Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Girsan MC39 İnceleme ve Deneyimleri
Star 
1/2
Değerli Forum Üyeleri,

Bulundurma ruhsatlı yerli polimer gövdeli bir tabanca alma arzusuyla yine forumda ve birçok konuyu okumam, inceleme, araştırma neticesinde MKEK' a gitmeden önce edindiğim bilgilerle kafamda iki model belirdi. Canik TP9 SA ve Girsan MC28 SAS. MKEK İstanbul' da bu modelleri bizzat inceledim, işçiliğine, görsel simetrisine, elime oturmasına, rahat nişan alma durumuna, emniyet donanımına, duruşuna vb. kendimce belirlediğim kriterler dahilinde baktım ve adı geçen 2 modelden de vazgeçtim. Daha doğrusu polimerden vazgeçtim.

Daha önceki araştırmalarımda hiç ilgimi çekmeyen, forumda bahsine rastlamadığım, sadece Sn.Ortaç Hocamızın bir videosuna konu olan MC39 'u gördüm. Samimi konuşmak gerekirse polimer oyuncak gibi geldi. Gövde üzerindeki yaprak pimler de bir süre sonra gevşeyebileceği hissi uyandırdı. Taşıma ruhsatlı da olmayacağı için silaha metal yakışır dedim Big Grin

MC39 Fabrika Verileri

[Resim: QQ0pgr.jpg]

İlk bakışta beğendiklerim;

Öncelikle her zaman beğendiğim Beretta klonu, ama aksesuar rayı ile biraz daha modern, horozlu, Beratta gibi emniyet manivelası sürgü üzerinde değil, çift hareketli tetik (tetik ağırlığı kısa süreli denediğim Glock 19Gen4 'den hafif ama Sig Sauer P229 'dan ağır geldi ve tam benlik ağırlıkta) işçilik güzel, finishing yüzeyler güzel ve takım izleri yok, boyası iyi, namlu da tüm yüzeyler gibi siyah boyalı, tabanca üzerinde renkli yazılar yok kara yılan, elime güzel oturdu, nişangahı rahat geldi.

İlk bakışta beğenmediklerim;

İlk olarak ürünün kutu düzeni beni hayal kırıklığına uğrattı. Tepeleme içine tıkılmış donanımı MC28 in kutu düzeninden çok çok uzaktı. İkincisi klavuzun görselleri siyah beyaz ve açıklamalarının yetersiz olması. Üçüncüsü kabze kapağı yekpare olduğu için yarın ahşap kapakla değiştirmek istersem seçenek sanırım çok çok kısıtlı olacaktı.

Sonrasını fotoğraflarla anlatayım.

Kutuyu ilk açtığımdaki görüntü. Yalnız hediye olmasına karşın kılıfın kalitesi ve 2 adet Mec-Gar şarjör beni yumuşattı.

[Resim: 5Y3gbD.jpg]

[Resim: A3vLWz.jpg]

Bundan sonraki fotoğraflar ilk 30 atım ve temizlik sonrası çekilmiştir. Hareketli ve strese maruz kalan parçalarda herhangi bir deformasyon, ezilme vb. söz konusu değildir. Sadece kızak ve horozda çok az gülücük (boya parlaması) meydana gelmiştir.

[Resim: 0ya19R.jpg]

[Resim: 403PXp.jpg]

[Resim: J3MamW.jpg]

[Resim: OE50mz.jpg]

[Resim: zn139O.jpg]

[Resim: G3gBaN.jpg]

[Resim: yVvEg9.jpg]

[Resim: 6mE9dE.jpg]

[Resim: vZlpdO.jpg]

[Resim: 1N3gm1.jpg]

[Resim: LQXn7J.jpg]

[Resim: rEa2LB.jpg]

[Resim: 7ApNmm.jpg]

[Resim: PQAr3v.jpg]

[Resim: gXDWlL.jpg]

[Resim: 9G3dX9.jpg]

[Resim: MkbvY6.jpg]

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
ilksurfer, alpago, FRD, Fruktoz23, defender45acp, TULPARR, sdt, halukyy, cem321, ckenarli, Antiterör, drmehmet, kivop, sbs, Surmene
Star 
2/2

[Resim: QQ07XA.jpg]

[Resim: OE5LkQ.jpg]

[Resim: zn1Bg6.jpg]

[Resim: G3g0E6.jpg]

[Resim: yVv3my.jpg]

[Resim: 6mEXZ7.jpg]

[Resim: WbyQV2.jpg]

[Resim: 3A3q92.jpg]

[Resim: RQ4PJ6.jpg]

[Resim: pEaWRm.jpg]

[Resim: kEaWjA.jpg]

[Resim: dXaG0X.jpg]

[Resim: 5Y3Q2L.jpg]

[Resim: A3vkgL.jpg]

İlk atıştan manzaralar

[Resim: 403M8G.jpg]

[Resim: 0yaBLB.jpg]

Atışlar da beklentilerimi karşıladıktan sonra MC39 'u iyice sevmeye başladım.

Şimdi öncelikli işim MC28 ile birlikte gelen ama bende olmayan süngerli kutu, şarjör basma aparatı ve silah kilidi edinmekti. Bunun için hemen Girsan 'a bir mail ile durumu bildirdim. Özetle Mc28 'in kutusunu ve içeriğini çok beğendimi, eksik olanların (şarjör basma aparatı ve kilit) MC39 için verilip verilmediği, verilmiyor ise nasıl temin edebileceğimi sordum ve MC39 'a da böyle bir kutu içeriği yapılırsa daha şık olacağını acizane önerim olarak bildirdim.

Hemen ertesi günü Girsan 'dan iki ayrı birimden telefonla aradılar. İlkinde MC39 içeriğinde istediğim malzemelerin olmadığı sadece MC28 ile verildiğini ama müşteri memnuniyeti için tarafıma 1 adet MC28 kutusu, 1 adet kilit ve 1 adet de şarjör basma aparatı hediye edeceklerini ayrıca önerimin de yönetim tarafından dikkate alınacağını bildirip adres bilgilerimi de alıp teşekkür ettiler. Akabinde ikinci aramada ürünlerin kargoya verildiğini bildirdiler. Şaşırmadım desem yalan olur. Bu kadar ilgi beklemiyordum. Ve ertesi günü kargomuz geldi.

Süngerde biraz modifiye yaptıktan ve MC28 'in yedek kabze kapağı koyulan bölümüne de 50 mermilik yer yaptıktan sonra içime sinen bir kutu oldu.

Son durum beğenilerinize arz olunur.

[Resim: qEaWMd.jpg]

[Resim: Mkbvp1.jpg]

Satın alma üzerinden 1 ay geçti ve birkaç gün önce gece tekrar mail attım Girsan 'a. Yedek 3. bir Mec-Gar şarjör almak istediğimi belirttim. Hemen sabahında aradılar. Gerekli birkaç belgeyi ibraz etmek suretiyle gönderebileceklerini bildirdiler. Fiyatı da gayet makul. Ne diyebilirim ki Girsan bu şu ana kadarki ilgi alakası ile beni ziyadesiyle memnun etti. Umarım hep böyle devam eder.

Sonrasında güzel güzel tabancamızı temizlemek için Tac87 'nin kapısını çalıp aşağıdaki ürünleri aldım. Namlu temizleme köpüğünü beğendiğimi özellikle belirtmeliyim.

[Resim: QQ07By.jpg]

En son olarak da taktik sert yapıdaki bir kılıf ve şarjörlük alıp nasıl olur denemek istedim ve aşağıdaki ürünü aldım.

IMI Defence marka olup haliyle Girsan MC39 için üretilmiş değil. Beretta 92 A1/96 A1/M9 A1 modelleri için. Şarjörler tam oturuyor. Kılıf ise biraz sıkı geldi. Bazı yerlerini biraz elden geçirirsem tam olacaktır. Gerçi olsa da olmasa da "Bulundurma" mahkumu cici tabancamız Big Grin

[Resim: XdjXk3.jpg]

Yukarıda yazdıklarım kesinlikle tavsiye amaçlı değildir. Bir acemi gözüyle kendi görüşlerimdir. Silah edinmek isteyen forum üyelerine araştırma aşamasında incelemesini tavsiye edebilirim. Lütfen konuyu bu doğrultuda değerlendiriniz.

Saygılarımla.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
tirendaz, underrated, ilksurfer, alpago, FRD, Fruktoz23, TULPARR, cem321, ckenarli, Antiterör, drmehmet, kivop
Değerli Forum Üyeleri,

Bir önceki mesajımda IMI Defense 'ın Beretta 92 A1/96 A1/M9 A1 modelleri için ürettiği sert kılıfın biraz sıkı olduğundan bahsetmiştim. Ayrıca tetik korkuluğu kilidi de tam oturmadığı için kilitleme yapmıyordu.

Bu sorunumuza istinaden yaptığım basit çözümü sunuyorum Idea

Bahse konu kılıfımız.

[Resim: XdjXk3.jpg]

Öncelikle montaj parçalarını ayırıyoruz.

[Resim: RQ4WOo.jpg]

250C ısıtılmış fırınımıza atıyoruz. (Yemek tarifi gibi oldu Big Grin ) Tel ızgaranın fazla ısınıp eritebileceğini düşünerek altına cam tabak koydum.

[Resim: 3A3mpj.jpg]

Isınıp yumuşak kıvama gelinceye kadar bir süre bekleyip elimizi de yakmadan sıcak sıcak tabancamızı yerleştiriyoruz ve baskı uygulayarak soğumasını bekliyoruz.

[Resim: WbyNGE.jpg]

Yerine tam oturmayan kilit parçasının alt kısmını bıçakla biraz yontarak uygun hale getiriyoruz.

[Resim: byanWj.jpg]

Resimde de kilitlendiğini görebiliriz.

[Resim: pEadGz.jpg]

Ve son hali

[Resim: NkdzOk.jpg]

[Resim: kEaqXv.jpg]

[Resim: Y4aYOD.jpg]

Şarjörlükte herhangibir sorunumuz yoktu. Kabze açısını ve uyumunu bu resim biraz daha iyi anlatabilir.

[Resim: 883VNd.jpg]

[Resim: aXaV1d.jpg]

Sonuç; Piyasada MC39 için olmayan bir kılıf sahibi olmuş oluyoruz. Hem de çok uygun bir fiyataCool

Saygılarımla.

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
tirendaz, husrev, underrated, ilksurfer, alpago, Fruktoz23, TULPARR, cem321, ckenarli, ismicey, Antiterör, drmehmet, kivop, Surmene
Değerli Forum Üyeleri,

Bugün fabrika ile iletişime geçerek 1 adet yedek orjinal Mec-Gar marka şarjör talep ettim. Dilekçe, kimlik ve ruhsat fotokopisi istediler. 1 adet şarjör bedeli 100 TL. Kargo ile gönderiyorlar.

Saygılarımla

[Resim: A3vLWz.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
ilksurfer, alpago, Fruktoz23, TULPARR, ckenarli, Antiterör, kivop
[Resim: aXaV1d.jpg]

Sn Gravis_Pro

Eğer kılıfınız buna müsade ediyorsa, kas hafızası bakımından şarjörlerin her ikisini de her zaman aynı yöne dönük olarak taşımanızı tavsiye ederim. Ben şahsen kurşunlar öne bakacak şekilde taşıyorum ve çekerken işaret parmağım en üstteki kurşunun ucuna denk gelecek şekilde çekip yükleme yapıyorum. Bu şekilde hem karanlıkta hem de bakmadan hızlı yükleme yapılabiliyor.

Saygılar,

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
husrev, demasoni, alpago, ERDAL, Antiterör
Sn. ilksurfer,

Bu resmi çekerken görsellik açısından bu şekilde koymuştum. Sizin ayrıca vurgu yapmanız kas hafızası konusuna diğer konularda da dikkat etmem gerektiğini işaret etti. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
Sn. Forum Üyeleri,

Bir süredir tüfeklere ağırlık verdiğim için tabancamızı ihmal etmiştik. İlk 30 atış, ikinci 70 küsür atış sonrasında kısa bir durum inceleme videosu çektim. Toplam 100 küsür atıma geldi. Geniş bir değerlendirme yapmak için çok çok az ama yine de hiç yoktan iyidir.

Zaten MC39 ile ilgili videolar yok denecek kadar az. Sn. Ortaç 'ın videosu da olmasa görmek mümkün değil  Shy

Videonun 5:25 - 5:45 süreleri arasındaki namlu oynaması ile ilgili değerli görüşlerinizi de rica ediyorum.

Saygılarımla

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
fbalun, Tongel, tirendaz, 1905sss, ilksurfer, efe1753, bilhan, S@riyerli, Fruktoz23, TULPARR, ERDAL, defender45acp, ckenarli, Antiterör, kivop
Mesajı "Silah Boyama" başlığı altına yazmıştım ama burada kendi konusu içinde de bulunsun  Cool

(29-11-2016, 10:25 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. Üyeler,

Konuyu Dot Bakımı' na mı açsam  Big Grin  nereye açsam bilemedim. Oje, aseton sonuç  Cool

Denemek isteyenlerin, aseton ile silahın görünmeyen bir yerinde deneme yapmasında fayda var. Farklı boyalar farklı sonuçlar gösterebilir. Aman dikkat!!

Saygılarımla

[Resim: njAZ1M.jpg]

[Resim: VPlm4v.jpg]

[Resim: l3kmnr.jpg]

[Resim: o0AoB9.jpg]

[Resim: ZMLmGV.jpg]

[Resim: BvZ3lM.jpg]

[Resim: 2n2BG2.jpg]

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
Tongel, ilksurfer, fbalun, Fruktoz23, herojd11, lupus, defender45acp, kızılkurthan, fuat_61, TULPARR, ERDAL, ckenarli, kivop
Sayın Gravis_Pro Silahınız hayırlı olsun, Bence mc 39 Beretta 92fs Modelinin Daha modern ve Hendikaplarından Arındırılmış Bir Modelidir. (Benim Görüşüm Bu Farklı Düşünenlerin Düşüncesine Saygım var)

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Dr.Vatan, Antiterör
Sn. Engin055,

Teşekkür ederim. Belki hiç bir zaman Beretta 92FS olamayacak ama picatinny raylı, emniyet manivelasının gövde üzerine alınmış olması ve maddi anlamda bana uygun olması hasebiyle tercih ettim. Memnuniyet belirtmem bu atım adetleriyle mümkün görünmüyor  Big Grin

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Dr.Vatan, Engin055

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi