Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
(06-10-2016, 03:26 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. martinmystere,
Katkınız için teşekkür ederim. Siz yazınca dikkatimi çekti. Alev gizleyen delikleri şarjör borusunda deformasyona yol açacak durumda görünüyor. Bu bölüm için birşeyler düşünüyüm.

Alev gizleyen formatındaki şok, sıcak gazları 90° ile dağıttığı için borunun üzerine atıyor. Bu uzatmalı şoku kullanmamak yeterli gibi duruyor. Eğer standart şok takarsanız, namlu ucu ile şarjör sonu hemen hemen eş uzunlukta olacak. Çıkan gazlar bir süre düz-ileri hareket edeceği için boruyu yakmaz.

Alıntı

Sn. harun,
Öneriniz için tesekkür ederim. Daha pratik bir çözüm olacak.
Saygılarımla

Alıntı

Bunu ATA'nın teknik servisine de sorabiliriz, acaba farklı şoklarda bir sıkıntı çıkarmı diye. Sağolsunlar teknik servisi bağlıyorlar ve bir yetkili cevap veriyor. Bunu soracağım.
Diğer yandan alev gizleyenin de oldukça hoş bir görünümü var, bu şokun 2 cm uzunu acaba bulunabilir mi?
Deneyen olursa lütfen deneyimini bizimle paylaşsın Smile

Alıntı

Piyasada acaba cy taktiğin şoku gbi, ucu alev gizleyenli uzatmalı şoklar var mı bilgisi olan varmı?
Böyle bir şey takılabilir mi?

Alıntı

(06-10-2016, 06:11 PM)hidalgo58 demiş ki: slm şevrotin ve tek kurşun atmak için hangisi uygundur saygılar
ATA NEO TACTİCAL 2
ATA CY TACTİCAL

Kendi adıma; Neo ile CY taktik arasında pratikte atış noktasında ayrı ayrı denemediğim için nasıl bir fark olur bilemiyorum. Fakat seçim aşamasında epeyce bişeyler okudum. Ona istinaden CY taktikte karar kıldım.
em şevrotin hem de tek kurşunda bolca cy taktikte atış yaptım. sorunsuzdu.
Öncelikle bu sınıfta en popüler üst sınıf silah Benelli m4 olduğu gözlemleniyor. CY taktik bu modeli oldukça anımsatıyor açıkçası. Hatta Armsan'ın taktik modelleri daha da benziyor M4'e. Benelli M4 Amerika da güvenlik güçlerine verilirken gazlı sistem mi kinetik sistemmi konusunda karar verirken Gazlı sistemi tercih etmiş. Bunun sebebi olarak da sistemde bir sorun yaşamamak olduğu gözleniyor. Daha sorunsuz bir çalışma ortaya koymuş.
Diğer yandan kinetik sistemlerde tepmenin biraz daha fazla olduğu ifade ediliyor.
Her ne kadar kinetik sistemler kullanımda daha temiz olsa da, iç temizlik vs. konusunda , silah temizlemenin de bir keyif olduğu düşünüldüğnde çok da sıkıntı değil gazlı sistemin kirlenmesi.
Silah, 12 çap olduğundan tepmesi de fena diil hani. Dolayısıyla zaten omuza bi kuvvet uygulanıyor, daha fazla arttırmanın da bi manası yok diye düşünmüştüm.
şevrotin ve tek kurşunda 34 gr seviyesinde fişekler olduğundan tepmesi de az değil hani.
Ayrıca mekanik olarak fişek sıkılması vb. gibi durumlarda gazlı sistemin biraz daha sorunsuz çalışıyor olması nı da ekleyince ben şahsen CY Taktik'te karar kıldım.
Benim düşüncem böyleydi.
Bir de görünümünün daha bir hoş olduğunu söylemeliyim kanaatimce.
Ben çok sevdim açıkçası.

Alıntı

(05-10-2016, 06:36 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. Forum Üyeleri,

Konuyu ilk açtığımda belirttiğim, tüfekle beraber verilmesi gereken 28-32-36 gr fişekler için kullanılacak "Light Loads" piston ve 38-42-46 gr. fişekler ile "Heavy Loads" piston yerine ikisi de "Heavy Loads" piston olarak gelmişti. Ayrıca dipçik ayar pulları da yoktu. Bugün satın aldığım bayiye giderek Light Loads piston ve 4 adet ayar pullarını aldım.

Ayar pulları üzerindeki imler;

1.Pul Cast Spac. Sol-Sağ açı
2.Pul 12 GA 50 Yukarı açı
3.Pul 12 GA 55 Yukarı açı
4.Pul 12 GA 65 Aşağı açı

[Resim: dXaZ47.jpg]

Soldan sağa 50 - 55 - 65 numaralı pulların profili.

[Resim: 403bgp.jpg]

Gaz Pistonları arasında iç-dış çap fark yok. Tek farkı Heavy piston boyu 35 mm, Light pisyon boyu 34 mm olarak ölçtüm. Aradaki 1 mm fark fişek gramajlarında önemli bir fark yaratır mı deneyip görmek gerekecek.

[Resim: 5Y3mpD.jpg]

Diğer bir husus da Sn. cnrabt ve Sn. Sabri ' nin sorduğu picatinny raylı namlu kelepçesi. Bu kelepçenin bir tarafı 26 mm çapında, diğer tarafı ise >25 mm çapında ve sıktıkça daralıyor haliyle.

Bu parçayı bayiye sordum. Ellerinde olmadığını ama Ata Arms' dan talep edebileceklerini söylediler. Almak isteyen üyelerimiz olursa maliyet fiyatı ne ise aynı bedelle verebileceklerini söylediler. Fiyatını bilmiyorlar fakat "15-20 TL civarı birşeydir" dediler. Talep edilen sayıya göre tekrar iletişime geçebiliriz.

[Resim: D3r6Yo.jpg]

[Resim: mEa7M8.jpg]

Son olarak Sn. Sabri,

Öneriniz üzerine test atışlarına Sterling Exclusive Series 12/70/36 gr. ve Jet Skeet 12/70/24 gr. fişekleri dahil ettim. Uygun mudur? Cevaplarsanız sevinirim.

[Resim: 403qYp.jpg]

[Resim: 0yaNbR.jpg]

Saygılarımla.

Sn. Gravis_Pro;
Ben ikisini de denedim.
İlk aldığımda Heavy Loads taktım. Ve her atışta fişek yatağında takılma oldu.
Hemen ATA'yı aradık.
Onlar da biz uyardı, LIGHT LOAD pistonu kullanın dediler.
LIGHT LOAD'ı kullanınca hiçbir sorun çıkmadı.
Pistonlar arasında galiba et kalınlıklarında da ufak bir fark varolabilir. Metal ağırlığı da bir miktar farklı sanki. Ben ölçmedim fakat imkanınız varsa siz bir bakabilirsiniz.
Sanırım gaz çıkışının şiddetini azaltıyor boşa gaz fazla kaçıyor. Böylelikle aşırı zorlamaya karşı bir fark yaratılmış gibi.
Heavy'i çıkarıp LIGHT LOAD pistonu kullanmamla birlikte, bununla 250-300 civarı atış ta tek bir fişek bile ne sıkıştı ne de bir takılma olmadı.

Alıntı

Piston değiştirmek zaten pratik değil.

Remington versa-max da fişek boyuna göre ayarlanan gaz kaçış delikleri ile bu işi (ağır sıkı-hafif sıkı) çözmüz

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-10-07%2010.10.25_zpsbtgxgbu8.png]

Alıntı

(07-10-2016, 09:53 AM)martinmystere demiş ki: Sn. Gravis_Pro;
Ben ikisini de denedim.
İlk aldığımda Heavy Loads taktım. Ve her atışta fişek yatağında takılma oldu.
Hemen ATA'yı aradık.
Onlar da biz uyardı, LIGHT LOAD pistonu kullanın dediler.
LIGHT LOAD'ı kullanınca hiçbir sorun çıkmadı.
Pistonlar arasında galiba et kalınlıklarında da ufak bir fark varolabilir. Metal ağırlığı da bir miktar farklı sanki. Ben ölçmedim fakat imkanınız varsa siz bir bakabilirsiniz.
Sanırım gaz çıkışının şiddetini azaltıyor boşa gaz fazla kaçıyor. Böylelikle aşırı zorlamaya karşı bir fark yaratılmış gibi.
Heavy'i çıkarıp LIGHT LOAD pistonu kullanmamla birlikte, bununla 250-300 civarı atış ta tek bir fişek bile ne sıkıştı ne de bir takılma olmadı.

Sn. martinmystere,

Heavy Loads piston halihazırda 38-46 gr. arası fişekler için yapılmış olduğundan Light Loads her türlü işimizi görecektir diye düşünüyorum. Lakin Light Loads pistonun 38 gr ve üstü fişeklerde nasıl tepki vereceğini de merak etmiyor değilim.

Pistonlar arasındaki tek gördüğüm fark daha önceki mesajımda da yazdığım gibi boyları arasında 1 mm fark olması. Başka bir fark göremedim.

Saygılarımla.

Alıntı

(07-10-2016, 10:16 AM)Sabri demiş ki: Piston değiştirmek zaten pratik değil.

Remington versa-max da fişek boyuna göre ayarlanan gaz kaçış delikleri ile bu işi (ağır sıkı-hafif sıkı) çözmüz

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-10-07%2010.10.25_zpsbtgxgbu8.png]

Sn. Sabri,

Ata Arms 'ın Venza modelinde kullandığı "GPCS" olarak bilinen "Gaz Basıncı Kontrol Sistemi" olarak adlandırdığı ve patentinin kendilerine ait olduğunu belirttiği sistem var. Keşke CY modelinde de böyle bir sistemi tercih etseymiş.

Saygılarımla.

Alıntı

ATA CY Taktik Venza'ya göre biraz daha eski bir model. Bir sonraki versiyonda beki (ve umuyorum) yeni birkaç ince detay özellik eklerler.
Bu arada "Lupus" üstadın bir videosunda Benelli için MESA TACTICAL URBİNO DİPÇİK kullanmış. Orada biraz daha yakın kullanmayı tercih etmişti. Ben de aynen kabzayı biraz daha yakın tutmak istemiştim.
Böyle bir alternatif bu model için de olsa harika olacak. Acaba bu tip bir ürün ATA ya da uyar mı çok merak ediyorum.
Bu konuyu namlu konusuyla birlikte ATA'ya yazmıştım, acaba biraz daha kısa dipçik imkanı var mı diye, fakat anladığım kadarıyla bu konuda şu an için bir geliştirme durumu gözükmüyor.
Fakat kendi kullanımım dorultusunda teleskobik dipçik alternatifi de olsa çok sevinirdim açıkçası.

Gönderdiğim Mesajım:
Sn. Yetkili, Bu yıl içerisinde ATA Venza Bronz ve ATA CY Taktik iki adet silahınızı aldım. Muhteşem silahlar. Bu harika ürünleri bizlere kazandırdığınız için size teşekkür ediyoruz ve kutluyoruz. CT Taktik için iki önerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
CY - TAKTİK; Silah harika, vuruşu mükemmel. Malzeme çok kaliteli. On numara silah. Özellikle tek kurşun atışları çok muhteşem keyifli. Tek sıkıntısı namlunun ucundaki ateş gizleyenin delikleri, fişek borusuna denk geliyor ve atış yapınca fişek borusu yanıyor veya barut izi yapışıyor. namlunun boyunu ya 2 santim daha uzun yapmak lazım ya da fişek borusunu 2 santim daha kısa yapmak lazım. varsın 6+1 olsun. problem değil. Ama namlu boyu sanki 2 cm daha uzasa bir çözüm olmuş olacak. Bir de dipçik boyu 2-3 santim daha kısaltsa inanılmaz rahat bir tutuşu olacak. İri yarı olmayan ortalama bir kişi için el kundağı tabanca sapı gibi olduğunda biraz uzak kalıyor omuza tutuşta. Dolayısıyla tepme de 12 lik namluda biraz sert olduğundan biraz omuzu yoruyor. 2 veya 3 cm daha kısa olursa dipçik boyu, omuzun içine doğru biraz daha yakınlaştırmak mümkün olacağından omuzun göğüs arasında birkaç santim sağa sola oynatarak zedelenme etkisini azaltmak mümkün olacak. Böylelikle çok başarılı bir kullanım olacak. Ama silah şu halliyle bile bana göre 100 üzerinden 90' lık bir silah. Bu iki özellikte eklense 100/100 olacak. Güzel ürünleriniz için tekrar teşekkürler ve çalışmalarınızda başarılar. (Bu özelliklerle ilgili özel parça üretimi (2-3 cm daha kısa dipçik ve 2 cm daha uzun namlu) mümkünse bedelini ödemeye hazırız.Saygılar.)

CEVAP:
Merhaba,
Öncelikle Ata Arms ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgi ve değerli görüşlerinizi ilettiğiniz teşekkür ederiz.

Taktik (kabzalı) dipçikler dünya standartlarındaki av tipi dipçiklerdeki 37cm tetik çekme mesafesinden daha kısa 35,5cm olarak belirlenmiştir.
Seri üretim yapan bir fabrika olduğumuz için özel kalıpta dipçik üretmek gibi bir durum maalesef söz konusu değildir.
Taktik tüfeklerimizin namlu boyu tek tiptir ve yalnızca 47cm olarak mevcuttur.
Taktik (savunma) tipi tüfek modellerimizin standart av tipi tüfek modellerinden farkı; ani durumlarda savunma ihtiyacına yönelik olarak:
-Daha kısa tetik çekme mesafesine (35,5cm),
-Sağlam kavrama sağlayan kauçuk kabzaya,
-Yakın mesafelerde (15-20 metre) doğrult-ateş et kolaylığı için halka gez ve M16 tip arpacığa ve
-Fener, lazer nişangah gibi eklentileri kolayca takabilmek için evrensel pikatini ray?a sahiptir.
Fabrikadan doğrudan son kullanıcı ya da av bayine tüfek veya yedek namlu ya da yedek parça satışımızın olmadığını hatırlatmak isteriz.
http://ataarms.com/bayiler.php
İnternet sitemizden ?Bayiler? bölümünden size en yakın av bayilerinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
0 232 425 82 45 numaralı telefonla Türkiye dağıtıcımız (baş bayi) Özler Av ile istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Saygılarımızla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi