Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gelecekte Glock' a geçiş gerekli midir?
Değerli Forumdaşlar,

Uzun süredir düşünüyorum, kesin bir yargıya varamadım. Görevi icabı profesyonel anlamda Glock kullanan forumdaşlardan bilgi alarak hareket etmek istiyorum.

Kendim zamanında HK USPc, CZ75, BrowningHP ve birkaç revolver sahibi oldum.

Şahsen CZ75' in atış karakteristiğini ve kolay kullanımını ve oluşturduğum yonca yapraklarını çok beğensem de BrowningHP' yi tercih ettim. Halen de pişman değilim. Mekanik olarak Browning HP MKIII' ü aşırı güvenilir buluyorum. Ama hedefte yonca yaprağını oluşturmayı bırakın, nokta atışı bile zor. Ancak çok kolay taşınıyor, benim için başka hiçbir silahla hele Glockla hiçbir şekilde kıyaslayamayacağım kadar güvenilir. Ama adam gibi bir kılıf bile bulmakta çok zorlanıyorum.

Glock'u düşük atış aksı, fener takılmasına uygunluğu, hafifliği ile daha amaca yönelik bir tabanca olarak görüyorum. G17, G19' a kıyasla daha sert şartlara göre yapılmış askeri bir tabanca, ama iki tam boy silaha gerek olur mu? Sn Alpago' yu taklit edip Browning HP + G19' u seçmem daha büyük ihtimal.

Kullanım amacı ihtiyaç hasıl olması durumunda kullanım için. Yoksa bahsini ettiğim her tabanca meskun mahal savunması ve atış keyfi için benim için fazlası ile yeterli.

Şu durumda profesyonel anlamda aktif olarak tabanca kullanan forumdaşlarıma sorum şu;

Zayıf birisiyim, bu sebeple ellerim de zayıf. CZ75 gibi elime oturan bir silah olmadı hiç, lakin hepsini de az çok kullanabilir durumdayım. Tabanca ile 80-100 mt ye ateş etme ihtiyacım olmaz (tek atış tek hedef) diye umuyorum.

Bakım, parça değişim gereksinimini, tutukluk şekli ve oranlarını düşündüğünüzde, (kullanacak kişinin-kişilerin yetenekli sayılabilecek sivil olacağını varsayarsak) aşağıdakiler arasında en ideal ikili ne olabilir?

G17, G19, G26, Browning HP, CZ75, SW 49-2 Bodyguard, CZ83.

Düşündüğüm kombinasyonlar;

BHP+G19,

BHP+SW,

BHP+G17,

BHP+CZ83,

G17+G26,

G17+G19,

CZ75+G19.

Sn. Kurban olsaydı kendisine danışacaktım ancak ne yazık ki telefonunu kaybettim, uzun süredir kendisine de ulaşamıyorum.

Saygılarımla

Alıntı

Seçeneklerde yok ama Glock 17 SW 49-2 çok muhteşem bir ikili olurdu SN Türkmenoglu

Alıntı

Her kombinasyonu yazmayayım demiştim Sn Serdaraktaş; yoksa inanın 2xg17 tavsiyesine bile açığım.

Saygılarımla

Alıntı

Glock 17 görev silahı gibi, SW 49-2 ise akşam market.e giderken çocukları parka götürürken montun cebinde rahatça taşıyabilirsiniz.
Yine,de üstat bu sorunuza uygun kombinasyonu müsait olunca belirlemenize yardımcı olacaktır.

Alıntı

Çalışan ve taşımada sıkıntı duymadığınız yakışıklı bir tabancanız varken, parasal ferahlık ve koleksiyon merakınız yoksa, ikinci tabanca tamamen lüzumsuz bir masraftır.

Alıntı

Sn. Türkmenoğlu,

Hasbel kader bir kaç tabanca sahibi olmuş biri olarak size tavsiye yerine kendimden örnek vereyim.

Yerli bir tabanca ile macerama başladım. Zamanla silah bilgi ve tecrübem geliştikçe silah sayıları ve çeşitliliği arttı. Şuana kadar Zigana F, Rossi 38/357, CZ 75 B, Beretta, Glok 19, Yavuz 16 gibi farklı tabanca modelleri sahibi oldum ve arkadaş çevresi itibari ile de bir çok yerli ve yabancı marka tabanca kullandım.

Yukarıda sahip olduğum tabancalar içerisinde şuan vazgeçilmezim olarak zikrettiğim ve her daim bana yarenlik eden Glock 19 Gen 4,

Satıp yerine yine bir toplu tabanca mı alsam dediğim yoksa, parça değişikliği ile revize edip poligon canavarı mı yapsam dediğim CZ 75 B ile birlikteliğimiz devam ediyor.

Sonunda ne olur bilmiyorum ama benim ikili kobinasyonda tercihim şuan bu tabancalar. Ancak Dodgy, üçlü bir triyo olsa iyimi olur?.Huh

Idea Glock 19, CZ 75 B ve 686-4Tongue

Size bu elim silah hastalığında Allah kolaylık versin. Saygılarımla...

Alıntı

(12-10-2016, 03:38 AM)harun demiş ki: Çalışan ve taşımada sıkıntı duymadığınız yakışıklı bir tabancanız varken, parasal ferahlık ve koleksiyon merakınız yoksa, ikinci tabanca tamamen lüzumsuz bir masraftır.

+ 1.

Sn.turkmenoglu, Sn.harun bu soruları bana her sorduğunuzda, her seferinde size verdiğim aynı cevabı tekrarlamış...

İkinci Dünya Savaşı' nda her iki tarafın kılıflarında yer bulmuş, Kore' de Vietnam' a imkan bulabilen tüm Jonilerin kılıflarında 1911' lerin yerine geçmiş, Orta ve Güney Amerika' dan Rodezya' ya kadar tüm iç savaşların en gözde tabancası olmuş, her kıtada, her iklimde, her elde görevini hakkı ile ifa etmiş olan, eskiye oranla artık çok daha iyi metalurji ve tekniklerle üretilen Browning HP' nin, vakti geldiğinde bizim coğrafyamızda ve sizin ellerinizde de görevini layıkıyla icra edeceğinden emin olabilirsiniz.

Kombinasyon meselesine gelince, anonim bir deyiş olmakla birlikte Sn.Clint Smith' in hafızalara yerleştirdiği çok sevdiğim bir söz var;

" Beware the man who only has one gun. He probably knows how to use it! "

'' Sadece tek bir silahı olan adama karşı dikkatli ol, çünkü büyük ihtimalle onu nasıl kullanacağını çok iyi biliyordur. ''

Saygılar.

Alıntı

(12-10-2016, 09:44 AM)lupus demiş ki: " Beware the man who only has one gun. He probably knows how to use it! "

'' Sadece tek bir silahı olan adama karşı dikkatli ol, çünkü büyük ihtimalle onu nasıl kullanacağını çok iyi biliyordur. ''

Saygılar.

Kesinlikle! Bir abimizin de benzer bir tabiri var. "Ben büyük kalibreli büyük silahlar taşıyanlardan çekinmem, ama .22'lik taşıyandan korkarım. Çünkü onu nasıl kullanacağını ve nereye atıp vurması gerektiğini çok iyi biliyor ve yapıyordur."

Alıntı

Sayın turkmenoglu,

Bence tek tabanca ile devam edin. Bulundurma için tam boy bir Glock 17, taşıma imkanınız hasıl olursa da sub-compact bir Glock 26 veya Glock 30. Gönül sizinki kadar temiz bir MKIII' ü tabii ki muhafaza etmek ister ama yaşadığınız ikilemi ve ülkedeki silah sahipliği giderlerini de düşünürseniz Hacı' ya yol vermek gerekir diye düşünüyorum. Ne kadar fazla silah, o kadar masraf, o kadar sorumluluk. Siz aynı anda 4-5 tane tabanca sahibi olmuş biri olarak bu durumu pek çok kişiden daha iyi bilirsiniz. Zamanında neydi o öyle: USP, CZ75, BHP, S&W 586, S&W Model 60 vs.

Ben Glock 19 taşıyorum. Şimdiki aklım olsa hafta sonu taşıma rahatlığı nedeniyle Glock 26' yı kesinlikle tercih ederdim. Ki bir sonraki ruhsat döneminde Glock 26 edinmeyi düşünüyorum.

Ben Sayın harun' un parasal ferahlık ile koleksiyonerlik kıstasları arasına ailesel ferahlığı da eklemek isterim. Zira ben bunun sıkıntısını yaşıyorum Smile Eşimin birden ziyade silah edinmeyi anlamsız bulması ve bende avradın sanırım silahtan önce gelmesi nedeniyle tek tabancaya talim ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.Turkmenoglu,
BHP'nin aksesuar sorunu olmaması lazım. Geçtiğimiz günlerde bir başka ağabeyimiz için BHP kılıfı ararken, denk gelmediğimiz aksesuar kalmadı.
Eğer ergonomi sorununuz yok ise, kıymayın ceylana Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi