Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı
Pompalı mı?
Yarıotomatik mi?
Çifte mi?
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı?
(01-10-2016, 03:05 PM)nutkey demiş ki: Diğer tüm etkenler eşit ise, namlu boyu kısaldıkça geri tepme artacaktır.

Sayın nutkey,

Yivsizlerde geri tepme başlığı altında paylaşmıştım:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...%B1z%C4%B1

(19-08-2016, 10:20 AM)Sabri demiş ki: Ayni ağırlıkta namlu boyu farklı[/i] tüfeklerde:

Uzun namlu = daha yüksek çıkış hızı = daha fazla moment = daha fazla fiziksel geri tepme

Kısa namlu=Daha fazla patlama sesi=Çoğu kullanıcı için daha fazla hissedilen geri tepme

Şu anda bulamadım Sn. Alp Yeşilay'ın değişik namlu boyu yivsiz tüfeklerel yaptığı ve Sn. Lupus tarafından çok paylaşılan bir çalışması vardı. Orada namlu boyu uzadıkça namlu çıkış hızının arttığı gösterilmişti.

Sonuçta hissedilen geri tepme kullanıcıya bağlı subjektif bir değerlendirmedir. Gerçek olan ise namlu boyu arttıkça orantılı olarak fiziksel geri tepme artar

Saygılar

Alıntı

Sn Sabri;

Hissedilen tepme / gerçek fiziksel tepme ile ilgili yazınızda alıntıladığınız makalede benim bahsettiğim "his" ile ilgili daha fazla cümle vardı diye anımsıyorum. Hatta tepmeye etki eden birkaç faktör daha vardı. Aslında bu konu ile ilgili bir yazı hazırlıyordum, ancak uzaklaştırınca öylece kaldı ben de unutmuştum şimdi hatırladım.

Halen notebookta duruyor ise bulup devam ederim ama,değerli forumdaşlar Sn Sabri zaten güzel bir yazı yazmış. Benim yazım ancak kendisinin yazmadığı noktalarda tamamlayıcı olabilir bu noktadan sonra.

Öncelikle shotgun recoil chart veya calculator diye aratılıp genelde kim hangi unsurlara bakıyor diye göz atmak lazım.
Ondan sonra Sn Sabri'nin kısmen alıntı yaptığı yazıyı tamamen okumak lazım. Zira o yazıda aslında sorulan tüm soruların cevapları var. Benim yivsiz yazım kadar güzel bir yazı olmuş desem umarım kendini beğenmişlik taslamamış olurum.

Kişinin ismini anımsamıyorum ama Dr Mike gibi bir nicki vardı. Bu konuda makalemsi bir yazı yazdığı için ben direk makale olarak kabul ediyorum.
Çok da hoş bir yazı idi. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi arayan forumdaşlarımız ilgili kişinin makalesini bulabilir.

Hatta İngilizcesi iyi olan bir forumdaşımız ilgili yazıyı bulup tam bir çeviri yaparlarsa bu konuda bir daha yazı yazmaya bile gerek kalmaz.

Yivsizlerde geri tepmeyi anlaşılır bir şekilde açıkladığı için, temel bilgileri onun yazısı ile oturtup sonrasında araştırma yapabilir ve en net doğruya ulaşabilir isteyenler.

Saygılarımla

Alıntı

Sn turkmenoglu,
Yivsizlerde geri tepme konusunu yeni konu açarak detaylı şekilde incelemiştim
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13647
Orada yazdıklarıma, cevapladıklarıma ilave edecekleriniz varsa, o konu başlığı altında yazarsanız öğrenmekten mutlu olurum
Saygılarımla

Alıntı

(01-10-2016, 09:58 PM)Sabri demiş ki: Sn turkmenoglu,
Yivsizlerde geri tepme konusunu yeni konu açarak detaylı şekilde incelemiştim
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13647
Orada yazdıklarıma, cevapladıklarıma ilave edecekleriniz varsa, o konu başlığı altında yazarsanız öğrenmekten mutlu olurum
Saygılarımla

Estağfirullah Sn Sabri;

Zaten bir çok şeyi yazmışsınız. Sadece yanlış anımsamıyorsam bahsettiğim yazıyı yazan kişi benimle benzer şekilde düşünerek bazı açıklamalarda bulunuyordu. Hatta bilmemkaç kilometre uzaktaki bir adam da aynı benim gibi düşünüyor diye mutlu olmuştum. (Hatta birkaç yarı bilgili karşıt tez üreterek konuyu iç etme gayretine girmişlerdi. Demek ki dünyanın her yerinde insanlar aynı deyip gülmüştüm)

Alıntı yaptığınız yazıyı açsanız kendi diğer araştırmalarınızı da katsanız bana hiç gerek kalmayacaktır. Hatta benim yazacağımdan da alasını yazmış olursunuz.

Saygılarımla

Alıntı

Non-lethal fişekleri ateşlemeyi düşünüyorsanız pompalı daha iyi olur, kırmalar veya poze de ateşleyebilir ama pompalılar 9+1' e kadar çıkan fişek haznesiyle daha etkili ve hızlı olur.

Alıntı

Dediğiniz konu da haklısınız ama bir şartla ,pompalı tüfeği sağlıklı kullanabilmek için 3000 li rakamları bulduysanız .

Saygılar .

Alıntı

Edendim bunda ev ahalisinin yaş-cinsiyet ve kondisyon durumu da önemlidir, misal 13 yaşında bir kız çocuğu veya zevceniz 12 kalibrelik pompalıyı kurup ateşleyebilecek mi? O yüksek geri tepme ile başa çıkabilecek mi? Şahsi fikrimdir 36 ya da 20 kalibre, düşük ağırlıklı bir av tüfeği daha kolay ve atıcıyı yormadan kullanılabilir kanaatindeyim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi