İnternet ortamında yazışma etik ve görgü kuralları
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnternet ortamında yazışma etik ve görgü kuralları
Teşekkürler Sn. Sabri,

Konu güzel konu, fakat anlayana.

Saygılarımla.

(10-10-2016, 09:39 PM)Sabri demiş ki: Değerli Tabanca Tüfek Forumu üyeleri,

Toplum içindeki ilişkilerde olduğu gibi, internet ortamında, mesajlaşmada ve forumlarda yazışmalarda kabul gören etik kurallar ve görgü kuralları vardır. Sizlerle paylaşmak istedim:

1. Mesajlarınızın konu bölümlerini ayrıntılı yazarak tüm okuyucular için forumu ve mesajınızı daha anlaşılır kılınız. Çok kısa ya da anlamsız mesaj göndermeyiniz. Mesajlarınızın anlaşılabilir olması için ifade bütünlüğü, noktalama işaretleri ve gramer kurallarına dikkat ediniz. Unutmayınız bir mesajın değeri okuyucularının anladığı kadardır!

2. Duygu ve ifadelerinizi daha iyi anlatabilmek için SMILEY olarak adlandırılan simgeleri kullanabilirsiniz.

3. Mesajlarınızı internette bağırmak ve saygısızlık ifadesi olarak görülen ve okunabilirliği azaltan BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE yazmayınız.

4. Mesajlarında renklendirme, kalın yazma, italik yazma, altı çizili yazma, farklı yazı tipi ve boyutu kullanma gibi özellikleri makul ölçülerde ve sadece vurgu gerektiren yerler için kullanınız, mesajınızın tamamında veya büyük kısmında kullanmayınız.

5. İnternet forumlarında bir sorunun yanıt alabilme olasılığı soruyu soranın sorusunda gösterdiği gayretle doğru orantılı, yanıt verenden yanıt için beklediği gereken çaba ile ise ters orantılıdır! Soru soranın hiçbir gayret içinde olmadan özensiz bir kaç cümle ile sorduğu soru, yanıt verenin dakikalarını ayırıp ayrıntılı yanıt vermesini gerektiriyorsa sorunun yanıt alma olasılığı yok denecek kadar azdır.

6. Foruma bir soru yöneltiyorsanız, lütfen kendinizin bildiğiniz konularda (bu ya da başka forumlarda) kaç kişiye yardımcı olduğunuzu göz önüne alınız. Tek taraflı bir bilgi akışı her forumun ruhuna aykırı olduğundan, internetteki tüm forumların temeli KARŞILIKLI yardımlaşmadır. Diğer forum üyelerinin sorularını yanıtlamak veya bildiğiniz konularda yazışmalara katılmak, siz diğer üyelerin görüşlerine müracaat ettiğinizde sizin yanıt alma şansınızı da arttıracaktır.

7. İnternet forumlarında üyenin kendisini tanıtırken kullandığı üye isimleri (nick name) ve hatta bazı durumlarda profil bilgileri resmi bir nitelik taşımaz ve kişinin gerçek kimliği, mesleği, bulunduğu yer hakkında doğru bilgi vermeyebilir. Bu bilgiler siteye internet üzerinden anonim olarak kayıt yapan bir kişinin kendi bildirimden ibaret olup, pek çok durumda site yönetimleri tarafından doğrulanmayan/doğrulamayacak ciddiliği ve bağlayıcılığı bulunmayan beyanlardan ibarettir. Hiçbir internet platformunda bir üyenin rumuzu/üye ismi, profil bilgileri vs. internet dışı resmi kaynaklardan teyid edilmeden doğru kabul edilmemelidir.

(Türk Hukuk Sitesi forumundan alıntıdır)

Alıntı: Okuduğunu idrak edemeyen, mantıksız yorumlar yapan kişi sizsiniz siz! Yazdıklarım sizi aşıyorsa 2 kere okuyun belki anlarsınız. Gözümdeki 3 gramlık değeriniz vardı onuda yitirdiniz. Madem edepli olmayı önemsemiyoruz bundan sonra açık açık yazıyorum, ne Sn.Sabri ne siz Sn.Turkmenoglu ''üstat'' değilsiniz ve olamayacaksınız.
Sn.Tachs ,

Öncelikle görünen o ki edepli olmayı önemsemeyen biri varsa o da sizsiniz Angry .Şahsen Sn.Türkmenoğlunun bu kadar yıldır kimseye herhangi bir edepsizliğini ne gördüm ne de duydum.İkinci olarak zannediyorum sizin ''üstad olmak'' ile ilgili bir sıkıntınız var.Şu ana kadar ne Sn.Sabrinin nede Sn.Türkmenoğlunun ortalıklarda ben üstadım diyerek gezindiğini yada bu role soyunduklarını düşünmüyorum aksine mütevazi bir şekilde paylaşımlarını yapıyorlar ve ilgi ile takip ediliyorlar.Dolayısı ile sizin anlamsız şekilde konuyu ''üstadlığa'' getirip ne yapmaya ya da ne söylemeye çalıştığınızı anlamış değilim.Belli ki bu konuyla ilgili bir yaranız var gocunuyorsunuz ama bunun tedavisi için bu forum doğru yer değil. Bence ortalığı bulandırıp huzur kaçırmaktan vazgeçmeniz hepimizin ve özelliklede sizin yararınıza olacaktır.

Selametle..

1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn wildeagle,

Kendilerinin ne demek istediğimi,neden dediğimi anladıklarına eminim, maalesef agresif bir insanım ve aklımda ne varsa dilimde o vardır. İkisi birleşince hoş olmuyor farkındayım, belki söylemek istediklerimi sn. fbalun gibi münasip bir şekilde dile getirmem daha hoş olurdu. Sizinle daha fazla tartışmak istemiyorum, çünkü sizin kim olduğunuzu biliyorum.

Bilmukabele.

Sn Tachs;

Kendi adıma size zerre kadar kırılmadım, ben de kırmak veya iddialaşmak amacı ile size cevap vermedim.
İnsanız, hepimizde kusur olur, kusursuz olanımız yok.
Sözlerinizin arkasında art niyet aramak veya zihninizden niyet okumak gibi bir gayem de yok. Neyi anlamamı istediğinizi irdelemeye isteğim de yok inanın. Kimsenin gözünde yükselmek için yardım etmiyorum veya yorumda bulunmuyorum, çok param olmadığı için sadakamı yardım ve bilgi paylaşımı olarak veriyorum, en azından hayata böyle bakıyorum; hepsi bu.

Saygılarımla

(12-10-2016, 12:39 AM)tachs demiş ki: Sn wildeagle,

Kendilerinin ne demek istediğimi,neden dediğimi anladıklarına eminim, maalesef agresif bir insanım ve aklımda ne varsa dilimde o vardır. İkisi birleşince hoş olmuyor farkındayım, belki söylemek istediklerimi sn. fbalun gibi münasip bir şekilde dile getirmem daha hoş olurdu. Sizinle daha fazla tartışmak istemiyorum, çünkü sizin kim olduğunuzu biliyorum.

Bilmukabele.

Benim kim olduğumu nereden biliyorsunuz?Ayrıca benimle tartışacak seviyede olduğunuzu nereden çıkardınız , tatlı su kurnazlığı yaparak benimle tartışamazsınız zaten.Bunların ötesinde eğer kastınız ''biraz gülelim''başlığındaki yazışmalarımız ise şu kadarını söyleyeyim sizin ne olduğunuz tüm forum tarafından biliniyor ve anlaşıldı.O zaman size verilen cevaplardan ve tepkilerden bunu siz de rahatça anlayabilirsiniz (yapabilirseniz tabii).Benim kim olduğumada fazla takılmayın bilenler zaten biliyor ötesi sizi aşar.

Selametle.

Sn. Turkmenoglu,

Fikriyatınız bu ise Allah razı olsun, yazdıklarım benim kuruntum demektir.

Sn. Wildeagle,

İşte sizinle tartışmak istememe sebebim bu, hem üzerinize vazife olmayan işlere burnunuzu sokuyorsunuz, hem tartışırken Seda Sayan jargonu kullanıyorsunuz.

Bilmukabele.

Rica edip tartışmayı sonlandırıp şu başlıktaki son mesajıma bakabilir miyiz?

Saygılarımla

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid326513

Sn.Tachs ,

Daha önceden belli ettiğiniz edep seviyenizi bu gece Sn.Türkmenoğlu ve Sn.Sabriye yazdığınız mesajınızla belli ettiniz.Ne yazık ki benim gecenin şu vaktinde sizin edepsizliğinile uğraşacak ne vaktim ne de enerjim var.Sizi edepli olmaya davet etmek boşa zaman kaybı olduğu için edebinizle sizi başbaşa bırakıyorum.

Selametle..

1 üye teşekkür etti:
Sabri
Değerli Forum Sakinleri ,

Biraz daha sakinlik, anlayış . Tüm forum olarak bir poligon bulup atış etkinliği yapıp , barut kokusunu alıp sakinleşmek lazım.

Forum da bu tür tartışma - polemik sıkıyor.Zaten stresli iş hayatımız var , hem bilgimizi artırmak-paylaşmak , biraz kafa dağıtmak için girdiğimiz forum stres yüklemeye başlıyor.

Herkese iyi geceler diliyorum.

Sayın TT forum üyeleri,

İnternet ortamında yazışma ve görgü kurallarını okudum. Yazılanlarda bu kadar tartışılacak, neyin yanlış olduğunu anlamadım. Zaten bu kurallar tartışılmıyor da kişilere yönelik ithamlar var.

Sn fbalun uyarı konusunda sadece moderatörler yetkilidir demiş ama, Saygıdeğer moderatörler de bu konuda bir yorum, uyarı ve açıklama yapmıyor, herkese saygı dışı saldırgan sözler edip, ortamı geren birisine Müdahale edilmiyor.

Bir belgeyi burada paylaşmak mı yanlış, başka bir konu başlığındaki kızgınlığı buraya taşımak mı ben bilemedim, herhalde doğrusunu üstadlar bilirler

Kaygılarımla

1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi