Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN YİVSİZ TÜFEK SEÇİMİ
[Resim: aXQv54.png]

Değerli TT Forum üyeleri,

Forumla yeni tanışan pek çok üyenin sorduğu sorulardan birisi " Yivsiz av tüfeği almak istiyorum, hangisini tavsiye edersiniz? " sorusudur. Bu soru, bilgisayara " Ne var, ne yok?.. " gibi soru sormaya benzer ve doğal olarak genellikle de cevabı bulunamıyor.

Bu yazıda çok detaya girmeden, yeni başlayanların en temel ve hayati sorularını cevaplayacak temel bilgileri paylaşmayı amaçladık. Elbette yorum ve katkılarla konunun boyutları genişleyecektir, bu nedenle eksikler ve hatalar için ustaların, tecrübeli katılımcıların desteklerini bekliyoruz.

Yivsiz tüfekler çaplarına uygun çok çeşitli mühimmat türlerini kullanabilen silahlardır. Bu özellikleri ile değişik zamanlarda, değişik kullanıcıların, değişik amaçlarına hizmet edebilirler. Her ihtiyacı karşılayan tek bir tüfek yoktur, ama tek bir yivsiz tüfek birden fazla ihtiyacı karşılayabilir.

Keskin çizgilerle ayıramasak da, yivsiz tüfek sahibi olmak isteyenlerin öncelikle amaçlarını çok iyi tanımlamaları gerekir, çünkü yivsiz tüfekler yapıları itibarı ile farklı amaçlara göre farklı farklı veya aynı anda birkaç ihtiyacı birden karşılamaya yönelik olarak tasarlanmışlardır. Yivsiz tüfek edinme amaçları kısaca şöyle özetlenebilir;

1. Av (Uçar avı ile, kara hayvanları avı farklı tüfek gerektirebilir),
2. Savunma,
3. Yarışma (Trap, Skeet, vb..),
4. Hobi ve atıcılık,
5. Koleksiyon.

Av için edindiğimiz tüfeğimizi gerektiğinde savunma için kullanabiliriz, ama savunma için edindiğimiz kısa namlulu bir tüfeği gerektiğinde domuz avında kullanabilsek de, ördek avında veya trap-skeet atışında kullanamayız.

Hobi amaçlı olarak edindiğimiz bir tüfekle özellikli avlar yapamayacağımız gibi, bu tüfeği savunma amaçlı olarak kullanma riskini de alamayız.

Yarışma amaçlı olarak edindiğimiz bir tüfekle av yapabiliriz, ama namlusunda hemen değiştiremeyeceğimiz dar şok takılı bir tüfekle, tek kurşun atamayız.

Bu nedenlerle yivsiz tüfek almak isteyen kişilerin amaçlarına yönelik seçimler yapması gerekir. Amaca yönelik seçim yaparken, bu amaca en uygun yivsiz tüfeğin türüne karar verilmesi gerekir. Yivsiz tüfekler pek çok farklı çalışma sistemi ve yapıda tasarlanıp üretilirler. Yivsiz tüfekleri çalışma sistemi ve yapılarına göre sınıflandırırsak:

1. Kırma yivsiz tüfekler ( Tek, Çifte, Süperpoze, Üçlü)
2. Pompa mekanizmalı yivsiz tüfekler
3. Yarı-otomatik yivsiz tüfekler (Kinetik-Gazlı)

Aşağıdaki tabloda belli başlı tüfek türlerini karşılaştırmaya çalıştık:

[Resim: pE3AbN.png]

'' Pompalı tüfek mi? Yarı-otomatik tüfek mi? '' sorusunun cevabını aynı başlıklı konudaki detaylı bilgilerde arayabilirsiniz;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=12974

AV AMAÇLI TÜFEK SEÇİMİ :

Av amaçlı alacağımız tüfek yukarıdaki tabloda gördüklerimizin herhangi birisi olabilir.

Yarı-otomatik yivsiz tüfek seçmek istersek karşımıza çalışma sistemi ile ilgili bir soru daha çıkar: Kinetik sitem mi? Gazlı sistem mi?

Bu sorunun cevabını yine ilgili konu başlığındaki ayrıntılarda bulabilirsiniz:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=3753

[Resim: E3dL2n.png]

Av amaçlı yivsiz tüfek uçar avlarında kullanılacaksa şu sorular cevaplanmalıdır:

1. Namlu boyu ne olmalı?
2. Namlu çapı ne olmalı?
3. Şok seçimi nasıl yapılmalı?
4. Nasıl bir nişangah sitemi olmalı?

Uçar avlarında çeşitli numaralarda saçma sıkıları kullanılmaktadır. Saçmaların etkili olabildiği mesafeler sınırlıdır. Namlu boyu arttıkça, namlu çıkış hızı artacağı için saçmaları bu şekilde bir nebze daha uzağa göndermek mümkündür. Bu nedenle uçar avlarında kullanılan yivsiz tüfeklerin namlu boyu 66-76 cm arasında değişmektedir.

Yivsiz tüfeklerin namlu çapları aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

[Resim: pE3AMm.png]

'' Gauge '' o çaptaki bilyelerin kaç tanesinin 1 pound ettiğine göre saptanmış bir ölçü birimidir. Ülkemizde 12-20-28 Gauge ve .410 kalibre namlu çapları ve bunların mühimmatları bulunmaktadır. Eskiden kullanılan 16 ve 18 çapların mühimmatını bulmak günümüzde çok zordur. Gücü ve hedefteki etkisi, mühimmatının çeşitli ve kolay bulunabilir olması etkisi nedeniyle en çok tercih edilen çap, 12 çaptır (Gauge). Daha yumuşak geri tepmeleri nedeni ile hafif 20 çap tüfekler de tercih edilebilmektedir.

Atılan saçmaların dağılma mesafesini ve şeklini değiştirmek için namlu ucuna ( içine veya dışına ) vidalı montaj ile takılan parçalara şok adı verilmektedir. Avın niteliğine göre farklı şoklar kullanılır. Geniş şoklarda saçmalar yakın mesafede dağılırken, dar şoklarda daha uzak mesafede dağılırlar. Şokların teknik özellikleri ve numaraları ön kısmındaki çentiklere bakılarak tespit ve ayırdedilebilir:

[Resim: jBOMpn.png]

Uçar avlarında sadece bant şeklinde nişangah kullanılır. Bu tür nişangah hedefi ve alanı, daha geniş açıda görmek ve takip etmek için en uygun nişangahtır.

[Resim: 5Yl0zR.png]

KARA AVLARINDA KULLANILAN YİVSİZ TÜFEK

Tavşan gibi küçük hayvan avlarında, uçar avlarında kullanılan yivsiz tüfekler kullanılır, ancak domuz gibi iri cüsseli hayvan avlarında tek kurşun kullanılacağı için slug veya kaval namlu adı verilen, şoksuz, düz boru namlu veya tek kurşun atılabilecek geniş şok takılı namlusu olan tüfekler kullanılır. Domuz gibi avlar genellikle 50 metre mesafe içerisinde alınacağı için uzun namlu gerekli değildir. Genellikle en yaygın kullanılan namlu boyu 61 cm dir. Ağaç ve çalılıklar arasında hareket ve manevra kolaylığı sağlaması nedeniyle kısa, 47-52 cm namlu boyları bazen daha avantajlı olabilir. Bu tür avlarda mekanik açık gez-arpacık veya hayalet tipi gez-arpacık ( ghost-sight ) veya elektro-optik kırmızı noktalı ( Red-Dot) nişangahlar kullanılabilir.

[Resim: aXQvaz.png]

SAVUNMA AMAÇLI YİVSİZ TÜFEK

Bu konu TT forumda oldukça detaylı olarak incelenmiştir. Aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=12986

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13711

Savunma amaçlı yivsiz tüfek, her şeyden önce rüştünü ispat etmiş, mümkün olan en üst düzeyde güvenilir, kolay kullanılabilir, dar alanlarda kolay manevra edilebilir, kısa ve kaval namlulu bir tüfek olmalıdır.

47-52 cm arası namlu uzunluğu uygundur.

Fener takmaya olanak sağlayan montaj hamili / rayı olmalıdır.

Savunma amaçlı yivsiz tüfek kısa mesafelerde kullanılacağı için, nişangah kullanıcının hedefe en hızlı şekilde odaklanıp, isabetli atış yapmasını sağlayacak bir nişangah olmalıdır.

Bu kulvarda kullanılacak mühimmat ise genellikle şevrotin ve tek kurşundur.

YARIŞMA AMAÇLI TÜFEK SEÇİMİ:

Ülkemizde en yaygın olarak yapılan yarışmalar Trap ve Skeet yarışmalarıdır.

[Resim: OE6blD.png]

Trap ve Skeet ile ilgili bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz :

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=5315

Trap ve skeet tüfekleri, bu atış yarışmaları için özel olarak üretilmiş, genellikle süperpoze tüfeklerdir.

12 çap olarak üretilirler.

Yarışma tüfekleri av için üretilmiş tüfeklerden daha ağırdır (3,5-4 kg).

Skeet tüfekleri 65-71 cm, trap tüfekleri 76 cm namluya sahiptir. Skeet tüfeklerinin en önemli özelliği şoklarıdır, geniş açılı, özel üretilmiş skeet şokları kullanır.

Trap tüfekleri ise full şokludurlar. Her ikisi de bantlı nişangah kullanır. Trap tüfeklerinde avans denilen dipçik ve namlu arasında bir oran vardır (Dipçik yüksekliği fazla) bu nedenle av tüfeklerine göre daha üst atar.

Aşağıdaki resimde Trap için tasarlanmış bir tüfek gösterilmiştir.

[Resim: PQWdd5.png]

Ülkemizde yapılmayan 3-Gun, IPSC gibi yarışmalarda ise yüksek şarjör kapasitesine sahip, hızlı yüklemeyi kolaylaştıracak uyarlamaları olan uzun namlulu, şerit bant nişangahlı tüfekler kullanılmaktadır.

[Resim: Wbvzz8.png]

HOBİ ve ATICILIK İÇİN TÜFEK:

Yukarıda sayılan amaçlar dışında kullanılacak sadece hobi amaçlı tüfek seçerken istediğiniz tüfeği alabilirsiniz. Burada herhangi bir şart veya öneri yoktur.

KOLEKSİYON AMAÇLI TÜFEK:

Çok değerli ve özel tüfekler kişisel isteklere göre koleksiyon amaçlı alınabilir.

[Resim: 0y6X6Z.png]

SONUÇ:

Yivsiz tüfekler ihtiyaca ve amaca yönelik olarak edinilir. İlk defa yivsiz bir tüfek alıyorsanız, ilk önce hangi nedenle tüfek sahibi olmak istediğinize karar veriniz. Amacınıza uygun olmak kaydı şartı ile ne tür bir tüfek almak istediğinize karar verdikten sonra, buna ne kadar bütçe ayırabileceğinizi hesaplayınız. İnternet ortamında veya silah mağazalarında amacınıza, gönlünüze ve bütçenize uyan tüfekleri inceleyiniz. Tabanca Tüfek forumda bir çok marka ve tür için yorumları bulabilirsiniz.

Kararınızı verdikten sonra tüfeği yerinde incelemeniz önerilir, size uyduğuna emin olduktan sonra satın aldığınız yeni tüfeğinizi iyi günlerde kazasız belasız kullanmanızı dileriz.

Saygılarımla

Dip not: Konunun hazırlanmasında yardımlarını esirgemeyen TT Forum değerli üyesi dostlarıma teşekkür ederim.

Alıntı
51 üye teşekkür etti:
TULPARR, lenduha, 1905sss, Ahmet Efe, mertk, ErDiNi78, muhendis1969, GullyFoyle, Gravis_Pro, browning 61, ilksurfer, Melendiz, sparus, TTD, skrc, Tonyukuk ÖTUKEN, Alphawolf, serdar75, husrev, ERTUNGA, al-me, onur06, defender45acp, yenicheri, ThePulchra, taarruz, srt007, ZANLI, Huysuz, Antiterör, Patriot1978, Furkan51, tsuba, nsyuksel, hymer, msolaks, heisenberg, PersonalDefence, Shepherd, DADAŞIM, hotelmike, alpsaral, pashazade, turion64, waiz, batuhanvurall, durango, zarif_, Agent Smith, hunter 12, cacakir
Yine çok güzel hazırlanmış ve çok büyük emek harcanmış harika bir çalışma. Tebrikler Sn. Sabri.

Alıntı

Detaylara henüz bakamadım kesin itiraz edeceğim nokta olacaktır Smile

Şaka bir yana çok ciddi emek var bu yüzden itiraz noktalarımız varsa başka konularda netleştirelim ve bu konu rehber olarak sabitlensin ve hatta benimki dahil yoruma kapalı olsa daha da iyi olabilir.

Teşekkürler / Saygılar

Alıntı

(14-10-2016, 05:27 PM)fbalun demiş ki: Yine çok güzel hazırlanmış ve çok büyük emek harcanmış harika bir çalışma. Tebrikler Sn. Sabri.

Bu yazı herne kadar tarafımdan yayınlansa da taslak üzerinde görüş aldığım, eleştiri ve önerilerilerle düzeltmeler yaptığım bir çalışmadır. Hatta bu metine zaman ayırıp düzeltmeler yapan üstadların, virgül, nokta ve kelimeleri de var. Adları yazılmasa da kendilerine minnettarım. İyiki bu forumda onlar var. Nokta, virgülleri bile ders niteliğinde.

Saygılarımla

Alıntı

Avcılıktan sebep bazı şeylerin altyapısı vardı tamam ama gauge in choke un ne olduğu, bir librenin kaç gram olduğu türünden bilgileri 90 lı yılların başında av doğa silah gibi dergilerde yabancı kaynaklardan çevrilmiş yazılardan öğrenirdik. Hem de bütün bir ay boyunca hatim ederek. Bir sonraki sayının çıkmasını sabırsızlıkla bekler hem de acaba bayii bu seferde getirecek mi diye tırnak kemirirdim. Geçtiğimiz aylarda bir arkadaşım babasının eskileri arasında 91 yılından kalma bir sayıyı bulmuş başlıkları ana hatlarıyla saymaya konulardaki bazı kilit cümleleri söylemeye başlayınca hayret etmişti. Belki de biraz fazla abartmıştık işi kimbilir... Şimdilerde bu konuların mevcut sabit konu haricinde,aynı günde hatta birkaç dakika içinde verilen cevapla dahi öğrenilememesi (şayet var ki yazmaya gerek duyulmuş) üzücü.

İlerleyen günlerde sabrınız da müsade ederse, konuya en az 10 defa linkle yönlendirme yapma ihtiyacı duyacağınıza eminim sayın Sabri Smile

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Böyle içeriklerin forumun bilgi kalitesini artırdığı su götürmez bir gerçek. Tekrar elinize sağlık Sn Sabri.

Kendi adıma "yeni başlarken" hangi aşamalardan geçtim, hangi soruların yanıtını bulmakta güçlük çektim onları yazayım; belki bir katkısı olur. Konuya hakim forumdaşların da bir amatörün gözünden bakma şansı olur...

AMAÇ
İlk olarak kafamda tüfeğe sahip olma amacımı belirledim: Hedefe sportif atışlar ve kişisel savunma. Sonra bu amaca yönelik doğru tüfeği seçme yöntemi kaldı.

YÖNTEM
İlk olarak bu işten anlayan arkadaşıma sordum. Böyle bir dostunuzun yakınınızda olması büyük bir nimet. Bütçenize göre hangi tür tüfeklere bakabileceğiniz, hangilerine yanaşmamanız gerektiği gibi hayati sınırların çizilmesi daha baştan yapacağınız hataları engelliyor. Bana kalsa ilk tüfeğim, internette ilk bulduğum görünüşü havalı AR ya da AK kopyası bir şarjörlü olacaktı. (Olmadığı için memnunum ve pişman değilim)

Sonra işin bütçe kısmı geliyor. Bütçeye göre online av bayiilerinde arama yaparken karmaşa başlıyor. Aynı tüfeğin, aynı modelinin "slug" namlusu, "şerit" namlusu, "polimer" kabza-dipçiği nedeni ile 5-6 farklı varyasyonu/fiyatı olabiliyor. TTC forum dışında slug namlunun kısa ve tek kurşun atmaya yarayan namlu tipi olduğunu başka yerde kolayca bulamadığımı hatırlıyorum.

Kafamı kurcalayan ve yanıtını bulmakta güçlük çektiğim diğer konu da nişangah idi. Önce şerit namlu, fiber optik, Ghost Ring Sight vb. terimleri öğrenmem gerekti. O kadar bilgi kirliliği vardı ki Ret-Dot vb. bir yığın terimin aslında aslında tercih yapmam gereken iki tip nişangah sistemi olacağını farkettim:

1. Askerden alışık olduğum şekildeki nişangah düzeni: Yuvarlak gez (göze yakın olan nişan alma parçacığı) Ghost Ring Sight (GRS) olarak anılıyordu. Arpacık gene vardı.
  2. Yabancısı olduğum şerit namlu: Çok az yerde nasıl nişan alınacağının tarif edildiği, gezi olmayan, namlunun üstünde köprüye benzer bir şerit/bant bulunan sistem. Ya yanlış söz söylemekten çekiniliyor ya da bu konu çok biliniyor olsa gerek, bu sistem hakkında bilgiye ulaşmak çok güç. Kısaca namlunun üzerindeki şerit ile doğrultuyu sağlayıp, arpacığı hedefin üzerine düşürerek nişan alıyorsunuz.

Yanıtını sorsam da alamadığım bir diğer konu -galat-ı meşhur kabze olarak yazılan- kabza konusu idi. Yine eli askerde silah tutan Türk gencine aşina olan "tabanca kabzalı" mı almalı, yoksa klasik bir av tüfeğinde gördüğünüz (ve adını bilmediğim) şekilde mi almalı idi...

İşin doğrusu hemen her yerde tabanca kabzanın "evde hırsız kovalarken dezavantaj olacağı" gibi bilgiler tekrar edilse de dişe dokunur, tatminkar hiçbir bilgiye ulaşamadım. Her gün hırsız kovalamayacağım gerçeği ile tabanca kabza almaya karar verdim.

BULGULAR
İnternette araştırmalar, TTC forum konularını eşeleme, bilumum YouTube videoları izledikten sonra tüfek seçimime ulaştıran bulgular şunlar oldu:
  • Uçar-kaçar avı veya trap/skeet (havada uçan diskleri vurmaca) için düşünmediğimden şerit namluyu eledim. Dolayısı ile hiç sevmediğim şerit namlu nişangahını da elemiş oldum.
  • Aynı nedenle aslında uzun namluyu da elemiş oldum. Hedefe tek kurşun atışları yapacağımdan geriye slug tip namlu kaldı. Bu beni bilmem kaç numara şok (choke) seçme - değiştirme derdinden de kurtardı.
  • Tüfeğin 12 numara (gauge) olması da hemen hemen tüm ihtiyaçlarıma cevap verecek bir standart idi. Hiç kafa yormadığım konu bu oldu.
  • Alabileceğim tüfekte tabanca kabza seçeneğim yoktu.
  • Bu bilgiler ve tavsiyeler ışığında uzun yıllar kullanabileceğim, ilk kullanımda tüfek kaynaklı sıkıntılar ile uğraşmayacağım, çocuklarıma bırakabileceğim ve en önemlisi beni yarı yolda bırakmayacak bir tüfek seçimi yapmam gerekti.

SONUÇ
  • Ayırdığım bütçe Benelli M2, Beretta 1301 ve Fabarm Sat 8 için yetiyordu. Karar kıldığım slug namlulu, ghost ring sight'lı (Türkçesini bilen varsa lütfen söylesin) Benelli o an stokta olmadığından Beretta aldım.
  • Nişangah sisteminden memnunum.
  • Zorunlu klasik kabza seçeneğinden memnunum.
  • Kısa namlu seçimimden memnunum. Uzun namlu gerektirecek durumda farkı zaten anlamayacağım.
  • Tüfeğin öngördüğüm şekilde sorunsuz çalışmasından memnunum.
  • Aceleci davranarak aldığım aksesurların derdiyle uğraşmaktan sıkıldım.

Bu süreçte dostlarım ve özellikle TTC Forum konularında bilgiyi koşulsuz paylaşan forumdaşların aktardığı bilgiler çok yol gösterdi.

(Tüm bunların yanında içimde kalan fiyakalı bir şarjörlüye sahip olma isteğine ise dur diyemedim ve 2. tüfeğimi .410 kalibre bir hobi tüfeği olarak sipariş ettim. Elime geçtikten sonra izlenimlerimi paylaşacağım)

Yol hikayemin aynı yollardan geçecek yeni başlayanlara ufak da olsa yol göstermesini diliyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
Sabri, 1905sss, ErDiNi78, Gravis_Pro, aseyhan, Alphawolf, mvx, husrev, GullyFoyle, gunaxe, Antiterör, Furkan51, nsyuksel, ThePulchra, zarif_, serdar_mutlu
Sn. Sabri , harika bir derleme . Ben ve bir çok arkadaşımız için faydalı bir kaynak olacak bir konu.

Emeğiniz için şahsım adına teşekkür ederim .

Saygılar .

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Antiterör
Değerli TT Forum üyeleri,

Web'de gezinirken bu konu ile ilgili çok sayıda yabancı dilde makale bulabilirsiniz. İngilizce bilenleriniz için yararlı olabilecek bir site buldum:
Ateşli silahlar satın alma rehberi  http://topgunreview.com/buying/
Kırmızı başlıklara tıklandığında her tür ateşli silah için seçme kolaylıkları sağlıyor.

Yivsiz Tüfek seçimi için yukarıda yazılanların özeti:  http://topgunreview.com/buying/shotgun/

Pompalı tüfek seçimi: http://topgunreview.com/best-gun-reviews...mp-action/

Konu başlığında yukarıda ele almadığım, Yivsiz tüfek seçiminde dikkat etmemiz gereken bazı kriterler bu makalede anlatılıyor:

Ergonomi               :  Tüfeği omuzladığınız ve atış yaparken elinize uygunluğu

Dayanıklılık            :  Nekadar sağlam ve uzun kullanımda dayanıklı

Güvenilirlik             :  Besleme ve tahliye sorunu olmayıp, her seferinde atış yapabilirliği

İsabetlilik               :  Hedefe isabet grupman oranının yüksekliği

Sökülüp-takılma     :  Basit ve kolay sökülüp takılır olması

Görünüm ve işçilik  :  Malzeme ve işçilik kalitesi

Eklenti imkanı         :  Tüfeğe değişik amaçlarla (fener, kayış, optik nişangah vb..)  eklenti imkanı

Saygılarımla

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
lenduha, ErDiNi78, Gravis_Pro, Dr.Vatan, 1905sss, hunter 12, usame, Germakoci, Alphawolf, xeorx, Zulu, Antiterör, DADAŞIM
Emeğinize sağlık, çok kişinin işine yarayacak bilgiler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Çok güzel bir konu olmuş. Tebrikler ve teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi