Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Magnezyum Çubuğu İle Ateş Yakmak
Sevgili Dostlar ,
Doğada eğitici videolar çekip sizlere sunmaya çalışıyoruz . Doğa Fotoğrafçısı ve firmamızın sponsor olduğu genç dostumuz Kerem Yayık kardeşimizin bizler için çektiği videoyu sizlere sunmak istiyorum .

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
yyildiz, iso, sarp kılıç, sparus
Sn. muratcantona,

Çok yararlı bir video, teşekkürler. Böyle kısa ama bilgilendirici videolar güzel oluyor.

( Video da zaten gözükmektedir. Ama yeni başlayan dostlara minik bir hatırlatmadan zarar gelmez. Kıvılcım çıkartırken bıçağın sırt kısmını kullanıyoruz. )

Alıntı

Çok harika ve pratik, uzun süre doğada kalacaklar için çok kullanışlı. Ayrıca çok zorda kalırsanız saat camınızı çıkararak mercek özelliğini kullanıp güneşli havada ateş yakabilirsiniz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Murata, sparus
Sn erkutsahin doğada uzun süre kaldım ama "saat camı" ile ateş yakabilme efsanesini ilk kez duyuyorum. Ateşi yakan sizseniz yanan ateşten çok saat camını nasıl çıkardığınızla ciddi ilgileniyorum.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
yyildiz, sparus
Sn Lenduha,
Saat camı ile ateş yakmak geçen yüzyılda kulanılan eski bir yöntemdir. Eski Nacar, Hislon gibi ince mekanik saatlerin camı bombeli idi ve araya bıçak ağzı sokunca kolayca çıkardı. Çoğu cam değil şeffaf plastik idi. 2 saat camını sakız veya hamurla birleştirip araya su doldurunca bir mercek elde ediliyor. 50 sene önce denemiştim, İş gören bir sistem. Tabi 2.nci saat mevcut ise veya 2.ci cam yerine koyacak düz ve şeffaf başka bir şeyiniz varsa.      
[Resim: 370404026_0.jpg]
Günümüzde artık bu tip saat pek kalmadı. Saatler digital, camları genelde düz. Ayrıca işaret ettiğiniz gibi sökmek te kolay değil. Dolayısıyla bu bilgi de unutuldu ve efsaneler arasındaki yerini aldı. Devir değiştikçe yöntemler de değişiyor.
Günümüzde, çakmağınız yoksa, kibritiniz ıslaksa, magnezyum çubuğunuz kayıpsa, doğada ateş yakmak için hemen heryerde geçerli tek yöntem, her çalı dibinde bulabileceğiniz bir pet şişe kullanmaktır.

Saygılar.

NOT: Cüzdanınızda bir kısmı siyah printli bir A4 bulundurmayı unutmayın. Hedef kağıdı iyi iş görür.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
tirendaz, blacksea, tsuba, lenduha, al-me, Murata, Ahmet Efe, absc42, sarp kılıç, sparus, splendes, husrev
Gerçekten çok kolaymış. Teşekkürler hocam. Bunun bir ömrü var mı peki?

Alıntı

(12-11-2018, 02:43 PM)Tabancameraklısı demiş ki: Gerçekten çok kolaymış. Teşekkürler hocam. Bunun bir ömrü var mı peki?
Sayın Tabanca meraklısı,
Ateşi soruyorsanız, gece uyunacağı zaman öldürmek gerekir.
PET şişenin ise 500 sene civarında.

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, 1905sss, Murata, sparus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi