Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
Sn. Huysuz,

Dipçik grubunu da takip edilecek parçalar arasına alıyorum. Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Forum Üyeleri,

Konuyu ilk açtığımda belirttiğim, tüfekle beraber verilmesi gereken 28-32-36 gr fişekler için kullanılacak "Light Loads" piston ve 38-42-46 gr. fişekler ile "Heavy Loads" piston yerine ikisi de "Heavy Loads" piston olarak gelmişti. Ayrıca dipçik ayar pulları da yoktu. Bugün satın aldığım bayiye giderek Light Loads piston ve 4 adet ayar pullarını aldım.

Ayar pulları üzerindeki imler;

1.Pul Cast Spac. Sol-Sağ açı
2.Pul 12 GA 50 Yukarı açı
3.Pul 12 GA 55 Yukarı açı
4.Pul 12 GA 65 Aşağı açı

[Resim: dXaZ47.jpg]

Soldan sağa 50 - 55 - 65 numaralı pulların profili.

[Resim: 403bgp.jpg]

Gaz Pistonları arasında iç-dış çap fark yok. Tek farkı Heavy piston boyu 35 mm, Light pisyon boyu 34 mm olarak ölçtüm. Aradaki 1 mm fark fişek gramajlarında önemli bir fark yaratır mı deneyip görmek gerekecek.

[Resim: 5Y3mpD.jpg]

Diğer bir husus da Sn. cnrabt ve Sn. Sabri ' nin sorduğu picatinny raylı namlu kelepçesi. Bu kelepçenin bir tarafı 26 mm çapında, diğer tarafı ise >25 mm çapında ve sıktıkça daralıyor haliyle.

Bu parçayı bayiye sordum. Ellerinde olmadığını ama Ata Arms' dan talep edebileceklerini söylediler. Almak isteyen üyelerimiz olursa maliyet fiyatı ne ise aynı bedelle verebileceklerini söylediler. Fiyatını bilmiyorlar fakat "15-20 TL civarı birşeydir" dediler. Talep edilen sayıya göre tekrar iletişime geçebiliriz.

[Resim: D3r6Yo.jpg]

[Resim: mEa7M8.jpg]

Son olarak Sn. Sabri,

Öneriniz üzerine test atışlarına Sterling Exclusive Series 12/70/36 gr. ve Jet Skeet 12/70/24 gr. fişekleri dahil ettim. Uygun mudur? Cevaplarsanız sevinirim.

[Resim: 403qYp.jpg]

[Resim: 0yaNbR.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı

(05-10-2016, 06:36 PM)Gravis_Pro demiş ki: Diğer bir husus da Sn. cnrabt ve Sn. Sabri ' nin sorduğu picatinny raylı namlu kelepçesi. Bu kelepçenin bir tarafı 26 mm çapında, diğer tarafı ise >25 mm çapında ve sıktıkça daralıyor haliyle.

Bu parçayı bayiye sordum. Ellerinde olmadığını ama Ata Arms' dan talep edebileceklerini söylediler. Almak isteyen üyelerimiz olursa maliyet fiyatı ne ise aynı bedelle verebileceklerini söylediler. Fiyatını bilmiyorlar fakat "15-20 TL civarı birşeydir" dediler. Talep edilen sayıya göre tekrar iletişime geçebiliriz.

Sayın Gravis_Pro, tüfeğinizi iyi günlerde keyifle kullanmanızı dilerim. Sayın cnrabt ve Sayın Sabri ile birlikte aparat için beni de listeye ekleyebilirseniz sevinirim. Saygılar.

Alıntı

Aparati görünce heyecanlanıp atladim ama her tüfeğe uymayacağını düşünemedim. Sayın Gravis_Pro , size zahmet olmazsa namlu ile fişek tüpü arasında kalan boşluğu ölçmeniz mümkün mü ? Saygılar.

Alıntı

Sn husrev,
Namlu ile fişek tüpü arasi boşluk 6-7 mm civarında. Kumpas olmadığı için net ölçü veremiyorum.
Saygılarımla.

Alıntı

(05-10-2016, 06:51 PM)husrev demiş ki:
(05-10-2016, 06:36 PM)Gravis_Pro demiş ki: Diğer bir husus da Sn. cnrabt ve Sn. Sabri ' nin sorduğu picatinny raylı namlu kelepçesi. Bu kelepçenin bir tarafı 26 mm çapında, diğer tarafı ise >25 mm çapında ve sıktıkça daralıyor haliyle.

Sayın Gravis_Pro, tüfeğinizi iyi günlerde keyifle kullanmanızı dilerim. Sayın cnrabt ve Sayın Sabri ile birlikte aparat için beni de listeye ekleyebilirseniz sevinirim. Saygılar.

Sayın Gravis_Pro,

Aparat için beni de eklemenizi rica ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

ÜRÜN ATIŞ DEĞERLENDİRMESİ:

Geçtiğimiz ay içerisinde aldığım ATA CY Tactical, kullanım açısından oldukça iyi bir tüfek.

Çoğunluğu tek kurşun olmak üzere 200' den fazla atış yaptım.

Yaklaşık 70-80 mt uzaklıktaki hedeflerde gez ayarını biraz yükseltmek suretiyle ( tornavida ile ayarlanabiliyor ) tam isabetli atışlar oldukça yüksek bir isabetle gerçekleşti.

Tüfek kutusu içerisinde Heavy ve Light şeklinde iki piston var. Light olan takılı kalmalı. Genelde tek kurşunlar 32-34 gr civarında ve hiçbir sorun çıkmadan 200 den fazla atışta çok memnun kaldım. YAF, Sterling, Züber, Mega, Özkursan gibi birçok yerli markanın fişekleriyle atış yaptım. Hiçbir takılma ve sıkıntı yaşamadım. İsabetleri de gayet iyiydi. Bunun dışında farklı marka ve numarada, farklı çekirdek büyüklüklerinde fişeklerde de hiçbir sorun yaşamadım.

Üzerindeki alev gizleyen aslında 5 numara şok, dolayısıyla küçük çekirdekli fişeklerde dağılma çabuk oluyor. Kısa mesafedeki avlar için bence ideal olabilir.

Yuvarlak gez bence çok güzel, hedefi hemen içine alabiliyorsunuz. Yalnız ayarlamak gerekiyor. Mesafeye göre birkaç tık yukarı aşağı hareket ettirmek lazım.

Gelelim tüfeğin küçük eksikliklerine:

Tek sıkıntısı namlunun ucundaki ateş gizleyenin delikleri, fişek borusuna denk geliyor ve atış yapınca fişek borusu yanıyor veya barut izi yapışıyor. Namlunun boyunu ya 2 santim daha uzun yapmak lazım ya da fişek borusunu 2 santim daha kısa yapmak lazım. Ya da şok namlusunun boyunu uzatmak belki çözüm olabilir. Eğer fişek borusunu 2 cm kısaltırlarsa varsın 6+1 olsun. Problem değil. Bunun dışında silah 10 numara. Memnun kalacağınıza eminim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sn. martinmystere,
Katkınız için teşekkür ederim. Siz yazınca dikkatimi çekti. Alev gizleyen delikleri şarjör borusunda deformasyona yol açacak durumda görünüyor. Bu bölüm için birşeyler düşünüyüm.

Saygılarımla.

[Resim: LQXRZz.jpg]

Alıntı

slm şevrotin ve tek kurşun atmak için hangisi uygundur saygılar
ATA NEO TACTİCAL 2
ATA CY TACTİCAL

Alıntı

ATA CY tercih etmiş birisine, bunu paylaşmak için açtığı konuda bu soru niye sorulur ki... Belli işte, Adam ATA CY tercih etmiş.. Konuya mesaj yazan hiç kimse de " Keşke ATA NEO " alsaydınız " dememiş. Çünkü burada bir arkadaşımızın yeni bir silah sahibi olmasının heyecan ve sevincini birlikte yaşıyor ve paylaşıyoruz. Bu soruyu ısrarla her gördüğünüz konuda sormanın manası nedir.. Sanırım av ve avcı forumlarındaki gibi herkesin sahip olduğu marka ve modeli tek geçip, en fazla tek geçilen tüfeği seçmek istiyorsunuz ama burada usül öyle değil. Burada insanlar bazen kendilerine daha uygun olduğu için en az tercih edilen silahı tercih eder. Aranan ve vazgeçilmez temel kriter silahın rüştünü ispat etmiş bir üreticinin silahı olmasıdır. Gerisi ihtiyaç ve zevk meselesidir. Bu kadar basit.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, skrc, Haritacı1461, ThePulchra, Antiterör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi