı otomatik veya pompalı edinmeyi düşünüyorum. Bir adette süperpoze sipariş ettim. Sağ kol kullanıcısi olmama rağmen solak istedim. Çünkü nişan aldığım gözüm sol gözüm. Bir tuhaf insanım yani. Her iki tüfeği de henüz elime almadım inceleyip buradan amatör bir kullanıcı olarak kendimce yorumlarımı paylaşmak istiyorum.

Alıntı

(25-11-2017, 09:05 PM)ugr demiş ki: Merhaba değerli forum üyeleri.
Bende atış yapmak ve aynı zamanda evde savunma amaçlı bir tüfek almak istiyorum. Satın alma belgem masamda hazır. kendime göre birkaç tüfek seçtim fikir verirseniz memenun olurum.
RANGER BULLPUP 20 GA
MAKAROV S20 20GA
DERYA MK-12 12 GA
ERSÜS 2017 36 GA
SAİGA 410( bu tüfeği hiç düşünmeden alacağım ama mühimmat sıkıntısı mevcut ve fişeklerin tanesi 4 TL)

Sayın ugr,

Saydığınız tüfekler "hobi amaçlı", yivli tüfek görünümünde kutu şarjörlü tüfeklerdir. Zahmet olacak ama Forumda sağ üstte büyüteç işaretine basıp arama yapsanız veya Google da " savunma amaçlı yivsiz  site:tabancatufek.com" yazıp arama yapsanız, seçim yapmadan önce okuyup öğreneceğiniz çok konu bulursunuz.

Konu oldukça geniş ve bu forumda çok tartışıldı, ama sizi yormamak(!) için dilerseniz özetleyeyim:

1. Savunma amaçı yivsiz tüfek, tutukluk yapmayacak veya sorunu çok kolay ve hızlı çözülecek bir tüfek olmalıdır (besleme, tahliye sorunu, hatta ihtimali bile olmamalı)
2. Savunma amaçlı yivsiz tüfek manevra ve taşıma kolaylığı açısından uzun namlulu olmamalıdır.
3. Savunma amaçlı tüfek yüksek durduruculuğu nedeniyle tercihen yüksek çapta olmalıdır
4. Tek tek fişek yüklenebilir, gereğinde fişek türü çok kolayca değiştirilebilir nitelikte olmalıdır.
5. Silah konusunda Çok fazla bilgisi olmayan hane halkından herhangi bir kişinin bile kolay kullanacağı, atışa hazırlayabileceği, basit özellikte olmalı, karmaşık bir yapısı olmamalıdır

Yukarıda saydığınız tüfeklerin hiç biri saydığım özellikleri taşıyan, savunma amaçlı seçilecek tüfekler değil.

Savunma amaçlı kullanmak için çifte birinci seçenektir. Daha fazla fişek kapasitesi istiyorsanız genelde tavsiye edilen, gazlı yarı-otomatik, tüp şarjörlü-gerdel beslemeli, namlu uzunluğu 51 cm yi geçmeyen, tercihen 12 Gauge bir tüfek üzerinde düşünmenizdir.

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
1905sss, hunter 12, foottwo, demirci57, ugr, Alphawolf, lenduha, tirendaz
(26-11-2017, 09:51 AM)Sabri demiş ki:
(25-11-2017, 09:05 PM)ugr demiş ki: Merhaba değerli forum üyeleri.
RANGER BULLPUP 20 GA
MAKAROV S20 20GA
DERYA MK-12 12 GA
ERSÜS 2017 36 GA

Sayın ugr,

Saydığınız tüfekler "hobi amaçlı", yivli tüfek görünümünde kutu şarjörlü tüfeklerdir. Zahmet olacak ama Forumda sağ üstte büyüteç işaretine basıp arama yapsanız veya Google da " savunma amaçlı yivsiz  site:tabancatufek.com" yazıp arama yapsanız, seçim yapmadan önce okuyup öğreneceğiniz çok konu bulursunuz.

Konu oldukça geniş ve bu forumda çok tartışıldı, ama sizi yormamak(!) için dilerseniz özetleyeyim:

1. Savunma amaçı yivsiz tüfek, tutukluk yapmayacak veya sorunu çok kolay ve hızlı çözülecek bir tüfek olmalıdır (besleme, tahliye sorunu, hatta ihtimali bile olmamalı)
2. Savunma amaçlı yivsiz tüfek manevra ve taşıma kolaylığı açısından uzun namlulu olmamalıdır.
3. Savunma amaçlı tüfek yüksek durduruculuğu nedeniyle tercihen yüksek çapta olmalıdır
4. Tek tek fişek yüklenebilir, gereğinde fişek türü çok kolayca değiştirilebilir nitelikte olmalıdır.
5. Silah konusunda Çok fazla bilgisi olmayan hane halkından herhangi bir kişinin bile kolay kullanacağı, atışa hazırlayabileceği, basit özellikte olmalı, karmaşık bir yapısı olmamalıdır

Yukarıda saydığınız tüfeklerin hiç biri saydığım özellikleri taşıyan, savunma amaçlı seçilecek tüfekler değil.

Savunma amaçlı kullanmak için çifte birinci seçenektir. Daha fazla fişek kapasitesi istiyorsanız genelde tavsiye edilen, gazlı yarı-otomatik, tüp şarjörlü-gerdel beslemeli, namlu uzunluğu 51 cm yi geçmeyen, tercihen 12 Gauge bir tüfek üzerinde düşünmenizdir.

Saygılarımla

Sayın Sabri;
Forumdaki çoğu konuyu gezdim ve kafam karıştı işin açıkcası. Ben hem savunma hem de atış yapabileceğim tarzda bir tüfek için arayışa girmiştim. Bu da 20 CAL olarak uygun gözüktü bana. 
Değerli vaktinizi ayırıp tavsiye verdiğiniz için teşekkür ederim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi