Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı
Pompalı mı?
Yarıotomatik mi?
Çifte mi?
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı?
Sn.1905sss

Çapı eleştirenlerden biri olarak, biraz tükürdüğümü yalayayım. 
Linkteki videodakiler yeğenlerim. Büyük olan 19 yaşında, yapılı ve ağır olmasına rağmen 12ga sarsıyor. Tüfeğin tepişinden ürktüğü için duruş ve tutuş hatalı, düzeltemedik. Diğer yeğenim 14 yaşında ve yaşına göre ufak tefek, 36 yı neredeyse hissetmiyor:
https://www.youtube.com/edit?video_id=8M...rrer=watch

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
1905sss, Rangeman, nsyuksel, Cem1964, ducak
Sayın 1905sss,

Konu başlığı hangi yivsiz? Çifte bu işin mantığına uygun. Çap konusunu uygun bir başlıkta tartışırım Wink

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
usame
(07-03-2018, 01:16 PM)Sabri demiş ki: Sayın 1905sss,

Konu başlığı hangi yivsiz? Çifte bu işin mantığına uygun. Çap konusunu uygun bir başlıkta tartışırım Wink

Saygılarımla

Nasıl yani? Şaka mı bu? Ya da  Wink koyunca şaka mı anlayalım?

Konu başlığı doğru. Silah tipi bana göre doğru. Kalibre de doğru. Daha hangi başlıkta tartışılmalı ki?

Konu başlığı "ev ahalisi". Evin Beyi için savunma tüfeği değil. Yani bu konuya en uygunsuz kalibre belki de 12 Ga'dır. En uygun kalibrelerden biri .410'dur. Deneyimsiz kadın, yetişkin çocuk ve yaşlıların eline 12'lik tüfeği verdiğinizde, bu tüfek onlar için saldırgandan daha büyük tehdit oluşturur. Durduruculuk kısmını hiç konuşmayalım. İlk atışı nereye gideceği belli olmayan kullanıcının, 12 Ga ile ikinci atışı mümkün bile olmayabilir. Bu noktada durduruculuk geri planda kalır. Zaten 22 LR dahil tüm kalibrelerin öldürücü olduğu bilinen bir gerçektir.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Carbon12, JoTuN, 1905sss, FRD, Kara45, Cem1964, ducak
Bence mesele sadece çap veya tüfeğin çalışma sistemide değil. Birisinin elinde benelli m4 olsa, tüpü federalin saçmalarıyla dolu olsa ancak tepmesinden dolayı tüfeğe güvenemiyorsa (aslında kendisine) o zaman ne anladım ki. Bırakalım insanlar kendilerine en yakın hissettikleri, kendilerine en çok güven veren kalibreyi, tüfeği kullansınlar. Ben de hep düşünürüm "yarıotomatikten sonra pompalı veya çifte niye alır ki insan?" diye. Ama kişisel bir mesele.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(07-03-2018, 01:26 PM)harun demiş ki: Zaten 22 LR dahil tüm kalibrelerin öldürücü olduğu bilinen bir gerçektir.

Üstadım bu 22 LR ve 36 ga o kadar sulandı ki; bu kalibreler bir gün birilerine çevrilirse muhtemelen namlunun ucuna parmağımızı filan sokup durduracağız.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
yyildiz, Murphy, ducak
(07-03-2018, 01:26 PM)harun demiş ki: Nasıl yani? Şaka mı bu? Ya da  Wink koyunca şaka mı anlayalım?
Durduruculuk kısmını hiç konuşmayalım. İlk atışı nereye gideceği belli olmayan kullanıcının, 12 Ga ile ikinci atışı mümkün bile olmayabilir. Bu noktada durduruculuk geri planda kalır. Zaten 22 LR dahil tüm kalibrelerin öldürücü olduğu bilinen bir gerçektir.

Sayın harun,

Zaman zaman bana fena halde kızdığınızın farkındayım. Espri anlayışım da size ters gelmiş.

Forumda yazdığım yazılarda .410 çapın öldürücü olmayacağı konusunda bir kelimemi bulun, bir daha forumda yazmayacağım, bu kesin. Ama  non-lethal denilen plastik şevrotin ve tek kurşunların yakın mesafede öldürücü olacağını, havalı silahların hayati organlara denk gelirse öldürücü olacağını yazdıklarımdan bulabilirsiniz.

Daha önce ev içi savunma mesafesinin 15 metreyi geçmediğini de birçoğumuz yazdık.  Bu mesafe içinde eğitimsiz bir kişinin tabanca ile ilk atışta hedefi tutturamama ihtimali, tüfeğe göre daha fazla.  Ev içi savunmada yivsiz tek kurşunun ilk seçenek olmadığı, şevrotin veya iri saçmanın uygun olduğuda yazıldı, çizildi, tartışıldı, hatta sahada ben dahil testleri de yapıldı.

12 Ga. ile düşük gramajlı fişekte geri tepmenin, kendisinden düşük çapların yüksek gramajlarından az olabileceğini de yazdım. Subsonik fişeklerin yakın mesafede etkili ve 12 Ga da tepmesinin çok az olduğunu da yazdım. Gramaj, tüfek ağırlığı ve geri tepme ilişkisinde Greener'in tablosunu da foruma koydum.

12 ga ile hedefi tutturamayan bir kişinin, diğer çaplarda tutturabileceğini nereden bileceğiz? Olayın şartları çok şey değiştirir. 

Durduruculuk olayı çok parametrelidir. En düşük kalibre, hatta havalı silah bile ağrı şokuna sokup durdurucu olabilir. ama bunu genelleme yapamayız. Ama yüksek çapların daha durdurucu olduğu da bilinen bir gerçek. Bence durduruculuk o kadar geri planda bir olgu değil. 

İlle de 12 çap diye bir iddiam yok, olmaması da gerekir. Sürekli besleme yapılabilen, arada fişek niteliği ve tarzı değiştirilebilen bir yivsiz savunmada kullanılabilir. Ama kişisel kanım .410 çapın (aslında 67 gauge) en son seçenek olduğudur.
Ateşli silahlarda durduruculuk
Öldürücülük-Durduruculuk

Burada abartılan konu kalibre değildir. Abartılan ev savunmasında silahın ön plana çıkarılmasıdır. 
EV SAVUNMASI

Silah tüm tedbirler alındıktan sonra en son çare. Böyle bir olasılığın başımıza gelme olasılığı dilerim milyonda bir olur.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
(07-03-2018, 09:45 AM)Sabri demiş ki:
(07-03-2018, 01:01 AM)KaraPence demiş ki: Benim düşünceme göre caydırıcılık...
(06-03-2018, 08:51 PM)Serise demiş ki: Bora Barak 36 göründüğü kadar ağır bir silah değil caydırıcılık oranı oldukça yüksek 

Sayın Lupus üstadımızın çok kullandığı bir söz vardır " İcat çıkarma!"

Savunma durumunda, caydırıcılık diye bir şey olamaz. Karşınızdaki de silahlıysa neden cayacak? Hatta öldürücülük bile ikinci derecede. 

Savunma silahı durdurucu olmalıdır.  Bunun ne demek olduğunu anlamak için geçmişte bu konuda yazılanları zahmet olmazsa okumak lazım

Saygılar
Sayın Sabri,

Savunma sadece elinde ateşli bir silah bulunan kimselere karşı yapılacak bir eylem midir?

Savunma silahının durduruculuğunu sadece kalibresi veya çalışma mekanizmasının çeşidi, markası vs değil, onu kullanan kişinin beceri ve tecrübesi de belirler.

Savunma durumunda caydırıcılık diye birşey yoksa abd dünyada ne çin ne de rusya'ya nefes aldırmazdı. Bilmem anlatabildim mi?

Öldürücülük ve durduruculuktan  bahsetmişsiniz. bana göre sapan dahil tüm silahlar öldürücüdür. Yeter ki kullanan kişi kullandığı silahın ve attığı mühimmatın limitlerini (iç ve dış balistiğini) hedefinin zayıf noktalarını veya mühimmat hedefin neresine isabet ederse hangi mesafeden ne kadar zarar verebileceğini bilsin. (terminal balistik)

Forumların amacı herkesin bir konu hakkında kendi tecrübe ve düşüncelerini aktarmasıdır. Benim görüşümü şekillendiren en önemli dayanak zaten bu forumda veya başka forumlardaki üstadların tecrübeleri aktarımlarıdır. Yazdıklarımın tamamını okusaydınız belki de en azından benim mesajımdan alıntı yapmazdınız.

Öneriniz için teşekkürler.

Ben de size öncelikle insanların fikir ve düşüncelerine, katılmasanız bile daha yapıcı ve kesin ifadeler kullanmadan yaklaşmanızı  ve durduruculuk/öldürücülük hakkında daha fazla araştırma yapmanız hakkında öneride bulunacağım.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
JoTuN
Sn. KaraPence,

"Savunma sadece elinde ateşli bir silah bulunan kimselere karşı yapılacak bir eylem midir?" demişsiniz. TCK 25 ve 27. maddelerini okursanız, savunma ve meşru müdafaa eyleminde orantılı olma koşulu olduğunu göreceksiniz. Bıçakla saldırana ateşli silahla karşılık verirseniz sınırı aşmış olursunuz. 

(29-04-2018, 01:04 PM)KaraPence demiş ki: Savunma durumunda caydırıcılık diye birşey yoksa ...

Saldırganın niyeti bozuksa, uyuşturucu etkisi altındaysa mitralyöz taşısanız elinizdekine bakıp karar değiştirmeyecektir. Caydırıcılık görüntüde değil eylemdedir. Savunmada silah en son başvurulacak alettir.

(29-04-2018, 01:04 PM)KaraPence demiş ki: Öldürücülük ve durduruculuktan  bahsetmişsiniz. bana göre sapan dahil tüm silahlar öldürücüdür. Yeter ki kullanan kişi kullandığı silahın ve attığı mühimmatın limitlerini (iç ve dış balistiğini) hedefinin zayıf noktalarını veya mühimmat hedefin neresine isabet ederse hangi mesafeden ne kadar zarar verebileceğini bilsin. (terminal balistik)

Ben de size öncelikle insanların fikir ve düşüncelerine, katılmasanız bile daha yapıcı ve kesin ifadeler kullanmadan yaklaşmanızı  ve durduruculuk/öldürücülük hakkında daha fazla araştırma yapmanız hakkında öneride bulunacağım.

Hayati organlara geldiği taktirde her darbe, hatta yumruk bile öldürücüdür. Yapılan araştırmalar stres ortamında profesyonellerin bile sizin söylediğiniz gibi davranamadığını ispat etmiştir. Bu işin balistik bilmekle ilgisi yoktur.

Öneriniz için teşekkür ederim. Foruma durduruculuk / öldürücülük konularında yeterince yazdığımı düşünüyorum. Arzu ederseniz siz de araştırın, bilgilerinizi bize aktarın, aradaki farkı öğrenme imkanımız olsun.

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
demirci57, tirendaz, Rangeman
Sayın Arkadaşlar,
Silah ve Savunma konularında fikir beyan edecek yetkinlikte olmadığım için konuya girmedim ancak yakından takip ediyorum. Gördüğüm kadarıyla değil fikir birliği, asgari müştereklerde bile bir anlaşma sağlanamıyor.
Bu durumda konuya bir katkı yapma gereğini hissettim. O silah budur veya şudur diyecek değilim. Mesleki olarak bir 'Şey' konusunda fikir birliğine varamıyorsak, geri dönüp Şey'i analiz eder ve tanımına bakarız. Burada bence Konu başlığı yanlış oluşturulmuş. Ev ahalisi kişiye göre değişken bir kavramdır. Dolayısıyla Soru'nun cevapları değişkenlik gösterecektir.
Soru, kasdedilen 'Ev ahalisi' kavramını açıklayıcı bilgi içermeliydi.

Örneğin, ilk eşinden olan 19 yaşındaki Üni. öğrencisi oğlu ve silah tutkusu yüzünden eşinden ayrıldıktan sonra poligonda tanıştığı Y hanımla evli X Bey için uygun silah, Eşi, ilkokul öğrencisi ikiz kızları ve kayınvalidesi ile yaşayan Y Bey için büyük sorunllar yaratacaktır.

Benim tek kişilik ailem çin ortak savunma silahım 12 ga Beretta 1301 T olup, #7.5 saçma fişeği doldurulmuş  Benelli M3'le yedeklidir. Ama herhalde bu çözüm normal şatlarda başka aileye uygun değildir.
Çekirdek model aile ' 30-50 yaş arası Anne-Baba, 12-22 arası (büyük) erkek ve (küçük) kız  olmak üzere 2 çocuk olarak tarif edilebilir. (Kaynana, Kayınvalide.veya örneğin  5- çocuk model olamaz. )

Bu veya bunun gibi bir Aile tanımı üzerinden gidilirse herhalde anlaşmaya varmak daha kolay olacaktır.

Saygılar

EDIT: Yolladıktan sonra farkettim ki Anket'e de cevap vermemişim. Belirsizlik yüzünden cevaplamak zor gelmiş.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
yyildiz, Carbon12, splendes
Benim önerim pompalı olurdu ama 20ga. civarı. En azından herkesin kullanabileceği bir şey olurdu.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi