Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ATA Arms CY Tactical İnceleme ve Deneyimleri
Star 
Değerli forum üyeleri,

Tabancadan sonra savunma amaçlı bir tüfek için inceleme, arama, tarama neticesinde gönlümdeki Benelli M4' ü bir kenarda tutup biraz daha uygun fiyatlı Fabarm Sat8 Tactical aldım. Aldım ama ertesi gün fikrimi değiştirerek Ata Arms CY Tactical' da karar kıldım. Satın aldığım bayi de beni kırmayarak iade aldı. İnternet üzerinde bu tüfekle ilgili kayda değecek bir bilgiye rastlamadım. Belki vardı ama ben görmedim. Bu sebeple kullanıcı deneyimlerini de bilmeden kendim bizzat tecrübe etmek için almaya kadar verdim.

Fabarm' ı neden iade ettim;

İlk olarak liste fiyatı 4950 TL olan Fabarm, liste fiyatı 1500 TL olan ATA CY Tactical' a göre ödeme zorluğu yaratacaktı. Bazen beğeni mantığın önüne geçebiliyor Big Grin Ayrıca bu hareket envanterin ikinci ve farklı sistemli bir tüfeğine de rahatlıkla imkan tanıyacaktı.

İkinci sebebim ağırlığını fazla hissettirmesi. Böyle diyorum çünkü tartmadım lakin kundağı tutan kolum kısa süre sonra yoruluyordu. Fabarm ortalama 3.15 Kg, Ata CY Tactical ise 3.2 Kg olarak belirtilmiş ağırlıkları var. Buna göre ya Fabarm yazılandan daha ağır ya da Ata CY Tactical yazılandan daha hafif. İlerleyen zamanda tartıp görmek lazım.

Özetle Fabarm' ı iade etmem herhangibir kusur, hata, kalitesizlik, beğenmemezlik değil tamamen kişiseldir. Bu hususun altını çizmek lazım.

Henüz atım yapma şansım olmadı ama öncelikle fabrika yağlarını temizleyip biraz da yakından tanımaya çalıştım. Fotoğraflar üzerinden dilim döndüğünce ve sığ bilgim dahilinde arz ediyorum.

Özellikleri:
* ÇAP: 12
* FİŞEK YATAĞI: 76 mm - 3"
* NAMLU BOYU: 47 cm - 18 1/2"
* ŞOK: UZATMA SİLİNDİR
* ŞARJÖR KAPASİTESİ: 7
* KUNDAK: SENTETİK
* AĞIRLIK: 3,2 kg
* ÇALIŞMA: Yarı otomatik gazlı sistem

Tüfek mukavva kutuda geliyor. Kutu içeriğinde garanti belgesi, kullanım klavuzu, sticker, askı kayışı, yedek şarjör yayı, takoz, ruhsat kabı, 4 alyan anahtar, şok anahtarı, yedek gaz pistonu ve picatinny raylı namlu kelepçesi geliyor. Dipçik ayar pulları kutu içinden çıkmadı. Ayrıca tüfekte iki ayrı gaz pistonu kullanılıyor. Bunlar 28-32-36 gr arası fişekler için "Light Loads" ile 38-42-46 gr ve üstü fişekler için "Heavy Loads" olarak adlandırılmış pistonlar. Kutudaki yedek gaz pistonu ve tüfek üzerindeki mevcut gaz pistonu "Heavy Loads" piston olarak bulunuyor. Sanırım yedek dediğimiz pistonu "Light Loads" yerine yanlış koydular. Pullar ve piston için bayiye başvuracağız artık.

Bayi bunların yanında standart bez kamuflaj desenli tüfek kılıfı, harbi seti, sprey yağ, ruhsat kabı ve siyah askı kayışını da hediye etti.

Kutu içeriği,

[Resim: 88oOYQ.jpg]

[Resim: D3q176.jpg]

[Resim: mEZb21.jpg]

[Resim: E3MLP8.jpg]

[Resim: jBRMyn.jpg]

[Resim: oEl5lX.jpg]

[Resim: ZYR6R3.jpg]

Temizlik öncesi fotoğrafları,
Şarjör tapası kırmızı renkte ve metal.

[Resim: 5Yz0ld.jpg]

[Resim: A3PVMq.jpg]

[Resim: oElWqk.jpg]

[Resim: jBRMOD.jpg]

[Resim: jBRMyn.jpg]

[Resim: pEVALq.jpg]

[Resim: kERQlr.jpg]

Namlu içi yüzey işçiliği temiz, pürüzsüz ve parlak.

[Resim: NkJX7Y.jpg]

Uzatma silindir şok,

[Resim: aXRv6B.jpg]

Heavy Loads gaz pistonu

[Resim: Y4RyAj.jpg]

[Resim: 88oOJk.jpg]

Mekanizma (Bolt-Sürgü) grubu,
Mekanizma çekme kolu biraz daha uzun olmalıydı. Manüplasyon sırasında parmağımı kıstırabilirim. Bu parçanın yenisini yapma düşüncem var :s

[Resim: jBRMoj.jpg]

[Resim: 0yAXMD.jpg]

[Resim: D3q1al.jpg]

[Resim: mEZbnP.jpg]

[Resim: E3MLZq.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ThePulchra, Antiterör
Devamı...

Tetik Grubu,
Kasası plastik olması sebebiyle her ne kadar sağlam bir his verse de beğenmedim. İzlenmesi gereken parçaların başında geliyor. Tek pim ile gövdeye sabitleniyor olsa da dipçik tarafında da çentik vasıtasıyla ikinci bir noktadan tutunuyor.

[Resim: 40OAB0.jpg]

[Resim: J3B9oq.jpg]

[Resim: OEOb10.jpg]

Boya, Gövde, Dipçik ve El Kundağı
Gövde, namlu, şok, şarjör borusu siyah mat boya ile boyanmış ve kolay çizilebilecek yada herhangi bir darbede boya atacak gibi görünüyor. Gövde alüminyum malzemeden imal ve temiz bir iç yüzeye sahip. Dipçik içinde takoz mevcut. Dipçik tabanı yumuşak, esnek malzeme. Dipçik ve el kundağı sağlam ve temiz bir yapıda. El kundağında bulunan picatinny ray metal olmayıp kundakla tümleşik yapıda. Dipçik içinde mekanizma çatalının dayandığı yaylı bir geri tepme sönümleyici (spring recoil reducer) mevcut. Bu kısmın ismini/işlevini yanlış tanımlamış olabilirim.

[Resim: znqZPB.jpg]

[Resim: G3X78y.jpg]

[Resim: yV9W70.jpg]

Gövde üstü picatinny ray,
Bağlantı civataları sabitlenmiş (loctite) olarak geldi. Temizlik sonrası tekrar sabitleyici ile bağlantısını yaptım.

[Resim: 6mGBAN.jpg]

[Resim: WbRzMq.jpg]

Gez,
Her ne kadar ayarlı yuvarlak bir gezi bulunsa da Fabarm? ın ghost sight ayarlı gezi daha işlevseldi. Gezi beğenmedim. Kaliteli bir gez düşünülebilir.

[Resim: 3AJ5bO.jpg]

Arpacık,
Arpacık da görüntüde ghost sight lakin kırmızı plastik bir parçadan öteye gitmemiş. Herhangibir ışıma, parlama belirtisi göremedim. Biz arpacığı ghost sight yok olarak düşünelim. Gerçek bir ghost sight ile değiştirmeliyim Big Grin

[Resim: kERzYW.jpg]

Montaj sonrası,
Kutu içerisinde bulunan picatinny raylı namlu kelepçesini de montajladım.

[Resim: 5Yz0Pq.jpg]

[Resim: A3PV4X.jpg]

[Resim: 0yAXvW.jpg]

[Resim: 40OA7Q.jpg]

[Resim: J3B9RB.jpg]

Deneme amaçlı kullanılacak fişekler,

Fiocchi Tiro A Palla Tek Kurşun 25 Adet
Sterling Palla Tek Kurşun 30 Adet
Meca Rifled Tek Kurşun 30 Adet
Jet Bala Star Tek Kurşun 20 Adet
Jet Gualandi Sytle Tek Kurşun 20 Adet
Fiocci Buckshot 11/0 Şevrotin 10 Adet
Zuber Palla Tek Kurşun 10 Adet
YAF Speedy Tek Kurşun 20 Adet

[Resim: OEObY5.jpg]

[Resim: znqZ8D.jpg]

[Resim: G3X767.jpg]

Sırada test atışları yapmak kaldı. Atış yöntemini, değerlendirmesini nasıl ne şekilde yapacağımı, nasıl daha verimli olacağını, hangi tip fişeklerle daha uygun olacağını da okuyup öğrenmem lazım Smile

Hatalarımı ve eksiklerimi lütfen mazur görün. Umarım bir nebze faydalı olabilmişimdir. Tüfek ile ilgili gelişmeleri ve tecrübelerimi de nasip olursa bu başlık altında paylaşmaya çalışacağım.

Ayrıca forumda bilgi, tecrübe ve deneyimlerini aktaran, emek veren ve faydalanmamızı sağlayan herkeze çok çok teşekkür ederim. Sağ olun var olun.

Saygılarımla.

[Resim: Mk4GPg.jpg]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Mechul, ERTUNGA, Antiterör, tej06, karadenizarif, SSSalih, AteşErim, tirendaz
Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Alıntı

Hayırlı olsun.
En çok namlu ve şarjör borusunu tutan kelepçeyi üstünde picatinny olmasından dolayı sevdim. Eğer zamanla gevşemeyecek bir parça olur da ve ölçüler tutarsa Benelli için düşünebilirim. Tabi firma satarsa Smile Yerli firmalarımız bazen yapıyorlar öyle.

İki tane şarjör borusu yayı görüyorum birlikte mi verdiler acaba yoksa siz mi edindiniz uzun yada kısa olanını ?

Psikolojik bir güven eksikliği olabilir ama mekanizma ile piston arasındaki kolun alışılmışın dılında tek olması benim hep olumsuz bakmama sebep olmuştur. Bir sorun yada bir avantaj şimdiye kadar görmedim Hep çift olmasına alışığım.

Geri bildirimlerinizi eksik etmeyiniz.

Saygılar.

Alıntı

Sn. cnabt,

Şarjör borusu üzerindeki picatinny ray gevşeyecek bir yapıda değildi. Yine de cıvata sabitleyici kullanarak montajladım.

Şarjör yayı kutu içeriğinde geldi. Boyu ve sertliği hakkında bir fark göremedim. Kumpas olmadığı için et kalınlığını ölçemedim ama görüntüye göre aynı yay diyebilirim.

Mekanizma- piston arası koldan kastınız sanırım aşağıda S04 kodlu Şarjör Sürgü Borusu. Bu parçayı da takip listesine alalım Big Grin

Saygılarımla.

[Resim: QQGdWG.jpg]

Alıntı

Mutabık. Aynı zamanda ilk mesajınızın son fotosundaki parça.

Saygılar.

Alıntı

Allah hayırlı etsin, keyifli atışlar dilerim.

Alıntı

Sayın Gravis_Pro,

Tüfeğinizi iyi günlerde kazasız, kırımsız kullanmanızı dilerim. Şarjör uzatma borusun taktığınız pikatinili klemp benim de ilgimi çekti, tüfekle beraber mi gelmişti?

Atış denemeleri için aldığınız fişeklerin gramajlarını yazmamışsınız. 24-36 Gm arası fişeklerle denemeniz uygun olur, daha ağır sıkıları pek de kullanmadığımız için bence şimdilik gerek yok.

24 gram (trap fişeği olabilir) tahliye sorunu çıkartıyor mu bir deneyin. Değişik gramaj ve türde fişekleri karıştırıp atın, besleme veya tahliye sorunu oluyor mu inceleyin.

Tüfeğin düz, sağ yan, sol yan, ters tutuşlarda atış, besleme, tahliyede aksaklık yaratıp yaratmadığını inceleyin.

25 ve 50 metrelerde grupman nasıl onu inceleyin.

Değişik gramaj fişeklerle hissettiğiniz geri tepmeyi kendinize göre değerlendirin.

Sert sıkılarda namlu şahlanması nasıl, tüfek kolay kontrol ediliyor mu değerlendirin.

Hızlı Seri atış yapıp tüfeğin aksaması olup olmadığına bakın

Bazılarımız yapıyor, hiç temizlemeden ne kadar atım sorunsuz çalışıyor, isterseniz deneyebilirsiniz.

Yapılacak çok test var da şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ustaların katkısı mutlaka olur.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sayın Sabri,

*Öncelikle değerli görüşlerinizle katkıda bulunduğunuz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
*Picatinny klemp tüfekle beraber geldi. Ayrıca temin edebilir miyiz aldığım bayiye sorabilirim.
*Fişek ağırlıkları resimlerinde görünüyor diye ayrıca yazmamıştım lakin deneme amaçlı 28-29-32-33 gr. olarak aldım. Sizin de belirttiğiniz gibi 24 ve 36 gr. fişekleri de temin edip test atışlarına ilave edeceğim.
*Tüfeğin iki ayrı piston kullandığını belirtmiştim. Kullanım klavuzunda 28-32-36 gr ile "Light Loads" pistonu, 38-42-46 gr. ile "Heavy Loads" piston kullanımı tavsiye edilmiş. Burada 24 gr. fişeğe atıf yapılmadığı için özellikle 24 gr. denemek benim de aklımdan geçmişti.
*Tüfeği ne kadar sıklıkla test edebilirim bilemiyorum lakin belirttiğiniz gibi temizlemeden deneyeceğim.
*Atış testleri için önerilerinizi madde madde not ediyorum. Tecrübem dahilinde test edip paylaşacağım.

Tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla.

Alıntı

Selamlar,
Öncelikle hayırlı olsun. Benim de internette araştırıp pek sonuç alamadığım modellerden. Siparişini vermiş olduğum supernovadan sonra almayı planladığım bir yarı otomatik. Ancak cy modeli için avcı dostlar özellikle dipçik gevşemesinden çok bahsettiler. Dipçik sabitleme somununun sıkça gevşediğinden ve av ortasında bile karşılaştıklarından dert yanmışlardı. Testleriniz sırasında bu konuya da dikkat etmenizi öneririm.

Saygılarımla,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi