İnternet ortamında yazışma etik ve görgü kuralları
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnternet ortamında yazışma etik ve görgü kuralları
Değerli Tabanca Tüfek Forumu üyeleri,

Toplum içindeki ilişkilerde olduğu gibi, internet ortamında, mesajlaşmada ve forumlarda yazışmalarda kabul gören etik kurallar ve görgü kuralları vardır. Sizlerle paylaşmak istedim:

1. Mesajlarınızın konu bölümlerini ayrıntılı yazarak tüm okuyucular için forumu ve mesajınızı daha anlaşılır kılınız. Çok kısa ya da anlamsız mesaj göndermeyiniz. Mesajlarınızın anlaşılabilir olması için ifade bütünlüğü, noktalama işaretleri ve gramer kurallarına dikkat ediniz. Unutmayınız bir mesajın değeri okuyucularının anladığı kadardır!

2. Duygu ve ifadelerinizi daha iyi anlatabilmek için SMILEY olarak adlandırılan simgeleri kullanabilirsiniz.

3. Mesajlarınızı internette bağırmak ve saygısızlık ifadesi olarak görülen ve okunabilirliği azaltan BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE yazmayınız.

4. Mesajlarında renklendirme, kalın yazma, italik yazma, altı çizili yazma, farklı yazı tipi ve boyutu kullanma gibi özellikleri makul ölçülerde ve sadece vurgu gerektiren yerler için kullanınız, mesajınızın tamamında veya büyük kısmında kullanmayınız.

5. İnternet forumlarında bir sorunun yanıt alabilme olasılığı soruyu soranın sorusunda gösterdiği gayretle doğru orantılı, yanıt verenden yanıt için beklediği gereken çaba ile ise ters orantılıdır! Soru soranın hiçbir gayret içinde olmadan özensiz bir kaç cümle ile sorduğu soru, yanıt verenin dakikalarını ayırıp ayrıntılı yanıt vermesini gerektiriyorsa sorunun yanıt alma olasılığı yok denecek kadar azdır.

6. Foruma bir soru yöneltiyorsanız, lütfen kendinizin bildiğiniz konularda (bu ya da başka forumlarda) kaç kişiye yardımcı olduğunuzu göz önüne alınız. Tek taraflı bir bilgi akışı her forumun ruhuna aykırı olduğundan, internetteki tüm forumların temeli KARŞILIKLI yardımlaşmadır. Diğer forum üyelerinin sorularını yanıtlamak veya bildiğiniz konularda yazışmalara katılmak, siz diğer üyelerin görüşlerine müracaat ettiğinizde sizin yanıt alma şansınızı da arttıracaktır.

7. İnternet forumlarında üyenin kendisini tanıtırken kullandığı üye isimleri (nick name) ve hatta bazı durumlarda profil bilgileri resmi bir nitelik taşımaz ve kişinin gerçek kimliği, mesleği, bulunduğu yer hakkında doğru bilgi vermeyebilir. Bu bilgiler siteye internet üzerinden anonim olarak kayıt yapan bir kişinin kendi bildirimden ibaret olup, pek çok durumda site yönetimleri tarafından doğrulanmayan/doğrulamayacak ciddiliği ve bağlayıcılığı bulunmayan beyanlardan ibarettir. Hiçbir internet platformunda bir üyenin rumuzu/üye ismi, profil bilgileri vs. internet dışı resmi kaynaklardan teyid edilmeden doğru kabul edilmemelidir.

(Türk Hukuk Sitesi forumundan alıntıdır)

1 üye teşekkür etti:
ckenarli
'' Türkçe'ye saygı göstermezsek, birliğimizi bozacak bir yola destek vermiş oluruz. Elbette Türkçe karşılığı olmayan kelimeleri yabancı dilde yazıldığı gibi kullanmamızda sakınca yok ama, karşılığı varsa öncelik onun olmalı. Bu forum Türkçe konusunda çok duyarlıdır, bu duyarlılığa saygı göstermek ve sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır. '' diyen sizsiniz, dün silinen mesajınızda AB yerine EU diyen, hem Türkçe olmayan hem cümle ile uyumsuz olarak ''active'' kelimesini kullanan yine sizsiniz.

'' Fikir sahibi değil, bilgi sahibi iseniz yazın.''
deyip elinize hiç almadığınız bir tüfek hakkında atıp tutan, Sn. seagull'un konusunu baltalayan yine sizsiniz.

Bu uyarı işlerini sn. lupus gibi tutarlı insanlar üzerine vazife edinirse etkisi yüksek olacaktır. Bu sözlerimin ardından elbette kendinizi savunacak, cevap yazacaksınız ama benim ikinci bir mesajı yazmaya takatim yok ve yazmayacağım.

Selametle.

(11-10-2016, 01:50 AM)tachs demiş ki:
''Fikir sahibi değil, bilgi sahibi iseniz yazın.''
deyip elinize hiç almadığınız bir tüfek hakkında atıp tutan, Sn. seagull'un konusunu baltalayan yine sizsiniz.

Sn Tachs;

Forum içerisinde tartışma mesajları görmekten bunaldım. Her gördüğümde bende insanları böyle bunalttım mı yoksa diye üzülmeden edemiyorum. Objektif olmaya gayret ederek soracağım:

Benzer uyarıyı, yaptığı 300 atıma güvenerek; "bu silah savunma amaçlı silah olur" diyen Sn Seagull' a ilgili konu içerisinde yaptınız mı?

(Şu an ilgili tüfek sadece 1000 atımda, o da birkaç şarjörle yapıldı. Benzer atımı çatüste 800 atımda tek şarjör kullanarak yapan forumdaşımız var. Fişek bittiği için 800 atımda bırakıldı test. Kalkıp çatüse savunma amaçlı silah olur deseydi nasıl bir tepki verirdik forumda?)

Veya Sn Seagull'un "bu silah av amaçlı kullanılır" yorumuna cevap verdiniz mi?

Sn Sabri'nin o konu içerisinde besleme sistemine güvensizliği ile ilgili yorumları benim gözümde sadece konuya temkinli yaklaşmaktır. Sn Seagull'un testinin bitmesini bekleyerek yorum yapmayı kendi adıma daha doğru bulsam da, elbet hepimiz fikirlerimizi söyleyeceğiz.

Sn Seagull'un kendi teorisini en baştan kanun gibi kabul etmesi kusur değilde, karşıt teoride bulunulması mı kusur? Yapmayın Allahaşkına.

Şahsen konuyu baltalamamak, kimsenin sevincine gölge düşürmemek adına karşıt tez üretmedim. Sadece bazı hatalı ifadeleri gösterdim. Ki benim için tüfeğin sağlıklı incelenmesi daha önemlidir ama gerçekleri / doğruları söylemeyeceğim anlamına da gelmez. Ki söyledim.

Hatta hickok amcamızın videosunu da koydum ama anlaşılan videoları izleyen olmamış. Zira o videoda tüfek tutukluk yapıyor, hickok şimdi tehlikeli bir avda olsak avyavı yemiştik minvalinde bir açıklama yapıyor.

Konunun polemiğe dönüşmemesi adına, tarafsız izleyici kısımdan biri olarak ben cevap vereyim istedim.

Saygılarımla

Sn. Turkmenoglu,

Tartışmadan yana değilim, fikrim neyse söyledim 2. kere mesaj atmayacağımı belirttim, Sn. Sabri yazsa tartışmamak için atmayacaktımda. Ama siz yine 3.Kişi sıfatınızla beni hedef alınca cevap yazmak şart oldu.

''Benzer uyarıyı, yaptığı 300 atıma güvenerek; "bu silah savunma amaçlı silah olur" diyen Sn Seagull' a ilgili konu içerisinde yaptınız mı? '' demişsiniz.
Sn. seagull'un Sn. Sabri'nin aksine '' Fikir sahibi değil, bilgi sahibi iseniz yazın.'' dediğini duymadım, okumadım. Bu sayfada dem vurduğum fikir,bilgi ayrımı değil, söylediğinin aksi davranışta bulunmama erdemidir.

Ayrıca hickok45 videosunda tüfek tutukluk yapmışsa ne olmuş, ben Glock'un tutukluk yaptığına şahit oldum, hatta hickok45 videolarında bile tutukluk yaptığı oldu Glock'un. Glock güvenilir değil midir? Tutukluk yapmayan silah var mıdır? Kaldı ki meselemiz tüfeğin güvenilir olup olmadığı veya başkasının ne dediği değil, Sn. Sabri'nin ne deyip ne yaptığıydı.

'' 500-1000 atımdan sonra tüfek kendinin dayanıklılık anlamında ne olduğunu belli etmeye başlar, birkaç bin atımdan sonra yargınız kesinleşecektir artık güvenebilirsiniz.'' bakın bu sizin klavyenizden çıkan bir yazı. Sn. seagull sizin mantığınızla yine haklı. Bu sözünüzle önceki mesajınız tutarsızlar arasına girmeniz için, yeterli. Yazınız baştan aşağıya benim mesajımla alakasız. Tekrar söylüyorum benim önceki mesajda eleştirim '' Fikir sahibi değil, bilgi sahibi iseniz yazın.'' mantığı üzerine değil, söylediğinin aksi davranışta bulunmama erdemiydi. Hanya ile Konya'yı diğer tartışmamızda olduğu gibi yine karıştırıyorsunuz. Bu mesajımla ilgili savunacağınız, bir şey var ise buyrun, ama rica ediyorum başka başka ve bağıntısız konuları önümüze getirerek tartışmayı harlamayınız.

Saygılar.

Sn Tachs;

Okuduğunuzu idrak edip mantıklı yorumlar yapacak olgunluğa eriştiğiniz zaman tekrar konuşalım. Şu halinizle sizinle konuşmak bile anlamsız.

Saygılarımla

(11-10-2016, 06:29 PM)turkmenoglu demiş ki: Sn Tachs;

Okuduğunuzu idrak edip mantıklı yorumlar yapacak olgunluğa eriştiğiniz zaman tekrar konuşalım. Şu halinizle sizinle konuşmak bile anlamsız.

Saygılarımla

Okuduğunu idrak edemeyen, mantıksız yorumlar yapan kişi sizsiniz siz! Yazdıklarım sizi aşıyorsa 2 kere okuyun belki anlarsınız. Gözümdeki 3 gramlık değeriniz vardı onuda yitirdiniz. Madem edepli olmayı önemsemiyoruz bundan sonra açık açık yazıyorum, ne Sn.Sabri ne siz Sn.Turkmenoglu ''üstat'' değilsiniz ve olamayacaksınız.

(11-10-2016, 06:35 PM)tachs demiş ki:
(11-10-2016, 06:29 PM)turkmenoglu demiş ki: Sn Tachs;

Saygılarımla

Okuduğunu idrak edemeyen, mantıksız yorumlar yapan kişi sizsiniz siz! Yazdıklarım sizi aşıyorsa 2 kere okuyun belki anlarsınız. Gözümdeki 3 gramlık değeriniz vardı onuda yitirdiniz. Madem edepli olmayı önemsemiyoruz bundan sonra açık açık yazıyorum, ne Sn.Sabri ne siz Sn.Turkmenoglu ''üstat'' değilsiniz ve olamayacaksınız.

Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim.

Ben kim üstad olmak kim.. Benim herhangi bir şekilde kendimi otör? olarak kabul etmemin veya hayal etmemin hali hazırda imkanı yok.

Ben kişisel olarak size karşı herhangi bir kin beslemiyorum, hatta yemin ediyorum önceki tartışma ne veya sizinle tartıştım mı onu bile anımsamıyorum. İnanın sizin gözünüzdeki değerim de hiç umurumda değil.

Edep konusuna gelince, forumda kalmak istiyorsak, kendimiz hangi edep çizgisini hakettiğimize inanıyorsak karşımızdakine de aynı çizgide davranmak durumundayız.

Ben müsadenizle, sizin gibi selametle diyemeyeceğim bu sebeple, Saygılarımla

Sn tachs'a bir konuda bende katılmaktayım. Forumla alakalı kural veya uyarıları moderatörler tarafından yapılması daha doğru olacaktır.

Ben yukarıdaki tartışmaları ve her iki tarafın da birbirine söylediği hiç gereği olmayan sözleri tasvip etmemekle beraber, Sn. Sabri bu konuyu açtığında ilk düşündüğümü ama tartışmaya sebep olmak istemediğim için buraya yazmadığım düşüncemi yazmak istiyorum.

'Gül gibi geçinip gidiyoruz, durup dururken ne gerek vardı şimdi böyle bir konuya!'

Sn Sabri, size gerçekten hiç tanımamama rağmen foruma bilgi olarak kattıklarınızdan ve araştırmacı kişiliğinizden dolayı büyük bir saygı duyuyorum. Ancak kusuruma bakmayın ama sürekli uyarı yapma durumunuz dışarıdan hoş gözükmüyor. Benim fikrimi umursamak ya da umursamamak sizin tercihinizdir ancak bu tür şeyleri Sn. lupus ya da Sn. ilksurfer'a bırakmanız bence daha doğru olacaktır. Keza Sn. lupus ya da Sn. ilksurfer bir uyarı yaptığında, sanki bunu hiç istemiyormuş ama zorunda kalmış izlenimi yaratırken, siz yaptığınızda ise sanki bundan keyif alıyormuşsunuz izlenimi yaratmakta benim üstümde.

Hayat sizin, tercih sizin tabiki de. Benim söylediklerimi, saygı duyduğum bir büyüğüme, onun iyiliğini düşünerek bir öneride bulunmak olarak anlamanız dileğimle.

Saygılar.

Sn Fbalun,

Düzeyli eleştiriniz için kendi adıma çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi