ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
Geçtiğimiz Pazar günü Yakacık poligonda CY ile 60 atış daha yaptım. Bir önceki 60 atışı sorunsuz tamamlayan tüfeğim bu kez sınıfta kaldı. Yaklaşık 20 kez tahliye sorunu yaşadım. Forum üyelerimizden Sn gaul ve Sn ardy de poligondaydılar. Mekanizma geriye doğru olan hareketini tamamlayamadığı için boş fişeği tahliye edemedi. Geriye hareketini tamamlayamadığı nokta benim daha önce tüfek boşken mekanizmayı hareket ettirdiğimde takıldığı nokta. Bunu ilk fark ettiğimde 'ileride bir soruna yol açabilir' demiştim kendime ve yanılmadım. Ben tüfeği bizzat fabrikaya götüreceğim ve aşağıdaki videodaki şekilde de göstererek sorunu anlatacağım. Mutlaka çözülecektir ama benim kafamda artık 'ülkemizde savunma amacıyla kullanabileceğimiz iyi ve güvenilir bir yerli yivsiz yarı otomatik tüfek yok' fikri oluştu.

Saygılarımla.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Rangeman, ardy, lenduha, Xlll, tirendaz, gaul, Yasin06, sem, Sabri
Sn. ThePulchara,

Tadsız bir olaya şahit olmak üzücü, umarım yetkililer bu konuyu kısa sürede çözüme kavuşturur ve atışlarınıza keyifle kaldığınız yerden devam edersiniz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ThePulchra, ZekaiS
Sayın ThePulchra'nın tüfeği ile 3 atış da ben yapmıştım, biri tahliye etmedi. Ne yazık ki yerli tüfekde işimiz şansa kalmış durumda. Elimize iyisi düşerse ne mutlu, kötüsüne denk gelirsek uğraşa uğraşa tüfek uzmanı oluyoruz...

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
ThePulchra, Yasin06, Sabri, ZekaiS, tirendaz
Sn. ThePulchra,

Benim tüfekte, sizde takılma olduğu noktada (kaşığın kalkmaya başladığı nokta) hep biraz daha fazla güç vermem gerekiyor. Yani en başta mekanizmanın geriye gitmesini başlatmak için verdiğim güç orayı geçirmeye yetmiyor biraz daha fazla güç vermem gerekiyor. Ama bu her zaman oluyor ve hiç komple takılma olmadı. Ya ben baştan yeterince güç vermiyorum ya da benim tüfek böyle (malum standart diye birşey yok yerli üretimde) zira sizde videoda takılana kadar hep duraklamadan gidip geliyor.

Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ThePulchra
(17-04-2018, 09:57 PM)ThePulchra demiş ki: G Yaklaşık 20 kez tahliye sorunu yaşadım. Forum üyelerimizden Sn gaul ve Sn ardy de poligondaydılar. Mekanizma geriye doğru olan hareketini tamamlayamadığı için boş fişeği tahliye edemedi. Geriye hareketini tamamlayamadığı nokta benim daha önce tüfek boşken mekanizmayı hareket ettirdiğimde takıldığı nokta. 

Sayın ThePulchra,

Benim elimde Ata Cy Slug modeli var. Mekanizma ayni. Özellikle temizlik için sökme takma aşamasında yaşadığım sorun nedeniyle, yakınmanızın nedenini ben de gözlemledim, aşağıdaki resimlerde anlatmaya çalışayım:

[Resim: Ata_mekanizma.png]

Normalde mavi ok ile işaretlediğim sürgü mekanizmasının arkasındaki kuyruk, kurma esnasında kırmızı ok ile işaretlediğim dipçik borusunun içine doğru yer değiştiriyor. Maalesef uzunluğunu kritik bir değerde yapmışlar, her zamna dipçik borusundaki minik deliğe denk gelmiyor aşağı düşüp takılıyor.

Aslında, bence basit bir mühendislik hatası, bu kuyruğu 5-6 mm daha uzun yapsalar, ya da düşmeyeceği bir destek yapsalar bu basit ama ciddi sorun oluşmayacak. Teşhis doğru da tedavi konusunda yanılıyor olabilirim. Bu kuyruk gerekli mi? O ayrı bir konu. Bunu teşhisi fabrikaya iletmek lazım, tedaviyi de onlar buluversin bir zahmet.

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
lenduha, Murata, Gravis_Pro, ThePulchra, tirendaz
Sn. Sabri,

Mavi ile işaretlediğiniz parçanın sivri ucu, girdiği deliğe (kırmızı) sürekli dayalı duruyor. Yani deliğe denk gelmeme durumu olması pek olası değil (sök tak yaparken yanlış hizalanması durumu hariç) Zaten deliğe denk gelmediği durumda mekanizma hiç geriye gidemiyor. Yani ben, problemin bu olduğunu düşünmüyorum. Bakalım servis ne diyecek göreceğiz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ThePulchra
(24-04-2018, 07:13 PM)maxx126 demiş ki: Sn. Sabri,

Mavi ile işaretlediğiniz parçanın sivri ucu, girdiği deliğe (kırmızı) sürekli dayalı duruyor. Yani deliğe denk gelmeme durumu olması pek olası değil (sök tak yaparken yanlış hizalanması durumu hariç) Zaten deliğe denk gelmediği durumda mekanizma hiç geriye gidemiyor. Yani ben, problemin bu olduğunu düşünmüyorum. Bakalım servis ne diyecek göreceğiz.

Sn. maxx126,

Ata Cy lerde irca yayı dipçik borusu içinde, yine de ben mekanizma gerisindeki dilin burada yayın ucundaki tapanın altına girip bir takılma yaptığını düşünüyorum. 

Bakın Mossberg 930 da da benzer bir kurma sistemi var, mekanizma gerisindeki dil yassı değil konik. Ata Cy de ise yassı. Sonuçta tasarımdan kaynaklı bir sorun diye düşünüyorum.

[Resim: Ekran_Resmi_2018_04_24_23_16_18.png]

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, ThePulchra
(24-04-2018, 05:11 PM)Sabri demiş ki:
(17-04-2018, 09:57 PM)ThePulchra demiş ki: G Yaklaşık 20 kez tahliye sorunu yaşadım. Forum üyelerimizden Sn gaul ve Sn ardy de poligondaydılar. Mekanizma geriye doğru olan hareketini tamamlayamadığı için boş fişeği tahliye edemedi. Geriye hareketini tamamlayamadığı nokta benim daha önce tüfek boşken mekanizmayı hareket ettirdiğimde takıldığı nokta. 

Sayın ThePulchra,

Benim elimde Ata Cy Slug modeli var. Mekanizma ayni. Özellikle temizlik için sökme takma aşamasında yaşadığım sorun nedeniyle, yakınmanızın nedenini ben de gözlemledim, aşağıdaki resimlerde anlatmaya çalışayım:

[Resim: Ata_mekanizma.png]

Normalde mavi ok ile işaretlediğim sürgü mekanizmasının arkasındaki kuyruk, kurma esnasında kırmızı ok ile işaretlediğim dipçik borusunun içine doğru yer değiştiriyor. Maalesef uzunluğunu kritik bir değerde yapmışlar, her zamna dipçik borusundaki minik deliğe denk gelmiyor aşağı düşüp takılıyor.

Aslında, bence basit bir mühendislik hatası, bu kuyruğu 5-6 mm daha uzun yapsalar, ya da düşmeyeceği bir destek yapsalar bu basit ama ciddi sorun oluşmayacak. Teşhis doğru da tedavi konusunda yanılıyor olabilirim. Bu kuyruk gerekli mi? O ayrı bir konu. Bunu teşhisi fabrikaya iletmek lazım, tedaviyi de onlar buluversin bir zahmet.

Saygılarımla

Sn. Sabri bu yazınızı ve fotoğrafları da fabrikaya gittiğimde ilgilenecek kişilere göstereceğim. Sağolun.
Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz
Merhaba;

Bu hafta sonu Yakacık'da farklı marka fişeklerle 5'er adet atış yaparak 30 tek kurşun atışı yaptım. Sırasıyla; Sterling Shersen (32gr), Sterling Sherif (30gr), Sterling Bolide (34gr), Sterling Super Slug (32gr), YAF Speedy Slug (29gr) ve BPS Slug (28gr) tek kurşunlarla sorunsuz şekilde atışı tamamladım. Atıştan aklımda kalan ise 34 gr lık Sterling'in geri tepmesi oldu. Atış yaptığım diğer kurşunlara göre hissedilir derecede daha çok geri tepiyordu.

Bir de yaklaşık 4 ay önce aldığım ancak deneme fırsatı bulamadığım Howard Leight Leightning L1 kulağı deneme şansı buldum. Kullandığım basit kulak içi kulaklıklara göre oldukça iyiydi.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi