ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
Sayın Gravis_Pro,

Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun.
Fişek borusu kızdırıcılı şok tüpünü kafanıza takmayın. Akdaş'ın şokları bu tüfeğe uyumlu. İnternet sitesine bakarsanız taktik modellerindeki kapı kırıcı adını verdikleri şok tüpü sizin işinizi görür. Gaz kaçış delikleri daha önde.... Ya da uzunluğu 7,5 cm olan silindir şok tüpleri de sorunu çözer.

Silahı tanıtırken mekanizmanın en geri pozisyonda tamponlandığını belirtmişsiniz. Eskiden bende de CY serisi bir tüfek vardı. Bu özelliği yeni koymuşlar demek ki. Ata Neo modellerinde ise bu standarttı. Ata açısından iyi bir gelişme.

Çift pistonun resimlerini koymuşsunuz. İlk koyduğunuz resimlerde bronz renkli olan eskiden ağır dolu pistonu idi ve üzerinde sızdırmazlık segmanı yoktu. Sizin daha sonra yüklediğiniz resimlerde her iki piston da tamamen çelik ve her ikisinde de segman olduğu gözüküyor. Görünüşü de tamamen aynı. 1 mm uzunluk kısalık bir şey ifade etmez. Eğer iç yüzeyleri de aynıysa bu işte bir yanlışlık olması gerekir. İkisi aynı olduğu halde birisi ağır diğeri hafif pistonu olamaz.

Tüfeğinizi tekrar güle güle kullanın.

Alıntı

Light piston ile ağır dolu atılabilir. Ancak kapak takımı kasa arka yüzüne daha hızlı çarpacak, hareketli parçaların hızı da aynı şekilde kullanılan fişeğin basıncına göre artacaktır.
Eski tüfeğimde ağır dolu pistonuyla yaptığım atışlarda 32 gramda sık sık tahliye problemi yaparken 34 gramda sorun olmuyordu.
Şu anda kardeşimde ATA CY Camo modeli var. Geçenlerde memlekete gittiğimde Ondaki ağır pistonun alt sınırlarını denemek istedim. 28 grama kadar indim. 24 gramda tutukluk yaptı. Benimkinde 28 gramda bile çalışması mümkün değildi. Sanırım Camo kaplamanın gaz silindiri içinde çapı daraltarak bir nevi kaçan gazı azaltması nedeniyle biraderin tüfekte böyle bir sonuç verdi.

Bu arada ek bilgi Sterling'in ördek özel fişeği 25 gram olmasına rağmen ağır dolu pistonunda bile tüfeği çalıştırdı. Yorum yapmayacağım....!

Resimdeki gerçekten ağır dolu pistonu mu bilemeyeceğim ama en azından segman takmaları iyi olmuş feci kirletiyor yoksa el kundağı içini....

Son olarak fişek borusu. Ata bu boruyu çelik ve üzeri sert krom kaplama yapmalı. Hem standart hem de taktik modelinde. Gaz kirlenmesine ve karbon birikimine maruz kalıyor. Alümünyum boru üzerinden bu karbon kalıntılarını nazik bir şekilde çıkarmak maalesef mümkün değil. Çelik ve krom kaplı olsa, bronz fırça, paslanmaz çelik bulaşık teli vs iki dakikada işi çözer....Lütfen artık bunu değiştirsinler. Çelik yapsınlar. Üç kuruş fazla verelim önemli değil.
Çulluk tüfeği değil bu yahu...

Alıntı

(10-10-2016, 10:41 PM)gunman demiş ki: Sayın Gravis_Pro,
Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun.
Fişek borusu kızdırıcılı şok tüpünü kafanıza takmayın. Akdaş'ın şokları bu tüfeğe uyumlu. İnternet sitesine bakarsanız taktik modellerindeki kapı kırıcı adını verdikleri şok tüpü sizin işinizi görür. Gaz kaçış delikleri daha önde.... Ya da uzunluğu 7,5 cm olan silindir şok tüpleri de sorunu çözer.
Silahı tanıtırken mekanizmanın en geri pozisyonda tamponlandığını belirtmişsiniz. Eskiden bende de CY serisi bir tüfek vardı. Bu özelliği yeni koymuşlar demek ki. Ata Neo modellerinde ise bu standarttı. Ata açısından iyi bir gelişme.
Çift pistonun resimlerini koymuşsunuz. İlk koyduğunuz resimlerde bronz renkli olan eskiden ağır dolu pistonu idi ve üzerinde sızdırmazlık segmanı yoktu. Sizin daha sonra yüklediğiniz resimlerde her iki piston da tamamen çelik ve her ikisinde de segman olduğu gözüküyor. Görünüşü de tamamen aynı. 1 mm uzunluk kısalık bir şey ifade etmez. Eğer iç yüzeyleri de aynıysa bu işte bir yanlışlık olması gerekir. İkisi aynı olduğu halde birisi ağır diğeri hafif pistonu olamaz.
Tüfeğinizi tekrar güle güle kullanın.

Sn. gunman,

Öncelikle teşekkür ederim. Şok tüpü için Akdaş AT-212 modelinin "kapı kırıcı" olarak adlandırılan şok tüpüne baktım ve bu parça bizim olayı çözecek gibi duruyorShy

Tampon konusunda aşağıdaki parça resmini ekledim. mavi daireli kısım, yeşil daire içindeki yaylı kısma temas ediyor. Yeni modellerde yapmış olmaları şansıma Big Grin

[Resim: PQd1o9.jpg]

Konuyu ilk açtığımda eklediğim resimlerde de bahsetmiştim. Tüfek üzerinde ve paket içeriğinde aynı "Heavy Loads" piston çıkmıştı. Paket içeriğindeki pistonda sekman yoktu ve malzemesi daha hafifdi. Sonradan bayiye gidip değiştirdiğimde üzerinde sekman olan ve biraz daha ağır olan "Light Loads" pistonu aldım. Aslında ellerindeki mevcut başka bir tüfekten söktük. İki piston arasındaki 1 mm farkı ben de merak ediyordum. Siz de üzerine basınca açıp tekrar inceledim ölçtüm. İç ölçüler zaten şarjör borusuna göre olması gerektiği için aynı olmalı. Dış ölçüde arada her ne kadar 1 mm boy farkı görünse de gaz deliklerinden içeri aldığı gaz miktarında fark yaratacak bir ölçü farkı yok. Bu işte bir hata var. Yarın sabah ilk iş olarak Ata Arms ile görüşüp çözüme kavuşturacağım. Tahminim o ki ilk mesajda resmini koyduğum sekmansız olan piston gerçek ve doğru olan Heavy Loads piston. Gelişmeleri ayrıca bildireceğim.

(10-10-2016, 10:52 PM)gunman demiş ki: Light piston ile ağır dolu atılabilir. Ancak kapak takımı kasa arka yüzüne daha hızlı çarpacak, hareketli parçaların hızı da aynı şekilde kullanılan fişeğin basıncına göre artacaktır.
Eski tüfeğimde ağır dolu pistonuyla yaptığım atışlarda 32 gramda sık sık tahliye problemi yaparken 34 gramda sorun olmuyordu.
Şu anda kardeşimde ATA CY Camo modeli var. Geçenlerde memlekete gittiğimde Ondaki ağır pistonun alt sınırlarını denemek istedim. 28 grama kadar indim. 24 gramda tutukluk yaptı. Benimkinde 28 gramda bile çalışması mümkün değildi. Sanırım Camo kaplamanın gaz silindiri içinde çapı daraltarak bir nevi kaçan gazı azaltması nedeniyle biraderin tüfekte böyle bir sonuç verdi.
Bu arada ek bilgi Sterling'in ördek özel fişeği 25 gram olmasına rağmen ağır dolu pistonunda bile tüfeği çalıştırdı. Yorum yapmayacağım....!
Resimdeki gerçekten ağır dolu pistonu mu bilemeyeceğim ama en azından segman takmaları iyi olmuş feci kirletiyor yoksa el kundağı içini....
Son olarak fişek borusu. Ata bu boruyu çelik ve üzeri sert krom kaplama yapmalı. Hem standart hem de taktik modelinde. Gaz kirlenmesine ve karbon birikimine maruz kalıyor. Alümünyum boru üzerinden bu karbon kalıntılarını nazik bir şekilde çıkarmak maalesef mümkün değil. Çelik ve krom kaplı olsa, bronz fırça, paslanmaz çelik bulaşık teli vs iki dakikada işi çözer....Lütfen artık bunu değiştirsinler. Çelik yapsınlar. Üç kuruş fazla verelim önemli değil.
Çulluk tüfeği değil bu yahu...

Dediğiniz gibi şoku değiştirmeden atış yapıp temizlik yapmak eziyet olacak. Hiç olmazsa şimdiki alüminyum boru ile Big Grin

Katkılarınız ve uyarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Ayrıca Rep sistemi üzerinden mesajla iyi dileklerini ileten forum üyelerine de çok çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Gravis_Pro,

Sanırım ben tampon olayını yanlış anladım. Bahsettiğiniz kısım ATA CY'de standart. Mekanizma ile Geri tepme yayı arasındaki bağlantı o....
Benim kastettiğim tampon şemadaki G01 ve G02 yazan bölümde oluyor. G04 kodlu parça en geri konuma geldiğinde yaylı bir tampon vasıtasıyla yavaşlatılıyor. Saygılarımla....

Alıntı

Gaz pistonu sorunsalı Sn. gunman 'ın uyarısı ve benim de başından beri şüphelerim sonucu açıklığa kavuştu.

Aşağıdaki 1. resme göre soldaki pistonun üzerine yanlış olarak Heavy Loads yazılmış. Doğru ve olması gereken 2. resimdeki gibidir.

Ayrıca Light Loads piston çelik malzemeden imal edilmiş olup sekmanlıdır.
Heavy Loads piston ise sekmansız ve bronz malzemeden imaldir.

Mevcut hatalı pistonlar

[Resim: mEbgWR.jpg]

Olması gereken doğru pistonlar

(Heavy Loads pistonun farkı, gaz odasına daha fazla gaz dolmasını sağlamasıdır.)

[Resim: 3A5W4A.jpg]

Saygılarımla

Alıntı

Sn.Gravis_pro,

Pikatini raylı kelepçe ayrıca satılıyor muymuş? Satılıyorsa fiyatını öğrenebildiniz mi?

Saygılarımla.

Alıntı

Hepimiz istiyoruz da Smile

Alıntı

(11-10-2016, 02:29 PM)alone61 demiş ki: Sn.Gravis_pro,

Pikatini raylı kelepçe ayrıca satılıyor muymuş? Satılıyorsa fiyatını öğrenebildiniz mi?

Saygılarımla.

(11-10-2016, 02:35 PM)turkmenoglu demiş ki: Hepimiz istiyoruz da Smile

Sn. alone61 ve Sn. turkmenoglu,

Daha önceki mesajlarımda belirtmiştim aşağıda tekrar sunuyorum. Pikatiny raylı kelepçenin ölçüleri size uygun ise yarın iletişime geçip 6-7 adet talep ediyim.

Saygılarımla.

(05-10-2016, 06:36 PM)Gravis_Pro demiş ki: Diğer bir husus da Sn. cnrabt ve Sn. Sabri ' nin sorduğu picatinny raylı namlu kelepçesi. Bu kelepçenin bir tarafı 26 mm çapında, diğer tarafı ise >25 mm çapında ve sıktıkça daralıyor haliyle.

Bu parçayı bayiye sordum. Ellerinde olmadığını ama Ata Arms' dan talep edebileceklerini söylediler. Almak isteyen üyelerimiz olursa maliyet fiyatı ne ise aynı bedelle verebileceklerini söylediler. Fiyatını bilmiyorlar fakat "15-20 TL civarı birşeydir" dediler. Talep edilen sayıya göre tekrar iletişime geçebiliriz.

Alıntı

Sn Gravis Pro;

Sn Alone61 ve benim için toplam üç tane sipariş edebilir misiniz rica etsem?
Mail adresinizi verirseniz hesap bilgilerinizi istemek için mail atayım.

Saygılarımla

Alıntı

Sn. turkmenoglu,

Rica ne demek baş üstüne! Yarın görüşüp akabinde temin edelim gerisi kolay Efendim Shy

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi