Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mesafeye göre lokal rüzgarın etkisi
Teorik olarak hep eşit olduğu söylenen ancak pratikte bir türlü kanıtlanmamış atıcı, orta alan ve hedef bölgesindeki rüzgarın etkilerini (3 segmentte) gösteren bir doküman.

http://www.nvisti.com/wp-content/uploads...3-Wind.pdf

Özetle, hep inanılanın aksine segmentlerin POI etkisi etkisi birbirinden çok farklı. Mesafeyi 3 parcaya böldüğünüzde ilk 600 metreye kadar ilk 1/3 kısım en kritik segment olarak rüzgar etkisinin %50'sinden fazlasını olusturuyor, 1000 meterye çıktığınızda ise ilk segment etkisi %45'e kadar düşerken özellikle orta segment etkisi belirginleşiyor, son segment ise her zaman en az etkiye sahip, ancak mesafeyle doğrusal artıyor. Yurdum avcısı pratik olarak en azından ilk 400 metreye kadar yanıbaşındaki ruzgarı dikkate alabilir.

Orta segment etkisini hesaplayıp uzun mesafede daha hassas atış yapmak için tavsiye edilen yöntem: Paralaksı saat yonunun tersine cevirerek odak noktasını daha yakın orta segmente alıp, ot ve bitki örtüsünü degerlendirmek veya yoksa bu segmetteki miraja ve hareketine bakmak.

Saygılar.

Alıntı

Teşekkürler. Tabi iş bu noktaya gelebilmek. Yine şikayetlenecem ama Güzel ülkemiz şartlarında Çift yönlü rüzgarı hesap edebilecek noktaya gelmek çok çok özel bir disiplinle çalışmak istiyor. Bir kaç yıl uğraştıktan ve 700 metreleri gördükten sonra iş çığrından çıktı ve bende tüfeği astım duvara. Yılda bir avdan ava alıyorum elime. Ama özlemiyor değilim. Bir üst kalite tüfeğe geçme zamanı geldi ama parayı harcayacak o kadar çok şey var ki. Yıllık istihkakımı alamıyorum bu sıralar. CZ nin HA modelinden geri dönüşleri bekliyorum. Gücümüz yine ona yetecek bu gidişle. Sevgiler, saygılar.

Alıntı

Sn. Yavuzhan,
Araba parası vermeden yeni parti geldiğinde bir CZ Varmint alın, sizin için kefilim o tüfeğeSmile

Selamlar.

Alıntı

Sn.ardenne,

Aslında belkide şimdiye çoktan alırdım Varmint modelini de mevcut kalibrem .300winmag olunca iki kalibre kullanmak istemedim. Hem alıştığım balistik değerlerde kalmak hemde yılda 400 mermi avantajı. Detaylı inceleme fırsatım olmadı. Forumlara falanda bakamadım ama CZ HA modeli .300 winmag olması ve ağır namlusu sebebiyle sanırım benim için daha iyi bir seçenek.

Sevgiler, selamlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi