Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
Merhabalar,

Temizlik konusuna şaşırdım.  

Atışlardan sonra sadece namlu temizliği yapıyorum. Pistonu sadece 1000. Atıştan sonra temizledim. Halen tek bir tahliye sorunu olmadan kullanıyorum. İlk aldığımda trap fişeklerini tahliye etmiyordu. Şu anda trap fişeği dahil hiç bir sorun yaşamıyorum. Bence pistonu temizlemeyin. Bir miktar kalıntı gaz kaçağını en aza indirip her fişeği atmasına izin veriyor. 

Bence tüfeği özellikle mekanizmayı iyice kontrol edin. Yerine oturmamış, sürtünmeye sebep olan bir pim ya da bir çapak kalıntısı olabilir.

Saygılarımla,

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, Sabri
(12-11-2017, 10:48 PM)Huysuz demiş ki: Merhabalar,

Temizlik konusuna şaşırdım.  

Atışlardan sonra sadece namlu temizliği yapıyorum. Pistonu sadece 1000. Atıştan sonra temizledim. Halen tek bir tahliye sorunu olmadan kullanıyorum. İlk aldığımda trap fişeklerini tahliye etmiyordu. Şu anda trap fişeği dahil hiç bir sorun yaşamıyorum. Bence pistonu temizlemeyin. Bir miktar kalıntı gaz kaçağını en aza indirip her fişeği atmasına izin veriyor. 

Bence tüfeği özellikle mekanizmayı iyice kontrol edin. Yerine oturmamış, sürtünmeye sebep olan bir pim ya da bir çapak kalıntısı olabilir.

Saygılarımla,

Sn Huysuz,

Ben her atışımdan sonra sizin gibi namluyu ve size ek olarak gaz pistonu ve onunla ilgili her yeri (hareket ettiği ray, girdiği yuva vs) temizliyorum. O yüzden çok kirliyken atış konusunda sizin gibi tecrübem yok.

Ancak benim ActiveSlug'larla yaşadığım tahliye sorunu bana tüfeğin temizlik durumuyla hiç alakalı gibi gelmedi zira ilk atışı onunla denemiştim normal tahliye etmişti sonra arada etmedikleri oldu sonra ettikleri oldu arka arkaya. Bu kinetik bir tüfek olmamasına ragmen tutuşla da mı alakası var bilmiyorum tam olarak anlayamadım. Hepsini omuzlayarak atmıştım gerçi...

Bence sizin irca yayı yumuşamış o yüzden sorunsuz her şeyi atıyor artık. Tertemiz yapsanız da atar bence. Bizim tüfeklerin de o duruma gelmesini umuyoruz henüz sizin kadar atış yapamadım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Bugün 30 atış daha yaptım. Bir sorunla karşılaşmadım. BPS ve Sterling marka fişek kullandım. Dağınık olan isabetler tüfeğin şarjörden yatağa fişek beslemesini denemek için yaptığım seri atışa ait. Tek tek yaptığım atışlarda siyah noktada çoğunluk sağlayabildiğim için keyifliyim. : ]
Saygılar.

[Resim: EyMp48.jpg]

[Resim: XEpJbj.jpg]

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
demirci57, S@riyerli, Heat, sirflayer, tirendaz, lupus, sem, alpago, Xlll, maxx126, Cem1964, kurtkan, Gravis_Pro, defender45acp, 1905sss, Sabri, Kıraç Ata, FRD

Yakacık poligonda yaptığım son atışların videosu.
Saygılar.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Xlll, hunter 12, Sabri, sem, tirendaz, maxx126, wubıh, lupus, Gravis_Pro, demirci57, S@riyerli
Merhaba,

Tek kurşun atışı ve evde bulundurma amacıyla bir yivsiz tüfek almak istiyorum ve bu amaçla yaklaşık 2 aydır değişik forumlardan bilgi topluyorum. Değişik av bayilerinde Ata, Armsan, Hatsan ve Akkar'ın tactical modellerini inceledim. Yaptığım araştırmalar neticesinde, bu konunun da etkisiyle karar kıldığım 2 modelden biri Ata CY Tactical diğeri ise Akkar'ın TK-222 modeli.

Ata CY Tactical benim elime aldığım modeller arasında ergonomik olarak bana en uygun olanı ve yakışıklısı. Ayrıca, 47cm namluda 7+1 kapasitesi olması da büyük bir artı.

Ancak;  özellikle avcılık sitelerinde okuduğum kadarıyla Akkar markası yarı otomatikte önerilen ve servis kalitesi olarakta sanki en iyi firmaymış gibi nitelendiriliyor. Ayrıca; Akkar'ın Mercandaki fabrika satış mağazasınada gittim ve ilave namlu, dipçik vb. gibi eklentilere ulaşmakta oldukça kolay ve fiyatıda avantajlı.

Durum böyle olunca her ne kadar ilk hissiyatım Ata Cy Tactical dese de mantık olarak Akkarın TK-222 modelleri de kafamı kurcalıyor. Ayrıca forumda konularını incelediğim Sn. Turkmenoğlu'da Akkar'ı genel olarak övüyordu.  

Bu ve benzer konulardan edindiğim bilgi doğrultusunda yerli markaların tümü kötü sürprizlere açık ama anladığım kadarıyla Ata da Akkar da  sorunsuzluk hususunda Türkiye ortalamasının oldukça üstündeler.

Durum böyle olunca da karar vermek benim için oldukça zor bir hal aldı Smile

Bu hususta benim için değerli olan görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla.

Alıntı

(07-12-2017, 12:00 AM)ThePulchra demiş ki: Yakacık poligonda yaptığım son atışların videosu.

Sayın ThePulchra,

Sanırım daha önceki Trap çalışmalarınızdan kazandığınız bir alışkanlık. El kundağını tutarken, işaret parmağınız hedefi gösteriyor. Bu yivsiz tüfek için en ideal el kundağı tutuş şeklidir. İzniniz olursa aşağıdaki resmi kitabımda kullanabilirmiyim?

[Resim: Ekran_Resmi_2018_01_09_09_53_18.png]

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
wubıh, kut4, Murata, FRD, ThePulchra, husrev, demirci57, gaul
(09-01-2018, 10:04 AM)Sabri demiş ki:
(07-12-2017, 12:00 AM)ThePulchra demiş ki: Yakacık poligonda yaptığım son atışların videosu.

Sayın ThePulchra,

Sanırım daha önceki Trap çalışmalarınızdan kazandığınız bir alışkanlık. El kundağını tutarken, işaret parmağınız hedefi gösteriyor. Bu yivsiz tüfek için en ideal el kundağı tutuş şeklidir. İzniniz olursa aşağıdaki resmi kitabımda kullanabilirmiyim?

[Resim: Ekran_Resmi_2018_01_09_09_53_18.png]

Saygılarımla

Sağolun Sn. sabri
Skeet atıcılığı ile ilgilendiğim dönemde öğrenmiştim. Farkında olmadığım halde bu şekilde tuttuğuma göre demek ki öğrenmişim. Kitabınızda kullanabilirsiniz tabi. Fotoğrafa adımı da yazarsanız memnun olurum. Kitap hazır olduğunda bizleri haberdar ederseniz edinmek de isterim.
Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, demirci57, gaul
(09-01-2018, 12:28 AM)ZekaiS demiş ki: Merhaba,

Tek kurşun atışı ve evde bulundurma amacıyla bir yivsiz tüfek almak istiyorum ve bu amaçla yaklaşık 2 aydır değişik forumlardan bilgi topluyorum. Değişik av bayilerinde Ata, Armsan, Hatsan ve Akkar'ın tactical modellerini inceledim. Yaptığım araştırmalar neticesinde, bu konunun da etkisiyle karar kıldığım 2 modelden biri Ata CY Tactical diğeri ise Akkar'ın TK-222 modeli.

Ata CY Tactical benim elime aldığım modeller arasında ergonomik olarak bana en uygun olanı ve yakışıklısı. Ayrıca, 47cm namluda 7+1 kapasitesi olması da büyük bir artı.

Ancak;  özellikle avcılık sitelerinde okuduğum kadarıyla Akkar markası yarı otomatikte önerilen ve servis kalitesi olarakta sanki en iyi firmaymış gibi nitelendiriliyor. Ayrıca; Akkar'ın Mercandaki fabrika satış mağazasınada gittim ve ilave namlu, dipçik vb. gibi eklentilere ulaşmakta oldukça kolay ve fiyatıda avantajlı.

Durum böyle olunca her ne kadar ilk hissiyatım Ata Cy Tactical dese de mantık olarak Akkarın TK-222 modelleri de kafamı kurcalıyor. Ayrıca forumda konularını incelediğim Sn. Turkmenoğlu'da Akkar'ı genel olarak övüyordu.  

Bu ve benzer konulardan edindiğim bilgi doğrultusunda yerli markaların tümü kötü sürprizlere açık ama anladığım kadarıyla Ata da Akkar da  sorunsuzluk hususunda Türkiye ortalamasının oldukça üstündeler.

Durum böyle olunca da karar vermek benim için oldukça zor bir hal aldı Smile

Bu hususta benim için değerli olan görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla.

(06-06-2017, 01:06 AM)ducak demiş ki:
(06-06-2017, 12:31 AM)rallier_61 demiş ki: Hatsana sormuşlar;
-Arpacığın niye yamuk?
"Nerem doğru ki" demiş Smile
[Resim: 20170606_002752.jpg]

Kargo ve yamuk attığım tek kurşun paralarını hesaplarsam; bana kalem gibi bir gazlı tufek parasina mal oldu; misal akkar altay..

Sn rallier_61;

Emin olun Akkar'ında kalemlikle uzaktan yakından alakası yok. Ben Hatsan'dan daha memnunum. İşçilik olarak Akkar daha iyi ama Hatsan mekanik olarak daha güven veriyor. Sahibi olduğum Akkar Altay TK 222 ile daha çok problem yaşadım. Paslanma problemi çok yani aylık bakımını yapmazsanız pas oluşumu hemen başlıyor. Nişan ve vuruş konusunda çok iyi ama fişek seçiyor maalesef. Atım yatağının toleransı iyi ayarlanmadığı için barut hakkı fazla kaçmış fişekte dip tablasının şişmesi sonucu boş kovan atım yatağında sıkışıp kalıyor. Aynı paketteki fişeği Hatsan sorunsuz atıyor. 

[Resim: IMG_20170326_114317_2.jpg]
[Resim: IMG_20170326_114424.jpg]

[Resim: IMG_20170326_114535_2.jpg]

[Resim: IMG_20170326_114211.jpg]

[Resim: IMG_20170326_114134.jpg]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ZekaiS, sem, rallier_61
(10-01-2018, 09:06 AM)ducak demiş ki:
(06-06-2017, 01:06 AM)ducak demiş ki:
(06-06-2017, 12:31 AM)rallier_61 demiş ki: Hatsana sormuşlar;
-Arpacığın niye yamuk?
"Nerem doğru ki" demiş Smile

Sn rallier_61;

Emin olun Akkar'ında kalemlikle uzaktan yakından alakası yok. Ben Hatsan'dan daha memnunum. İşçilik olarak Akkar daha iyi ama Hatsan mekanik olarak daha güven veriyor. Sahibi olduğum Akkar Altay TK 222 ile daha çok problem yaşadım. Paslanma problemi çok yani aylık bakımını yapmazsanız pas oluşumu hemen başlıyor. Nişan ve vuruş konusunda çok iyi ama fişek seçiyor maalesef. Atım yatağının toleransı iyi ayarlanmadığı için barut hakkı fazla kaçmış fişekte dip tablasının şişmesi sonucu boş kovan atım yatağında sıkışıp kalıyor. Aynı paketteki fişeği Hatsan sorunsuz atıyor. 

Sn. ducak öncelikle ilginiz ve vakit ayırıp eklediğiniz mesajlar için gerçekten teşekkür ederim.

Buradaki öneriler doğrultusunda tüfeği alacağım yerle ona göre görüşüp bir sıkıntı çıkarsa iade yapacağımı açıkça belirteceğim. Zaten kanunen bir malın ilk ay içinde bir sıkıntı çıkarması geçerli iade sebebidir ama yine de belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında Sn. turkmenoglu'nun eski yorum ve konularını daha dikkatli okudukça kinetik modellerde daha çok dikkatimi çekmeye başladı. 

Bu konunun Ata Cy Taktik konusu olması sebebiyle farklı marka model detayına pek fazla girmek istemiyorum. Yeni konu açamadığım için farklı modeller hakkındaki bilgi arayışlarımı da artık farklı konular altında devam ettireceğim. 

Yalnız Ata Cy Tactical kullanıcılarının burada uzun süreli kullanım tecrübelerini ve varsa kullandıkları farklı marka modellerle kıyaslamalar yapmasının benim gibi meraklı insanlar için oldukça faydalı olduğunu belirtmek istiyorum.

Teşekkürlerimle.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ducak, ThePulchra

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi